دروه های تخصصی شبکه سیسکو و مایکروسافت چیست؟ از کجا شروع کنی

در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید

مدیران انجمن: SHAHRAM, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: شنبه 14 آبان 1390, 11:24 am
سپاس‌های دریافتی: 5 بار

دروه های تخصصی شبکه سیسکو و مایکروسافت چیست؟ از کجا شروع کنی

پست توسط network-boy » شنبه 14 آبان 1390, 11:25 am

آیا می دانید فرق بین مایکروسافت و سیسکو چیست؟
دوره های مایکروسافت
دوره های مایکروسافت MCSE و MCITP دوره های تخصصی شبکه مربوط به سیستم عامل های مایکروسافت می باشند.
دوره MCSE 2003 مربوط به سیستم عامل های تولید شده مایکروسافت درسال 2003 یعنی Windows XP (NT5.1) و Windows 2003 Server (NT5.2)و سرویس های آن می باشد
دوره MCITP 2008 مربوط به سیستم عامل های تولید شده مایکروسافت از سال 2008 به بعد می باشد در حال حاضر جدیدترین دوره موجود که توسط مایکروسافت ارائه شده است بر روی سیستم های Windows Seven (NT 6.1) و Windows 2008 Server R2 (NT 6.1) و سرویس های آن می باشد.
لینک مربوط به سیستم های مایکروسافت
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
لینک های مربوط به دروس MCSE 2003 و MCITP 2008
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خوب حالا اول MCSE 2003 یا MCITP 2008 ؟
با توجه به دو نمودار زیر که مربوط به استفاده از سیستم عامل های کلاینت و سرور در سطح دنیا است سیستم عامل های تولید شده توسط مایکروسافت در سال 2003 با توجه به وجود سیستم عامل های 2008 مایکروسافت هنوز هم محبوب هستند!!!!!
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
علت این امر در واقع دانش کاربران ، نیازهای آنها و سخت افزار ها کاربران می باشد بسیاری از کاربران هنوز آماده نشده اند تا بتوانند خودشان را با شرایط سیستم عامل جدید وقف دهند ممکن است بسیاری از کاربران بتوانند سخت افزار مورد نیاز را تهیه نمایند اما سطح دانش و راحتی کار با ویندوز اکس پی باعث شده تا هنوز کاربران ویندوز اکس پی را استفاده کنند.
اما شرایط برای مدیر های شبکه کمی متفاوت است در واقع در سه عامل دانش کاربران ، نیاز ها و سخت افزار دراینجا بیشتر خودش را نشان می دهد برای شروع کسانی که می خواهند با سرور 2008 کار کنند بهتر است اول سرور 2003 شروع کنند علت چیست؟ ارتقا سرورها از 2003 به 2008 در یک سازمان دردسرهای زیادی را به همراه دارد از جمله این دردسر ها را میتوان به سطح دانش مدیران شبکه و سخت افزار شبکه دانست در لینک بالا می توان میزان استفاده از حافظه و پردازنده این دو سرور را با هم مقایسه کرد ویندوز سرور 2003 سریع تر و محیط ساده تری دارد اما از لحاظ امنیتی و کارایی سرور 2008 بهتر از ویندوز 2003 می باشد. همچنین برای یک سازمان سخت است تا بتواند یکجا هم مدیران شبکه و هم سخت افزار ها را ارتقاء دهند.
اما باتوجه به تمام نکات بالا روز به روز به کاربران سیستم عامل های 2008 مایکروسافت افزوده می شود.
با تا توجه به نکات بالا انتخاب با شماست اما پیشنهاد ما به شما این است که از MCSE 2003 شروع و آن را به MCITP 2008 ارتقاء(Upgrade) دهید.
روش ارتقاء
شما باید آزمون ۷۰-۶۴۹ (Upgrade Exam) را بگذرانند که در واقع جایگزین آزمونهای ۷۰-۶۴۰ , ۷۰-۶۴۲ , ۷۰-۶۴۳ خواهد بود. در ضمن باید آزمونهای Enterprise Server Administrator MCITP و Seven Client را نیز پشت سر بگذارند.
دوره های سیسکو و مدارک آن
همانطور که می*دانيد شرکت Cisco بعنوان بزرگترين و معتبرترين شرکت در زمينه ساخت، طراحی و اجرای شبکه*های کامپيوتری و تجهيزات آن در جهان شناخته شده است . از اين رو برای آشنائی بيشتر متخصصان شبکه با اصول طراحی و کار با تجهيزات، اين شرکت اقدام به برگزاری دوره*های متعددی در زمينه*های مختلف شبکه نموده است. همچنين برای آگاهی از صحت و کار آزمودگی دانش آموختگان اين دوره*ها پس از گرفتن آزمون از آنها، به آنها مدرک بين*المللی ارائه می*نمايد. در واقع سخت افزار های سیسکو بیشتر برای ارتباطات چند شبکه (شبکه های مبتنی بر مایکروسافت ، لینوکس ، اپل و ....) استفاده می شود که در سه سطح و در هشت شاخه می باشد که شروع دوره در تمام هشت شاخه دوره CCNA و شاخه پیشنهادی برای شروع Routing & Switching می باشد. علت پیشنهاد شاخه R&S این است که مهم ترین ابزار برای ارتباطات بین شبکه ای routerها و switch ها هستند.
برای اطلاعات بیشتر در مورد دوره های سیسکو ، سطح ها و شاخه ها به آدرس زیر مراجعه کنید:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
اما در برخی از موارد مشاهده شده که برخی از همکاران جهت مشاوره به دانشجویان سیسکو را سخت افزاری و مایکروسافت را نرم افزاری معرفی کرده اند!!!!!!
درحالی که شما در دوره های سیسکو به صورت عملی و تئوری می آموزید که چگونه یک سوئیچ یا روتر(مسیریاب) سیسکو را Config کنید !!!!!!!!!!! پس شما در واقع یک کار نرم افزاری می کنید.
اول مایکروسافت یا سیسکو.
هیچ وقت هیچ اجباری برای دانشجو نیست که بخواهد در دوره خاصی شروع کند دانشجو می تواند ابتدا در دوره سیسکو شرکت کند و پس از اتمام دوره های سیسکو در دوره های مایکروسافت شرکت کنندو یا بلعکس اما تجربیات این موسسه (عصرشبکه) بعد از برگزاری دوره های متعدد سیسکو و مایکروسافت ثابت کرده است که کسانی که ابتدا در دوره های مایکروسافت شرکت کرده اند بهتر توانسته اند مباحث سیسکو را درک کنند.
علت چیست؟؟؟؟چرا اول مایکروسافت؟؟؟؟
در واقع در دوره مایکروسافت شما می توانید یک شبکه ایجاد کنید و مفهوم یک شبکه ، کلاینت و سرور را بصورت کاملا عملی درک می کنید (مبانی شبکه در ابتدا دوره MCSE –CCNA- MCITP گفته می شود) اما در دوره MCSE در دوره های ویندوز اکس پی و سرور کاملا این بحث مو شکافی می شود و همچنین در ادامه با مباحث دیواره آتش ISAآشنا می شوند. دانشجویانی که می خواهند همزمان این دو دوره را طی نمایند بهتر است زمانی که دوره سرور را در MCSE تمام کردند ادامه MCSE و CCNA را شروع کنند.
اگر دانشجو در ارتباطات بین شبکه ای در شبکه ای به مشکل رسید باید بگوید که من فقط ارتباطات بین شبکه ای انجام میدهم ؟
آیا تعمیر کار یک اتومبیل نباید رانندگی بداند؟؟؟؟؟؟ خیلی از مشکلات شبکه در هنگام استفاده از آن مشخص می شود شما باید بدانید که اساس چند شبکه که با هم ارتباط برقرار می کنند چیست؟؟؟؟؟


منبع :[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “شبکه”