جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف شبیه ترین سیاره به زمین

توسط behrad90 » يکشنبه 6 آذر 1390 17:09

کشف شبیه ترین سیاره به زمین


احتمال وجود حیات در این سیارهدانشمندان موفق به كشف سياره‌اي شدند كه شبيه‌ترين محيط به زمين در بين شبيه‌ترين‌ها تا كنون بوده و احتمال وجود حيات در آن بالاست.
سياره گليزه 581g در يك فاصله مناسب از ستاره ميزبان خود می چرخد كه به گفته ناسا، آن را به يك محيط قابل سكونت تبديل مي‌كند.

اين پژوهش كه محصول بيش از يك دهه رصد تلسكوپ كك در هاوايي است، نشان مي‌دهد اين سياره در سطح خود از آب مايع برخوردار است.اين موضوع، گليزه 581g را در صدر گروه سيارات و قمرهايي كه شبيه به زمين محسوب مي‌شوند، قرار مي‌دهد.

با در نظر گرفتن رتبه 1.0سياره زمين در شاخص مطابقت با زمين، گليزه 581g كه در صورت فلكي ترازو قرار دارد، از امتياز 0.89 برخوردار بوده كه آن را از سياره مريخ 0.7 امتيازي پيش مي‌اندازد.

اين در حاليست كه به عقيده كارشناسان آمريكايي، تيتان، قمر سياره زحل هنوز بر اساس شرايط سطحي اين جسم و امكان واكنش‌هاي شيميايي حياتي در آن، در نزديكترين شرايط به زمين براي امكان وجود حيات برخوردار است.

اين يافته‌هاي جديد مبتني بر 11 سال رصد سياره كوتوله قرمز گليزه 581 با تلسكوپ كك توسط محققان دانشگاه كاليفرنيا در سانتا كروز و موسسه کارنگي در واشنگتن هستند.بر اساس اين پژوهش كه در مجله Astrophysical منتشر شده، امكان وجود سيارات ديگر با اين شرايط بسيار زياد است.

همچنين اين مقاله از كشف دو سياره جديد در اطراف ستاره گليزه 581 پرده برداشته كه تعداد سيارات شناخته شده اطراف آن را به شش مي‌رساند.سيارات اين منظومه مانند منظومه شمسي از مدارهاي تقريبا مدور برخوردارند.

جرم سياره گليزه 581g بين سه تا چهار برابر زمين بوده و گردش آن به دور ستاره‌اش كمتر از 37 روز طول مي‌كشد. اين جرم نشان دهنده احتمال سنگي بودن اين سياره با يك سطح معين و گرانش كافي براي وجود يك جو است.

پيش از اين دو سياره در اطراف ستاره گليزه 581 و در لبه منطقه قابل سكونت شناسايي شده بودند كه از جوي با دماي مناسب براي وجود آب مايع برخوردار هستند؛ اما سياره گليزه 581g كاملا در مركز منطقه قابل سكونت قرار گرفته است.اين سياره به طور كشندي به ستاره خود پيوند داشته، بدين معني كه يك سمت آن هميشه رو به ستاره و در روز بوده، در حاليكه سوي ديگر آن در تاريكي مداوم است.

به گفته دانشمندان، قابل سكونت‌ترين بخش اين سياره احتمالا در مرز بين نور و سايه قرار مي‌گيرد.بنا بر گزارش متخصصان، در حال حاضر بيش از 700 سياره فراخورشيدي شناسايي شده‌اند، اما تنها تعداد محدودي از آنها در منطقه قابل سكونت قرار دارند.

دانشمندان بر اين باورند كه محدود كردن تحقيقات حيات خارج از محيط زمين به سيارات شبيه به زمين مي‌تواند مانع از شناسايي احتمالات ديگر مرتبط با حيات بيگانه شود.


ایسنا

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, interceptor, Erratic

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان