جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

اختر شناسی اینترنتی با تلسکوپهای "گلوریا"

توسط behrad90 » شنبه 14 آبان 1390 21:19«گلوریا» اخترشناسی اینترنتی را باب می کند
                                                                                                         


اولین شبکه جهانی تلسکوپ‌های روباتیک به نام «گلوریا» در سال آینده وارد اینترنت خواهد شد و کاربران می‌توانند به طور رایگان از آن استفاده کنند.


اخترشناسان آماتور که می‌خواهند اجرام سماوی را مشاهده کنند به زودی محدود به تلسکوپ‌های شخصی‌شان یا رصدخانه عمومی نخواهند بود. اولین شبکه جهانی تلسکوپ‌های روباتیک در سال آینده وارد اینترنت خواهد شد و کاربران از همه جا می‌توانند از طریق اینترنت به طور رایگان از آن استفاده کنند.

پروژه سه ساله اروپایی که به نام گلوریا (آرایه هوشمند تلسکوپ بین‌المللی روباتیک برای علم الکترونیکی) شناخته می‌شود، در نهایت 17 تلسکوپ را در 4 قاره شامل خواهد شد و توسط 13 گروه عضو از روسیه، شیلی، ایرلند، انگلستان، ایتالیا، جمهوری چک، لهستان و اسپانیا به اجرا در خواهد آمد. کاربران نه تنها می‌توانند تلسکوپ‌ها را از طریق کامپیوترهایشان کنترل کنند، بلکه به داده‌های اخترشناسی گلوریا و سازمان‌های دیگر نیز دسترسی خواهند داشت.

تلسکوپ رصدخانه مونت‌گانسدو اسپانیا به عنوان مدلی برای گلوریا به کار می‌رود. این رصد خانه با قرار داشتن در دانشگاه پلی‌تکنیک مادرید، در حال حاضر با استفاده از نرم‌افزار سیکلوپ آسترو دانشگاه  از طریق اینترنت قابل هدایت می‌باشد. همین نرم‌افزار در همه تلسکوپ‌های گلوریا به کار خواهد رفت.

مدت زمانی که کاربردان پشت تلسکوپ هستند بر اساس «نتیجه عمل» آن‌ها تعیین می‌شود. یعنی بر اساس اینکه کار هر شخص چه قدر از نظر کاربران دیگر جالب است. بنابراین این شبکه چیزی شبیه YouTube خواهد بود که در آن کاربران به ویدئوهای بارگذاری شده رأی می‌دهند.

در حالیکه این پروژه 2.5 میلیون یورویی (3.4 میلیون دلار امریکا) با هدف کمک به اخترشناسان برای کاوش شخصی در کیهان انجام شده است، از آن همچنین برای تحقیقات مهم دیگر استفاده می‌شود.  رویدادهای اخترشناختی نیز در این سیستم منتشر می‌شوند تا عملکرد گلوریا را ترفیع داده و شبکه کاربران آن را تشکیل دهند.


منبع : پایگاه خبری فن آوریهای پیشرفته ایران

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, HESAM-007, ASHKAN95, Mahdi1944, nima-rad

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان