جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

آینده زمین نارنجی می شود

توسط behrad90 » يکشنبه 22 آبان 1390 16:16

نقشه های درجه حرارت زمین

فيزيكدان جنجالي، مدعي آينده نارنجي رنگ زمين شد


دانشمندان دانشگاه بركلي در كاليفرنيا در يك پژوهش جنجالي عنوان كرده‌اند كه ميانگين دماي جهاني زمين از دهه 1950 تا كنون، يك درجه سانتيگراد گرمتر شده است.
اين پژوهش كه توسط پروفسور ريچارد مولر، فيزيكدان جنجالي پروژه دماي سطح زمين از دانشگاه بركلي هدايت مي‌شود، از داده‌هاي دمايي از سال 1800 تا 2009 براي ارائه اين مدرك انکارناپذير استفاده كرده ‌ و اين درحاليست كه مراتب اين پروژه، منجر به بروز ترديد در يافته‌هاي آنها شده كه خرسندي افراد مشكوك به تغييرات آب و هوايي را به دنبال داشته است.

داده‌هاي دماي سطح زمين بركلي از 1.6 ميليارد ركورد بايگاني شده از دهه 1800 از 15 منبع جهاني گرفته شده است.اين داده‌ها نشان‌دهنده انحراف از ميانگين درجه حرارت طي بيش از دو قرن و گرمايش كلي جهاني از زمان انقلاب صنعتي است.محققان براي تاكيد بر يافته‌هاي خود تمام داده‌ها را در يك فيلم ويديويي از يك جهان رو به گرمايش با به تصوير كشيدن سوابق دماي سطح زمين ارائه كرده‌اند.

افزايش يك درجه‌اي دما با برآوردهاي ناظران معتبر آب‌وهواي جهان كه به نگهداري از ركوردهاي رسمي مي‌پردازند، مطابقت دارد.اين ناظران شامل اداره هواشناسي انگليس به همراه دانشگاه ايست‌آنگليا، موسسه مطالعات فضايي گودارد ناسا در نيويورك و سازمان ملي اقيانوسي و جوي آمريكا هستند.شاول پرلموتر، يكي از برندگان نوبل فيزيك سال جاري براي كشف گسترش جهان با سرعت فزاينده نيز در تيم آمريكايي حضور دارد.

درجه حرارت زمین در سال 1800
درجه حرارت زمین در سال 1850
درجه حرارت زمین در سال 1900
درجه حرارت زمین در سال 2000
درجه حرارت زمین در سال 2009با این همه نظریه مولر منتقدانی نیز دارد، از آن جمله می توان به "جودیت کوری" از موسسه تکنولوژی جورجیا اشاره کرد که معتقد است اطلاعات گرد آوری شده نشان از بالارفتن درجه حرارت زمین ندارند بلکه نشان می دهند متوسط حرارت زمین از اواخر دهه 1990 ثابت باقی مانده است. وی همچنین ادعا می کند نموداری که بر روی وب سایت پروژه BEST از درجه حرارت سالهای 1850 تا 2006 منتشر شده، کاهش درجه حرارت را پنهان کرده است.او يكي از 10 كارشناسي است كه براي تدوين داده‌هاي قطعي دما در تلاش بودند. وي مدعي شد كه اين برنامه با تحسين و توجه بيش از حد پروفسور مولر به سود گرمتر شدن جهاني مخدوش شده است. از اين رو كوري، تهديد به جدا شدن از اين پروژه كرده است

منتقدان گرمايش جهاني هميشه بر اين اساس به نقد ارقام رسمي پرداخته‌اند كه ايستگاههاي ثبت دما از كيفيت پاييني برخوردار بوده و داده‌ها بطور دستي تغيير مي‌كنند.

اين درحاليست كه آنتوني واتز، يكي از منتقدان هواشناسي آمريكا مدعي كشف يك خطاي روندي اوليه در مورد دوره‌هاي زماني به كار رفته در اين پژوهش شده و خواستار تجديدنظر در آن شده است.

بر اساس گزارش گاردین، در این مطالعه مشخص شده است حرارت مناطق شهری که منجر به گرمتر شدن شهرها نسبت به مناطق روستایی می شوند بر روی افزایش میانگین حرارت سطح زمین تاثیر قابل توجهی ندارد. این به آن خاطر است که مناطق شهری کمتر از یک درصد از خشکی های زمین را تشکیل می دهند.


منبع : ایسنا و مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
FREE MAN, SAMAN, nima-rad, Mahdi1944, oweiys, MISSILE, shaman, ASHKAN95, HESAM-007, Mohammad 1985, Present

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان