در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

39

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 دی 1385 23:42

آرشيو سپاس: 355 مرتبه در 36 پست

ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک کارش

توسط jafar2007 » دوشنبه 19 دی 1390 12:18

ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک کارشناس نظامی
               
شفاف نوشت: این روزها بحث تهدید ایران به بستن تنگه هرمز در صورت تحریم نفتی و نگرانی شدید غرب در مورد این مسئله تنش ها را در منطقه افزایش داده است و این در حالی است که کشورهای غربی با فرستادن ناوهای خود تلاش می کنند از وقوع این مسئله جلوگیری کنند. در تازه ترین اقدام نیز انگلیس مدعی شده است که قوی ترین ناوشکن جهان را که متعلق به این کشور است، به خلیج فارس اعزام خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، این ناوشکن به شدت از سوی انگلیسی ها مورد تعریف و تمجید قرار گرفته است و رسانه های این کشور مدعی شده اند که این ناوشکن قوی ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا است و به همین دلیل به وجود آن بسیار افتخار می کنند، اما یک کارشناس مسائل نظامی در گفتگو با شفاف ابعاد تازه ای از ضعف های این ناو انگلیسی را افشا کرده است.

ویژگی های ناوشکن اچ ام اس درینگ از دید انگلیسی ها

بر اساس آنچه رسانه های غربی گزارش داده اند، ناو شکن "اچ ام اس درینگ دی ۳۲" یک ناو شکن متعلق به نیروی دریایی سلطنتی انگلیس است و هفتمین نوع از این کشتی است که از اوائل قرن ۱۹ میلادی ساخته می شود. این کشتی در سال ۲۰۰۶ در رودخانه کلاید به آب انداخته شد و در طول سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ هدایت کشتی ها را در دریا بر عهده داشت. این کشتی در دسامبر ۲۰۰۸ به نیروی دریایی سلطنتی تحویل شد و برای نخستین بار در ژانویه سال ۲۰۰۹ به بندر پورتسموث فرستاده شد. این کشتی به دلیل پیشرفت های زیاد و دارا بودن فناوری بسیار بالا مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. قیمت آن در حدود ۶.۶ میلیارد پوند تخمین زده شده است.

این گزارش در ادامه می افزاید: این کشتی نخستین شلیک اژدر دریایی خود ار در می ۲۰۱۱ انجام داد و سرانجام پس از سال ها کار آزمایشی رسما به نیروی دریایی سلطنتی انگلیس تحویل داده شد. این کشتی اکنون مجهز به سیستم دفاعی ضد موشکی فالانکس سی آی دبلیو اس است که در تمام بخش های فوقانی آن تعبیه شده است. این کشتی قرار است به عنوان نخستین ماموریت خود به خلیج فارس اعزام شود.

بارزترین ویژگی این ناوشکن کناره های صاف آن و آشفتگی و درهم و برهم نبودن بخش فوقانی آن است. این مسئله به این دلیل مهم است که توانایی رادار گریز بودن در سطح پایین را به این کشتی می دهد. این مسئله باعث می شود کشتی در نگاه رادارها به عنوان یک قایق ماهیگیری فرض شود

درینگ نخستین ناوشکنی است که مجهز به سیستم ای میل و سرگرمی هیا دیگر از جمله آی پد است. این کشتی همچنین نخستین ناو نیروی دریایی سلطنتی است که دارای فضاهای زندگی مجزا برای ملوانان مذکر و مونث است. این ناوشکن به عنوان قوی ترین ناوشکن دنیا شناخته شده است و امکانات آن شامل رادارهای دارای چند قابلیت است که می تواند تا شعاع ۴۰۰ کیلومتری چندین هدف را از زوایای مختلف شناسایی کند. علاوه بر این، این ناوشکن مجهز به رادار نظارتی اس۱۸۵۰ام سه بعدی است که قادر به ردیابی ۱۰۰۰ هدف مود نظر است. علاوه بر این توانایی ردیابی موشک های بالستیک را خارج از این محدوده نیز دارد.

سلاح ها و سیستم های به کار رفته در این ناوشکن
سیستم موشکی اژدر دریایی: رادار ردیابی هوایی چند کاره با برد ۴۰۰ کیلومتر.
رادار نظارتی سه بعدی با برد ۴۰۰ کیلومتر که قادر به ردیابی هزار هدف از جمله اهداف خارج از جو مانند موشک های بالستیک است.

موشک های آستر در یک فضای عمودی ۴۸ حفره ای که شامل موشک های زیر می شود: آستر ۱۵ که کوتاه برد است و برد آن از ۲ تا ۳۰ کیلومتر است. موشک های آستر ۳۰ که دوربرد هستند و از ۳ تا ۱۲۰ کیلومتر برد دارند.

موشک های ضد کشتی اسکوا که بر روی بالگرد تعبیه شده اند.

اسلحه های ضد کشتی ۴.۵ اینچی

موشک های ضد کشتی هارپون ۸۴ که قابلیت پرتاب از پرتاب کننده های چهارگانه دارد، اما استفاده از آن در شرایط کنونی در دستور کار نیست.

سیستم تسلیحاتی ۴.۵ اینچی

سیستم های موشکی ضد زیردریایی

اژدرهای استینگ ری که بر روی بالگردها تعبیه شده است.


با این وجود اما ایران نیز دارای توانایی های بالقوه ای است که همانگونه که در ابتدا هم به آن اشاره شد در صورت ماجراجویی های غربی می توان این ناو را در کمتر از چند دقیقه در آب های خلیج فارس غرق کند و آن را با تاریخ پیوند بزند. یک کارشناس مسائل نظامی- امنیتی در گفت و گو با شفاف، ابعاد تازه ای از ضعف های این ناوشکن را مطرح کرد.

این کارشناس نظامی گفت: نیروی دریایی انگلیس کشتی "اچ ام اس درینگ" را که نخستین کشتی از کلاس نابودگرهای تایپ ۴۵ این کشور محسوب می شود، به خلیج فارس فرستاده است که قرار است از آن به عنوان یک تهدید علیه ایران استفاده شود.

این کارشناس نظامی امنیتی در ادامه گفت: این کشتی یکی از پیشرفته‌ترین کشتی‌های حال حاضر دنیا است. این کشتی برای نبرد با اهداف هوایی مجهز به ۴۸ موشک کوتاهبرد و میانبرد Aster۱۵ و ۳۰است که توانایی درگیری با یک هدف از ۱۹۰ کیلومتری را دارا هستند. علاوه بر این در لایه آخر دفاع هوایی خود از دو توپ هدایت راداری فالانکس با نرخ آتش ۴۸۰۰ گلوله استفاده می کند. برای درگیری با اهداف دریایی این کشتی از یک توپ ۱۲۰ میلی متری و هشت تیر موشک کروز ضد کشتی هارپون استفاده می کند که این موشک ۲۰۰ کیلومتر برد مفید داشته و با یک سر جنگی ۲۰۰ کیلویی برای درگیری با ناوهای سنگین طراحی شده است. لذا قدرت مانور پذیری بسیار پائینی دارد. اما اصابت یک تیر آن به هر کشتی در دنیا موجب غرق کامل کشتی می‌شود.

این کارشناس نظامی-امنیتی گفت: این کشتی برای مقابله با موشکهای ضد کشتی نیز مقاوم است. موشکهای آستر در کنار رادار آرایه فازی این ناو می توانند در آن واحد با دو موشک ضد کشتی در فاصله ۲۲ کیلومتری ناو درگیر شوند، اما برای این کار به حداقل ۳۰ ثانیه زمان نیاز دارند. در این زمان یک موشک ضد کشتی می تواند ۹ تا ۱۰ کیلومتر حرکت کند. هر توپ فالانکس یک طرف ناو را پوشش می‌دهد. پس در حمله از هر طرف فالانکسها در لایه آخر می توانند با یک موشک ضد کشتی درگیر شوند.

وی تاکید کرد: به طور خلاصه این کشتی در هر حمله توان درگیری با ۳ موشک کروز را "در حالت ایده آل" دارد.

این کارشناس نظامی گفت: همه این ها در شرایطی است که در رزمایش اخیر، نیروی دریایی ایران نشان داد که توانایی حضور در یک مکان را با حداقل ۱۰ موشک کروز دارد و می تواند این موشک ها را بر روی پرتاب کننده متحرک به سوی هدف شلیک کند. این به این معنا است که اگر این کشتی در فاصله ۳۶۰ کیلومتری سواحل ایران باشد، در مدت زمانی کوتاه باید منتظر شلیک "حداقل" ۱۰ موشک کروز ضد کشتی از انواع رعد، نور، نصر، زمر و ... باشد.

این کارشناس نظامی-امنیتی افزود: این ناو در برابر موشکهای بالستیک ضد کشتی مانند خلیج فارس یا نمونه دریایی سجیل حتی روی کاغذ هم توانی برای دفاع ندارد. ادعا شده است که موشکهای آستر ۳۰ که بر روی این کشتی نصب شده‌اند به صورت محدود توان ضد بالستیک دارند، اما حتی تا امروز در میدان مانور هم در برابر موشکهای بالستیک امتحان نشده‌اند. و این درحالی است که حتی موشکهای تخصصی ضد بالستیک مثل SM-۳ هم در برابر موشکهای کوتاهبرد مثل فاتح که نقطه اوج کمی دارند و چیزی بین موشک کروز و بالستیک هستند در رزمایشها ناکام مانده اند.

این کارشناس مسائل امنیتی- نظامی افزود: اما بحث مهم تر توان این ناو در مقابله با قایقهای تند رو سپاه است. قایق های تندرو در واقع تعمیم موشک کروز ضد کشتی در برد زیاد هستند. با فرض ۳۰ یا ۴۰ فروند قایق تند رو مجهز به موشکهای دوش پرتاب ضد هوایی میثاق و موشکهای کروز، باز هم همان سناریو اول اتفاق می افتد. ممکن است ۴ تا از این موشکها رهگیری ‌شوند، ولی بقیه موشک ها ناو را نابود خواهند کرد.

در برابر اژدرهای این ناوشکن هم باید گفت که معمولا ناوها فقط به ۶ تیر اژدر ضد اژدر مجهز می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت که این ناوها در برابر شلیک اژدر از قایقهای تندرو کاملا بی دفاع هست.

وی در پایان گفت: در برابر توپخانه ساحلی نیز باید اشاره شود که یک تهدید بسیار جدی برای این ناو در برد های زیر۷۵ کیلومتر توپخانه ساحلی هست. به عبارت دیگر با هدف‌گیری و شلیک پیاپی کاتیوشا، نابودی این ناو قطعی خواهد بود.منبع

http://rajanews.com/detail.asp?id=113129

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب jafar2007 تشکر کرده اند:
SADGYAN, reza9710, nasir irani, hesperus, كيارش, Sami 1993, Qaher1406, shola, Shahbaz, h_nemesis, mehdighorbani, KH.I.A.2500, indistinct, Cloor Master, samen70

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

145

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آبان 1387 01:18

محل سکونت

Bushehr

آرشيو سپاس: 1243 مرتبه در 141 پست

Re: ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک

توسط M.Lawyer » دوشنبه 19 دی 1390 12:57

این ناوها هیچ وقت به تنهایی عملیات نظامی انجام نمی دهد و در وضعیت جنگی هم به صورت ناوگروه وارد عمل خواهند شدکه توانایی آنها را در مقابله با انواع موشکها و شناورها به طور چشمگیری افزایش می دهد.
The Glory and Greatness of a Man Depends on Three Things ... Good Speech*Good Idea*Good Deed لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

                                                                             
                                                                      

                                                                        

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب M.Lawyer تشکر کرده اند:
shola, CAPTAIN PILOT, Night_Raven, HESAM-007, Abbas1, KH.I.A.2500, gigi64, hamed_713, samen70, shaman, reza9710, armanmodern, sroasha

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

153

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

Re: ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک

توسط azarakhsh45 » دوشنبه 19 دی 1390 15:14

کوچک شمردن دشمن اشتباه بزرگی هست
در این چند روز  بحث ها تحلیل ها  نیروی دریایی ایران در مقابل نیروی دریایی آمریکا و سایرین چنان نشان دادند که ظاهرا آنها فقط مجهر به تفنگ بادی هستند !!!!
متاسفانه تا کنون هیچ تحلیل منسفانه و منطفی  که توان هر دو طرف متخاصم را درنظر گرفته باشد ندیدم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب azarakhsh45 تشکر کرده اند:
samen70, reza9710

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک

توسط Sami 1993 » دوشنبه 19 دی 1390 15:46

MARKSMAN نوشته است:این ناوها هیچ وقت به تنهایی عملیات نظامی انجام نمی دهد و در وضعیت جنگی هم به صورت ناوگروه وارد عمل خواهند شدکه توانایی آنها را در مقابله با انواع موشکها و شناورها به طور چشمگیری افزایش می دهد.


ولی‏ ‏باز‏ ‏در‏ ‏برابر‏ ‏موشک‏ ‏خلیج‏ ‏فارس‏ ‏آسیب‏ ‏پذیرند‏ ‏..


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
فدایی سید علی, shobeir, indistinct, nasir irani, A3eman, reza9710, Mr.Amirhessam, كيارش, Qaher1406, mehdighorbani, samen70

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

267

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389 08:02

آرشيو سپاس: 957 مرتبه در 198 پست

Re: ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک

توسط SADGYAN » دوشنبه 19 دی 1390 19:07

اگر از بزرگ نمایی و فخر فروشی غربی ها در مورد تجهیزاتشان بگذریم مسلما هیچ ناوی حتی بزرگتر ومجهز تر  از ناو مذکور هم در برابر بارانی از موشکها هیچ شانسی نداره

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SADGYAN تشکر کرده اند:
reza9710, كيارش, Qaher1406, فدایی سید علی

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1633

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تشکر شده: 975 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

Re: ضعف‌های دفاعی قوی‌ترین و مجهزترین ناوشکن دنیا از نظر یک

توسط KH.I.A.2500 » دوشنبه 19 دی 1390 19:10

با سلام ;

در شرایطی که خود امریکاییها تعداد زیادی ناو هواپیمابر دارن و هر ناو هواپیمابر خودش با چندین ناو دیگر همراهی و پشتیبانی میشه و تعداد زیادی هواپیما در این ناوهای هواپیمابر برای انجام عملیات آماده و مستقر هستند ، من گمان میکنم انگلیسیها باید یک خورده کم داشته باشن که تصور کنن این ناوشان میتونه در سرنوشت جنگ تاثیری داشته باشه .

این کار مثل این میمونه که به دسته ای از سگهای وحشی یک شغال اضافه بشه .
این چیزها بیشتر جنبه سیاسی و جنگ روانی دارن .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Qaher1406, Night_Raven, Abbas1, reza9710, mehdighorbani, Sami 1993, نجف47, كيارش, jafar2007


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان