جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

نجات اعجاب‌برانگيز يك دنباله‌دار از حرارت خورشید

توسط behrad90 » يکشنبه 27 آذر 1390 18:09

یک دنباله دار از حرارت خورشید جان سالم به در برد


نجات اعجاب‌برانگيز يك دنباله‌دار پس از شيرجه بي‌باكانه در خورشيد!در ميان حيرت دانشمندان و ستاره‌شناسان، يك دنباله‌دار كه در مسير حركت خود به سوي خورشيد انتظار مي‌رفت در جو آن متلاشي شود، ‌از اين واقعه جان سالم به در برد.دنباله‌دار لاوجوي (Lovejoy) در شيرجه خود به درون جو داغ خورشيد، آن را دور زده و سالم از آن خارج شده بود.  لاوجوي که قرار بود در مسیر عبورش از نزدیکی خورشید، برای همیشه تصعید شده و تنها ابری درخشان از بخار و غبار از آن به جا بماند، عصر روز پنجشنبه از آن سوی خورشید سربرآورده و در دیدرس رصدخانه دینامیک ناسا قرار گرفته است. دنباله دار 200 متری C/2011 W3 قرار بود با عبور از فاصله 120 هزار کیلومتری از سطح خورشید برای همیشه نابود شود؟

تقریبا هیچکس زمان خواندن خبر عبور نزدیک دنباله دار لاوجوی که نام کاشفش را یدک می کشد، از کنار خورشید به این فکر نمی کرد که شاید این دنباله دار بتواند در برابر حرارت جهنمی این ستاره غول پیکر مقاومت کرده و جان سالم به در ببرد.اما لاوجوی توانست پس از شیرجه انتحاری به سوی خورشید در برابر حرارت سوزان این ستاره مقاومت نشان دهد و از سوی دیگر خورشید برای رصدخانه دینامیک خورشیدی دست تکان دهد! رصدخانه دینامیک خورشیدی عصر روز پنجشنبه در نهایت ناباوری اخترشناسان شاهد عبور سالم دنباله دار لاوجوی از کنار خورشید بود.

بر اساس گزارش دیسکاوری، اکنون این دنباله دار پس از عبور از نزدیکی لایه "فوتوسفیر" خورشید به مسیر خود در مدار خورشید ادامه می دهد، برای ادامه این سفر لاوجوی درجه حرارتی بیش از یک میلیون درجه سلسیوس را تحمل کرده است.

دنباله‌دار لاوجوي در دسامبر 2011 توسط تري لاوجوي، ستاره‌شناس آماتور استراليايي كشف شد.


منبع: ایسنا و مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ARafiee, oweiys, shaman, Mohammad 1985, srf020, MOHAMMAD JAFAR, Reza6662, hesperus, ASHKAN95, Erratic, HESAM-007

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

Re: نجات اعجاب‌برانگيز يك دنباله‌دار از حرارت خورشید

توسط behrad90 » جمعه 2 دی 1390 23:50

زیباترین جسم آسمانی قابل مشاهده از زمین


"لاوجوی" اسطوره دنباله دارهادنباله‌دار لاوجوی که پس از عبور از نزدیکی سطح خورشید جان سالم به در برد و اکنون اسطوره دنباله‌دارها نام گرفته، منظره‌ای فوق‌العاده را در آسمان صبحگاهی پیش از طلوع خورشید پدید می‌آورد.اکنون، دنباله فوق‌العاده این دنباله‌دار چشم‌اندازی زیبا را در آسمان ساکنان نیم‌کره جنوبی زمین ایجاد کرده است.

پس از عبور معجزه‌آسا از نزدیکی خورشید، دنباله‌دار لاوجوی به زیباترین جسم آسمانی قابل مشاهده از زمین تبدیل شده است؛ اما برای فضانوردان ایستگاه فضایی، دنباله سبزفام این دنباله‌دار تازگی دارد.

به گزارش ناسا، این دنباله‌دار پرنورترین دنباله‌داری است که پس از دنباله‌دار مک‌ناف در زمستان 2007 / 1385 از آسمان زمین دیده می‌شود. دنباله‌دار لاوجوی در حال حاضر از آسمان نیم‌کره جنوبی و پیش از طلوع خورشید قابل مشاهده است و با دورتر شدن از خورشید و پرنورتر شدن، شرایط رصد آن نیز بهتر می‌شود. تصویر زیر را لستر بارنز از پورت‌لینکلن در جنوب استرالیا و دقایقی پیش از طلوع خورشید ثبت کرده است.


منبع : خبر آنلاین

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
srf020, Reza6662, aida1, ARafiee


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان