جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

اکتشاف مجازی در منظومه شمسی

توسط behrad90 » سه شنبه 10 آبان 1390 12:08

اکتشاف مجازی در منظومه شمسینرم‌افزاری به نام «دریچه‌ای به سوی منظومه شمسی» با ترکیبی از فناوری بازی‌های ویدئویی و اطلاعات سازمان فضائی آمریکا (ناسا)‌ محیطی برای کاربران فراهم آورده که می‌توانند همچون یک فضانورد به گشت و گذار و اکتشاف در کیهان بپردازند.به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز به نقل از جام جم آنلاین؛ تصاویر مشاهده شده روی صفحه نمایش و اطلاعاتی نظیر محل قرارگیری سیارات بر اساس اطلاعات واقعی مخابره شده در ماموریت‌های فضایی فضاپیماهای ناساست.جیم گرین، مدیر بخش نجوم ناسا می‌گوید: این اولین بار است که همه قادر به دیدن کل منظومه شمسی و ماموریت‌های انجام گرفته توسط کاوشگران رباتیک ما هستند. این موضوع نشان می‌دهد ناسا همچنان به تعهد خود مبنی بر سهیم کردن عامه مردم در اکتشافات علمی خود پایبند است.

در این پروژه برای نشان دادن مدل سیارات، قمرها، سنگ‌های سرگردان، خرده سیارک‌ها، دنباله‌دارها و فضاپیماها در محیط مجازی و به همان شکلی که در منظومه شمسی حرکت می‌کنند از موتور بازی UNITY استفاده شده است.

کاربر با استفاده از موس و کیبورد می‌تواند به گشت و گذار در فضا و کشف هر چیزی که برای او جالب توجه است، بپردازد. برای اجرای برنامه‌های کاربردی مورد نیاز در وب، یک مرورگر مجانی در سایت ناسا موجود است.‌

بلاین باگت، مدیر اجرایی دفتر فرهنگ و ارتباطات ناسا در آزمایشگاه JPL پاسادنا می‌گوید: اکنون شما برای حرکت در منظومه شمسی آزاد و مستقل هستید. همان چیزی را می‌بینید که کاوشگران و فضاپیماهای ناسا می‌بینند، همان جایی هستید که دقیقا فضاپیما در آنجا قرار دارد و همه اینها در حالی است که شما پشت کامپیوترتان نشسته و نیازی به ترک محل ندارید.

کاربران می‌توانند ماموریت‌های فضایی آنلاینی را تجربه کنند و به کمک نرم‌افزار دریچه‌ای به سوی منظومه ‌شمسی در زمان سفر کنند.

این نرم‌افزار حاوی داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط ماموریت‌های فضایی از سال 1330 خورشیدی تاکنون است. سرعت انجام ماموریت‌های فضایی شبیه‌سازی شده در این نرم‌افزار مانند سرعت دیدن یک فیلم ویدئویی قابل کاهش یا افزایش است.

به‌عنوان مثال پس از پرتاب فضا‌پیمای ژوپیتر در تابستان امسال، کاربران می‌توانستند به ماموریت 5 ساله این فضا پیما در آینده نگاهی داشته باشند.
مکان، مسیر و شکل حرکت این فضاپیما بر اساس اطلاعات بازسازی و پیش‌بینی شده به تصویر کشیده خواهد شد.
تعداد زیادی از منوها برای سفارشی کردن تصاویر و فیلم‌ها در اختیار کاربر است و فایل‌های صوتی ـ تصویری مختلفی به‌منظور آموزش روش سفارشی کردن ابزار به کاربران ارائه می‌شود.

کاربر می‌تواند فرم دوبعدی یا سه‌بعدی را برای نمایش انتخاب کند که در صورت انتخاب دید سه‌بعدی باید از عینک‌های قرمز ـ آبی مخصوص استفاده نماید. این ابزار جدید به مردم کمک می‌کند تا درک بهتری نسبت به ماموریت‌های پیچیده علمی ـ فضایی پیدا کنند.

هم اکنون نسخه بتا رابط کاربری دریچه‌ای به سوی منظومه شمسی، برای تست توسط کاربران موجود است و محققان در حال به‌روز کردن آن با اطلاعات ماموریت‌های آینده‌ ناسا شامل پرتاب فضاپیمای GRAIL به ماه و مریخ پیمای جدید هستند.

منبع : جام نیوز

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
MISSILE, CAPTAIN PILOT, nima-rad, SAMAN, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان