پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 18 آبان 1390, 2:17 am

 پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

 
 تصویر   
 در ساعت00.16 نیمه شب به وقت مسکو موشک بهینه سازی شده زنیت 2 از مرکز پرتاب کاسمودروم در بایکونور قزاقستان به همراه فضا پیمای Fobos Grunt با موفقیت پرتاب شد .Fobos Grunt ماموریت دارد با سفر بین سیاره ای به سمت مریخ ، در قمر کوچک سیاره سرخ به نام فوبوس فرود آمده و مقدار 200 گرم از خاک وسنگ سطح این قمر را به زمین بازگرداند .


 تصویر 

این روبات کاوشگر هم اکنون در مدار زمین مستقر شده است و ساعت 8.20 امشب به سمت مریخ حرکت خواهد کرد . فوبوس گرونت مجهز به 20 وسیله علمی از جمله لیزر ، طیف سنج ، دوربین میباشد .

بعد از مدت زمان 11 ماه این فضاپیما در مدار مریخ قرار خواهد گرفت و بعد از چند ماه با انتخاب محل مناسب در سطح فوبوس فرود خواهد آمد . و حدود 200 گرم از خاک و سنگ فوبوس نمونه برداری میشود و به همراه نمونه ها در سال 2014 به زمین بازمیگردد. تجزیه این نمونه ها به حل اسرار منشا و تکامل فوبوس و مریخ و منظومه شمسی کمک خواهد کرد .

ضمنا یک کاوشگر چینی این فضاپیما را در این ماموریت همراهی میکند . Yinghou-1 (کرم شب تاب 1) که همراه این فضا پیما پرتاب خواهد هنگام رسیدن به مریخ از آن جدا خواهد شد . "کرم شب تاب 1" در این ماموریت ضمن عکسبرداری از مریخ به مطالعه میدان مغناطیسی مریخ و اتمسفر فوقانی سیاره سرخ خواهد پرداخت.

یاد آور میشود در این ماه زمین ماموریت دیگری نیز برای مریخ دارد . فضاپیمای "کنجکاوی " ناسا در 25 نوامبر به مقصد مریخ پرتاب خواهد شد
 

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 18 آبان 1390, 11:30 am

 

مشکل در فضاپیمای روسی


"فوبوس گرونت" گم شد 

به گزارش خبرگزاری مهر، فضاپیمای روسیه شب گذشته در ساعت (11:46 به وقت کشورمان) از پایگاه بایکونور قزاقستان پرتاب شد اما پس از دقایقی با مشکل مواجه شد. به طوریکه به نظر می رسد این فضاپیما که Phobos-Grunt نام دارد مشکلاتی در نرم افزارهای رایانه ای یا سیستم نیروی محرکه و یا شاید در هر دو بخش پیدا کرده است. همین مسئله موجب شده است که مرکز کنترل زمینی موقعیت و مسیر حرکت این روبات را گم کند.

در این خصوص "ولادیمیر پوپوفکین"، رئیس آژانس فضایی روسیه توضیح داد: "ما شب بدی را پشت سر گذاشتیم.چرا كه قادر به شناسايي فضاپيما پس از جدا شدن آن نبوديم. اما اكنون موقعيت آنرا تشخيص داده و دريافته‌ايم كه موتور آن روشن نشده بود. به نظر می رسد که سیستم نیرومحرکه آن خراب شده است."

این فضاپیما که همراه با موشک "زنیت- 2" پرتاب شده بود، در حدود 11 دقیقه پس از پرتاب از موشک خود جدا و پس از مدتی در فضا گم شد.Phobos-Grunt که به سمت "فوبوس"، یکی از بزرگترین قمرهای مریخ پرتاب شد قرار بود پس از20 سال روسیه را به عرصه تحقیقات فضایی بازگرداند.

بر اساس گزارش ایسنا به گفته روزنامه‌هاي روسي، مقامات اين كشور از تلاش‌ها براي راه اندازي مجدد اين برنامه خبر داده‌اند و اين كه اين فضاپيما اكنون در يك مدار محافظت شده قرار داشته و تانكرهاي سوخت آن صدمه نديده‌اند. مهندسان سه روز براي تشخيص و برطرف كردن مشكل فرصت دارند و پس از آن باتري‌هاي اين فضاپيما به پايان رسيده و قطعه‌اي ديگر به زباله‌هاي فضايي اضافه خواهد شد. البته روسيه تنها كشوري نيست كه در تلاش‌هاي خود براي دستيابي به سياره سرخ‌رنگ با مشكل مواجه شده و تقريبا نيمي از ماموريت‌ها با اين هدف، شكست خورده‌اند

درحقیقت روسیه امیدوار بود تا با پرتاب این کاوشگر در کنار رقیب قدیمی خود آمریکا و رقبای جدیدی چون چین و هند در تحقیقات فضایی شرکت کند.این اولین ماموریت بین سیاره ای مسکو از سال 1988 بود. آخرین موفقیت روسیه در این عرضه در سال 1986 و با پرتاب کاوشگر "وگا" برای تحقیق درباره سیاره زهره (ونوس) و ستاره دنباله هالی انجام شد.

از آن پس، آژانس فضایی اتحاد جماهیر شوروی سابق و پس از آن روسیه با یک سری طولانی از حوادث و شکستها مواجه شد که مهمترین آنها در سال 1996 و زمانی رخ داد که کاوشگر "مارس 96" به دلیل نقص موشک حامل در اقیانوس آرام سقوط کرد.  

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط behrad90 » شنبه 21 آبان 1390, 12:59 am

  عدم موفقیت در تماس با سیاره پیمای فوبوس  
 
خبرگزاری «ریا نووستی» ساعاتی قبل اعلام کرد ، تلاشهای به عمل آمده برای دریافت علامتی از ایستگاه سیاره پیمای "فوبوس- گرونت" که بعلت نارسایی هایی در کار دستگاههای الکترونیک خود نتوانست وارد مسیر پرواز بسوی مریخ شود، همراه با موفقیت نبوده است.

این مطلب را منبعی در نهادهای موشکی- فضایی روسیه به خبرگزاری «ریا نووستی» اطلاع داد.منبع یاد شده گفت: "شب گذشته سیاره پیمای "فوبوس-گرونت" بارها بر فراز پاسگاه گیرنده مستقر در پایگاه فضایی "بایکانور" و پسگاه های گیرنده خارجی پرواز کرده بود، ولی هیچ علامتی از آن نرسیده است".

قبلا یک منبع در پایگاه فضایی بایکانور گفته بود در این سیاره پیما مقدار اندکی مواد رادیو آکتیو وجود دارد اما آنها خطرناک نیستند. حدود 20 دستگاه برای مطالعات گوناگون در این سیاره پیما وجود دارد که یکی از آنها حاوی کبالت رادیوآکتیوی است.منبع فوق اذکر گفت: "آن مقدار از کبالت که در ایستگاه "فوبوس ـ گرونت" وجود دارد، بسیار اندک بوده و هیچگونه خطری ندارد".
 

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط behrad90 » سه شنبه 24 آبان 1390, 10:10 pm

 
فرجام خطرناکترین فضاپیمای جهان؟


    گم شده روس، کجا سقوط می‌کند؟

 
 
 [COLOR=#000000]فضاپیمای روسی که هفته گذشته، لحظاتی پس از پرتاب به سوی یکی از قمرهای مریخ گم شد، اکنون آماده است تا به زمین سقوط کند اکنون دانشمندان و کارشناسان در نقاط مختلف دنیا محاسبات خود را برای تعیین زمان و محل سقوط این فضاپیما آغاز کرده‌اند.

در شرایطی که روسیه رسماً در مورد Phobos-Grunt سکوت اختیار کرده است محاسبات Norad (فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی) نشان می‌دهد که محتمل‌ترین تاریخ برای سقوط این فضاپیما 26 نوامبر است. این‌ فضا پیما با 14.6 تن وزن، بیشتر وزن آن حدود 12 تن اختصاص به وزن ترکیب سمی سوخت هیدرازین و تراکسید نیتروژن دارد.


این امیدواری وجود دارد که وقتی این کاوشگر به سطح زمین نزدیک می‌شود سوخت آن در حالت مایع باشد و بدون آسیب، 50 مایل بالاتر ازسطح زمین منفجر شود. اما جیمز اوبرگ یکی از کارشناسان ناسا که در حال حاضر به عنوان مشاور سازمان ناسا فعالیت می کند، بر این باور است که سوخت سمی در کاوشگر به حالت منجمد در‌آمده و به هنگام پرتاب به زمین فاجعه‌ای محیطی ایجاد می‌کند.

به گفته جیمز اوبرگ این کاوشگر، سمی‌ترین ماهواره‌ای است که تا به حال به فضا پرتاب شده و یکی از فضاپیماهای سنگینی است که بدون کنترل انسانی به زمین بر‌می‌‌گردد.

همشهری آنلاین   

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 723
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 اسفند 1387, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 4039 بار
سپاس‌های دریافتی: 2773 بار
تماس:

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط Erratic » چهار شنبه 25 آبان 1390, 2:58 am

فکر میکردم فقط جنسای چینین که بیسشتر دچار مشکل میشن ::ns
اما با توجه به پرونده ای که داشتن به نظرم اینا اینکاره نیستن
با تشکر :razz:
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Major II
Major II
پست: 639
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 تیر 1390, 5:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1982 بار
سپاس‌های دریافتی: 1828 بار

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط GHAZALAK88 » چهار شنبه 25 آبان 1390, 11:03 am

شاید ادم فضایی ها دزدیدنش :grin:
تصویر تصویر تصویر [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]تصویر تصویر تصویر
تصویر وبلاگ ابشار زیباو دل انگیز شوی تصویر

تصویر تصویر

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: پرتاب کاوشگر روسیه به سوی مریخ

پست توسط behrad90 » جمعه 11 آذر 1390, 5:56 pm

  جدید از کاوشگر سرگردان  

  احتمال سقوط تا ماه  


تصاویر کاوشگر سرگردان و ناپدیده شده فوبوس-گرانت روسها در تاریخ 29 نوامبر در ارتفاع 273 کیلومتری از سطح زمین به ثبت رسیده است. این تصاویر توسط عکاس نجومی آماتوری به نام "رالف وندربرگ" و با استفاده از تلسکوپی 10 اینچی به ثبت رسیده است. تصاویر وی با قطعات مختلف کاوشگر سرگردان روسها که زمانی قرار بود به قمر فوبوس مریخ سفر کند، همخوانی کامل دارد.

این عکاس هلندی می گوید فضاپیمای روسها به اندازه ای درخشان بوده است که بدون تلسکوپ و با چشمهای غیر مسلح نیز می شد آن را مشاهده کرد. اخترشناسان هنوز از اینکه برای نجات این فضاپیما که پس از قطع ارتباط با زمین در مدار گیر افتاده، راهی وجود داشته باشد تردید دارند. این کاوشگر در حدود سه هفته است که در مدار زمین سرگردان است.

تا کنون تنها ایستگاه زمینی در پرت استرالیا توانسته ارتباط نه چندان واضحی را با فوبوس گرانت برقرار کند. مقامات روسی نیز به تازگی اعلام کرده اند احتمال نجات این ماموریت بسیار ضعیف است، چنین کاری نیازمند برنامه ریزی مجدد کاوشگر و مشایعت آن به مسیر درست است.

یکی از بزرگترین نگرانی ها پس از به دام افتادن فوبوس گرانت در مدار زمین، سقوط غیر قابل کنترل آن به زمین است. متخصصان می گویند کشش گرانشی طی ماه های آینده این کاوشگر را به سوی زمین کشیده و سرعت آن را کاهش داده و مدار آن را کوتاهتر خواهد کرد.

بر اساس گزارش اسپیس، مقامات روسی اعلام کرده اند قطعاتی از این کاوشگر در ژانویه یا فوریه سال آینده به زمین سقوط خواهند کرد، با این همه تاریخ دقیق این سقوط غیر قابل پیش بینی است.


 تصویر   جدید از کاوشگر بد اقبال روسها، تصاویر با قطعات مختلف این کاوشگر همخوانی  

 تصویر   هلندی می گوید این کاوشگر به اندازه ای درخشان بود که بدون تلسکوپ نیز قابل مشاهده بوده  

منبع : مهر

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”