جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

رصد مستقیم تولد یک ابرنواختر

توسط behrad90 » چهارشنبه 9 آذر 1390 16:29

رصد مستقیم تولد یک ابرنواختر


تصاویری از یک پدیده خشن کیهانی
گروهی از ستاره شناسان اروپایی موفق شدند از جوانترین ابرنواختری که تنها 14روز از انفجار ستاره آن می گذشت عکسبرداری کنند.

ابرنواختر SN2011dh در صورت فلکی "ترازو" در فاصله 23 میلیون سال نوری از زمین در کهکشان گردابی "مسیه 51" که همچنین با عنوان "رمولی" نیز شناخته می شود واقع شده است.

این ابرنواختر را یک ستاره شناس آلمانی در پایان ماه می سال 2011 کشف کرد. پس از کشف این ابرنواختر، بلافاصله این پدیده نادر از سوی جامعه علمی بین المللی مورد توجه قرار گرفت و دانشمندان توانستند با استفاده از تداخلات رادیویی از این جرم کیهانی که به عنوان جوانترین ابرنواختر تاکنون رصدشده شناخته می شود درحالی که تنها 14 روز از تولد آن می گذشت عکسبرداری کنند.

انفجار ستاره مادر این ابرنواختر از 31 می 2011 در حدود ساعت 12 به وقت گرینویچ آغاز شد و بلافاصله شبکه رادیوتلسکوپهای اروپا آنتن های خود را از کشورهای اسپانیا، آلمان، فنلاند و سوئد برای رصد این پدیده نادر تنظیم کردند و یک ابررایانه در هلند اطلاعات جمع آوری شده توسط این ابزارهای نجومی را پردازش کرد و توانست یک تصویر با وضوح شگفت انگیزی که 100 برابر دقیقتر از تصاویر تلسکوپ هابل بود به دست آورد.

ستاره شناسان در خصوص این عکس توضیح دادند: "دقت این عکس مثل این است که بتوانید یک توپ گلف را بر روی سطح ماه شناسایی کنید."

براساس گزارش AZoOptics، مرگ یک ستاره و تولد یک ابرنواختر در کهکشان M51 یکی از خشن ترین پدیده هایی است که تاکنون در جهان رصد شده است.

قرار است نتایج تحقیقات انجام شده بر روی ابرنواختر SN2011dh این هفته در مجله علمی Astronomy & Astrophysics journal منتشر شود.این عکس حاصل پردازش اطلاعات جمع آوری شده توسط شبکه رادیوتلسکوپهای اروپا استمقایسه دو عکس- عکس سمت راست، کهکشان میسه 51 را در سال 2008 و قبل از انفجار ستاره نشان می دهد و عکس سمت چپ در 2 ژوئن و زمانی گرفته شده است که SN2011dh به یک ابرنواختر تبدیل شده بود. انفجار این ابرنواختر در بازوی مارپیچ آن قابل رویت است
این عکس از اول ژوئن از کهکشان میسه 51 گرفته شده است
در این عکس جرئیات دقیقی از انفجار ابرنواختر بر روی بازوی کهکشان دیده می شود


منبع : مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
nima-rad, ASHKAN95, HESAM-007, oweiys, CAPTAIN PILOT, shaman, Cloor Master, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان