جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

توليد ماده‌اي با قابليت جذب كامل نور

توسط behrad90 » جمعه 20 آبان 1390 19:36

خلق سياهترين ماده روي زمين!


موفقيت دانشمندان در توليد ماده‌اي با قابليت جذب كامل نورمحققان ناسا موفق به ابداع نانوماده ای اَبَرسیاه شده اند که می تواند 99.5 درصد از نورهای مزاحم و سرگردان تابیده شده در حین رصدهای نجومی را مسدود کرده و به دقت تجهیزات رصد بیافزاید. این ماده حتی محقان ناسا را متعجب کرده و نوید مرزهای گسترده تری را برای فن آوری فضائی میدهد.
تيم مهندسان مرکز پرواز فضايي گودارد ناسا در مريلند، گزارشي از نتايج خود را اخيرا در نشست نورشناسي و فتونيک SPIE مطرح کرده‌اند.

وقتی بحث بر سر محاسبات اجرامی در دورافتاده ترین نقاط جهان هستی باشد که امکان دیدن آنها در نور مرئی وجود ندارد، جزئی ترین پرتوهای نوری سرگردان می توانند برای ردیابهای به شدت حساس و دیگر تجهیزات مورد استفاده اخترشناسان ویرانگر باشد.در حال حاضر برای جلوگیری از تاثیر مخرب چنین نورهایی از رنگ سیاه استفاده می شود تا جلوی رسیدن این نور به سطح ابزارهای حساس گرفته شود. اما این رنگ تنها 90 درصد از نوری که با آن برخورد می کند را جذب می کند.

مهندسان ناسا اکنون فناوری نانویی را ارائه کرده اند که می تواند با پوشش دادن تجهیزات حساس بیش از 99 درصد از پرتوهای فرابنفش، مرئی، فروسرخ و فروسرخ دور را که با این سطح برخورد می کنند به خود جذب کند. این ماده ابرسیاه که در مرکز گودارد ناسا ابداع شده است از لایه ای از نانولوله های کربنی چند دیواره تشکیل شده که به صورت عمودی بر روی موادی دیگر قرار می گیرند. با استفاده از لایه کاتالیزور آهنی محققان توانستند نانولوله ها را بر روی مواد زیرساختی از قبیل سیلیکون، سیلیکون نیترید و تیتانیوم که در تجهیزات آزمایشگاهی نجومی کاربرد دارند، کشت بدهند.

محققان دریافتند این مواد پس از پوشانده شدن توسط نانولوله ها می توانند 99.5 درصد از نور فرابنفش و مرئی دریافتی را به خود جذب کنند. این از آن رو است که حفره های ریز میان نانولوله ها می توانند نورهای پس زمینه را جمع آوری و جذب کنند تا از بازتابیده شدن آن توسط سطح تجهیزات جلوگیری شود.

چنین ماده ابرسیاهی می تواند علاوه بر مطالعه بر روی اجرام دور افتاده کیهانی، در مطالعه بر روی اتمسفر و اقیانوسهای زمین نیز کاربرد فراوان داشته باشد زیرا 90 درصد از نوری که توسط تجهیزات مرتبط با این نوع از مطالعات دریافت می شوند، از اتمسفر سرچشمه می گیرند و سیگنالهای ضعیفی که از موضوع مورد مطالعه ساطع می شوند را از بین می برند.

بر اساس گزارش گیزمگ، از سوی دیگر این نانولایه می تواند با کاستن حرارت تجهیزات به مقاومت لایه سیاه رنگ به کار گرفته شده بر روی سطح بیافزاید و به این شکل حساسیت تجهیزات به سیگنالهای ضعیف افزایش پیدا خواهد کرد.منبع : ایسنا و مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, MOHAMMAD JAFAR, CAPTAIN PILOT, Erratic, shaman, ARafiee, nima-rad, Present, HESAM-007

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان