در اين بخش مي‌توانيد در مورد ساير ادوات دريايي به بحث بپردازيد
Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آبان 1390 15:56

آرشيو سپاس: 1151 مرتبه در 210 پست

سوال در مورد ساخت هاور کرافت

توسط arash128 » چهارشنبه 7 دی 1390 10:50

سلام دوستان،من به کمک و راهنمایی فوری شما نیاز دارم،من با کمک کی از دوستام یه قایق بادی رو تبدیل به یه قایق موتوری کردیم،به این ترتیب که با دست کاری یه موتور 110cc موتور سیکلت و طراحی یه گیر بکس یه موتور قایق ساختیم که هم دور موتور خوبی داشت و هم وزنش مناسب بود ولی بزرگترین مشکل ما این بود که ابعاد گیر بکس به شکلی بود که تو صندوق ماشین جا نمی شد  و حمل و نقلش خیلی سخت بود تا این که به فکرم رسید شاید بشه با حذف گیر بکس و اضافه کردن یه شفت 15 سانتیمتری و طراحی یه پروانه بشه سیستم رانش اون رو مثل یه هاور کرافت کرد،ولی چند تا سوال دارم1-ایا با ایجاد جریان هوا توسط این موتور قایق بادی  ما به سمت جلو تغییر میکنه؟آیا جهت گردش موتور با جلورفتن یا عقب رفتن قایق ارتباط داره؟(بعضی از موتور ها از چپ به راست و بعضی از راست به چپ دوران دارن)3-ملخ باید چند پره باشه و طولش چقدر باشه؟
هر جا رفتم کسی جواب نداد خواهشن هر کی میتونه کمک کنه،یا علی
به آن بندگانم که اسراف به نفس خویش کردند بگو هرگز از رحمت خدا نا امید مباشید،البته خدا همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است سوره مبارکه زمر آیه شریفه 153

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arash128 تشکر کرده اند:
Cloor Master, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: سوال در مورد ساخت هاور کرافت

توسط Solver » چهارشنبه 7 دی 1390 12:39

البته فاکتور های زیادی دخیل هست، باید قدرت موتور برای این موضوع کافی باشد تا بار مورد نظر را جابه جا کند.

فراموش نکنید ما شناورهای بادبانی داریم که به کمک فن به داخل بادبان های اون دمیده شده و موجب رانش اونها میشود که عمدتا این عمل با موتور الکتریکی انجام می شود.

قطعا ملخ شما باید با محاسبات دقیق طراحی و ساخته شود تا بیشترین بازده را داشته باشد.

نیروی رانش شما در جهت جریان باد می باشد، یعنی سمتی که پره ها هوا را به بیرون هدایت کنند سمت دفع بار (مثلا قایق شما) می باشد.

ابعاد ملخ و تعداد پره ها بسته به سرعت و قدرت موتور است، همچنین در نظر داشته باشید قطعا برای جابه جایی بارهای سنگین که شاید قایق شما هم شامل آن باشد، نیاز به جابه جایی هوای زیادی است که به قولا یک مکش شدید ایجاد خواهد شد و این خودش یعنی لزوم طراحی مکانی مناسب برای سیستم یا کانال کشی هوا !
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
hani1459, Present

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

توسط arash128 » چهارشنبه 7 دی 1390 16:45

واقعاًاز شما ممنون هستم،وزن قایق حدود 250 تا 300کیلو هست،فکر میکنم موتور 110cc توان لازم رو داشته باشه،این موتور بدون کلاچ هست و این کار مارو خیلی راحت کرده،فقط نمیدونم ملخ رو چند پره تهیه کنم و ابعادش رو چه جوری محاسبه کنم،منظورتون از قسمت آخر فرمایشاتتون رو متوجه نشدم،مکان مناسب برای کانال کشی رو نفهمیدم
به آن بندگانم که اسراف به نفس خویش کردند بگو هرگز از رحمت خدا نا امید مباشید،البته خدا همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است سوره مبارکه زمر آیه شریفه 153

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » چهارشنبه 7 دی 1390 17:38

arash128,  

شما که قصد ندارید با دمیدن باد به کمک ملخ در بادبان قایق موجب حرکت اون بشوید، بلکه قصد دارید فقط با مکش هوا از جلو قایق خود را به حرکت در آورید. قطعا اگر این ملخ در یک کانال باشد (شبیه موتور جت در یک استوانه - هر چند این تمثیل خیلی مناسب نیست).

با توجه به وزن سیستم، فکر کنم سیستم شما راندمان خیلی پایینی خواهد داشت! با یک مثال بررسی کنید. مثلا یک فن پیدا کنید و با تامین الکتریسیته مورد نیاز و قرار دادن اون روی یک تخته چوب قدرت رانش را برای شناور مشاهده کنید.

به نظر من روی همون طرح پروانه در آب کار کنید تا این سیستم و خودتون را درگیر محاسبات پیچیده نکنید، چون روشن است راندمان سیستم بسیار پایین خواهند بود.

arash128, Mahdi1944, Present

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

توسط arash128 » چهارشنبه 7 دی 1390 20:35

:-o آخه ابعاد گیر بکس برای صندوق ماشین خیلی بزرگه(البته با توجه به اندازه قایق و دیگر وسایلی که باید برای مسافرت برداشت)اما به هر حال خیلی از راهنماییتون ممنونم،اگه طرحی مناسب در مورد گیر بکس داشتین منو راهنمایی کنین لطفاً

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arash128 تشکر کرده اند:
Present

Major I

Major I

نماد کاربر
439

تشکر کرده: 157 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 اردیبهشت 1390 07:53

آرشيو سپاس: 3115 مرتبه در 371 پست

توسط R.A.F » پنج شنبه 8 دی 1390 17:02

فراموش نکنید ما شناورهای بادبانی داریم که به کمک فن به داخل بادبان های اون دمیده شده و موجب رانش اونها میشود که عمدتا این عمل با موتور الکتریکی انجام می شود.

چنین چیزی غیر ممکنه دوست عزیز،

همانقدر که باد ایجاد شده توسط فن با فشار به بادبان، نیروی جلو برنده بوجود میاورد، خود فن بواسطه پایهء آن که به شناور متصل میشود نیرویی بر خلاف آن به شناور وارد میکند و این دو نیرو همدیگر رو خنثی میکنند و در نتیجه شناور هیچ حرکتی نمیکند.

این دقیقا مثل این میماند که شما با نشستن در اتومبیل، با فشار به داشبورد ماشین قصد هل دادن ماشین رو داشته باشید!

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » پنج شنبه 8 دی 1390 18:29

همانقدر که باد ایجاد شده توسط فن با فشار به بادبان، نیروی جلو برنده بوجود میاورد، خود فن بواسطه پایهء آن که به شناور متصل میشود نیرویی بر خلاف آن به شناور وارد میکند و این دو نیرو همدیگر رو خنثی میکنند و در نتیجه شناور هیچ حرکتی نمیکند.

R.A.F, هر چند مثال شما نامربوط بود اما مسئله ای که در مورد خنثی شدن انرژی باد دمیده شده در بادبان و با نیروی رانش حاصل از مکش هوا فرمودید صحیح است و به همین دلیل بحث کانال کشی مطرح است.  :D

به این ترتیب که در این سیستم فن در جلوی قایق قرار داشته و با مکش هوا موجب رانش قایق به جلو خواهد شد، ضمناً پشت فن کانال کشی شده و با زاویه مناسب به بادبان دمیده خواهد شد. به این ترتیب هر دو نیرو در یک سو موجب رانش خواهند شد.

در مورد مثال شما و این تصور که چطور فن که سوار بر قایق است میتواند آن را جابه جا کند!

فن سوار بر قایق است و هرگز نمیتواند موجب رانش قایق شود، همانطور که یک فرد سوار بر ماشین نمیتواند با هول دادن داشبورد آن را حرکت دهد. این درست است.

اما دقت کنید در سیستم ما اصلا فن قرار نیست قایق را جابه جا کند، بلکه این باد است که موجب رانش قایق خواهد شد، و باد در اثر جابه جایی هوا ایجاد میشود که این کار را ما به کمک فن انجام خواهیم داد.  :D

Present, arash128