در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوشکن‌ها به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط typhoon » دوشنبه 7 آذر 1390 15:01

ناوشکن جماران ضمن برخورداری از سامانه های موشکی دوربرد و توانایی پذیرش بالگرد و توان مقابله با اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی با رویکرد برخورداری از یک پیشرفت اساسی نسبت به نمونه قبل به جدیدترین دستاوردها در حوزه الکترونیک، سلاح و زیرسامانه های دیگر مجهز خواهد شد.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، نیروی دریایی برای کشورهایی که از نعمت همجواری با دریا برخوردارند و می خواهند مستقل و قدرتمند باشند اهمیت حیاتی دارد.
قدرت دریایی ایران که قدمتی به اندازه تاریخ کهن ایران زمین دارد بر اثر بی توجهی ها تا چندی قبل از انقلاب نیروی قدرتمندی محسوب نمی شد. با سرازیر شدن سیل دلارهای نفتی به خزانه شاه، بخشی از خریدهای نظامی به ادوات دریایی اختصاص یافته و هر چند برخی از آنها نظیر ناوشکن های بزرگ و زیردریایی با وقوع انقلاب اسلامی تحویل داده نشد اما این نیرو در سطح منطقه از تجهیزات و آموزش های خوبی بهره مند بود.
پس از انقلاب و آغاز استقلال مجدد ملت ایران، نیروی دریایی جزو فعال ترین و آماده ترین نیروهای نظامی بوده و با شروع جنگ تحمیلی توسط عراق، ضمن حضور نیروهای تکاوری در دفاع از خاک، نیروهای شناوری نیز برای زدن ضربه به دشمن متجاوز آماده شدند.

با اجرای عملیات های کوچک و متوسط سرانجام زمینه ها برای عملی کردن طرح ابتکاری و هوشمندانه ای فراهم شد که در غالب عملیات مروارید به انجام رسید. در روز تاریخی 7 آذر 1359 در حالی که کمتر از 2 ماه و نیم از آغاز جنگ می گذشت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با همکاری ارزشمند نیروی هوایی، عملیاتی بی نظیر را به اجرا درآورده و با بیرون کشیدن نیروی دریایی عراق از مناطق خود حدود دو سوم توان دریایی عراق را در یک روز به زیر آب فرستاد. در نتیجه نیروی دریایی رژیم بعث عراق، تا آخر جنگ یعنی حدود 8 سال بعد نتوانست خود را بازیابی کند و با اندک تلاشی برای احیای توان شناوری خود مجدداً با انهدام و از دست دادن آنها مواجه می شد.
در آن سال ها به دلیل تحریم همه جانبه، تجهیزات جدید چندانی به نیروی دریایی اضافه نشد و از طرفی بخشی از توان این نیرو نیز در مواجهه با دشمن به خصوص نیروی دریایی آمریکا در سال 1367 تحلیل رفت. به عنوان مثال ناوچه پیکان و ناو کهنمویی در نبرد با عراق و ناوشکن سهند و ناوچه جوشن در درگیری با آمریکا از بین رفتند و ناوشکن سبلان نیز آسیب جدی دید.

اما با پایان یافتن جنگ تحمیلی متخصصان با غیرت و جسور نیروی دریایی ارتش با اتکا به توان علمی و تخصصی و مهمتر از همه نیروی ایمان اقدام به بازسازی ناوشکن سبلان نموده و مجدداً آن را به ناوگان دریایی ارتش بازگرداندند. در سالهای بعد نیز این ناوشکن در اولویت بهسازی و ارتقاء سامانه ها و تسلیحات قرار گرفته و تا مدتها نماد خودباوری در نیروی دریایی بود. البته این تنها بخشی از دستاوردهای این حرکت بود و نیروی دریایی برای تبدیل شدن به یک اهرم قدرتمند در دفاع از انقلاب اسلامی و کشور برنامه های جدی و شاید در آن مقطع، باورنکردنی داشت. با پیشنهاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، حضرت امام خامنه ای طرح ساخت ناوشکنی با قابلیت های افزون بر نمونه های موجود در کشور، پروژه موج آغازگر موج جدید تلاشها در نداجا شده و در کنار مطالعه، طراحی و ساخت ناوچه های هم رده با پیکان و جوشن از دست رفته، ساخت ناوشکن(ناو محافظ) نیز در قالب پروژه موج پیگیری شد.

پس از سالها جهاد علمی و بکارگیری توان متخصصان در بخش های مختلف صنعت و دانشگاه، ناوشکن جماران به عنوان اولین محصول پروژه موج در سال 1388 به نیروی دریایی ارتش تحویل داده شد. این دستاورد بزرگ که نمونه موفقی از مدیریت توانمندی نیروهای داخلی برای رسیدن به هدفی بزرگ است در ادامه با محصول دوم برنامه موج که ناوشکن ولایت است بیشتر درک خواهد شد. مشروح فعالیت های انجام شده برای ساخت ناوشکن حمارن و ناوچه های رده پیکان در گزارش های پیشین و بخش اخبار مرتبط قابل دسترسی است.

با توجه به لزوم تثبیت قدرت نظامی کشور در مناطق مختلف جغرافیایی برای برقراری صلح و امنیت پایدار در جهت توسعه بهتر اقتصادی بخشی از توان تولید در نیروی دریایی به ناوگان شمال کشور اختصاص یافته و در وهله اول ناوچه های پیکان، جوشن و درفش که با بهره گیری از توان بومی و پیشرفته ترین سامانه های رزمی مجهز شده اند به این ناوگان تحویل داده شد و در آینده نزدیک ناوشکن ولایت(موج2) که در بندر انزلی در حال ساخت است نیز وارد خدمت در نداجا خواهد شد.
ناوشکن ولایت(موج-2)

اما توان رو به رشد علمی و تخصصی کشور که باعث ساخت سامانه های جدید و پیشرفته به طور مداوم می شود ناوشکن ولایت را برتر و کارآمدتر از سلف خود جماران خواهد کرد. همچنین ولایت در مقایسه با جماران  با هزینه کمتر و در زمان کوتاهی آماده تحویل می شود.
طبق اعلام مسئولان امر، این ناوشکن ضمن برخورداری از سامانه های موشکی دوربرد و توانایی پذیرش بالگرد و توان مقابله با اهداف هوایی، سطحی و زیرسطحی(همچون قابلیتهای جماران) با رویکرد برخورداری از یک پیشرفت اساسی نسبت به نمونه قبل به جدیدترین دستاوردها در حوزه الکترونیک، سلاح و زیرسامانه های دیگر مجهز خواهد شد.
طبقات مختلف ناوشکن موج

یکی از این تجهیزات رادار پیشرفته ساخته شده با استفاده از فناوری نیمه هادی در اجزای مربوطه و آنتن مسطح از نوع آرایه فازی است که با توجه به ارزش عملیاتی بسیار بالا قرار است در سال جاری بر روی جماران نیز نصب شود. این نوع رادارها از جدیدترین و پیشرفته ترین انواع رادارهای نظامی هستند که بجای گردش مکانیکی آنتن رادار، امواج در هنگام تابش تغییر جهت می‌دهند.
پویش بسیار سریع محیط اطراف، کشف بسیار مشکل محل رادار توسط سامانه‌های گیرنده راداری دشمن و مقاومت بالا در برابر جنگ الکترونیک از جمله مهمترین ویژگی های عملکردی این رادارهای مدرن است.
رادارهای آرایه فازی قادر به هدایت چندین موشک علیه چندین هدف در زمان واحد بوده و چون امواج ارسالی توسط آن در کسری از ثانیه تغییر فاز می‌دهند شناسائی منبع پرتو برای دشمن کاری بسیار مشکل خواهد بود.
از جمله دیگر قابلیت های سامانه راداری در نظر گرفته شده برای ولایت توانایی کشف و ردگیری اهداف هوایی و سطحی با سطح مقطع راداری(RCS) کم است که این گونه وسائل هوایی و دریایی امروزه در برخی نیروهای نظامی جهان جای ثابتی پیدا کرده اند. در نتیجه ولایت برای مقابله با تهدیدات مدرن آماده تر خواهد بود.
برخی سامانه های ناوشکن جماران

کار ساخت سازه و بدنه اصلی این شناور رزمی کاملاً به پایان رسیده و در مرحله نصب سامانه های داخلی و تسلیحات قرار دارد.
این ناوشکن حدوداً 1420 تنی از دو موتور با مجموع توان 20هزار اسب بخار برخوردار بوده و به سرعت 30 گره دریایی(55.5 کیلومتر بر ساعت) دست می یابد.
در این ناو جدید از فناوری پنهانکاری راداری(رادار گریزی) برای کاهش بازتاب راداری و در نتیجه تأخیر در کشف شدن توسط دشمن استفاده خواهد شد. اینکار به افزایش بقاپذیری رزمی این ناو منجر شده و برد مؤثر موشک های دشمن را کاهش می دهد. در نتیجه دشمن ناچاراً به ناو نزدیکتر شده و خود در معرض خطر سامانه های موشکی ولایت قرار گرفته و توانایی ناوشکن در وارد کردن ضربه اول به دشمن بیشتر می شود.
سامانه کنترل آتش نیز در این ناو بهسازی شده و توانایی بهتری برای درگیری با چندین هدف هوایی و سطحی بدست می دهد.
به احتمال قوی ولایت از موشک های دوربرد سطح به سطح دریایی نور با برد 170 ویا قادر با برد بیش از 200 کیلومتر استفاده کرده و سامانه های اژدرافکن سه تایی نیز برای مقابله با تهدیدات زیر سطحی به کار گرفته خواهد شد.
بنابر اخبار منتشره، سامانه های پدافند هوایی خاصی برای بکارگیری در شناورهای نداجا در حال توسعه است که قاعدتاً باید شاهد حضور آن در ناوشکن ولایت هم باشیم.

توپ های 76 میلیمتری فجر27 و 40 میلیمتری فتح با توجه به کارایی بالای خود و هم رده بودن ولایت با جماران در این ناوشکن جدید نیز قابل استفاده هستند که در کنار برخورداری از سامانه های بهتر راداری در ولایت و تجهیزات کشف و ردگیری الکترواپتیکی(که اخیراً در جماران نیز مشاهده شده) به صورت کارامدی در مقابل تهدیدات سطحی و هوایی پاسخگو خواهند بود.
ناوشکن ولایت نیز از توانایی پذیرش بالگردها تا رده متوسط در قسمت پاشنه خود برخوردار بوده که برای اجرای عملیات های ترکیبی قابلیت مهمی محسوب می شود.
نمایی از ناوشکن جمارن؛ عرشه پرواز بالگرد در پاشه ناو

سامانه های ارتباط و تبادل داده با واحدهای هوایی، دریایی و زیرسطحی نیز در این شناور بکار گرفته می شود.
اما برای تبدیل نیروی دریایی ارتش به یک نیروی راهبردی در دفاع از منافع کشور در نقاط مختلف دنیا، در ادامه پروژه موج ناوشکن های دیگری نیز با نام موج3 در خرمشهر و موج4 در بندعباس ساخته خواهند شد. همچنین برای ساخت ناوشکن های سنگین تر تا رده 3000 تن نیز برنامه ریزی شده است.
ساخت این ناوشکن های جدید و زیردریایی های نیمه سنگین فاتح و سنگین بعثت در کنار بهسازی مداوم شناورهای موجود در نداجا و حتی تجهیز برخی شناورهای لجستیکی و هواناوها به سامانه های پرتاب موشک های دوربرد ضدکشتی قطعاً باعث افزایش قابل توجه توان دریایی کشورمان و حضور مقتدرانه تر در آب های دور و استیلای کامل در آبهای نزدیک خواهد شد.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
Old soldiers never die.They just fade away

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

153

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط azarakhsh45 » دوشنبه 7 آذر 1390 15:25

آیا در طبقه بندی های بین المللی جماران ناوشکن حساب میشود ؟

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب azarakhsh45 تشکر کرده اند:
Bystander, HITMAN_KU, GH58

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2132

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 شهریور 1385 00:51

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 8025 مرتبه در 1088 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط Mr.Amirhessam » دوشنبه 7 آذر 1390 15:27

سلام

روز نیروی دریایی رو تبریک میگم :razz:
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mr.Amirhessam تشکر کرده اند:
ASHKAN95, كيارش, reza4087, CentralWeb, Shahbaz, HASAN BARATY, abdolmahdi, KH.I.A.2500, typhoon, alavi66, Qaher1406, nima-rad, رضاخان, @lirez@, Present

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط typhoon » دوشنبه 7 آذر 1390 15:50

azarakhsh45 نوشته است:آیا در طبقه بندی های بین المللی جماران ناوشکن حساب میشود ؟


نخیر دوست عزیز

در طبقه بندی بین المللی شناورها که بر اساس وزن صورت می گیرد این شناور یک فریگت یا ناو محافظ طبقه بندی شده و رده بعدی که حدودا بیش از 2000 تن می باشد به ناوشکن ها تعلق می گیرد.به هر حال اصطلاحی است که بنا به دلایل احتمالا روانی استفاده شده است.
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
ASHKAN95, reptor90, HITMAN_KU, omidzare, KH.I.A.2500, CAPTAIN PILOT, M.Lawyer, Bystander, Present, shaman, CentralWeb, farzad54, FARSHAD.ADL

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

310

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 6 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 19 آبان 1386 19:46

آرشيو سپاس: 640 مرتبه در 140 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط armanmodern » دوشنبه 7 آذر 1390 18:12

جالبترین نکته متن اینجاست:
"در ادامه پروژه موج ناوشکن های دیگری نیز با نام موج3 در خرمشهر و موج4 در بندعباس ساخته خواهند شد. همچنین برای ساخت ناوشکن های سنگین تر تا رده 3000 تن نیز برنامه ریزی شده است."

ساخت همزمان دو ناوشکن در خرمشهر و بندرعباس. اینطوری نرخ تولید بالاتر میره و توان کمی نیروی دریایی افزایش مناسبی پبدا مبکنه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب armanmodern تشکر کرده اند:
mm1990, Present, interceptor, A3eman, CentralWeb, Qaher1406, ASHKAN95, KH.I.A.2500

Senior Poster

Senior Posterno avatar
پست ها

739

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 تیر 1388 01:26

آرشيو سپاس: 1216 مرتبه در 436 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط HITMAN_KU » دوشنبه 7 آذر 1390 21:25

typhoon نوشته است:
azarakhsh45 نوشته است:آیا در طبقه بندی های بین المللی جماران ناوشکن حساب میشود ؟


نخیر دوست عزیز

در طبقه بندی بین المللی شناورها که بر اساس وزن صورت می گیرد این شناور یک فریگت یا ناو محافظ طبقه بندی شده و رده بعدی که حدودا بیش از 2000 تن می باشد به ناوشکن ها تعلق می گیرد.به هر حال اصطلاحی است که بنا به دلایل احتمالا روانی استفاده شده است.


البته باید تاکید کنم که این شناور حتی فریگت به حساب نمیاد و تو همون رده کوروت باقی میمونه توجه داشته باشید که نمونه آلمانی با 1800 تن وزن کوروت به حساب میاد و نه فریگت!!!فریگتها از 2000-2500 تن تا 5000-6000 تن هستند

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HITMAN_KU تشکر کرده اند:
Bystander

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط Qaher1406 » سه شنبه 8 آذر 1390 02:06

باسلام
درمورد جماران میگفتن ایران موتور اون رو ازیک کشور خارجی خریده درمورد ناوشکن ولایت چطور ؟ ازکدام کشورخریداری شده ؟ لطفا درمورد موتورش اگر کسی اطلاع داره توضیح بده
باتشکر
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
Present

Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط mm1990 » سه شنبه 8 آذر 1390 12:45

زمان تحویل نهایی موج-2 چه زمانی است؟

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

585

تشکر کرده: 323 مرتبه
تشکر شده: 72 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 مهر 1390 19:48

محل سکونت

iran

آرشيو سپاس: 2240 مرتبه در 485 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط Cloor Master » سه شنبه 8 آذر 1390 16:01

یک سئوال داشتم تو اون عکس که تجهیزات داخل جماران را نشون می هد اون ویندوز است چون پوشه اولی کهmy dcument است و پوشه کناریش my computer یکی شون هم سطل زباله است حتی اینترنت هم دارد مگه میشه تو یک ناو جنگی یک ویندوز من که تا حالا فکر می کردم برنامه کامپیوتراشون جور دیگری است لطفا کسی توضیح دهد در این عکس چه خبر است
یک سئوال دیگر هم داظشتم کنار عکس ناو جماران سیاه است چیه مشگل از عکس است یا یک چیزی است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Cloor Master تشکر کرده اند:
ne13

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

364

تشکر کرده: 1009 مرتبه
تشکر شده: 129 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 آبان 1387 17:43

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 182 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط chad » سه شنبه 23 اسفند 1390 18:06

alibig نوشته است:باسلام
درمورد جماران میگفتن ایران موتور اون رو ازیک کشور خارجی خریده درمورد ناوشکن ولایت چطور ؟ ازکدام کشورخریداری شده ؟ لطفا درمورد موتورش اگر کسی اطلاع داره توضیح بده
باتشکر


سلام دوستان من یه سری اطلاعات در اختیار دارم فکر کنم در اختیار بگذارم بد نباشد.اول از دلیل ساخت جماران2 در انزلی .در سال 82 ناوچه های اذربایجانی با عبور از خط مرزی ابی اقدام به ربودن یک ناوچه نیروی دریایی در اطراف سکوی نفتی امیرکبیر که در حال اکتشاف بود کردند به بهانه ی اینکه این سکو در داخل ابهای انهاست. البته جواب این اقدام هفته بعدش با اعزام دو ناوچه پیکان و ربودن چهار ناوچه اذربایجانی در شب پاسخ داده شد.(اتفاقات بعدی ختم به خیر شد).موتور این ناوشکن از کمپانی MAN المان خریداری شده.(دربازارسیاه)در خصوص سیستم فالانکس در این ناوچه هنوز مجوز نهایی برای نصب ان داده نشده.(به دلیل اینکه هنوز در حال ازمایش پس دادن هست)و نکته ا خر در مورد رادار ارایه فازی ان یه سری مشکلات به وجود امده بود که حل شد(یعنی به امید خدا شاهد نصب ان خواهیم بود)    منبع این مطالب ناخدا یکم سلیمانی جانشین پشتیبانی منطقه چهارم دریایی گیلان.که خودم در یک محفلی که به پست خورده بود پرسیدم.

Hesam - 1994 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب chad تشکر کرده اند:
Mehrab373, onbekende, VAHSHI, Qaher1406, mojtabba, كيارش

Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

78

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 21 دی 1390 00:57

آرشيو سپاس: 160 مرتبه در 52 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط VAHSHI » سه شنبه 23 اسفند 1390 18:40

بی ربط هست ولی آذربایجان رو گفتی  همون زمانی که آذربایجان هارت و پورت کرده بود ! فانتومها رو چند بار مسلح به ماوریک دیدیم که به سمت شمال میرفتن ( از نوژه )
ANANOKI

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب VAHSHI تشکر کرده اند:
كيارش, nasir irani

Major II

Major IIno avatar
پست ها

181

تشکر کرده: 14 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 19 مهر 1385 02:18

آرشيو سپاس: 509 مرتبه در 148 پست

Re: ولایت؛ ناوشکن خط شکن ایرانی + عکس

توسط f14tomcat » سه شنبه 23 اسفند 1390 22:00

موتورجماران فرانسوی.اینم آلمانی.بسلامتی داریم بین المللی می شیم!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب f14tomcat تشکر کرده اند:
tomcatf14ir

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان