احیای نیروی هوایی افغانستان

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1348
تاریخ عضویت: چهار شنبه 29 تیر 1390, 12:56 pm
محل اقامت: Iran
سپاس‌های ارسالی: 5189 بار
سپاس‌های دریافتی: 8624 بار

احیای نیروی هوایی افغانستان

پست توسط A3eman » یک شنبه 2 بهمن 1390, 12:27 am

افغانستان كه سال ها پیش، نیروی هوایی خود را از دست داده بود، اكنون تلاش می كند این نیرو را تا سال 2016 میلادی احیا كند.

20 سال پیش، سرگرد 'عبدالعزیز' خلبان نیروی هوایی افغانستان، با جنگنده های روس بر فراز این كشور پرواز می كرد.

امروز كه او 45 سال دارد، ماموریت تازه ای را برعهده گرفته است. در حال حاضر مسوولیت او اینست كه نیروی هوایی مدرنی بسازد تا هنگام خروج نیروهای بیگانه از افغانستان، توانایی نگهداری هواپیماها و به پرواز در آوردن آنها را نیز داشته باشد.تصویر

قرار است تا سال 2016، نیروی هوایی افغانستان بتواند با به كار گیری 8000 نیرو و 145 پرنده به طور مستقل فعالیت خود را آغاز كند.

ژنرال ویلیام كالدول كه سال گذشته، مسوولیت گروه آموزش نظامی ناتو در افغانستان را بر عهده داشت می گوید آموزش صحیح نیروهای افغان یك چالش بسیار بزرگ است.

اگر این آموزش به طور صحیح انجام نشود، تاریخ تكرار خواهد شد. در دهه 1990، نیروهای اتحاد شمال كه با طالبان می جنگیدند، عمدتا از بالگردهای ساخت شوروی سابق كه در منطقه به جا مانده بود استفاده می كردند.

ژنرال كالدول می گوید 'رییس ستاد ارتش شمال به من گفت در ابتدای كار، ما 70 بالگرد روس از نوع MI-17 داشتیم، اما تنها در عرض یك سال همه آنها از كار افتادند و ما دیگر قادر به استفاده از آنها نبودیم.'

نیروهای ناتو در افغانستان هم اكنون بالگردهای ترابری C-27 A و MI-17، بالگردهای مسلح M-35 و بالگردهای پشتیبانی A-29 را تجهیز و آماده پرواز كرده اند.

نیروی هوایی این كشور در دهه 1920 میلادی تاسیس شد و در دهه 80 كه در اشغال اتحاد جماهیر شوروی بود، با 500 جنگنده، بمب افكن و بالگرد به اوج گستردگی خود دست یافت. سپس در دوران طالبان، نیروی هوایی نابود شد و در سال 2001 بخش های قابل ملاحظه ای از بالگردها و جنگنده های آن بدون آنكه حتی قادر به پرواز باشند، هنگامی كه بر روی زمین بودند بر اثر بمباران هوایی آمریكا نابود شد.

بدین ترتیب، افغانستان كار تاسیس نیروی هوایی خود را از سال 2005 و تقریبا از صفر آغاز كرد. امروز، این نیرو 5000 عضو و 86 فروند هواپیما در اختیار دارد.

جذب نیروهای كارآمد، یكی از چالش های افغانستان برای تاسیس نیروی هوایی است. سرهنگ مایكل نیدهام، فرمانده گروه مشاوران پروازی می گوید '85 درصد از نیروی های در اختیار ما بی سواد هستند.'

مدرسان آمریكایی، كانادایی، اردنی و پرتغالی كه زیر نظر وی كار می كنند، هم اكنون آموزش 230 دانشجو را در دانشكده پرواز كابل بر عهده دارند.

در حال حاضر، خلبانان نیروی هوایی در 'شین دند' (استان هرات) آموزش می بینند و مدرسه كابل، مسوول آموزش مهارت های نگهداری است.

در رویدادی كه نمادی از مشكل افغانستان در جذب نیروهای مسلح قابل اعتماد به شمار می رود، آوریل گذشته، یك خلبان افغان به روی اطرافیان خود آتش گشود و موجب كشته شدن 8 نظامی و یك غیرنظامی آمریكایی شد.


به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایرنا

Junior Poster
Junior Poster
پست: 145
تاریخ عضویت: سه شنبه 13 مرداد 1388, 2:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 297 بار
سپاس‌های دریافتی: 250 بار

Re: احیای نیروی هوایی افغانستان

پست توسط j.ghahraman » یک شنبه 2 بهمن 1390, 9:58 am

الان بالگرد وهواپيما چي دارند؟

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”