در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

102

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 11 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 27 مرداد 1389 15:45

آرشيو سپاس: 922 مرتبه در 100 پست

نسل جدید رادارهای تقرب

توسط HGhana » جمعه 18 آذر 1390 20:14کنترلر کننده های ترافیک هوایی در مرکز کنترل رادار تقرب ( TRACON ) فرودگاه مینیاپولیس
با استفاده از نسل جدیدی از ابزارهای نوآورانه توسعه یافته توسط شرکت لاکهید مارتین و اداره مرکزی هوانوردی آمریکا ، به حفظ جدایی ایمن در میان هواپیماها در تقرب نهایی به سمت فرودگاهها کمک می کنند .  این ابزار پیشرفته و نوین که با عنوان سامانه مشترک اتوماتیک رادار ترمینال ( CARTS )
نام گذاری شده است ، برنامه ای است که شرکت لاکهید مارتین بمنظور بهره برداری در بیش از 100 مرکز کنترل رادار تقرب در سطح ملی برای اداره مرکزی هوانوردی آمریکا طراحی نموده است .

ATPA یا ابزار اتوماتیک هشدار نزدیکی هواپیماها در ترمینال ورودی فرودگاه بین المللی مینیاپولیس سن پل بطور خودکار کنتر لرهای ترافیک هوایی را نسبت به فواصل بین هواپیماها در تقرب با دستگاه آگاه می سازد . مشخصه دیگر این سامانه ، هشدار بصری به کنترلر های ترافیک هوایی در مواقعی است که هواپیمای شماره 2 در هنگام تقرب بیش از حد به هواپیمای  شماره 1 نزدیک شده است که در این هنگام کنترلرها قبل از اینکه فقدان جداسازی استاندارد روی دهد ، اقدامات لازم را انجام میدهند . این ابزار بعنوان نمونه ای از آنچیزی است که اداره مرکزی هوانوردی آمریکا در اجرای برنامه های کاربردی امروزی خود که به راهبرد نسل بعدی حمل ونقل هوایی گره خورده است ، در نظر گرفته است .

ساندرا ساموئل ، نایب رئیس مالی بخش راه حل های حمل و نقل غیر نظامی شرکت لاکهید مارتین می گوید : ابزار ATPA با استفاده از استانداردهای جداسازی موجود به عملکرد بهینه کنترلر ها کمک می کند و توانایی معرفی و بهره برداری از ATPA در زمان حال ، نشاندهنده تعهد شرکت لاکهید مارتین در تجهیز اداره مرکزی هوانوردی آمریکا با پیشرفتهای نسل جدید در زمان حاضر است نه آینده .

یکی از ویژگیهای مفید ابزار ATPA پردازش فاصله است . صفحه نمایش رادار فاصله بین دو هواپیما در تقرب نهایی را نمایش داده و فاصله گذاری مناسب مابین پرواز انتهایی و جلویی در مسیر تقرب را انجام می دهد .
علائم مخروطی شکل اخطار و هشدار ابزار ATPA ، ویژگی دیگری است که کنترلرها در مرکز کنترل رادار تقرب فرودگاه مینیاپولیس مفید یافته اند . این مخروطها زمانی بر روی صفحه نمایش رادار کنترلر نمایش داده می شوند که فاصله هواپیمای انتهایی بیش از مقدار پیش بینی شده به هواپیمای پیش تر از خود نزدیک باشد . انتهای باریک علائم مخروطی از هواپیمای انتهایی شروع و با نزدیک شدن به هواپیمای جلویی گسترده تر می گردند . زمانی که هواپیما از حداقل فاصله جداسازی مورد نیاز ، تجاوز نماید ، رنگ علائم مخروطی بر روی صفحه نمایش رادار تغییر کرده و به کنترلر جهت اقدام سریع هشدار می دهند .
ساموئل می گوید : کنترلر ها در گذشته ابزارهایی در دست داشتند که به آنها امکان صرفا رسم تصاویر گرافیکی دستی را می داد اما تمایل آنها به انجام کارها به صورت اتوماسیون ، منجر به توسعه ATPA گردید . این قابلیت جدید با کمک به کنترلر ها بمنظور حفظ دقیق استانداردهای حداقل جداسازی وسایل پرنده ، از افزایش نرخ ترافیکهای ورودی نیز پشتیبانی می کند .
در مرکز کنترل رادار تقرب فرودگاه سنت لوئیز در حال حاضر از این ابزار بهره برداری می گردد و در مرکز کنترل رادار تقرب فرودگاه شیکاگو نیز بزودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت . طرحای کنونی بدنبال بهره برداری بیشتر از ATPA در سایر مراکز کنترل رادار تقرب مجهز به صفحات نمایش رنگی تا پایان سال میلادی جاری هستند .

لاکهید مارتین یک شرکت امنیتی جهانی است که مقر آن در شهر بتسدا قرار داشته و کارکنان آن در سراسر جهان بالغ بر 126000 هزار نفر می باشند و در حوزه های پژوهش ، طراحی ، توسعه ، ساخت ، یکپارچه سازی و تقویت سامانه های فن آوری پیشرفته ، محصولات و خدمات مرتبط فعالیت می نماید . عملیات مالی و درآمد حاصل از فروش این شرکت در سال 2010 چیزی بالغ بر 45.8 بیلیون دلار گردید .
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

TRACON : Terminal Radar Approach Control
CARTS : Common Automated Radar Terminal System
ATPA :‌ Automated Terminal Proximity Alert
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HGhana تشکر کرده اند:
flight check, shola, kayvan6079, nima-rad, Mahdi1944, Shahryar, Present, shaman, @lirez@, hamed_713, CAPTAIN PILOT

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان

cron