نخستين دوره مسابقات ملي «كن‌ست»

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6392 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

نخستين دوره مسابقات ملي «كن‌ست»

پست توسط behrad90 » سه شنبه 24 آبان 1390, 6:49 pm

 

  [COLOR=#974806][FONT=Times New Roman][SIZE=150] نخستين دوره مسابقات ملي «كن‌ست»

 
    [FONT=Times New Roman]دانشجويان ايراني در ساخت سامانه هاي فضايي رقابت مي‌كنند

 
تصویر
[FONT=Times New Roman]
 
  نخستين دوره مسابقات ملي «كن‌ست» ايران (ICC 2011) به همت پژوهشگاه هوا فضا با هدف تشويق دانشجويان كشور به فعاليت‌هاي علمي و آموزش فرايند طراحي و ساخت سيستم‌هاي عملياتي فضايي در جهت توسعه فضايي كشور طراحي شده است.  
كن‌ست، محصولي هوا فضايي و يكي از ساده‌ترين سيستم‌هايي است كه امكان طراحي و ساخت آن با هزينه‌هاي پايين در محيط دانشگاهي وجود دارد و مي‌تواند به عنوان گام نخست جهت ورود دانشجويان به عرصه تحقيقات كاربردي و آكادميك هوافضايي باشد.

عبارت «كن ست» از دو قسمت CAN به معني قوطي (قوطي نوشابه) و SAT كه مخفف Satellite به معني ماهواره است، تشكيل مي‌شود و به معني وسيله‌اي با كاركرد مشابه ماهواره در ابعاد قوطي نوشابه است. «كن‌ست» به وسيله بالن يا راكت از ارتفاع معين رهاسازي شده و به كمك بخش بازيابي خود به سمت زمين باز مي‌گردد. در حال حاضر چندين كشور پيشرو در عرصه هوافضا در جهان اقدام به برگزاري مسابقات كن ست مي‌كنند.

در اين دوره از مسابقات، تيم‌ها در قالب دو كلاس استاندارد و آزاد به رقابت خواهند پرداخت. هر كن‌ست موظف است يك يا چند ماموريت را از ميان ماموريت‌هاي تعريف شده در مسابقات به انجام برساند. در كل پنج ماموريت شامل بررسي اتمسفر، بازگشت به محل معين، تصويربرداري، فيلمبرداري، گسترش آنتن و فرود با كيسه هوا در اين مسابقات تعريف شده است كه تيم‌ها مي‌توانند يكي از دو ماموريت بررسي اتمسفر و تصويربرداري - فيلمبرداري را به عنوان ماموريت اصلي انتخاب كرده و از ميان ساير ماموريت‌هاي تعريف شده، ماموريت جانبي مورد نظر خود را برگزينند.

روند برگزاري مسابقات با ثبت‌نام دانشجويان از سراسر كشور در فروردين ماه آغاز شده و با اعلام نتايج نهايي در آذر ماه به پايان خواهد رسيد. تا كنون تيم‌ها در دو فاز اقدام به تهيه گزارش‌هاي طراحي كرده و با ارائه گزارش طراحي دقيق خود در روز آغازين هفته جهاني فضا در سال جاري، داوران را در جريان روند كار طراحي و ساخت كن ست خود قرار داده‌اند. پس از اجراي فاز عملياتي در روز مسابقه كه تاريخ دقيق آن با توجه به پيش‌بيني‌هاي آب و هوايي به زودي اعلام خواهد شد، هر تيم آموخته‌هاي خود را در حضور داوران ارائه خواهد داد و نهايتا تيم‌هاي برتر مسابقات معرفي خواهند شد.  

منبع : ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”