شام آخر جاسبی پس از 29سال

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 875
تاریخ عضویت: جمعه 4 بهمن 1387, 7:36 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 1385 بار
سپاس‌های دریافتی: 3738 بار
تماس:

شام آخر جاسبی پس از 29سال

پست توسط sayeh_roshan_1988 » چهار شنبه 30 آذر 1390, 1:12 pm

  هم عضو فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که برای تکمیل معلومات دانشگاهی به کانادا عزیمت کرد و در رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب در دانشگاه‌های کونکوردیا و اتاوار به تحصیل پرداخت. او هم‌اکنون عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

تهران امروز: امروز در آخرین روز پاییز، تکلیف رئیس پیشنهادی دانشگاه آزاد یکسره خواهد شد. بالاخره هیات امنای این دانشگاه ساعت 16 امروز گردهم می‌آیند تا بعد از مدت‌ها کشمکش و تعویق چند باره، جلسه نهایی برای تعیین رئیس دانشگاه آزاد را تشکیل بدهند و با بررسی سوابق کاندیداها رای‌گیری نهایی برای تعیین جانشین جاسبی را انجام بدهند. جلسه‌ای که کامران دانشجو، وزیر علوم در اظهارنظری عجیب می‌گوید از چند و چون و نامزدهای احتمالی خبر ندارد و فقط دعوتنامه‌هایش را برای هیات امنا فرستاده است؛ « تاکنون گزینه‌ای برای ریاست دانشگاه آزاد به دست من نرسیده است اما اعضای هیات امنا می‌توانند در این جلسه گزینه‌های خود را اعلام کنند.»

رئیس جدید چگونه مشخص می‌شود؟

جلسه سرنوشت‌ساز امروز مدیر چهار سال آینده دانشگاه آزاد را مشخص خواهد کرد. مدیری که بعد از اتمام دوران چهارساله باید گزارش عملکردی از فعالیتهای دانشگاه آزاد را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه دهد و در صورت صلاحدید مدت ریاستش در این دانشگاه آزاد تمدید می شود، در صورتیکه ریاست وی تمدید نشد شخص دیگری جایگزین می شود. فرهاد دانشجو درباره جزئیات این جلسه و نحوه انتخاب رئیس پیشنهادی دانشگاه در این جلسه به خبرنگار تهران امروز می‌گوید: «در این جلسه نام کاندیداها و نامزدها از سوی اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد اعلام می‌شود.

در ادامه سابقه فعالیت این افراد که برای اعضای هیات امنا و شورای عالی انقلاب فرهنگی شناخته شده هستند، مطرح می‌شود و فردی که از نظر هیات امنا صلاحیت و با مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی همفکری و همیاری داشته باشد، قطعاً انتخاب می‌شود. این انتخاب هم با رای گیری بین اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد خواهد بود. در نهایت هم نام فردی که بیشترین رای را به دست آورده است به کامران دانشجو، وزیر علوم معرفی خواهد شد تا او این فرد را به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کند. پس از این معرفی اعضای این شورا موافقت یا مخالفت خود را با این انتخاب اعلام می‌کنند.»

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا پس از اعلام گزینه‌های هیات امنا، جلسه دیگری هم برای تعیین و تایید رئیس این دانشگاه برگزار می‌شود، می‌گوید: «بستگی به تعداد کاندیداها و طول کشیدن بررسی سوابق این افراد دارد. فکر نمی‌کنم لزومی داشته باشد جلسات دیگری برای تعیین رئیس دانشگاه آزاد برگزار شود؛ اگر همین افراد با سابقه در آن جلسه مطرح شوند سابقه کاری شان کاملاً مشخص است و رای گیری انجام می‌شود.»

چه کسانی در جلسه حاضر هستند؟

هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام سید حسن خمینی، حمید میرزاده و عبدالله جاسبی از اعضای هیات موسس دانشگاه آزاد هستند که در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی نیز حضور پیدا می کنند و عضویت هیات امنای دانشگاه آزاد را نیز عهده دار هستند. حجت‌الاسلام محمدیان، کامران دانشجو و مرضیه وحید دستجردی از اعضای حقوقی هیات امنا بوده که بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به عضویت این هیات در آمده‌اند. بهمن یزدی صمدی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و از مدیران دانشگاه آزاد، فریدون عزیزی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فرهاد دانشجو، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز به عنوان سه عضو هیات علمی که برای عضویت در هیات امنا به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده اند، در این جلسه حضور پیدا می کنند.

چه کسانی نامزد ریاست هستند؟

با وجود بی‌اطلاعی وزیر علوم از نامزدها و کاندیداهای احتمالی، به نظر می‌رسد اسامی گزینه‌های پیشنهادی در مراحل آخر رایزنی قرار دارد اما همچنان اظهارنظرهای متناقضی وجود دارد.

فرهاد دانشجو، عضو جدید هیات امنای دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با تهران امروز از بررسی سوابق گزینه‌های متفاوتی در جلسه امروز هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی خبر می‌دهد و می‌گوید روی همان گزینه‌هایی که قبلا اسامی‌شان مطرح شده است، به عنوان افراد پیشنهادی بحث و تبادل نظر خواهد شد: «در بین گزینه‌های اصلاح‌طلب نام دکتر محمد رضا عارف و دکتر میرزاده مطرح است و از گزینه‌های اصولگرا هم از فرهاد رهبر و محمد حسن شجاعی‌‌فرد می‌توان نام برد.»

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد، درباره شانس فرهاد رهبر برای ریاست در دانشگاه آزاد می‌گوید: «به هر حال دکتر رهبر تجربه‌های خوبی دارد. او قبلا رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بوده و الان هم ریاست دانشگاه تهران را به عهده دارد.» با توجه به این گفته‌ها به نظر می‌رسد فرهاد رهبر از گزینه‌های اصلی برای ریاست دانشگاه آزاد است و شانس بیشتری از سایر رقبایش دارد. فرهاد رهبر مدرک دکترا در رشته اقتصاد از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران دارد و در زمان وزارت فلاحیان در وزارت اطلاعات، معاونت اقتصادی‌اش را عهده دار بود. مردی که رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود و در اعتراض به تصمیم انحلال این سازمان از سمتش استعفا داد و بعد از مدتی به دانشگاه تهران رفت و در حال حاضر ریاست این دانشگاه را بر عهده‌ دارد.

نامزدهای دیگر

فرهاد دانشجو در ادامه گفت‌وگویش با تهران امروز از دیگر کاندیداهای احتمالی دانشگاه آزاد هم نام می‌برد: «از سوی دیگر نام عباس طائب و منصور کبگانیان در بین گزینه‌های پیشنهادی مطرح هستند. دکتر جاسبی هم روی دو نفر نظر ویژه‌ای دارند. یکی دکتر علی‌محمد رنجبر از اساتید رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است که دکتر جاسبی چند بار در سخنانش از او به عنوان جایگزین خود اشاره کرده است. دکتر کریم زارع، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی هم کسی است که جاسبی در لیست خود برای معرفی قرار داده است.» عباس طائب مشاور پرنفوذ وزیر علوم و قائم‌مقام او در وزارت علوم و دوست قدیمی جاسبی است که به گفته منابع خبری با اختیاراتی فراتر از مشاور، از اردیبهشت‌ماه سال جاری از ریاست سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به وزارت علوم آمد.

کبگانیان هم عضو فعلی شورای عالی انقلاب فرهنگی است که برای تکمیل معلومات دانشگاهی به کانادا عزیمت کرد و در رشته مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب در دانشگاه‌های کونکوردیا و اتاوار به تحصیل پرداخت. او هم‌اکنون عضو هیات علمی و دانشیار دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

دانشجو درباره احتمال مجدد انتخاب عبدالله جاسبی برای ادامه ریاست در دانشگاه آزاد هم می‌گوید: «ایشان خودشان علاقه‌ای برای ماندن در این پست ندارند اما از کسانی هستند که نامشان در میان گزینه‌های احتمالی هیات امنای دانشگاه آزاد قرار دارد. از سوی دیگر اگر کس دیگری هم جایگزین ایشان شود، حتما باید از تجارب مدیریت در این پست بهره ببرد.» با این حساب کمتر از یک هفته دیگر مشخص خواهد شد که چه کسی بر صندلی ریاست دانشگاه آزاد تکیه خواهد زد و از این پس به جای عبدالله جاسبی به ساختمان مرکزی دانشگاه آزاد در خیابان پاسداران خواهد رفت.

تغییر از کجا شروع شد؟

ماجرای تغییر و تحولات در بزرگ‌ترین مجموعه آموزشی غیر دولتی از اصلاحاتی در اساسنامه‌اش کلید خورد. دانشگاهی با 17 منطقه، 300 واحد دانشگاهی، 131 مرکز دانشگاهی فعال، 41 بخش واحد علوم و تحقیقات، یک میلیون و 700 هزار دانشجو، 4 میلیون دانش آموخته، 21 میلیون متر مربع فضای آموزشی و رفاهی، 30 هزار عضو هیات علمی و 52 مرکز تحقیقاتی که عبدالله جاسبی 29 سال رئیس آن بوده است. طبق گفته کریم زارع، معاون پارلمانی دانشگاه آزاد، این دانشگاه امروز بیش از 300 هزار میلیارد تومان سرمایه دارد.

با روی کار آمدن دولت نهم و ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در مقاطع مختلف به بهانه‌هایی مانند افزایش شهریه این دانشگاه، دولت و مجموعه مدیریتی دانشگاه آزاد به تناوب در این سال‌ها بر علیه هم اظهارنظر کردند. با شروع دولت دهم وارد فاز اجرایی شد و شورای عالی انقلاب فرهنگی اساسنامه این دانشگاه را در چندین جلسه اصلاح کرد. بهمن ماه سال گذشته بود که این کار به پایان رسید و شورای عالی انقلاب فرهنگی در یکی از مهم‌ترین بندهایی که‌ تصویب کرد سه نفر از اعضای هیات علمی تمام وقت دانشگاه‌ها در مرتبه دانشیاری و یا بالاتر که هیچ‌گونه سمت مدیریتی و حکومتی از جمله عضویت در مجامع و شوراهای دولتی و حکومتی نداشته باشند، به ‌تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با معرفی اعضای شورا به عضویت هیات امنای دانشگاه آزاد در می آمدند.

دانشگاه آزاد در اولین اقدام پس از تصویب این بند از آیین‌نامه، هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و حمید میرزاده را برای عضویت در هیات امنای این دانشگاه به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. از سوی دیگر دولت فرهاد دانشجو، بهمن یزدی صمدی و فریدون عزیزی را به عنوان سه نفر منتخب خود برای عضویت در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد. با سر و شکل پیدا کردن و تکمیل شدن هیات امنای دانشگاه آزاد حالا وقت آن رسیده بود که این هیات امنا تشکیل و گزینه پیشنهادی برای ریاست این دانشگاه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی دعوت کند.

آقای وزیر، رئیس جدید را معرفی می‌کند

نزدیک به چهار ماه از تکمیل ترکیب جدید هیات امنای دانشگاه آزاد گذشت اما این هیات که مسئول تعیین گزینه ریاست دانشگاه آزاد است تشکیل جلسه نداد تا بالاخره اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به کامران دانشجو، وزیر علوم ماموریت دادند تا جلسه هیات امنا را تشکیل و گزینه پیشنهادی ریاست دانشگاه را معرفی کند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرد که رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به پیشنهاد هیات امنا و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد برای مدت 4 سال انتخاب شود و انتخاب مجدد را نیز بلامانع اعلام کرد. در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تعیین رئیس دانشگاه آزاد آمده است در مواقعی که رئیس دانشگاه تعیین نمی شود سرپرستی برای مدت 3 ماه معرفی می شود. اگر بعد از 3 ماه کسی نتوانست از شورای عالی انقلاب فرهنگی رأی اعتماد بگیرد، شورا برای مدت محدودی سرپرست تعیین می کند تا هیات امنا رئیس پیشنهادی دانشگاه را برای تصویب به شورا معرفی کند. حالا به نظر می‌رسد محدودیت‌های مختلف برای تعیین رئیس جدید از بین رفته و وزیر علوم و هیات امنا موظف هستند تا تکلیف رئیس پیشنهادی را مشخص کنند.

ریاست 10500 روزه!

عبدالله جاسبی را بدون شک باید تنها مسئول در عرصه آموزش عالی کشور دانست که سابقه ریاست مستمر حدود 30 ساله‌ای را در یک دانشگاه برعهده داشته است؛ دانشگاهی که در سال 1361 با ساختمانی استیجاری در خیابان «اسکندری» کارش را آغاز کرد و امروز با وجود انتقادهایی که از آن می‌شود، با یک میلیون و 700 هزار دانشجو و حدود چهار میلیون فارغ‌التحصیل، حدود 30 هزار عضو هیات علمی، 431 واحد و مرکز دانشگاهی در داخل و پنج واحد در خارج از کشور، سهم به سزایی در توسعه آموزش عالی در کشور برعهده دارد و رئیس آن، این روزها در حالی به رفتن فکر می‌کند که با پرهیز از ورود به این مباحث، می‌گوید:«اگر باشم یا نباشم، فرقی نمی‌کند، مهم دانشگاه آزاد است که به بخشی از تاریخ انقلاب تبدیل شده است. » اما هاشمی رفسنجانی اوایل ماه جاری در جمع مسئولان این دانشگاه، با دفاع از کارنامه دانشگاه آزاد، نسبت به سرنوشت آن و نتایج تغییرات احتمالی این دانشگاه ابراز ناخشنودی کرده بود. البته نام دانشگاه آزاد از همان ابتدا به نام هاشمی رفسنجانی گره خورده است، انتسابی که اگر چه در ادواری باعث حمایت‌های جدی از این دانشگاه شد، اما در سال‌های اخیر از این بابت آسیب نیز دیده است.

حاشیه‌های 30 ساله

از زمان تاسیس دانشگاه آزاد حاشیه‌های مختلفی درباره آن وجود داشته است. عبدالله جاسبی بارها بر خدمت این دانشگاه برای کشور و انقلاب تاکید کرده اما اتفاقات و ماجراهای زیادی هم گریبان این دانشگاه را گرفته است. در آخرین اتفاق بحث وقف اموال دانشگاه آزاد هم پیش آمد که هیات امنایش سفت و سخت تصمیم گرفتند این کار را اجرا کنند. با توجه به حواشی به وجود آمده و اظهارنظرهای موافق و مخالف رهبر معظم انقلاب هیات فقهی و حقوقی را برای بررسی عمیق و همه جانبه درباره وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی تعیین کرد. این هیات با توجه به مجموعه بحث‌ها دقت در ادله مختلف به این نتیجه قطعی رسیدند که این وقف دارای اشکالات اساسی فقهی و حقوقی است. رهبر معظم انقلاب هم نامه‌ای به هاشمی رفسنجانی و احمدی‌نژاد نوشتند و دستور توقف وقف اموال دانشگاه آزاد و اصلاح بندهایی از اساسنامه دانشگاه آزاد را صادر کردند.

ارسال نامه برای ابقای جاسبی!

در چند روز گذشته که زمزمه پایان دوران ریاست جاسبی به گوش مسئولان و مدیران دانشگاه آزاد رسیده است، رفتارها و حرف‌های جالبی از آنها به گوش رسیده است. در یکی از اظهارنظرهای جالب معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد برخی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با نوشتن نامه‌ای برای مسئولان ارشد نظام خواهان ابقای دکتر جاسبی هستند. محمد صادق مهدوی درباره این نوع جمع آوری امضا برای ابقای جاسبی می‌گوید: «این نامه را برخی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تنظیم و برای روسای مناطق و واحدها همچنین اعضای هیات علمی ارسال کرده‌اند.

معاون هماهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این نامه اقدام اعضای هیات علمی بوده و ربطی به روسای واحدها ندارد گفت: هیچ دستوری از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی برای امضا این نامه به روسای واحدها صادر نشده است.» مهدوی با اعلام مشاهده این نامه اظهار داشت: «برای من هم این نامه دو روز قبل ارسال شده است اما حاضر به امضای آن نشدم زیرا اگر من نامه امضا را می کردم همه می گفتند مسئولان ارشد دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس این دانشگاه را انتخاب می کنند.» این مقام مسئول دانشگاه آزاد اسلامی که بر این باور است اعضای هیات علمی موافق تغییر دکتر جاسبی نیستند، اضافه کرد: «این نامه برای آنهایی که موافق ابقای رئیس کنونی دانشگاه آزاد اسلامی هستند ارسال شده است.» 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

کارت پستال درخواستی اعضای سنترال

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”