جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

472

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 14 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 مهر 1388 13:48

آرشيو سپاس: 2586 مرتبه در 419 پست

تشکيل اولين تيم فضانوردان ايران از ميان خلبانان جنگنده

توسط samsun » سه شنبه 29 آذر 1390 18:13

اولين گروه فضانوردي ايران اواخر امسال از ميان خلبان هاي هواپيماهاي جنگنده انتخاب مي شود و بر اساس مذاکرات انج ام شده با کشورهاي چين و روسيه، اولين فضانوردان ايران در اين کشورها به منظور سازگاري با شرايط فضا تحت آموزش هاي ويژه قرار خواهند گرفت.
رئيس پژوهشگاه هوافضا در گفت وگو با ايرنا با اعلام اين خبر گفت: فضانوردان اغلب از ميان خلبان هاي هواپيماهاي جنگنده انتخاب و با ارائه آموزش هاي بيشتر، اين خلبانان به فضانورد تبديل مي شوند.دکتر محمد ابراهيمي از انجام مذاکرات مقدماتي با کشورهاي صاحب فناوري فضايي به منظور تربيت فضانورد خبر داد و افزود: اين مذاکرات با کشورهايي مانند چين و روسيه انجام شده است و بر اين اساس تعدادي از داوطلبان فضانوردي به منظور آموزش و سازگاري با شرايط فضا در اين کشورها آموزش خواهند ديد.


انجام مطالعات و طراحي هاي اوليه و اعزام کاوشگر به فضا
وي درباره پروژه اعزام انسان به فضا اظهار داشت: در حال حاضر مطالعات و طراحي مفهومي اوليه و امکان سنجي هاي لازم در اين زمينه انجام و تاکنون تعدادي از کاوشگرها از سوي جمهوري اسلامي ايران به فضا پرتاب شده است.
ابراهيمي افزود: مرحله بعدي اعزام انسان به فضا داراي ۲مرحله مطالعات اوليه درباره سفينه حامل انسان به فضا و انجام عمليات واقعي به منظور به دست آوردن فناوري است که با پرتاب کاوشگرها و اعزام موجودات کوچک به فضا اين ماموريت پيگيري مي شود.
وي افزود: پروژه اعزام انسان به فضا در مراحل بعدي به تدريج با بزرگ تر کردن اندازه محموله هاي اعزامي به فضا در چند سال آينده به نتيجه خواهد رسيد.

جزئيات ماموريت اولين فضانورد ايران
رئيس پژوهشگاه هوافضا خاطرنشان کرد: در مرحله اول اجراي اين پروژه، فضانورد انتخاب شده در مدت زمان ۳۰دقيقه اولين پرواز مداري را انجام خواهد داد و به زمين بازمي گردد و در نهايت اين پروژه با فرستادن سفينه به فضا کامل مي شود.

مراحل اعزام سفينه به فضا
وي افزود: فرستادن سفينه به فضا داراي ۲مرحله اصلي است که مرحله اول شامل ساخت سفينه، کپسول حامل انسان و سيستم هاي پشتيبان حيات و مرحله دوم نيز شامل ساخت ماهواره بر حامل کپسول است.

پروژه ساخت روبات هاي فضايي در دستور کار
دکتر حسين بلندي، رئيس مرکز تحقيقات فضايي دانشگاه علم و صنعت نيز چندي پيش در گفت وگو با خراسان اعلام کرد که در راستاي تحقق پروژه اعزام انسان به فضا، ساخت روبات هاي فضايي از سوي متخصصان ايراني در مرکز تحقيقات فضايي دانشگاه علم و صنعت در دستور کار قرار مي گيرد.به گفته وي، پروژه اعزام انسان به فضا قرار است تا ۱۰ سال آينده در کشور توسط متخصصان ايراني اجرا شود که در همين راستا پروژه هاي متعددي طراحي شده که ساخت روبات هاي فضايي و قطعات مقاوم در برابر تشعشعات کيهاني از جمله آن هاست. بلندي در ادامه تصريح کرد: در راستاي تحقق پروژه اعزام انسان به فضا، کاوشگر۴ همراه با عروسک ميمون با علايم حياتي شبيه سازي شده موجود زنده اسفند ماه ۸۹ به فضا پرتاب شد و کاوشگر۵ همراه با ميمون زنده نيز به زودي به فضا پرتاب مي شود.

مطالعات طراحي لباس فضانوردي
سرپرست سازمان فضايي ايران نيز چندي پيش در گفت وگو با ايسنا با اعلام آغاز مطالعات طراحي لباس فضانوردي، از پرتاب فضانورد ايراني به ارتفاع زير ۲۰۰کيلومتر طي ۵سال اول اجراي پروژه اعزام انسان به فضا خبر داد. دکتر فاضلي با بيان اين که گام هاي مقدماتي اعزام انسان به فضا در کشور برداشته شده است، تصريح کرد: در اين زمينه پژوهشگاه هوافضا سال ها روي مهندسي انتقال حيات به فضا کار کرده و براي ۵ سال آينده در اين زمينه برنامه ريزي کرده است که از چه محموله هايي استفاده و در چه حوزه هايي از فناوري سرمايه گذاري شود.وي خاطرنشان کرد: براي رسيدن به هدف اعزام انسان به فضا، در حال طراحي لباس فضانورد و هندسه کپسول فضايي هستيم که در اين زمينه از يکي از دانشگاه ها ايده اي به ما رسيده که شبيه سيستم هاي پيچيده مورد استفاده در ناساست.همچنين براي توليد سراميک هايي که بتواند دماي بسيار زيادي را تحمل کند، در دانشگاه ها فعاليت هاي خوبي انجام شده است که آن ها را نيز پيگيري مي کنيم.

طراحي فضاپيماي حامل موجود زنده
رئيس گروه پژوهشي ديناميک فضايي پژوهشکده علوم فضاي دانشگاه اميرکبير نيز دراين باره در گفت وگو با ايسنا از طراحي و ساخت نمونه مهندسي و فضايي سفينه حامل موجود زنده در دانشگاه اميرکبير طي ۲۸ ماه آينده براي ارسال موفق موجود زنده به مدار زمين پايين «LEo» خبر داد.دکتر کبکانيان گفت: ارسال موجود زنده به فضا، استقرار کوتاه مدت در مدار LEo، بازگشت سفينه در زمان مقرر، دريافت علايم حياتي در سطح زمين، استفاده از پرتابگر ملي به عنوان الزامات طراحي و ساخت سفينه حامل موجود زنده در نظر گرفته شده است.وي درباره ويژگي هاي مدار «LEo» نيز اظهار داشت: اين مدار به ارتفاع ۱۶۰تا۲هزار کيلومتري از سطح زمين اطلاق مي شود که پرتاب در اين مدار با وجود دارا بودن مزيت هايي، مشکلاتي نيز دارد به عنوان مثال به دليل وجود مقاومت هوا در اين مدار انرژي  ماهواره و فضاپيما کم مي شود. کبکانيان درباره مراحل مختلف پروژه طراحي و ساخت سفينه حامل موجود زنده نيز تصريح کرد: پرتاب ماهواره، استقرار ماهواره در مدار پس از جدايش، کاهش مدار، بازگشت به جو و فرود و بازيابي، از ماموريت ها و مراحل مختلف تعريف شده براي اين سفينه است.

حضرت علی (علیه السلام):

ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samsun تشکر کرده اند:
Shahbaz, Java, Sami 1993, ASHKAN95, behrad90, arash128, M.Lawyer, saied tomcat, HASAN BARATY, Qaher1406, Shahryar

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان