كيهان‌پيماي «سايوز»، امروز عازم ايستگاه فضايي میشود

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

كيهان‌پيماي «سايوز»، امروز عازم ايستگاه فضايي میشود

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 30 آذر 1390, 5:08 pm

 ‌پيماي «سايوز»، عصر چهارشنبه عازم ايستگاه فضايي بين‌المللي مي‌ 

 تصویر فضاپيماي «سايوز تي.ام.آ-03 ام» عصر چهارشنبه در يكصد و دوازدهمين پرواز فضاپيماهاي سايوز راهي ايستگاه فضايي بين‌المللي مي‌شود. پرتاب اين فضاپيما براي ساعت 13:16 روز چهارشنبه به وقت گرينويچ برنامه ريزي شده كه در صورت موفقيت پرتاب، فضانوردان اين ماموريت شامگاه روز جمعه به وقت ايران (ساعت 15:22 به وقت گرينويچ) به ايستگاه فضايي خواهند رسيد.

از آنجايي كه ورود مسافران جديد به فضا با تعطيلات سال نو مصادف است، سكنه ايستگاه از هم اكنون در حال آماده‌سازي براي يك استقبال گرم از آنها هستند.دانيل بوربانك، فرمانده كنوني ايستگاه در يك پيام ويديويي از آذين‌بندي اين مدارگرد به مناسبت آغاز سال نو خبر داد.

مسافران جديد، تعداد سكنه ايستگاه را به تعداد كامل خود رسانده و به فضانوردان اجازه خواهد داد تا تمركز خود را به جاي نگهداري از اين مكان به تحقيقات علمي منعطف كنند.پتيت از فضانوردان اين ماموريت در مصاحبه پيش از پرواز خود به سايت اسپيس گفت: هر كدام از اين آزمايش‌ها تا حدي از محيط بي‌وزني ايستگاه فضايي يا محيط واقعي خلاء بالاي بيروني استفاده مي‌كنند.

مهمانان جديد در ايستگاه به بوربانك، آنتون شكاپلروف و آناتولي ايوانيشين روسي خواهند پيوسته و براي پنج ماه به تحقيق و بررسي در آنجا خواهند پرداخت. زمان بازگشت اين فضانوردان به زمين براي 22 مه 2012 برنامه‌ريزي شده است.

در زمان اقامت آنها در ايستگاه، نخستين فضاپيماي باري تجاري براي تامين مواد لازم به مدارگرد وارد خواهد شد.فضاپيماي دراگون شركت اسپيس ايكس قرار است نخستين پرتاب خود به ايستگاه را در هفتم فوريه بر روي يك موشك فالكون 9 انجام دهد.

با اين پرواز، الگ کانوننکو از روسيه، آندره کويپرس از هلند و دانالد پتيت از آمريكا به عنوان اعضاي سي امين دوره خدمه اصلي به ايستگاه فضايي بين المللي راه خواهند يافت و تا 16 مه 2012 در اين پايگاه مداري فعاليت خواهند كرد.

سيروس برزو، روزنامه‌نگار علمي مقيم روسيه و پيشتاز ترويج دانش فضانوردي در كشور در گفت‌و‌گو با سرويس فن‌آوري ايسنا ضمن ارائه جزئياتي از اين ماموريت و سرنشينان آن از چشم‌انداز ماموريت‌هاي فضايي آتي گفته است.


ايسنا: در خبر ها آمده بود كه گروه بعدي كيهان نوردان ايستگاه فضايي بين المللي آماده مي‌شوند تا ماموريت خود را در اين ايستگاه آغاز كنند. در مورد اين سفر و كيهان نوردان آن چه اطلاعاتي را مي توانيد در اختيار ما بگذاريد؟

قبل از پاسخ به اين سوال شما بايد خوشحالي خودم را از خبر مربوط به پيگيري طرح اعزام موجود زنده به مدار زمين در دانشگاه صنعتي اميركبير كه از سوي دكتر كبگانيان اعلام شده ابراز كنم. اعلام اين خبر از سوي يك دانشمند ايراني كه خود به طور مستقيم دست اندر كار قضيه است نشان مي دهد عزم قاطعي براي توسعه فناوري هاي فضايي در ايران وجود دارد.

در مورد ناو سايوز تي.ام.آ-03 ام و اعضاي آن، گرچه تا زمان پرتاب فاصله زيادي وجود ندارد اما در رسانه‌هاي عمومي چندان اطلاعاتي منتشر نشده است. ظاهرا پرواز هاي فضايي عليرغم مخاطراتي كه دارند، ديگر متاسفانه براي رسانه ها جذابيتي ندارد.

ناو سايوز تي.ام.آ-03 ام يكصد و دوازدهمين سفينه سايوز است كه از 1967 تاكنون به فضا پرتاب شده و وسيله حمل و نقل كيهان نوردان به مدار زمين بوده است. تعدادي از اين پروازها مستقل بوده و تعدادي در ارتباط با ايستگاه هاي فضايي ساليوت، مير و اينك ايستگاه فضايي بين المللي.


ايسنا: پس مي توان گفت كه در مجموع ناو فرسوده و كهنه اي است؟

خير. اين ناو گرچه به لحاظ بدنه، تغييري در آن ديده نمي شود اما طي سال هاي خدمت خود، به لحاظ تجهيزات، مرتبا به روز شده و با نام هاي سايوز، سايوز-تي، سايوزتي.ام ، سايوزتي.ام.آ و بالاخره سايوز تي.ام.آ-ام در خدمت حمل و نقل كيهان نوردان قرار گرفته است. نوع جديد آن يعني سايوز تي.ام.آ-ام داراي آخرين فناوري هاي فني در زمينه هاي مختلف است به طوري كه از اين نظر حتي از كيهان پيماهاي شاتل هم پيشرفته تر است.


ايسنا: ماموريت اخير سايوز با چه گروهي انجام مي شود و چه اهدافي را دنبال خواهد كرد؟

اين افراد عبارتند از الگ کانوننکو، آندره کويپرس و دانالد پتيت كه به عنوان اعضاي سي امين خدمه اصلي به ايستگاه فضايي بين المللي راه خواهند يافت و تا 16 مه 2012 در اين پايگاه مداري فعاليت خواهند كرد. گرچه براي كار گروهي افراد حاضر در ايستگاه فضايي بين المللي برنامه هاي خاصي نوشته شده اما هر يك از گروه هاي روسي و آمريكايي، همچنين فضانوردان اروپايي و ژاپني، ماموريت هاي ويژه خود را نيز دارند كه جنبه هاي توسعه فناوري، پزشكي، زمين شناسي و غيره را دارا است.

نكته جالب توجه آن است كه كيهان نوردان از سه كشور مختلف هستند. الگ کانوننکو، شهروند روسيه، آندره کويپرس، تبعه هلند و دانالد پتيت، فضانوردي آمريكايي. جداي از برنامه‌هاي مشترك كاري، کانوننکو به دو هموطن ديگرش آناتولي ايوانيشين و آنتوان شکاپلروف در انجام برنامه هاي علمي و فني طراحي شده از سوي سازمان فضايي روسيه- روس كاسموس- ياري خواهد رساند و پتيت به كمك دانالد بوربانک خواهد رفت.

اين گروه را يوري مالنچنكو، كيهان نورد با سابقه سازمان فضايي روسيه، سونيتا ويليامز، فضانورد هندي الاصل ناسا و اکيهيکو هوشيد، كيهان نورد سازمان فضايي ژاپن پشتيباني مي‌كنند


ايسنا: در ماه هايي كه گذشت، چين فعاليت تازه اي را در عرصه فضانوردي آغاز كرد كه مورد توجه كارشناسان قرار گرفت. اين كشور چه برنامه هايي را در پيش رو دارد؟

مسوولان چيني كمتر علاقه دارند درباره فعاليت هاي خود اطلاعاتي را در اختيار رسانه‌هاي گروهي قرار دهند. ايستگاه مداري هشت و نيم تني تيان گونگ-1 در 29 سپتامبر با يك موشك «لانگ مارچ 2 اف» از مرکز پرتاب هاي فضايي جيو چوان واقع در شمال غربي چين به فضا پرتاب شد و 10 دقيقه بعد توانست در مدار قرار گيرد. حدود پنج ساعت بعد با هدايت مركز كنترل پرواز در مدار تعيين شده دائمي خود كه اوج و حضيضي معادل 346 - 355 کيلومتر داشت به چرخش درآمد. اين ايستگاه قرار است با فرستادن سه بخش ديگر در فاصله سال هاي 2020 تا 2022 تکميل شود و وزنش به 60 تن برسد.

در 31 اكتبر، ناو بدون سرنشين شنژو 8 را به فضا پرتاب كرد. اين سفينه در سوم نوامبر به طور خودكار به تيان گونگ-1 پيوست. نكته جالب آن كه طبق قرارداد بسته شده در ماه مه سال 2008 بين مرکز فضايي چين و مرکز فضايي آلمان، شنژو- 8 مجهز به تجهيزات کشت آزمايشي بيولوژيک و بيوانکوباتورهاي آلماني است با اين تجهيزات، دانشمندان آلماني و چيني 17 طرح تحقيقاتي را در شنژو- 8 به انجام خواهند رساند.


ايسنا: برنامه بعدي چين چه خواهد بود؟

پرتاب شنژو- 9 براي آوريل 2012 برنامه ريزي شده است. اين ناو به ايستگاه مداري تيان گونگ-1 خواهد پيوست و سه كيهان نورد را به آن خواهد برد. اين گروه ظاهرا ماموريت دارند سامانه هاي تيان گونگ-1 را به شكل سرنشين‌دار بيازمايند. به دنبال آن در همين سال، شنژو- 10 با هدف اتصال به ايستگاه فضايي راهي مدار خواهد شد و به آن خواهد پيوست.

ظاهرا در بين سرنشينان اين ناو، يك زن كيهان نورد نيز حضور دارد. برخي كارشناسان حتي احتمال مي دهند از يك زن و شوهر كيهان نورد استفاده شود. هنوز مشخص نيست اين گروه چه مدت در ايستگاه مداري تيان گونگ-1 اقامت خواهند داشت.


ايسنا: موقعيت آمريكا پس از زمينگير شدن شاتل ها چگونه خواهد بود؟

آمريكا وضعيت چندان مناسبي ندارد. مشخص نيست سفينه سرنشيندار بعدي ناسا چه زماني به طور واقعي وارد عمل مي شود. حتي مشخص نيست كار حمل و نقل كيهان نوردان به شركت هاي خصوصي گذاشته خواهد شد يا همچنان در انحصار ناسا خواهد ماند. البته تا آن زمان كار حمل كيهان نوردان اين كشور همچنان بر عهده ناو هاي سايوز خواهد بود.


ايسنا: وضعيت روس ها چگونه است؟

روس ها هم موقعيت فوق العاده بهتري ندارند. گرچه كارشناسان روس كاسموس – سازمان فضايي روسيه - خيلي سريع توانستند عيب موجود در موشك بالابرنده ناو سايوز را شناسايي و برطرف كنند اما به هر حال بايد براي ساخت ناوي با مشخصات امروزي قدم هاي اساسي برداشته شود. بهره برداري از يك ناو جديد، مستلزم طراحي و ساخت سفينه اي است كه بتواند بسيار فراتر از توانايي هاي سايوز باشد و ساخت چنين ناوي به راحتي ميسر نخواهد بود.هنوز براي ساخت ناو بعدي كه به سفينه آپولو شبيه بوده اما شش نفر ظرفيت دارد، قدم مهمي برداشته نشده و بعيد به نظر مي رسد به زودي اقدامي صورت گيرد. از برنامه پروازهاي مستقل سايوز خبري در دست نيست و ايستگاه فضايي مستقل روسيه هم تنها در حد صحبت است.


منبع: ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”