یك سوم تولید علم خاورمیانه در ایران صورت می گیرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1347
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 تیر 1390, 12:56 pm
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5188 بار
سپاس‌های دریافتی: 8623 بار

یك سوم تولید علم خاورمیانه در ایران صورت می گیرد

پست توسط A3eman » جمعه 25 آذر 1390, 7:36 pm

پروفسور 'احمد جعفری صمیمی' روز جمعه در حاشیه مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر شهرستان فیروزكوه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به فرموده مولای متقیان امام علی (ع)، 'علم قدرت است، اگر كسی آن را داشته باشد بر دیگران سلطه می یابد و ضعیف بودن در آن موجب غلبه و استیلای دیگران بر ما می شود'.
وی به آمار آخرین دستاوردها و تولیدات علمی كشور اشاره كرد و گفت: طی دو روز گذشته برای نخستین بار در تمامی این سال ها، از لحاظ علمی كشور تركیه را پشت سر گذاشتیم و اكنون به عنوان قدرت نخست علمی منطقه مطرح هستیم.
استاد اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان محاسبه تولید ناخالص ملی كشورها توسط سه نهاد بین المللی افزود: از نظر صندوق بین المللی پول و موسسه 'ورلد فاكت بوك'(world fact book) وابسته به سازمان اطلاعات مركز آمریكا(سیا)، ایران بیست ونهمین قدرت اقتصادی جهان و از نظر بانك جهانی، مقام 26 دنیا را از این لحاظ دارا است.
وی افزود: در حالی كه تا پایان سال 1996 میلادی از لحاظ علمی پایین تر از قدرت های منطقه بودیم در سال 2001 عربستان، در سال 2003 مصر و در سال 2007 رژیم اشغالگر قدس را پشت سر گذاشته ایم و جهانیان بویژه آمریكا و غرب را متحیر ساخته ایم.
پروفسور صمیمی ادامه داد: اكنون 27/1 درصد تولید علم جهان و یك سوم تولید علم خاورمیانه در ایران صورت می پذیرد، و این در حالیست كه در سال 1996 میلادی سهم ناچیز هفت صدم درصدی را در تولیدات علمی داشتیم.
وی افزود: با این وضعیت خیره كننده در تولید علم، از رتبه 52 جهان در سال 1996 میلادی به رتبه 19 در سال 2010 میلادی ارتقاء یافته ایم كه بطور قطع قدرتمند شدن اقتصاد كشور را طی سال های آینده بدنبال خواهد داشت.
پژوهشگر برتر كشور در سال 89 به تیتر روزنامه 'فاینانشال تایمز' در چهارم آوریل 2011 مبنی بر آنكه 'بیشترین رشد تولید علمی جهان در ایران اتفاق افتاد' اشاره كرد و گفت: جهانیان وقوع انقلاب علمی را در ایران به ثبت رسانده اند و از این پس باید به سوی كاربردی كردن علوم در كشور حركت كنیم.
وی رشد خیره كننده جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف علمی - تحقیقاتی را مایه افتخار و مباهات نظام و مورد رشك غربی ها و بدخواهان دانست و ابراز امیدواری كرد كه دانش آموزان و دانشجویان این مرز و بوم با كمك اساتید و مربیان خود و با همت و تلاش مضاعف بتوانند تولیدات و مباحث كاربردی را هر چه بیشتر در كشور توسعه داده و شاهد آن باشند كه غربی ها در حسرت این پیشرفت ها همچنان می سوزند.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”