در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

ایران به فناوری استتار تجهیزات نظامی دست یافت!!!

توسط HASAN BARATY » چهارشنبه 9 آذر 1390 23:39

پژوهشگران دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به تولید طرح‌هایی به منظور افزایش میزان پنهان شدگی (استتار) اشیاء در پس زمینه‌های متغیر شدند.
آرش عبدی هجراندوست، طراح پروژه با بیان اینکه طرح‌های استتاری مانند طرح لباس‌های نظامیان که به لباس لجنی و .... معروفند باعث پنهان شدن نیروها و ادوات نظامی می‌شوند، اظهار داشت: از آنجا که فرآیند تولید طرح استتاری، معمولا به صورت دستی و توسط طراحان و هنرمندان گرافیست انجام می‌شود، اولا کارایی طرح تولید شده از جنبه علمی قابل اثبات نیست و ثانیا این فرآیند دستی، زمانبر و مشکل است، چرا که ممکن است لازم شود برای مناطق مختلف و به کرات، این فرآیند دستی تکرار شود. وی در بیان اهداف ارائه چنین طرحی گفت: انجام فرآیند تولید طرح استتاری توسط رایانه، بیان میزان کارایی تولید شده به طور علمی و به صورت کمی و همچنین انجام فرآیند تولید طرح با توجه به تصاویر زمینه موجود از یک منطقه خاص از جمله اهداف مد نظر در پروژه مذکور است.

این دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه با کمک این سیستم می‌توان برای هر منطقه خاص از طرح‌های استتاری مجزایی که متناسب با پوشش آن منطقه طراحی شده‌اند استفاده کرد و به این ترتیب، میزان استتار را برای هر منطقه افزایش داد، تصریح کرد: سیستمی که به عنوان حاصل کار این پروژه تولید شده است، قابلیت دارد تا برای هر منطقه و اقلیم دلخواه، طرح استتاری متناسب با ویژگی‌های همان منطقه تولید کند یعنی طرحی که می‌توان از آ‌ن برای لباس نیروهای نظامی، ادوات نظامی (تانک، کشتی و ...) و نیز برای استتار ساختمان‌های استراتژیک مانند نیروگاه‌های هسته‌یی، پادگان‌ها و سایر مراکز حساس نظامی که ممکن است در شرایط جنگ، در دید هوایی دشمن قرار گیرند، استفاده کرد.

وی با بیان اینکه حتی افزایش درصد کمی از استتار، می‌تواند از وارد شدن صدمات نظامی بسیاری جلوگیری کند، افزود: سیستم همچنین قابلیت تولید طرح‌های چند منظوره ‌(برای چند منطقه مختلف با پوشش متفاوت)‌ را نیز دارد و برای این کار کافی است در مجموعه تصاویر ورودی به سیستم، تصاویری از تمام مناطق مورد نظر را قرار داد تا طرحی که تولید می‌شود حتی الامکان متناسب با همه آن مناطق باشد.

عبدی با اشاره به اینکه طبعا اولین و مهمترین کاربرد این پروژه در صنایع نظامی و برای استتار ساختمان‌ها، تجهیزات نظامی و نیز لباس سربازان است گفت: با کمک این پروژه به جای اینکه تنها یک طرح استتاری ثابت استفاده شود که آ‌ن نیز وارداتی است و با توجه به پوشش‌های مناطق ایران طراحی نشده است، می‌توان برای هر منطقه دلخواه، با توجه به پوشش زمین در آ‌ن اقلیم، طرح استتاری مناسب تولید کرد و به این ترتیب، استتار نیروها و ادوات نظامی را در آن منطقه به حداکثر رساند که این امر خود موجب کاهش صدمات جنگی خواهد شد. وی تصریح کرد: چنین سیستم رایانه‌ای که می‌تواند با سرعت بالا، برای هر منطقه دلخواه، طرح‌های استتاری متناسب با پوشش همان منطقه تولید کند تا به حال در منابع باز وجود نداشته است. تاکنون یک مقاله از این طرح نهایی شده و چکیده چهار مقاله دیگر نیز در کنفرانس‌ها پذیرفته شده است.

گفتنی است، این پروژه در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر ‌گرایش هوش مصنوعی با راهنمایی دکتر رضا صفابخش در دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
arash128, MISSILE, oweiys, M.Lawyer, ASHKAN95, reza4087, victory67, KH.I.A.2500

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان