جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

موتورهای اصلی دورترین فضاپیمای ناسا خاموش شد

توسط behrad90 » چهارشنبه 18 آبان 1390 11:48

موتورهای اصلی دورترین فضاپیمای ناسا خاموش شد


ذخیره انرژی برای 10 سالناسا به  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ساله خود دستور داده است برای ذخیره سازی و حفظ انرژی خود در آستانه خروج از سامانه خورشیدی موتورهای کمکی اش را روشن کند.به گزارش خبرگزاری مهر، ویه جر 2 به همراه فضاپیمای همراهش ویه جر 1 که از تمامی سیاره های موجود در سامانه خورشیدی عبور کرده اند و اکنون در فاصله 14 میلیارد کیلومتری و در منطقه ای به نام "هلیوشیت" در خارج از سامانه خورشیدی قرار دارند، جایی که بادهای خورشیدی برخاسته از خورشید با اجرام بین ستاره ای درگیر است.

دانشمندان شبکه اعماق فضای ناسا در تاریخ 4 نوامبر 2011 دستوری به ویه جر 2 ارسال کردند تا موتورهای اصلی خود را خاموش کرده و موتورهای پشتیبان را روشن کند. ناسا روز 7 نوابر سیگنالی را مبنی بر تایید این فرمان دریافت کردند. این تغییر می تواند به واسطه خاموش کردن گرمکنی که خطوط سوخت رسان موتورهای اصلی را گرم نگه می دارند، در حدود 12 وات انرژی را ذخیره کند. با استفاده از چنین انرژی ویه جر 2 می تواند برای یک دهه دیگر به فعالیت خود ادامه دهد.

بر اساس گزارش پاپ ساینس، کاوشگرهای ویه جر در سال 1977 و طی ماموریتی برای مطالعه بر روی مشتری و زحل به فضا پرتاب شدند و پس از آن توانستند به اورانوس و نپتون نیز سفر کنند. ویه جر 1 اکنون دورافتاده ترین جسم دست ساز بشر در فضا است و این دو فضاپیما اولین هایی خواهند بود که به مطالعه فضای بین ستاره ای خواهند پرداخت.


خبرگزاری مهر


Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

Re: موتورهای اصلی دورترین فضاپیمای ناسا خاموش شد

توسط behrad90 » جمعه 18 آذر 1390 18:44

فضاپیمای ناسا در برزخ کیهانی


چند قدم دیگر تا خروج از سامانه خورشیدیکاوشگر ویه جر ناسا به منطقه ای جدید از فضای میان سامانه خورشیدی و فضای بین سیاره ای وارد شده است که ناسا آن را برزخ کیهانی می نامد.ویه جر پس از سه دهه سفر طاقت فرسا در میان سامانه خورشیدی در آستانه ترک کردن سامانه خورشیدی و ورود به منطقه ناشناخته ای از کهکشان راه شیری قرار دارد.

ویه جر 1 در سال 1977 به همراه دوقلویش ویه جر 2 توسط سازمان ناسا راهی فضای بیکران شد. به زودی این فضاپیما به اولین دست ساز بشر تبدیل خواهد شد که از سامانه خورشیدی قدم بیرون خواهد گذاشت ، ناسا انتظار دارد این اتفاق طی چند ماه و یا چند سال آینده رخ دهد، ویه جر 2 با تاخیر از ویه جر 1 این مسیر را طی خواهد کرد.

"اد استون" محقق ارشد پروژه ویه جرها در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا می گوید" ویه جر به ما می گوید که در منطقه ای ایستا در خارجی ترین لایه حباب سامانه خورشیدی قرار گرفته است، همچنین نشان می دهد آنچه در خارج این حباب قرار گرفته ویه جر را به سمت داخل می راند، مدت زیادی طول نخواهد کشید که فضای میان ستاره ها را از نزدیک مشاهده خواهیم کرد.

ماموریتهای اولیه این فضاپیما بازدید از مشتری و زحل بود. پس از آن ماموریت ویه جر افزایش پیدا کرد زیرا تماس رادیویی این فضاپیماها بیشتر از حد انتظار با مرکز کنترل زمینی برقرار باقی ماند.

ویه جرها به همراه خود صفحه های مسی با لایه ای از طلا دارند که بر روی آنها تصاویری از زمین و پیامهایی به زبانهای مختلف حک شده است به علاوه تنوعی از اصوات موجود بر روی زمین نیز در این صفحه ها ضبط شده اند.

پیامی از "کارل ساگان" اخترشناس مشهور نیز به عنوان دیباچه این صفحه بر روی آن حک شده است:

میلیاردها سال بعد، زمانی که تمامی چیزهایی که ما بر روی زمین ساخته ایم به غبار تبدیل شده اند، زمانی که قاره ها فراتر از قدرت شناخت ما تغییر پیدا کرده اند و نسل ما به صورت غیر قابل تصور تغییر کرده و یا منقرض شده است، ویه جر به جای ما سخن خواهد گفت.

بر اساس گزارش تلگراف، ویه جرها به اندازه ای سوخت به همراه دارند که می توانند تا سال 2020 به سفر پرماجرای و اسرار آمیز خود ادامه دهند، پیش بینی می شود در آن سال ویه جر 1 در فاصله 19.84 میلیارد کیلومتری از خورشید و ویه جر 2 در فاصله 16.8 میلیارد کیلومتری از خورشید قرار داشته باشند.


منبع : مهر


Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

Re: موتورهای اصلی دورترین فضاپیمای ناسا خاموش شد

توسط behrad90 » يکشنبه 4 تیر 1391 04:23

ویجر۱ به نقطه صفر مرزی منظومه شمسی رسیدویجر1 (Voyager1) که با فاصله 18میلیارد کیلومتر از زمین، دورترین جسم ساخته دست بشر لقب گرفته، نشانه‌هایی از نزدیک‌شدن به نقطه صفر مرزی منظومه شمسی و فضای میان‌ستاره‌ای را ثبت کرده است.ویجر1، فضاپیمایی که 35 سال پیش به قصد دیدار سیارات مشتری و زحل و فرار از منظومه شمسی پرتاب شد، چند سالی است که در منطقه مرزی منظومه شمسی به سر می‌برد، اما افزایش ناگهانی تعداد ذرات کیهانی آشکارشده توسط فضاپیمای ویجر1 بدان معنی است که این فضاپیما فاصله چندانی با نقطه صفر مرزی ندارد.به گزارش ناسا، ویجر1 چند سالی است که در محدوده هلیوپاز (Heliopause) به سر می‌برد، اینجا جایی است که میدان مغناطیسی خورشید با میدان مغناطیسی میان‌ستاره‌ای برخورد می‌کند و موج ضربه‌ای بادهای خورشیدی در آنجا شکل می‌گیرد. این‌جا سپر دفاعی مغناطیسی خورشید برای حفاظت سیارات و دیگر اجرام منظومه شمسی از پرتوهای کیهانی پرانرژی است.
پرتوهای کیهانی، ذرات بسیار پرانرژی هستند که طی فرآیندهایی مانند انفجارهای ابرنواختری یا جت‌های خروجی از سیاه‌چاله‌ها تا نزدیکی سرعت نور شتاب گرفته‌اند و از همه‌جای آسمان به ما می‌رسند. برخورد این پرتوهای پرانرژی با موجودات زنده به تغییر ژنتیکی و مرگ سریع آنها منجر می‌شود.

طی چند هفته اخیر که ویجر به فاصله 18میلیارد کیلومتری از زمین رسیده، آشکارسازهای ویجر1، افزایش ناگهانی تعداد ذرات کیهانی را ثبت کرده‌اند. این بدان معنی است که ویجر1 به خط مقدم هلیوپاز رسیده و به زودی وارد فضای میان‌ستاره‌ای خواهد شد. وقتی ویجر وارد این منطقه شود، جهت میدان مغناطیسی ناگهان تغییر خواهد کرد و هم‌چنین، تعداد ذرات پرانرژی که از خورشید گسیل می‌شوند، به شدت کم خواهد شد. فیزیک‌دانان بی‌صبرانه منتظر مشاهده چنین علایمی در اطلاعات ارسالی ویجر هستند. خوشبختانه هر دو فضاپیمای ویجر1 و 2 در سلامت کامل به سر می‌برند و فیزیک‌دانان و مهندسان ناسا امیدوارند منبع انرژی این دو فضاپیما آن‌قدر دوام بیاورد که بتوانند اطلاعات کافی از فضای میان‌ستاره‌ای را دریافت کنند


خبرآنلاين

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
jiyar rojhelat, كيارش, masieh, ASHKAN95, Solaiman, Shahbaz, nima-rad, C.A.D.I.L.L.A.C, mj_piremard, Mahdi1944, SEAFARER, CAPTAIN PILOT, airplane


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان