در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 22 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 فروردین 1390 14:52

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2840 مرتبه در 263 پست

بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد تلخ

توسط babak1985 » چهارشنبه 7 دی 1390 22:30

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

به نام خدا

عنوان تاپیک کم و بیش گویا هست و بهتره که مستقیم رفت سر اصل مطلب. منتها برای دوستانی که با کلیت ماجرا اشنایی ندارند در ابتدا یک مقاله قرار میدم. و البته شایان ذکره که سایتی که بنده ازش مطلب رو ترجمه و نقل کردم کلیت امریکایی پسند ماجرا رو تعریف میکنه و لینک و متنی هم که قرار میدم بصورت جانبدارانه نوشته شده.
خدواند رفتگان برادر عرفان رو قرین رحمت کند که اکانت گالری در اختیار ما گذاشت. ودر اخر اینکه قسمت دوم تاپیک پس پایان دی ماه تقدیم عزیزان خواهد شد.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

عملیات آخوندک (به انگلیسی: Operation Praying Mantis) حمله نیروی دریایی آمریکا به دو سکوی نفتی ایران در اواخر جنگ ایران و عراق است که به تلافی برخورد ناوچه آمریکایی ساموئل بی. رابرتز (به انگلیسی: USS Samuel B. Roberts) به یک مین دریایی رها شده از کشتی مین گذار ایران ارج انجام گرفت.به دنبال این حمله نیروی دریایی دو کشور با یکدیگر درگیر شدند که خسارات فراوانی به طرف ایرانی وارد آمد.
در ۱۸ آوریل ۱۹۸۸ (میلادی) نیروهای آمریکایی با چندین گروه سطحی جنگ را آغاز کردند ٫ بعلاوه نیروی هوایی از ناو هواپیمابر انترپرایز (به انگلیسی: USS Enterprize) ٫ عملیات با هماهنگی دو گروه سطحی آغاز شد ٫ یک گروه به همراه دو ناوشکن و یک واحد تدارکاتی آبی خاکی به سکوی نفتی ساسان حمله کردند ٫ گروه دیگر که در برگیرنده یک ناو موشک انداز و دو ناوچه بود به سکوی نفتی سیری حمله کردند ٫ تفنگداران نیروی دریایی از شاخه واکنش سریع به سکوی نفتی ساسان حمله کردند و به جمع آوری مدارک و کارگزاری مواد منفجره جهت از کار انداختن آن پرداختند .
نیروی دریایی آمریکا در حال بازرسی ادوات جنگی دریایی ایران بر روی سکوی نفتی ساسان
ایران با اعزام قایق های تندروی باگهامار (به انگلیسی: Boghammar) و حمله به چندین هدف متفاوت در خلیج فارس به این حمله پاسخ گفت ٫ شامل کشتی تدارکاتی با پرچم آمریکا و یک کشتی با پرچم پاناما ٫ بعد از این حمله هواپیماهایA-6E با راهنمایی ناوچه های آمریکایی به سمت قایقهای تندرو هدایت شدند ٫ هواپیما ها با رها کردند بمبهای راکی کلاستر (به انگلیسی: Rockeye Cluster ) بر روی قایقهای تندرو باعث غرق شدن یکی و آسیب دیدن چندی دیگر شدند که بعد از خسارت دیدن به جزیره ابوموسی پناه بردند.
برخورد با وارد شدن جوشن ٫ قایق توپ دار کلاس کمان ٫ ادامه پیدا کرد ٫ جوشن اقدام به پرتاپ موشکهای هارپون (به انگلیسی: Harpoon missle) خود به سوی وین رایت (به انگلیسی: USS Wainwright) کرد که این عمل با پرتاب چهار موشک استاندارد (به انگلیسی: Standard missle) از سوی سیمپسون (به انگلیسی: USS Simpson) پاسخ داده شد و در همین حین وین رایت هم با پرتاپ دو موشک استاندارد این حمله را ادامه داد ٫ این حمله سازه اصلی کشتی ایرانی را منهدم کرد ولی باعث غرق شدن فوری آن نشد٫ ‌بیگلی (به انگلیسی: USS Bagley) هم یک فروند از هارپون های خود را به سمت آن شلیک که البته به هدف نخورد٬ سه کشتی با نزدیک شدن به جوشن اقدام به غرق کردن آن با استفاده از آتشبار توپخانه کردند.
در این حین دو عدد اف-۴ (به انگلیسی: F4) نیروی هوایی به وین رایت نزدیک شدند ٫ که با پرتاپ چند فروند موشک استاندارد از منطقه فراری شدند.
نبرد ادامه پیدا کرد هنگامی که ناوچه سهند که از بندر عباس حرکت کرده بود وارد کش مکش با چندین واحد سطحی نیروهای دریایی آمریکا شد ٫ ناوچه به‌وسیله هواپیماهای اینترودر(به انگلیسی: Intruder A-6es) که مشغول گشت زنی مراقبتی برای جوزف استراس (به انگلیسی: Uss joseph struss) بودند ردیابی شد.
ناوچه سهند چندین موشک به سمت هواپیماهای اینترودر شلیک کرد که هواپیماها با دو موشک هارپون و چهار بمب هدایت شونده لیزری اسکیپر (به انگلیسی: Laser-guided skipper bombs) پاسخ دادند ٫ جوزف استراس هم یک موشک هارپون به آن اضافه کرد ٫ اغلب ٫ اگرنه تمام سلاحهای شلیک شده با کشتی ایرانی برخورد کرد٫شعله های آتش از روی عرشه سهند به آسمان سر کشید و به تدریج به باطری کشتی (به انگلیسی: Magazine) رسید که باعث انفجاری شد که این انفجار به غرق شدن کشتی کمک کرد.
ناوچه سهند در حال سوختن بعد از حمله در تاریخ ۱۸ آوریل سال ۱۹۸۸ میلادیبا وجود غرق شدن سهند یکی از پیشرفته ترین کشتیهای ناوگان ایران ٫ایرانیها همچنان به نبرد ادامه دادند ٫ کمی بعدتر در همان روز ٫ خواهر خوانده سهند ٫ ناوچه سبلان وارد معرکه شد و با آتش چند فروند موشک زمین به هوا به اینترودر ها آنها را مورد حمله قرار داد .خلبان اینترودر با پرتاپ یک بمب هدایت شونده لیزری بر روی سبلان کشتی را به طور کامل از کار انداخت به طوری که حتی قادر به حرکت هم نبود ٫ که البته بعدا به‌وسیله یدک کشهای ایرانی به بندرعباس بازگردانده شد ٫ در این حین مقامات ارشد در واشنگتن که در جریان امور بودند به واحدهای آمریکائی دستور دادند که نبرد را ترک کنند.
با اتمام عملیات واحدهای ناوگان آمریکا خسارات فراوانی به نیروی دریایی ایران و تجهزات استراق سمع بر روی دو سکوی نفتی ایرانی وارد کردند ٫ سبلان البته در ۱۹۸۹ تعمیر شد و از آن زمان تا کنون به روز شده است و کماکان در خدمت نیروی دریای جمهوری اسلامی ایران قرار دارد ٫ آسیب رسیده به سکوهای نفتی هم همچنین تعمیر شد و کماکان در خدمت هستند.
آمریکائی‌ها در این عملیات دو تن از خلبانان بالگرد کبری توپدار خود را از دست دادند . کبری ٫ از متعلقات ترینتون (به انگلیسی: USS Trenton) بود که در هنگام پرواز در اطراف وین رایت در ۱۵ مایلی جنوب غربی جزیره ابوموسی کمی بعد از تاریکی سقوط کرد ٫ جسد دو خلبان آن به‌وسیله غواصان نیروی دریایی در ماه می پیدا شد ٫ بدنه بالگرد هم کمی بعد تر در آن ماه از آب بیرون کشیده شد ٫ منبع رسمی نیروی دریایی گفته اند که هیچ نشانه ای از برخورد بر روی بدنه بالگرد به چشم نخورده است و احتمالاً بالگرد در حال مانور برای فرار از آتش نیروهای ایرانی سقوط کرده است
ساموئل بی. رابرتز در حال جابجایی بعد از مورد اصابت قرارگرفتنیک ماه بعد ناو موشک انداز وینسنز(به انگلیسی: USS Vincennes) برای مراقبت برای خروج ساموئل بی رابرتز و افزایش توان نظامی آمریکا بعد از درگیریهای متناوب با ایران به منطقه احضار شد. تنش فوق العاده باعث شد تا خدمه وینسنز به سمت هواپیمای پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر در یک پرواز تجاری عادی شلیک کنند ٫ که باعث کشته شدن ۲۹۵ نفر سرنشینان غیرنظامی و خدمه این هواپیما در ۳ ژوئیه شد ٫ کمتر از دو ماه از رسیدن وینسنز به منطقه. بر اساس گفته های دولت آمریکا، ایرباس ایرانی به یک هواپیمای اف-۱۴ در حال حمله اشتباه گرفته شد٫ دولت ایران هرچند ٫ بر این مدعا تاکید دارد که وینسنز با علم بر اینکه هواپیمای غیر نظامی است آن را مورد هدف قرار داده است.
در ۶ نوامبر ۲۰۰۳ (میلادی) دیوان دادگستری بین‌المللی ادعای ایران برای دریافت خسارت تحت این عنوان که ایالات متحده پیمان دوستی دو کشور در سال ۱۹۵۵ (میلادی) را زیر پا گذاشته را رد کرد . این دادگاه همچنین ادعای بر عکس ایالات متحده مبنی بر خیانت ایران به پیمان فوق را رد کرد.

(( قسمت اول ))
((غرق کشتی ایران اجر ))


هنگامیکه ناو یو.اس.اس ساموئل.بی.رابرتز به یک عدد مین دریایی برخورد نمود، متخصصان مواد منفجره‌ی واحد مهندسی نیروی دریایی، این مین و تعدادی مین دیگر را که در دریا رها شده بودند به کشتی ایران اجر نسبت دادند. شواهد میتنی بر دخالت ایران در انفجار ناو USS Samuel B. Roberts به طراحی عملیات اخوندک (به انگلیسی: Operation Praying Mantis) منجر شد. گسترده ترین نبرد دریایی که پس از جنگ جهانی دوم رخ داد.


*USS Samuel B. Roberts به حوضچه‌ی خشکی در دوبی منتقل میشود.*


*USS Samuel B. Roberts در حوضچه‌ی خشک واق در دوبی جهت انجام تعمیرات*


*سوراخ 25 فوتی (7.5 متری) که در اثر برخورد با مین M-08 contact mines در بدنه‌ی USS Samuel B. Roberts ایجاد شد.*


*نمایی از کشتی ایران اجر در روز 22 سپتامبر 1987*


*نمای جانبی ایران اجر - مین‌های دریایی بوضوح قابل مشاهده‌ اند.*


*ملوانان نیروی دریایی امریکا در تاریخ 22 سپتامبر از یک لندینگ کرافت بر عرشه‌ی کشتی ایرانی سوار میشوند.*


*نمای جانبی از لندینگ کرافت ناو فرماندهی La Salle's در کنار ایران اجر*


*مین های M-08 بر روی عرشه‌ی ایران اجر*


*نمای نزدیک از M-08 contact mines *


*سربازان یک قایق گشتی مارک-3 ، ملوانان ایران اجر را از اب میگیرند*


*دو قایق گشتی مارک-3 یک قایق نجات را از اب میکشند.*


*قایق گشتی مارک-3 در کنار یک قایق نجات ایرانی*


*یک ملوان مسلح امریکایی یکی از بازداشت شدگان ایرانی را بر روی ناو ابی-خاکی رالی اسکورت می‌کند.**خدمه‌ی مسلح ناو رالی (USS Raleigh LPD-1) ملوانان ایرانی را به یک هلیکوپتر شینوک منتقل میکنند.*
CH-46 Sea Knight helicopter


*ملوانان امریکایی یکی از بازداشت شدگان ایرانی را مداوا میکنند!!!*


*ملوانان مسلح امریکایی در حال اسکورت یکی از دستگیرشدگان*


*ایرانی‌ها در حال سوار شدن بر هلیکوپتر شینوک*


*ملوانان ایرانی بر روی عرشه‌ی کشتی USS Guadalcanal را جهت انتقال به کشتی فرماندهی La Salle به هلیکوپتر منتقل میکنند**نیروهای ایرانی بر روی عرشه‌ی پروازی La Salle*


*عرشه‌ی ناو سرفرماندهی La Salle**بازداشت شدگان ایرانی در تختخواب تاشو سوار بر La Salle*


منابع:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                       http://www.military.ir/modules.php?name ... 770#224686
پایان قسمت اول
دشمن رو باید از دور دید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب babak1985 تشکر کرده اند:
dolphine, F-14 Fan, Taghdir, MOHSEN-SETAD, Present, Erratic, @lirez@, MISSILE, FREE MAN, aryo barzan, indistinct, serpiko, CAPTAIN PILOT, ne13, sorena8803, morteza tomcat

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

335

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 69 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 16 تیر 1385 01:55

محل سکونت

iran

آرشيو سپاس: 1026 مرتبه در 150 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط hany » چهارشنبه 7 دی 1390 23:49

بعدش این ملوانا ازاد شدند؟
گر به خود آیی به خدا رسی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hany تشکر کرده اند:
ne13

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

212

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 6 آذر 1390 15:37

آرشيو سپاس: 456 مرتبه در 138 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط indistinct » پنج شنبه 8 دی 1390 00:54

خیلی تاپیک عالی بود. :smile:
منم سوال دوستمون hany رو دارم.ملوان ها بعدا آزاد شدند؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب indistinct تشکر کرده اند:
ne13

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 22 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 فروردین 1390 14:52

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2840 مرتبه در 263 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط babak1985 » دوشنبه 26 دی 1390 21:49

به نام خدا
بازخوانی تصویری عملیات اخوندک : ( قسمت دوم )) (( سهند ، جوش                 

(( قسمت دوم ))

(( سهند ، جوشن و سبلان ))

در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷ نیروهای نظامی آمریکا با چند گروه سطحی نبرد را آغاز کردند. ابتدای کار هجوم به دو سکوی نفتی ایران بود. عملیات با هماهنگی نیروی هوایی امریکا از ناو هواپیمابر «انترپرایز» (به انگلیسی: USS Enterprize) آمریکا و دو گروه سطحی آغاز شد. گروهی به همراه دو ناوشکن و یک واحد تدارکاتی آبی-خاکی به سکوی نفتی ساسان(سلمان) هجوم بردند، گروه دیگر هم -که یک ناو موشک انداز و دو ناوچه بود- به سکوی نفتی سیری حمله کردند. تفنگ‌داران نیروی دریایی آمریکا از شاخهٔ واکنش سریع به سکوی نفتی ساسان حمله کردند و شروع به جمع‌آوری مدارک و کارگذاشتن مواد منفجره برای از کار انداختنش کردند.

ایران با اعزام قایق‌های تندرو بوگهامار و حمله به چند هدف متفاوت، کشتی‌ای تدارکاتی با پرچم آمریکا و کشتی‌ای با پرچم پاناما در خلیج فارس به این حمله پاسخ گفت. سپس هواپیماهای آ-۶ای (به انگلیسی: A-6E) آمریکا با راهنمایی ناوچه‌های آمریکایی به سوی قایق‌های تندرو رفت. هواپیماها چند بمب «راکی کلاستر» (به انگلیسی: Rockeye Cluster) به قایق‌های تندرو انداخته، یکی را غرق کرد و به چندی آسیب رساند که پس از خسارت دیدن به جزیره ابوموسی پناه بردند.

سپس قایق توپ دار کلاس کمان جوشن، به کارزار آمد و چند «موشک هارپون» (به انگلیسی: Harpoon missle) به‌سوی ناو آمریکایی «وین رایت» (به انگلیسی: USS Wainwright) پرتاب کرد، در پاسخ «سیمپسون» (به انگلیسی: USS Simpson) چهار موشک استاندارد (به انگلیسی: Standard missle) انداخت و در همین میان «وین رایت» هم با پرتاپ دو «موشک استاندارد» این حمله را پی گرفت. سازهٔ اصلی کشتی ویران شد و باعث شد فوری غرق شود. «‌بیگلی» (به انگلیسی: USS Bagley) آمریکا هم یک فروند «هارپون» بدان شلیک کرد که بدان نخورد. سه کشتی آمریکا با نزدیک شدن به جوشن با استفاده از آتش‌بار توپخانه غرقش کردند.

دو فروند «اف-۴» نیروی هوایی به «وین رایت» نزدیک شد، که با پرتاپ چند فروند «موشک استاندارد» از منطقه گریخت.

هنگامی که ناوچه سهند که از بندر عباس حرکت کرده بود به کشمکش با چند واحد سطحی نیروهای دریایی آمریکا رفت، هواپیماهای اینترودر (به انگلیسی: Intruder A-۶es) که داشت گشت‌زنی مراقبتی برای «جوزف استراس» (به انگلیسی: Uss joseph struss) آمریکا می‌کرد، ناوچه را ردیابی کرد.


ناوچه سهند چند موشک به هواپیماهای «اینترودر» شلیک کرد که هواپیماها با دو موشک «هارپون» و چهار «بمب هدایت شونده لیزری اسکیپر» (به انگلیسی: Laser-guided skipper bombs) پاسخ گفت؛ «جوزف استراس» هم یک موشک هارپون. بیشتر سلاح‌های شلیک‌شده به کشتی ایرانی خورد، شعله‌های آتش از عرشهٔ سهند به آسمان سرکشید و رفته‌رفته به مخزن کشتی (به انگلیسی: Magazine) رسید که و ترکید و کشتی را غرق کرد.

با وجود غرق شدن سهند یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های ناوگان ایران، ایرانیان همچنان به نبرد ادامه دادند، کمی بعدتر در همان روز، خواهر خواندهٔ سهند ناوچه سبلان به کارزار آمد و با آتش چند فروند موشک زمین‌به‌هوا به اینترودر‌ها بهشان حمله کرد. اینترودر با پرتاپ یک «بمب هدایت‌شوندهٔ لیزری» به سبلان کشتی را کامل از کار انداخت که حتی نمی‌توانست حرکت کند که البته بعد یدک‌کش‌های ایرانی به بندر عباس بازش گرداند. در این هنگام مقامات ارشد در «واشنگتن» که در جریان بودند به واحدهای آمریکایی دستور دادند که نبرد را ترک کنند. فرمانده اول ناوچهٔ سهند ناخدا بهروز شاهرخ‌فر و فرمانده دوم ناخدا علی‌رضایی بود.

در جریان این درگیری ۴۵ تن از خدمهٔ ناوچه سهند و ۱۱ تن قایق توپدار جوشن شهید شدند و نیز ۲۲ نفر از خدمهٔ سهند معلول گشتند.

************************************************

توجه: تمامی ساعت‌های داده شده تقریبی بوده و به وقت محلی خلیج فارس می‌باشند.

"صبحگاه روز دوشنبه 18 اوریل سال 1988 م (۲۹ فروردین ۱۳۶۷) "
اغاز عملیات اخوندک ، سه گروه از کشتی های جنگی ایالات متحده عملیات را اغاز میکنند.
(چهار روز پس از یافتن مین های جدید ایرانی، چند ماه از غرق ایران اجر در ماه می سال 1987 میگذرد.)

هلیکوپتر SH-60 ناو ساموئل.بی.رابرتز با اسم رمز مگنوم-447 از عرشه‌ی ناو ترنتون به هوا بر میخیزد. هدف از پرواز چک بصری اهداف تعیین شده و اماده باش جهت تخلیه‌ی مجروحین احتمالی

08:00
چند دقیقه پس از مخابره کردن یک پیغام هشدار رادیویی به سکوی نفتی ساسان، ناوشکن‌های گروه رزمی براوو این سکوی نفتی را به گلوله بستند. این سکوی برای فرماندهی و کنترل عملیات‌های تهاجمی حوزه‌ی خلیج فارس بکار می‌رفته است.

"کشتی‌های گروه رزمی براوو"

ناوشکن موشک انداز (USS Lynde McCormick (DDG 8


ناوشکن (USS Merrill (DD 976


کشتی پشتیبانی (USS Trenton (LPD 14


8:05
کشتی‌های گروه رزمی چارلی سکوی نفتی سیری را به گلوله بستند. این سکو برای سازماندهی حملات دریایی ایران استفاده می‌شده.

"ناوهای جنگی گروه چارلی"

رزمناو موشک انداز (USS Wainwright (DLG/CG 28


فریگیت (USS Bagley (FF 1069


فریگیت (USS Simpson (FFG 56


9:25
هیلکوپترهای دو ملخه‌ی CH-46 تفنگدران دریایی را برای جمع اوری اطلاعات و کار گذاشتن خرج‌های انفجاری به سکوی نفتی ساسان بردند. همچنین فرستادن کماندوهای navy seals به پلتفرم سیری منتفی و در عوض سیری با بمباران منهدم شد.


تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده در حال بررسی یک قبضه پدافند ZU-23 بر روی سکوی ساسان. ان‌ها پس از حمله و تصرف این سکوی نفتی ان‌ را منهدم کردند.


یکی از CH-46 های نیروی دریایی امریکا در حال انتقال تجهیزات از سکوی ساسان
ساختمان اصلی سکوی ساسان پس از هدف قرار گرفتن توسط موشک های تاو که از کبراهای واحد تفنگداران نیروی دریایی شلیک شده بودند.

11:30
قایق گشتی جوشن از کلاس کمان/سینا با نادیده گرفتن اخطار رادیویی به واحد چارلی نزدیک شد. چهل و پنچ دقیقه‌ی بعد جوشن اقدام به شلیک یک فروند موشک هارپون کرد. حدودا 13 مایل دورتر کشتی های ایالا متحده با پرتاب چف جاخالی دادند. در عوض کشتی‌های امریکایی با پرتاب هارپون و استاندارد به جوشن پاسخ دادند که موجب غرق جوشن در اولین دوئل موشکی کشتی‌های جگی شد.*

12:50
در این حین دو عدد اف-۴ (به انگلیسی: F4) نیروی هوایی به وین رایت نزدیک شدند ٫ که با پرتاپ چند فروند موشک استاندارد از منطقه فراری شدند.

13:30
قایق‌های بوگهامار تندروی نیروی دریایی به یک کشتی پانامایی که 15 کارگر امریکایی نیز در ان حضور داشتند و سکوی نفتی مبارک امارات متحده‌ی عربی حمله کردند. این بار شخص رئیس جمهور ریگان دستور حمله به قایق‌ها را صادر کرد. این نخستین باری بود که ناوهای امریکایی برای نجات یک کشتی غیرامریکایی مداخله می‌کردند. دو فروند هواپیمای A-6E به همراه یک فروند F-14 اماده حمله شدند.
گروه براوو هم اقدام به گذرنمایی کرد.

14:25
ای-6 ها یکی از قایق‌ها را غرق کردند و چهار قایق دیگر به جزیره‌ی ابو موسی گریختند.

15:30
A-6 ها بصورت هماهنگ با بمب و موشک‌های هدایت لیزری به ناو سهند حمله کردند. سهند چند ساعت بعد غرق شد.

17:15
ناوچه (فریگیت) سبلان یک فروند موشک سطح به هوا به سمت یکی از بمب افکن‌ها شلیک کرد که موفقیت امیز نبود. اما یک بمب 500 پوندی به خروجی اگزوز سبلان برخورد کرد و ناو‌ را از کار رانداخت.
مقامات امریکایی از غرق سومین ناوچه‌ی ایرانی صرفنظر کردند و به نیروهای حاضر در منطقه دستور داده شد تا سبلان را رها کنند. سبلان به بندر عباس یدک کشیده شد. (و پس از بازسازی همچنان در خدمت ماند.)

"گروه رزمی دلتا"

فریگیت موشک انداز (USS Jack Williams (FFG 24


ناوشکن (USS O'Brien (DD 975


ناوشکن موشک انداز (USS Joseph Strauss (DDG 16


ناو هواپیمابر (Aircraft carrier USS Enterprise (CVN 65


A-6 نیروی دریایی ایالات متحده در حال رها سازی بمب‌های خوشه‌ای CBU-59 بر روی اهداف ایرانیسهند پس از حمله‌ی هواپیماهای A-6 و ناو جوزف استراوس. سه فروند موشک هارپون، بمب‌های پیشران راکتی اسکیپر، یک بمب هدایت لیزری Walleye و چندین بمب هزار پوندی قرار گرفت.
29 فروردین 1367ناو سهند (فرامرز پیش از انقلاب)


سهند در اوریل 1988 مدتی قبل از عملیات اخوندک


ناو سبلان که پیش از انقلاب اسلامی رستم نام داشت حین نبرد در اثر برخورد یک بمب 500 پوندی اسیب سنگینی را متحمل شد.

***************


USS John Young
در حال گلوله باران سكوي نفتي ايران// 19 اكتبر 1987دو سکوی شعله ور ایرانیناوشکنی از کلاس Spruance ، سکوهای ایرانی در اتش میسوزند.


منابع
ویکی پدیا
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
http://www.military.ir/modules.php?name ... highlight=
دشمن رو باید از دور دید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب babak1985 تشکر کرده اند:
Taghdir, Mohammad 1985, MISSILE, arash128, Present, armanmodern, aryo barzan, sorena8803, shola, dolphine, Java, hesperus, CAPTAIN PILOT

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

22

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 1 مرداد 1390 16:37

آرشيو سپاس: 42 مرتبه در 13 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط salam dostan » سه شنبه 27 دی 1390 09:43

منم همین سوال برام پیش آمده سالهاست می خوام حقیقت رو در مورد ملوانان ایرانی دستگیر شده بدونم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب salam dostan تشکر کرده اند:
Present

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

656

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 تیر 1389 12:11

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 3782 مرتبه در 550 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط dolphine » سه شنبه 27 دی 1390 12:27

به خدا بعد از دیدن این تصاویر که تا حالا ندیده بودم بغض عجیبی گلوم رو فشرد ... به خاطر اینهمه ضربه های دردناک و اینهمه تخریب و ورود اونا به سکوهای ایرانی ( تجاوز ) و اسارت ایرانیها ( صحنه اسارت ویتنامیها در چنگ امریکاییها ) و اسکورت اونا توسط یه زن امریکایی و شهادت افسران ایرانی ... عذاب آور تر اینه که اینهمه اتفاقات ظرفه چند روز و به سرعت و با اعتماد به نفس بالای امریکاییها انجام شد .

به نظر من درگیری مستقیم نیروی دریایی ایران با ناوگان آمریکا در اون زمان با توجه به نیروی تحلیل رفته ایران و امکانات ضعیفمون و تازه نفس بودن آمریکاییها اصلا صلاح نبوده .... یه جورایی احساسی تصمیم گیری شده بود ... فکر کنم اگه یادم باشه فرمانده نیروی دریایی ایران اون موقع ناخدا  "ملک زادگان"  بود .. که البته این تصمیم گیریش که باعث از بین رفتن تعدادی ناو و ناوشکن ایرانی و چند تا سکوی نفتی و از همه مهمتر باعث شهادت مظلومانه و نابرابر تعدادی از ملوانان و افسران شجاع ایرانی شد خیلی  هارو متعجب کرد و تواناییشو در شرایط اینچنینی  زیر سوال برد ... اگه درست بگم بعد از کنار گذاشتنش از فرماندهی ... تا الان هیچوقت از اون فرمانده صحبتی و یادی نشده ... درضمن نمیشه نابود کردن توان ناوگان دریایی عراق رو در زمان فرماندهی ایشون نادیده گرفت ... ولی در برابر قدرت ناوگان امریکا در اون زمان  با توجه به شرایط احساسی عمل کرد ...
آخرين ويرايش توسط dolphine on سه شنبه 27 دی 1390 12:42, ويرايش شده در 2.
==========================================
==========================================
                  هر کسی که از ترس شرش مورد احترام دیگران است .... از امت من نیست .
                        
                                                                                                               پیامبر اکرم (ص)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب dolphine تشکر کرده اند:
Present, Night_Raven, F-14 Fan

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط Sami 1993 » سه شنبه 27 دی 1390 12:37

منبع ویکی پدیا قابل اطمینان و استناده ؟
به ویژه با توجه به جهت گیری که در مقابل جمهوری اسلامی ایران دارد .


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Present, victory67

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

153

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط azarakhsh45 » سه شنبه 27 دی 1390 14:57

در نبرد ها به خصوص نبرد های دریایی پشتیبانی قدرتمند هوایی میتواند تعیین کننده باشد به عنوان مثال در عملیات مروارید که نیروی دریایی عراق مهندم شد هواپیماهای ایرانی صدمه شدیدی به نیروی دریایی عراق وارد نمودند شاید این صدمات وارد آورده شده از طرف هواپیماها از صدماتی که نیروی دریایی ایران به  نیروی دریایی عراق زد بیشتر باشد .  در عملیات آخوندک نیز  نیروی هوایی آمریکا نقش تعیین کننده داشت .
متاسفانه به روز نشدن هواپیماهای ایرانی باعث میگردد که در نبرد های احتمالی دریایی نیروی دریایی ما فاقد پشتیبانی هوایی قدرتمند باشد و نتواند آنچنان که باید عملیات رزمی خود را انجام دهد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب azarakhsh45 تشکر کرده اند:
Present, F-14 Fan

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1367

تشکر کرده: 2232 مرتبه
تشکر شده: 3512 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط Java » سه شنبه 27 دی 1390 15:31

dolphine نوشته است: فکر کنم اگه یادم باشه فرمانده نیروی دریایی ایران اون موقع ناخدا  "ملک زادگان"  بود .. که البته این تصمیم گیریش که باعث از بین رفتن تعدادی ناو و ناوشکن ایرانی و چند تا سکوی نفتی و از همه مهمتر باعث شهادت مظلومانه و نابرابر تعدادی از ملوانان و افسران شجاع ایرانی شد خیلی  هارو متعجب کرد و تواناییشو در شرایط اینچنینی  زیر سوال برد ... اگه درست بگم بعد از کنار گذاشتنش از فرماندهی ... تا الان هیچوقت از اون فرمانده صحبتی و یادی نشده ... درضمن نمیشه نابود کردن توان ناوگان دریایی عراق رو در زمان فرماندهی ایشون نادیده گرفت ... ولی در برابر قدرت ناوگان امریکا در اون زمان  با توجه به شرایط احساسی عمل کرد ...


دوست عزیز:
1-این حمله آمریکایی ها یک حمله تلافی جویانه بوده.
این طور که در منابع گفته شده این حمله در تلافی بر خورد یک ناو آمریکایی با مین هایی که ایران پیشتر در مسیرش قرار داده بود انجام شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر میتونید از تاپیک های  که در سنترال ایجاد شده استفاد کنید.
2-نابودی نیروی دریایی عراق در زمان دریادار بهرام افضلی انجام شد که بعد ها به دلیل عضویت در حزب توده محاکه و اعدام شد.
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
Reza6662, ne13, armanmodern, Present, Mohammad 1985, F-14 Fan, dolphine

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

45

تشکر کرده: 56 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 22 مهر 1385 04:20

آرشيو سپاس: 124 مرتبه در 34 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط 7421 » سه شنبه 27 دی 1390 15:38

dolphine نوشته است:به خدا بعد از دیدن این تصاویر که تا حالا ندیده بودم بغض عجیبی گلوم رو فشرد ... به خاطر اینهمه ضربه های دردناک و اینهمه تخریب و ورود اونا به سکوهای ایرانی ( تجاوز ) و اسارت ایرانیها ( صحنه اسارت ویتنامیها در چنگ امریکاییها ) و اسکورت اونا توسط یه زن امریکایی و شهادت افسران ایرانی ... عذاب آور تر اینه که اینهمه اتفاقات ظرفه چند روز و به سرعت و با اعتماد به نفس بالای امریکاییها انجام شد .

به نظر من درگیری مستقیم نیروی دریایی ایران با ناوگان آمریکا در اون زمان با توجه به نیروی تحلیل رفته ایران و امکانات ضعیفمون و تازه نفس بودن آمریکاییها اصلا صلاح نبوده .... یه جورایی احساسی تصمیم گیری شده بود ... فکر کنم اگه یادم باشه فرمانده نیروی دریایی ایران اون موقع ناخدا  "ملک زادگان"  بود .. که البته این تصمیم گیریش که باعث از بین رفتن تعدادی ناو و ناوشکن ایرانی و چند تا سکوی نفتی و از همه مهمتر باعث شهادت مظلومانه و نابرابر تعدادی از ملوانان و افسران شجاع ایرانی شد خیلی  هارو متعجب کرد و تواناییشو در شرایط اینچنینی  زیر سوال برد ... اگه درست بگم بعد از کنار گذاشتنش از فرماندهی ... تا الان هیچوقت از اون فرمانده صحبتی و یادی نشده ... درضمن نمیشه نابود کردن توان ناوگان دریایی عراق رو در زمان فرماندهی ایشون نادیده گرفت ... ولی در برابر قدرت ناوگان امریکا در اون زمان  با توجه به شرایط احساسی عمل کرد ...حق با شماست .
ولي تا اونجايي كه يادم مي آد در خاطراتي كه يكي از پرسنل ناو سبلان(شايد هم كاپيتان ناو) منتشر كرده ، به اين ناو دستور مي دهند كه سريعا به بندر برگردد تا هدف دشمن قرار نگيرد ولي به دستور فرمانده ناو سبلان  ، آنها به راهشان به طرف ناوگان آمريكا ادامه مي دهند تا وقتي كه اولين موشك را دريافت مي كنن و سبلان از كار مي افتد(حالا شانس آوردند كه آمريكائيها تصور كردند اين ناو در حال غرق شدن هست والا حتما حملات بيشتري بر عليهش صورت مي گرفت و سبلان هم غرق مي شد)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب 7421 تشکر کرده اند:
dolphine

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

111

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 20 دی 1390 16:25

محل سکونت

ایران-تبریز

آرشيو سپاس: 271 مرتبه در 82 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط 1391 » چهارشنبه 28 دی 1390 01:06

سلام.
حالا که نیروی زمینیمون قدرت گرفته،نیروی دریاییمون قدرت گرفته باید یه فکری به حال نیروی هوایی هم بکنن.اگه در عملیات آخوندک ایران هواپیما های پیشرفته داشت مسیر نبرد خیلی تغییر میکرد.حالا هم نیروی دریایی و هم زمینی احتیاج به نیروی هوایی قدرتمندی برای پشتیبانی دارند.امیدوارم هر چه زود تر نیروی هوایی اقتدار خودش رو نشون بده.
فرمايشات رهبر معظم انقلاب بيانگر اين نكته است كه ما هيچ وقت و در هيچ شرايطي در مقابل تهديدات دشمن نه تنها كوتاه نخواهيم آمد و تسليم نخواهيم شد بلكه آن ها را با همان سازوكارهاي متناسب خودمان تهديد خواهيم كرد.

                                                                         *سردار احمد وحیدی*
                                                                                  
                                                                                 * و پ س*

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب 1391 تشکر کرده اند:
F-14 Fan

Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

Re: بازخوانی تصویری یک حماسه، یک حادثه و یک فاجعه، یک نبرد ت

توسط kaveh606 » چهارشنبه 28 دی 1390 09:23

با سلام

بر خلاف ادعاهای این منبع ایران با توجه به شرایطی که در اون زمان داشت  نهایت سعی خودش رو کرد تا یک در گیری مستقیم و تمام عیار  

در نگیره و این شامل حال نیروی دریایی ارتش هم میشد از همین نوشته ها این موضوع ر و میشه نتیجه گرفت کاملا مشخص ایران هیچ طرح

و نقشه ای برای انجام عملیات بر علیه نیروی دریایی امریکا نداشته و کاملا غافلگیر شده همچنین که بعد از این عملیات امریکایی ها و حتی

پس از ساقط شدن هواپیمای مسافری ایران  واکنشی قابل توجه به نیروی دریایی آمریکا نشان نداد و اقدامات ایران همیشه در حد

تهدیدات لفظی باقی ماند البته این به معنی منفعلانه عمل کردن ایران نبود ایران تونست با اقداما ت چریکی وحمله به کاروان ها و کشتی

های نفت کش اراده خودش رو به طرف های درگیر در جنگ تحمیل کنه .دو نکته در مورد مقاله که باید خدمتتون عرض کنم: نا خدای ناوشکن

سبلان در یک مصاحبه اینطور گفت که باتوجه به عقب نشینی ناو و رفتن و پناه گرفتن در پشت لارک هواپیماهای امریکایی امکان قفل بمب

ها رو از دست دادند و منطقه رو ترک کردند .آیا اگر واقعا ایران قصد درگیری با نیروی دریایی آمریکا رو داشت و دستوری از بالا رسیده بود نیروی

هوایی تنها با 2 هواپیما در این عملیات شرکت میکرد و حتی  اگر صحبت های این منابع صحت داشته باشه خلبانان جان بر کف نیروی

هوایی که بارها در طی جنگ عملیات های به مراتب خطرناک تر از این رو انجام داده بودن تنها با شلیک 2 موشک سطح به هوا فرار میکنند؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kaveh606 تشکر کرده اند:
dolphine, 1391, babak1985, Sami 1993

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان