مشاهده بزرگترين لكه خورشيدي

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

مشاهده بزرگترين لكه خورشيدي

پست توسط behrad90 » جمعه 13 آبان 1390, 3:56 pm

 [FONT=Times New Roman]مشاهده بزرگترين لكه خورشيدي و هجوم يك توفان خورشيدي عظيم در فضا

 
تصویر 
   پي فعال شدن خورشيد پس از مدتها خواب زمستاني، اخيرا يكي از بزرگترين لكه‌هاي خورشيدي بر روي اين ستاره ديده شده و همچنين يك توفان بزرگ خورشيدي به سوي فضا آزاد شده است.

 
به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، به نوشته سايت SpaceWeather، اين لكه عظيم خورشيدي موسوم به AR1339 از وسعتي برابر با 80 هزار كيلومتر در 40 هزار كيلومتر برخوردار است. براي مقايسه، زمين از عرضي برابر با 12 هزار و 800 كيلومتر برخوردار است.

اين لكه خورشيدي كه توسط رصدخانه ديناميك خورشيدي مشاهده شده در بخش شمال شرقي خورشيد قرار دارد كه در مسير زمين نيست اما در روزهاي آينده به سوي زمين برخواهد گشت.

دانشمندان مركز فدرال هواشناسي فضا نيز روز پنج‌شنبه از آزاد شدن يك توفان عظيم خورشيدي از فعالترين بخش خورشيد از سال 2005 به سوي فضا خبر دادند. اين ناحيه داراي چندين لكه خورشيدي است كه بزرگي تنها يكي از آنها 17 برابر زمين است.
اگرچه اين ناحيه در حال حاضر در سمت زمين نيست اما به گفته دانشمندان طي پنج روز آينده اين نقطه در مسير زمين قرار خواهد گرفت.

لكه‌هاي خورشيدي در زمان افزايش فعاليت مغناطيسي شديد در خورشيد ايجاد مي‌شوند كه از جريان حرارت طي فرآيند انتقال گرما جلوگيري كرده و منجر به خنك شدن برخي نواحي در خورشيد مي‌شوند. اين نقاط سپس تاريكتر شده و از فاصله دور به رنگ تيره ديده مي‌شوند.

فعاليت شديد مغناطيسي در اطراف لكه‌هاي خورشيدي مي‌تواند به جرقه‌هاي خورشيدي منجر شود كه با آزاد كردن انرژي، خورشيد را درخشانتر مي‌كنند.

اين جرقه‌ها كه معمولا با جريان‌هايي از ذرات باردار در فضا همراه است به گدازه هاي تاج خورشيدي موسوم بوده و مي‌توانند بر ماهواره‌ها و شبكه برق بر روي زمين تاثير بگذارند.

منبع : ایسنا
 

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: مشاهده بزرگترين لكه خورشيدي

پست توسط behrad90 » شنبه 14 آبان 1390, 5:13 pm

  ارتباطات رادیویی در پی فوران یک شعله  


ناسا شعله خورشیدی که به تازگی از خورشید فوران کرده و منجر به اختلال ارتباطات رادیویی در زمین شده را به عنوان یکی از قوی ترین شعله های خورشیدی که تا کنون از خورشید به وجود آمده دسته بندی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، شعله خورشیدی قدرتمندی که روز پنجشنبه از لکه ای عظیم بر روی سطح خورشید فوران کرده در دسته شعله های X1.9 دسته بندی شده و به عنوان یکی از قدرتمند ترین انواع توفانهای خورشیدی که تا کنون در خورشید مشاهده شده شناخته می شود.

این شعله از دل لکه خورشیدی به بیرون فوران کرده که در اوایل هفته ای که گذشت رصد شده بود که این لکه نیز به عنوان یکی از بزرگترین لکه های خورشیدی که تا کنون رصد شده به ثبت رسیده است.

به گفته ناسا 45 دقیقه پس از فوران این شعله، اختلالاتی در ارتباطات رادیویی زمین به وجود آمد از این رو دانشمندان همچنان در حال رصد این لکه هستند زیرا احتمال بروز دیگر فعالیتهای خورشیدی بر روی این منطقه فعال وجود دارد.

شعله خورشیدی آزادسازی پرقدرت انرژی است که خورشید را درخشان ساخته است و معمولا در نواحی رخ می دهد که فعالیت مغناطیسی در آن افزایش دارد. این فعالیت مغناطیسی همچنین می تواند منجر به ایجاد جریانی از حرارت بر روی خورشید شود که انتقال گرمایی نامیده شده و مناطقی تیره رنگ به نام لکه های خورشیدی را بر روی سطح خورشید ایجاد می کند.

وسعت لکه خورشیدی AR11339 که منجر به ایجاد چنین فوران قدرتمندی شده در حدود 80 هزار کیلومتر است، در طی 10 روز آینده همچنان قابل رصد خواهد بود.

بر اساس گزارش اسپیس، این رویداد اخیر تنها بخشی از فعالیتهای شدید خورشیدی است که به تازگی در خورشید مشاهده می شود و قرار است تا سال 2013 به نقطه اوج خود برسد. تصویر 


خبرگزاری مهر

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: مشاهده بزرگترين لكه خورشيدي

پست توسط behrad90 » جمعه 20 آبان 1390, 3:53 pm

 عظیم ترین لکه خورشیدی به طرف زمین قرار گرفت

تصویر
 

بزرگترین لکه خورشیدی که از سال 2005 تا کنون دیده شده است ، با چرخش به طرف مرکز خورشید به سوی زمین قرار گرفت . این بدان معناست که سیاره زمین هدف طوفانهای خورشیدی ناشی از این لکه خواهد بود . تصویر 

لکه فعال 1339 و خوشه های مجاور آن ابتدا در اطراف لبه شمال غربی خورشید مشاهده شده بودند . وسعت این لکه 17 برابر از زمین بیشتر میباشد و حتی از مشتری هم وسیعتر میباشد . تصویر


 

منبع : news.nationalgeographic
  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”