تصاویر تازه از قمر یخی زحل

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

تصاویر تازه از قمر یخی زحل

پست توسط behrad90 » سه شنبه 15 آذر 1390, 7:10 pm

 ‌ترين تصاوير واضح ناسا از درخشش اسرار قمر يخي  

تصاوير جديد ناسا از يكي از قمرهاي يخي سياره زحل به ارائه جزئيات دقيقي از طرحهاي روي آن پرداخته كه واضح‌ترين تصاوير به دست آمده تا كنون از اين منطقه هستند.

 تصویر 


اين تصاوير كه توسط«كاسيني» ثبت شده، به نمايش شيارهايي در سطوح بخش قطب جنوب قمر «انسلادوس» از جمله بافت‌هاي غيرمنتظره در يخ اين قمر پرداخته‌اند.

البته اين تصاوير شامل طرح‌هاي راه‌راه ببري مشهور «انسلادوس» نيست. اين طرحها در حقيقت شكافهاي عظيم روي سطح اين قمر يخ‌زده هستند كه ذرات يخ و بخار از خود پرتاب مي‌كنند.

محققان به دقت به بررسي منطقه‌اي از قمر «انسلادوس» پرداختند كه از طرحهاي سطحي خشن برخوردار بوده و در تصاوير رادار «كاسيني» به روشني مي‌درخشند. اين منطقه در عرض 63 درجه جنوبي و طول 51 درجه غربي قرار گرفته است.

«استيو وال»، معاون تيم رادار «كاسيني» در بيانيه‌اي اظهار كرد: هنوز دليل درخشش اين منطقه مشخص نشده، اما يك احتمال اين است كه شايد سنگ‌هاي گرد يخي منجر به اين روشني شده است.

دانشمندان همچنين در حال بررسي منطقه‌اي هستند كه «كاسيني» در آن موفق به شناسايي بستر سنگي شياردار يخ‌آب شده است. اين تصوير به نمايش الگوهاي زيروبم غيرمعمول و پيچيده‌اي پرداخته كه تا پيش از اين مشاهده نشده ‌بودند. اين ناحيه در حدود عرض 65 درجه جنوب و طول 293 درجه غربي واقع شده است.

«انسلادوس» ششمين قمر بزرگ سياره زحل است كه اين تصاوير به نمايش شباهتهاي آن با قمر «تيتان»، بزرگترين قمر اين سياره پرداخته است.

دامنه‌هاي تپه‌هاي غربي «تيتان» موسوم به «Xanadu» نيز درخشان هستند. محققان در تحقيقات بعدي خود به بررسي اين مسأله خواهند پرداخت كه آيا اين درخشش‌ها بر اساس يك فرايند مشابه يا متفاوت اتفاق مي‌افتند.

فضاپيماي «كاسيني» ناسا در سال 1997 به فضا پرتاب شده و در سال 2004 به سياره زحل رسيد. اين فضاپيما به همراه خود کاوشگر «هويگنس» سازمان فضايي اروپا را حمل كرد كه بر روي قمر «تيتان» پياده شده است.

 تصویر 

در سال 2008، «كاسيني» ماموريت اوليه خود را براي كاوش زحل، حلقه‌ها و قمرهاي آن به پايان رسانده و دوره اجرايي آن از آن زمان براي دوبار افزايش يافته كه آخرين آن تا سال 2017 ثبت شده است.


منبع : ایسنا

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 32
تاریخ عضویت: پنج شنبه 10 تیر 1395, 3:54 pm
سپاس‌های دریافتی: 42 بار

Re: تصاویر تازه از قمر یخی زحل

پست توسط m82cigrgalaxy » شنبه 12 تیر 1395, 6:37 am

باید افزود اگه گرانش زحل نبود فوران های اب مایه زیر پوسته و یخ زدنشون و تبدیل شدنشون به حلثه زحل نبود حالا حلقه زحل خیلی نازک می شد

فرستاده شده از SM-T211ِ من با Tapatalk

ارسال پست

بازگشت به “منظومه شمسي”