در این بخش می توانید در رابطه با اخبار و مصاحبه ها در رباتیک به بحث وگفتگو بپردازید
Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

522

تشکر کرده: 3 مرتبه
تشکر شده: 74 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 7 فروردین 1386 09:36

محل سکونت

ایران

آرشيو سپاس: 851 مرتبه در 286 پست

تعامل انسان و ربات در کاوش های فضایی

توسط robotic » جمعه 27 آبان 1390 22:25

تعامل انسان و ربات در کاوش های فضایی

گوشه ای از چشم انداز برنامه فضایی ناسا
   ناسا انسان و ربات های اکتشافی خود را برای بدست آوردن سود بیشتر ارسال خواهد کرد. ربات های اکتشافی ابتدا جهان جدید را برای کسب اطلاعات علمی ، ارزیابی خطرات برای فضانوردان ، اثبات عبور از موانع فناوری و ...  بررسی می کنند. سپس انسان ها عمق پژوهش ها را هدایت می کنند و ربات ها را مدیریت و به روز می کنند. و ...

حرکت
   ناسا در حال اجرای برنامه ی توسعه سیستم های انسان-ربات برای اکتشافات فضایی می باشد. این برنامه از ژانویه 2004 آغاز شده و قصد دارد قبل از سال 2020 در ماه حضور یابند. در گذشته نیز ناسا انسان و ربات ها را به طور جداگانه ارسال کرده بود. ولی این برنامه در نظر دارد تیمی ترکیبی از ربات ها و انسان ها را به کار گیرد. تحقیقات اکنون بر روی سیستم های انسان-رباتیکی بر روی سطح سیارات متمرکز شده است.

ربات ها در فضا چه کار هایی انجام خواهند داد؟
   اکتشافات فضایی بايستی در زمان طولانی و دارای چندین وظیفه روزانه  باشد و فراتر از توان منابع انسانی باشد که به فضا ارسال می شوند. ربات ها جهت کاهش حجم کار انسان ها ، هزینه ، خستگی رانندگی ، خطا و خطرات به کار گرفته می شوند. ربات ها پیش از این برای اهداف علمی به فضا ارسال می شدند. اما بر اساس چشم انداز جدید ، ربات ها در کار های غیر علمی نیز به کار می روند. بنابر این ربات ها باید داری کنترل چند لایه و خودمختاری قابل تنظیم باشند. ربات ها باید بتوانند در زمان های طولانی به عملیات گشت زنی ، دیده بانی ، نقشه برداری و حمل تجهیزات بپردازند. ربات ها باید بتوانند در آماده سازی پایگاه های فضایی ، جمع آوری و انتقال نمونه ها کمک کنند. همچنین ربات ها باید در زمینه کارگری ، مونتاژ ، تعمیر و نگهداری زیستگاه های فضایی و  فضاپیما ها مورد استفاده قرار گیرند.

ایلاه نوربخش ادعا می کند که در تعامل انسان و ربات ، باید توانایی های زیر موجود باشد:
1-    ارتباطات صریح درباره ی اهداف ، توانایی ها ، برنامه و دستاورد ها
2-    همکاری برای حل مشکلات ، مخصوصا حوادث فراتر از ظرفیت خودمختاری ربات ها
3-    تعامل چند بعدی (صحبت و اشاره) چه محلی و چه از راه دور

در چند دهه ی آینده انسان ها کار های شناختی و ادراکی  ؛ و ربات ها کار های واکنشی ، فیزیکی و دقیق را انجام می دهند. وقتی ربات ها در موقعیت های غیر قابل انتظار قرار می گیرند از انسان درخواست کمک می کنند. بنابراین تعامل طبیعی ، کارآمد و موثر انسان و ربات در اکتشافات فضایی آینده نقشی تعیین کننده دارد.

نویسنده: محسن جعفرزاده
هرکه را اسرار حق آموختند
مهر کردند و دهانش دوختند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب robotic تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, behrad90

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron