وضعیت قرمز در لندن؛ اعتراض به اقتصاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

وضعیت قرمز در لندن؛ اعتراض به اقتصاد

پست توسط FARSHAD.ADL » پنج شنبه 10 آذر 1390, 5:56 pm

در حالی که جنبش اشغال مراکز اقتصادی لندن به تبعیت از اشغال وال استریت هفته های پیاپی بدون توقف به فعالیت خود ادامه می دهد، امروز و روز گذشته انگلیس شاهد بزرگترین اعتصاب در تاریخ 50 ساله خود بود.

به گزارش «تابناک»، بیش از دو میلیون نفر از کارمندان دولتی انگلیس در اعتراض به سیاستهای ریاضت اقتصادی لندن دست به اعتصاب سراسری زدند. به غم اصرار رسانه های دولتی انگلیس بر کمتر جلوه دادن عدد اعتصاب کنندگان، برخی رسانه های محلی این عدد را تا دو میلیون و 600 هزار نفر نیز ذکر کرده اند.

این اعتصاب که با راهپیمایی های گسترده لندن را در دو روز گذشته به تعطیلی کشانده، در حالی صورت می گیرد که واکنش تند دولت را در پی داشته است.

چرا اعتصاب؟

افزایش سن بازنشستگی، کاهش دستمزد کارکنان دولتی و عمومی و استمرار سیاست ریاضت اقتصادی تا سال 2017 از مهمترین مواردی هستند که اعتصاب کنندگان به آنها اعتراض دارند.

قرار است تا سال ۲۰۱۷ نیز ۷۱۰ هزار نفر از کارکنان دولت شغل خود را از دست دهند. میزان استقراض دولت نیز بیشتر از رقمهای پیش بینی شده خواهد بود و بیکاری نیز افزایش خواهد یافت. به گفته آزبورن، دولت ناچار است تا سال ۲۰۱۷ هزینه های بخش عمومی را کاهش دهد.

به گزارش رویترز، برپایی این تظاهرات و اعتصاب که با حضور و مشارکت گسترده معلمان پرستاران و نیروی پلیس صورت گرفته، بی سابقه ارزیابی شده است. از آنجا که بیشتر اعتصاب کنندگان از کارمندان دولت و فعالان بخش عمومی بوده اند، بسیاری از خدمات عمومی در لندن همچنان در وضعیت تعلیق به سر می برند.

بنا بر این گزارش، اعتصاب کارمندان فرودگاه دیترویت لندن به عنوان بزرگترین فرودگاه اروپا موجب شد تا بسیاری از پروازهای این فرودگاه لغو شود و تعداد زیادی از مسافران سرگردان شوند.

میزان خسارت برآورد شد

دولت انگلیس نیز در واکنش به خبر گفت که این اعتصاب می تواند حدود 500 میلیون پوند به اقتصاد انگلیس خسارت بزند.

جورج آزبورن، وزیر خزانه داری بریتانیا گفته است که اعتصاب راه حل این مسئله نیست و اعتصاب چیزی را تغییر نخواهد داد. آزبورن تاکید کرده که دست کشیدن از کار در شرایط کنونی، تنها می تواند اقتصاد بریتانیا را ضعیف‌تر کند و هزینه های بیشتری به بار آورد. او همچنین اتحادیه های کارگری را دعوت به گفت‌وگو کرده است.


اتحادیه های کارگری همچنین به صحبت های جورج آزبورن، در روز سه شنبه که اعلام کرد، بدون توجه به نرخ تورم، افزایش حقوق کارمندان بخش دولتی به حداکثر یک درصد در سال محدود خواهد شد و سن بازنشستگی هم به ۶۷ سال افزایش خواهد یافت، واکنشی تند نشان دادند.
در نتیجه این اعتصاب، فعالیت در مدارس، بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها، بنادر و دفاتر دولتی در سراسر بریتانیا به دلیل شرکت کارکنان آنها در این اعتصاب مختل شده است.
این اعتصاب در اعتراض به برنامه اصلاحات اقتصادی است که خشم کارگران انگلیسی را برانگیخته است. معترضان بر این باورند که اصلاحات اقتصادی مورد نظر دولت، سبب سخت‌تر شدن زندگی برای آنها شده است.
استفاده سیاسی حزب کارگر

جالب اینجاست که در این میان، حزب کارگر انگلیس که خود در دوران تونی بلر و گوردن براون از مسببین اصلی بروز شرایط اقتصادی کنونی انگلستان است، هم اکنون با ابراز همدردی با کارگران نقش مخالفت خود را با دولت محافظه کار به گونه‌ای بازی می کند که منجر به حداکثر استفاده سیاسی برای موفقیت در انتخابات‌های بعدی شود.

اد میلی باند، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت، گفته است که با کسانی که این اعتصاب زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد، احساس همدردی می کند.

میلی باند افزوده کسانی را که تصمیم گرفته اند در این اعتصاب شرکت کنند، محکوم نمی کند، زیرا این افراد احساس می کنند که دولت راه دیگری برای آنان باقی نگذاشته است.

دیوید کامرون تهدید کرد

اما ظاهرا کامرون، نخست وزیر انگلیس از نشانه‌های موجود در وقایع اخیر دچار نگرانی خاصی شده است و شاید انتظار نمی رفت که این ناآرامی‌های لندن به دستاویز سیاسی برای حزب رقیب بدل گردد. در هر صورت اگرچه مشخص نیست که برآشفتگی کامرون از مساله مذکور است یا شدت آسیب ها و اختلال در خدمات شهری، اما وی در اظهاراتی تند و تهدیدآمیز، مسئولیت همه زیان های مالی و آسیب‌های موجود را بر عهده مسئولان اتحادیه‌ها دانست.

کامرون تاکید کرد، آنان در حالی دست به این اعتراضات زدند که مذاکرات هنوز در حال انجام است و این برخلاف رویه است. کامرون همچنین گفت، این اقدامات آسیب ها و زیانهایی برای شرایط اقتصادی کشور را در پی دارد و مردم باید بدانند چه کسانی مسئول پیامدهای بعدی هستند.

Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

Re: وضعیت قرمز در لندن؛ اعتراض به اقتصاد

پست توسط FARSHAD.ADL » پنج شنبه 10 آذر 1390, 5:58 pm

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”