در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

472

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 مهر 1388 13:48

آرشيو سپاس: 2586 مرتبه در 419 پست

سردترين و گرم ترين نقاط جهان از ۸۹- درجه تا ۷۱+ درجه!

توسط samsun » شنبه 26 آذر 1390 09:33به گزارش آخرین نیوز به نقل از روزنامه خراسان، آيا مي دانستيد ۹۰درصد يخ جهان در قاره قطب جنوب با دماي 89.4 درجه سانتي گراد زير صفر واقع شده است، آن قدر يخ که مي توانيد با آن ها بلوکي ازيخ به اندازه هرم بزرگ «گيزا» براي هر انسان روي کره زمين بسازيد! يا اين که کوير لوت در ايران با دماي ۷۱درجه سانتي گراد دارنده بالاترين درجه حرارت ثبت شده در سطح کره زمين است.در اين مطلب با گرم ترين و سردترين نقاط کره زمين و شگفتي هاي آن ها آشنا مي شويد.
ايستگاه «ووستاک»:اين محل که زماني محل حضور متخصصان شوروي سابق بود و اکنون به محل تجمع متخصصاني از روسيه، آمريکا و فرانسه تبديل شده، در فاصله هزار و ۲۵۳کيلومتري قطب جنوب و هزار و ۲۶۰کيلومتري نزديک ترين ساحل دريايي واقع شده است.
ضخامت پوشش يخ در ايستگاه «ووستاک» روسيه بالغ بر ۳هزارو۷۰۰متر است
اين ايستگاه در ارتفاع ۳هزارو۵۰۰متري بالاتر از سطح دريا قرار گرفته و ضخامت پوشش يخ در اين ايستگاه بالغ بر ۳هزارو۷۰۰متر است.در سال۱۹۸۳ رکورد درجه حرارت 89.2  درجه سلسيوس زير صفر در اين منطقه به ثبت رسيد.اين دومين دماي پاييني بوده که تاکنون روي کره زمين به ثبت رسيده است.درجه حرارت هوا در اين منطقه حتي در تابستان از ۲۱ درجه سانتي گراد زير صفر فراتر نمي رود. البته با وجود تمامي اين شرايط ناگوار آب و هوايي، در تمام طول سال عده اي در «ووستاک» در حال کارند.در اين ايستگاه تحقيقاتي خورشيد هرگز در زمستان بالا نمي آيد.محل قرار گرفتن اين ايستگاه در ارتفاع ۳هزارو۵۰۰متري موجب کاهش بيش از پيش دماي آن شده است.
شهر «ياکوتز» واقع در شرق سيبري: اين شهربا جمعيت ۲۰۰هزار نفر و دماي ۴۰ درجه سانتي گراد زير صفر يکي از سردترين نقاط جهان است.در اين شهر اگر عينک داشته باشيد، در اثر شدت سرماي هوا، عينکتان خرد مي شود! ساکنان اين شهر اغلب کت هاي پوست مي پوشند و حتي مژه هايشان در بيرون از منزل يخ مي زند!
قاره قطب جنوب «Antarctica» :اين قاره سردترين قاره جهان است که به دليل سرما و بادهاي شديد و وجود يخ هاي شناور تاکنون ناشناخته مانده است.سردترين ناحيه اين منطقه «فلات قطبي» است که در طول مرکز بزرگ ترين لايه يخي جهان امتداد يافته است.ضخامت يخ اين منطقه اغلب ۳کيلومتر است که ارتفاع اين فلات را به بيش از ۳هزار متر رسانده است.اين ارتفاع بسيار زياد يخ موجب مي شود که هواي اين فلات در سرتاسر جهان بي نهايت سرد باشد.اين فلات حتي از قطب جنوب نيز سردتر است.قاره قطب جنوب در واقع سرزمين «ترين ها» است چرا که سردترين، پربادترين و مرتفع ترين قاره جهان با ارتفاع ۲هزارو۳۰۰متر بالاتر از سطح درياست.گر چه اين منطقه پوشيده از يخ است اما کمترين بارش را در دنيا دارد و حتي از صحراي بزرگ آفريقا کمتر داراي بارندگي است و به همين دليل عنوان بزرگ ترين صحراي جهان را از آن خود کرده است، در واقع بيشتر مردم تصور مي کنند که بيابان به يک مکان داغ، خشک و خالي از سکنه گفته مي شود اما معناي واقعي بيابان به هر محل جغرافيايي اطلاق مي شود که شاهد بارندگي بسيار بسيار کم باشد، البته با وجود اين شرايط بسيار سخت زندگي، دانشمندان در تمام مدت سال در آزمايشگاه هايي مجهز در اين منطقه در حال تحقيق روي موضوعات مهمي همچون سفرهاي فضايي و ابداع فناوري هاي جديد براي اکتشافات ديگر سيارات و يافتن فضايي ها هستند.دماي هوا در اين ناحيه به 89.4 درجه سانتي گراد زير صفر مي رسد و بادهايي با سرعت ۳۰۴کيلومتر در ساعت در اين منطقه مي وزد. ماهي هايي که در اعماق آب هاي اين قاره زير کيلومتر ها يخ زندگي مي کنند، در بدن خود حاوي ضديخ هاي طبيعي هستند.جزيره «Ellesmere» در کانادا: «السمر» يک جزيره وسيع است و در واقع دهمين جزيره بزرگ جهان محسوب مي شود اما اين جزيره يک بهشت استوايي نيست بلکه بياباني از يخ در نزديکي قطب است. متوسط دما در اين منطقه ۲۰ درجه سانتي گراد زير صفر است که در زمستان به ۴۰ درجه سانتي گراد زير صفر مي رسد. اين جزيره با وجود وسعت بسيار، در سال ۲۰۰۵ تنها ۱۷۰ سکنه دائم داشته است. در اين جزيره تنها ۳ منطقه مسکوني وجود دارد با اين وجود به دليل سرماي شديد و انزوا، اين جزيره سالانه گردشگران بسياري را به خود جلب مي کند البته پرواز به اين منطقه براي شما ۲۰ هزار دلار هزينه در بردارد!
روستاي «oymyakon» در روسيه:  درجه حرارت در اين روستا واقع در ياکوتا - ۳۵۰ کيلومتري جنوب Arctic Circle - در سال ۱۹۲۶ بالغ بر 71.2 درجه سانتي گراد زير صفر به ثبت رسيد. متوسط دما در اين منطقه و ديگر نواحي ياکوتا طي ماه ژانويه ۴۷ درجه سانتي گراد زير صفر است که در زمستان هاي سرد به کمتر از ۵۰ درجه زير صفر نيز مي رسد که آن را همراه باگرينلند به سردترين منطقه نيمکره شمالي تبديل کرده است. اين منطقه لقب قطب شمال سرما را به خود اختصاص داده است.در اين منطقه دماي 71.2 درجه سانتي گراد زير صفر نيز به ثبت رسيده است. اين منطقه در واقع يکي از سردترين نقاط داراي سکنه جهان است.
منطقه «El Azizia» واقع در ليبي: اين منطقه داغ ترين نقطه کره زمين لقب گرفته است. در ۱۳ سپتامبر ۱۹۲۲، يک ايستگاه آب و هوايي محلي درجه حرارتي بالغ بر 57.8 درجه سانتي گراد را در اين منطقه به ثبت رساند. اين دما در سايه و ارتفاع ۵متري از زمين ثبت شده است و در واقع درجه حرارت واقعي در اين روز به ۶۶درجه سانتي گراد رسيد. در واقع بالاترين درجه حرارت ثبت شده در کره زمين در يک منطقه مسکوني متعلق به شهر العزيزيه در بخش شمالي ليبي در ۳۴ مايلي طرابلس است که در سپتامبر سال ۱۹۲۲، به ميزان 57.7 درجه سانتي گراد به ثبت رسيد و از اين لحاظ «Death Valley» در کاليفرنيا با دماي بالغ بر ۵۶درجه سانتي گراد در رتبه دوم قرار دارد.
منطقه «Dallol» در اتيوپي: اين منطقه مسکوني در شمال اتيوپي دارنده بالاترين متوسط درجه حرارت است.متوسط دماي ثبت شده در اين منطقه ۳۴درجه سانتي گراد است که به عنوان متوسط دما حقيقتا بالاست.
«Death Valley» در آمريکا: اين منطقه در سال ۱۹۱۳ با دماي 56.7 درجه سانتي گراد دارنده بالاترين درجه حرارت در نيمکره غربي شناخته شد. متوسط درجه حرارت اين منطقه در ماه جولاي بالغ بر ۴۶ درجه سانتي گراد است.اين منطقه 86 متر پايين تر از سطح درياست که علت حرارت بالاي آن را توضيح مي‌دهد.بانکوک تايلند: سازمان بين المللي هواشناسي به پايتخت تايلند عنوان داغ ترين شهر جهان را داده است. متوسط سالانه دما در اين شهر به ۲۸ درجه سانتي گراد مي رسد که گرم ترين زمان آن در فاصله ماه هاي مارس تا مي است که درجه حرارت به ۳۴ درجه و ميزان رطوبت به ۹۰ درصد مي رسد.در واقع بانکوک که به دليل متوسط دماي سالانه بالا عنوان گرم ترين شهر جهان را يدک مي کشد، برخلاف بسياري از شهرها که در طول روز گرم تر و و در شب خنک تر مي شوند، در هنگام شب نيز چندان به لحاظ درجه حرارت خنک نمي شود. رطوبت بسيار بالا موجب شده است ساکنان اين شهر بيش از هر شهر ديگري احساس گرما داشته باشند. متوسط رطوبت در هنگام ظهر در سرتاسر سال در اين شهر بالاي ۹۰ درصد و در هنگام بعدازظهر و شب بالاي ۵۰ درصد است.البته اين دماها حاصل اندازه گيري درجه حرارت هوا توسط ايستگاه هاي هواشناسي سراسر جهان است اما دماي واقعي روي سطح زمين به طور قطع در اين زمان ها بيشتر از اعداد ثبت شده بوده است و از اين لحاظ کوير لوت در ايران با دماي ۷۱درجه سانتي گراد در ناحيه سطح، دارنده بالاترين درجه حرارت ثبت شده در سطح کره زمين است.در منطقه وسيعي از مرکز اين کوير يک موجود زنده و حتي باکتري قادر به حيات نيست.

حضرت علی (علیه السلام):

ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samsun تشکر کرده اند:
Cloor Master, ABHP, MOHAMMAD JAFAR, mj_piremard, Peyman-Phantom-1351, airplane, Mahdi1944, A3eman, Thundertomcat, Solaiman

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: سردترين و گرم ترين نقاط جهان از ۸۹- درجه تا ۷۱+ درجه!

توسط mj_piremard » شنبه 26 آذر 1390 09:50

با سلام
بسیار جالب و آموزنده بود با تشکر فراوان از شما دوست عزیز
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
airplane

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1407

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 شهریور 1385 01:31

محل سکونت

مازندران

آرشيو سپاس: 5989 مرتبه در 1152 پست

Re: سردترين و گرم ترين نقاط جهان از ۸۹- درجه تا ۷۱+ درجه!

توسط airplane » شنبه 26 آذر 1390 10:02

دوست عزیز لطفا از کلید تشکر استفاده کنید :razz:
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا چند زنم بروی دریاها خشت               بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود          که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت
کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airplane تشکر کرده اند:
Thundertomcat


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان