در اين بخش مي‌توانيد در موارد متفرقه در مورد جنگ افزار به بحث بپردازيد
Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
166

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آبان 1390 15:09

tehran

آرشيو سپاس: 790 مرتبه در 146 پست

خصوصیات یک فرمانده عملیات+عکس

توسط samen70 » دوشنبه 10 بهمن 1390 15:13

از آن جا که شهید حسن باقری در زمان نگارش این یادداشت ، به عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه ، وظیفه ساختارسازی برای این نیرو را آغاز کرده بود ، در این یادداشت به ویژگی های یک «فرمانده عملیات» اشاره کرده است
     به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق ، غلامحسین افشردی به تاریخ 21 اسفند 1334 در تهران متولد شد و 28 سال بعد ، درتاریخ 9 بهمن  1361 ،بر اثر اصابت ترکش خمپاره در یکی از مناطق عملیاتی جنوب ایران ، موسوم به «فکه» ، بال در بال ملائک گشود.
غلامحسین افشردی ، با نام مستعار حسن باقری ، از مبارزترین فرماندهان و طراحان عملیات سال های دفاع مقدس به شمار می رود و بسیاری از فرماندهان فعلی سپاه شاگردی او را جزو افتخارات خود می دانند.
از شهید غلامحسین افشردی ، یادداشت هایی برجای مانده است که در زیر ، برگی از آن ها را مشاهده می کنید. از آن جا که شهید حسن باقری در زمان نگارش این یادداشت ، به عنوان فرمانده نیروی زمینی سپاه ، وظیفه ساختارسازی برای این نیرو را آغاز کرده بود ، در این یادداشت به ویژگی های یک «فرمانده عملیات» اشاره کرده است. یادداشت دارای دو تاریخ است که هر دو توسط شهید نوشته شده است و احتمالا نشان از این دارد که موارد ذکر شده در این یادداشت در این محدوده ی زمانی نوشته شده است و البته جلوی بند 8 هم چیزی نوشته نشده :

خصوصیاتی که یک فرمانده عملیات باید داشته باشد:
1- علاقه ، ایمان - توکل بر خداوند
2-استعداد (روحی-هوشی-جسمی)
3- پشتکار و ثبات قدم و اخلاق نیکو
4- مدیریت و سازماندهی
5- آشنایی به محیط و سابقه کار آموزشی
6- آرامش خاطر و اطمینان قلب
9- جسارت ، شجاعت جهت حضور در خط مقدم
8-

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samen70 تشکر کرده اند:
srf020, airplane, Shahbaz, Present, كيارش, mehdighorbani, Java, HESAM-007, leylas, reza4087

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
144

تشکر کرده: 78 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 27 اسفند 1385 12:22

آرشيو سپاس: 282 مرتبه در 68 پست

Re: خصوصیات یک فرمانده عملیات+عکس

توسط omidr » دوشنبه 10 بهمن 1390 20:22

با این حساب  تنها چیزی که لازم نداره گذروندن دوره های تخصصی  و آموزشهای  آکادمیک و طی کردن سلسله مراتب فرماندهی  است  :?  :?  بعد میبینی 23 سال از جنگ میگذره هنوز 10 تا 10 تا  شهید میاد عقب .... :-?  :-?

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب omidr تشکر کرده اند:
drs_mehry

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
166

تاريخ عضويت

چهارشنبه 11 آبان 1390 15:09

tehran

آرشيو سپاس: 790 مرتبه در 146 پست

توسط samen70 » دوشنبه 10 بهمن 1390 21:10

دوست عزیز تاریخ یادداشت را هم در نظر بگیرید(سال60)...لذا خصوصیات ذکر شده گواهی اهمیت آن سال ها را میدهد.
بند به بند این یادداشت نشان دهنده روزهای سخت و دشوار آن دوره میباشد.تعداد فرماندهانی که دوره های تخصصی  و آموزشهای  آکادمیک و  سلسله مراتب فرماندهی را آن زمان طی کرده اند زیاد نبوده.وگرنه هیچ وقت چنین یادداشتی توسط این بزرگوار نوشته نمیشد.

Major II

Major II

نماد کاربر
240

تاريخ عضويت

سه شنبه 6 دی 1390 17:40

آرشيو سپاس: 1039 مرتبه در 195 پست

توسط leylas » دوشنبه 10 بهمن 1390 21:25

جناب آقای omidr  :-?  :-?  :-?  :-?  :-?  :x  :x  :x
خیلی ببخشید همین شهید باقری و شهدای دیگه که هیچ مدرک معتببر نظامی هم نداشتند بودن که گریه ی فرماندهان نظامی از سرتا سر دنیا(محض اطلاع ما از 18 کشور دنیا اسیر گرفتیم،ژنرالهای کشورهای مختلف از یوگوسلاوی بگیر تا اروپایی و غربی پشت خط تحلیلهای نظامی میکردن و...)رو درآوردن.
ای دشمن حق ما دلیر و حق پرستیم         برگرد تا سربند یا زهرا نبستیم

آماده ی نبرد                                      و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب leylas تشکر کرده اند:
airplane, arash128

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
144

تاريخ عضويت

توسط omidr » دوشنبه 10 بهمن 1390 21:52

leylas نوشته است:جناب آقای omidr  :-?  :-?  :-?  :-?  :-?  :x  :x  :x
خیلی ببخشید همین شهید باقری و شهدای دیگه که هیچ مدرک معتببر نظامی هم نداشتند بودن که گریه ی فرماندهان نظامی از سرتا سر دنیا(محض اطلاع ما از 18 کشور دنیا اسیر گرفتیم،ژنرالهای کشورهای مختلف از یوگوسلاوی بگیر تا اروپایی و غربی پشت خط تحلیلهای نظامی میکردن و...)رو درآوردن.

این ها که شما می فرمایید که بیشتر از جنس ابراز احساسات و زنده باد مرده باد است که البته نه به شان و مقام شهید بزرگوار چیزی اضافه میکنه و نه ربطب به عرایض بنده داره!!!! البته برای اینکه سوء تفاهم پیش نیاد در اینجا باید صراحتا بگویم که بنده برای تمام شهدای جنگ و همه فرماندهانی (خصوصا شهید باقری و همرزمانشون) که شجاعانه جونشون رو کف دستشون گرفتند و تو شرایط سخت و در کمبود نیروی زبده با چنگ و دندون از این مملکت دفاع کردند نهایت احترام و قدر شناسی را قائلم و خودم و همه کشور را مدیون فداکاری این بزرگواران و خانواده هاشون میدونم..... ولی این چیزی از واقعیتی رو که گفتم عوض نمیکنه ما در جنگ بیشتر از اونکه از تحریم و ضعف امکانات صدمه ببینیم از ضعف فرماندهی و نبود نیروی متخصص صدمه دیدیم که نتیجه اون رو  هم هنوز گاه و بیگاه میبینیم.... یکبار به چشمان مادری که بعد از 20 سال جنازه پسرش رو از جنگ براش بر میگردونند نگاه کنید تا معنی واقعی درد و البته استقامت رو بینید!!!!

drs_mehry, mj_piremard

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1407

تاريخ عضويت

جمعه 3 شهریور 1385 01:31

مازندران

آرشيو سپاس: 5989 مرتبه در 1152 پست

توسط airplane » سه شنبه 11 بهمن 1390 00:26

omidr نوشته است:با این حساب تنها چیزی که لازم نداره گذروندن دوره های تخصصی و آموزشهای آکادمیک و طی کردن سلسله مراتب فرماندهی است :? :? بعد میبینی 23 سال از جنگ میگذره هنوز 10 تا 10 تا شهید میاد عقب .... :-? :-?

دوست عزیز این بندها توسط این شهید بزرگوار برای کلیات گفته شده.

اگر با دید کلیات دیده بشه همه اصولی که شما گفتید به نظر من توش پیدا میشه.

در ضمن دوست من شما یک جور میگی انگاری ما دوره جنگ داشتیم و استفاده نمیکردیم.جلوی ارتش تا دندون مسلح عراق چه میباید میکردیم.

یادمه تو کتاب خاطرات طارق عزیز فکر کنم بود که میگفت تو تصاویر ماهواره ای که امریکا در اختیار ما میگذاشت حتی اشتباهات حرکتی دست های چپ و راست سربازان ایرانی مشخص بود.اونوقت نباید انتظار داشت که تو جنگ شهید نداشته باشیم.

مگه رزمنده های ما چی داشتن جز کلاش و چندتا ار پی جی.

در ضمن با همه این احوالات چند نفر از فرماندهان ما تو دوران جنگ تحصیلات اکادمیک نظامی داشتند.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود

برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا چند زنم بروی دریاها خشت               بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود          که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airplane تشکر کرده اند:
Present, mehdighorbani

Major II

Major II

نماد کاربر
240

تاريخ عضويت

توسط leylas » سه شنبه 11 بهمن 1390 01:24

omidr نوشته است:

این ها که شما می فرمایید که بیشتر از جنس ابراز احساسات و زنده باد مرده باد است که البته نه به شان و مقام شهید بزرگوار چیزی اضافه میکنه و نه ربطب به عرایض بنده داره!!!! البته برای اینکه سوء تفاهم پیش نیاد در اینجا باید صراحتا بگویم که بنده برای تمام شهدای جنگ و همه فرماندهانی (خصوصا شهید باقری و همرزمانشون) که شجاعانه جونشون رو کف دستشون گرفتند و تو شرایط سخت و در کمبود نیروی زبده با چنگ و دندون از این مملکت دفاع کردند نهایت احترام و قدر شناسی را قائلم و خودم و همه کشور را مدیون فداکاری این بزرگواران و خانواده هاشون میدونم..... ولی این چیزی از واقعیتی رو که گفتم عوض نمیکنه ما در جنگ بیشتر از اونکه از تحریم و ضعف امکانات صدمه ببینیم از ضعف فرماندهی و نبود نیروی متخصص صدمه دیدیم که نتیجه اون رو  هم هنوز گاه و بیگاه میبینیم.... یکبار به چشمان مادری که بعد از 20 سال جنازه پسرش رو از جنگ براش بر میگردونند نگاه کنید تا معنی واقعی درد و البته استقامت رو بینید!!!!

خوبی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مثلا زندایی و خاله ی خودم خوبه؟؟؟
بعدش چه ربطی داره به زنده باد مرده باد؟؟؟؟
من میگم ترکوندن عراقیهارو!!تو میگی اشتباهم داشتیم
خوب معلومه اخوی...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب leylas تشکر کرده اند:
airplane

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آبان 1390 15:56

آرشيو سپاس: 1151 مرتبه در 210 پست

توسط arash128 » سه شنبه 11 بهمن 1390 09:41

omidr نوشته است:

دوستان من فکر میکنم منظور دوست عزیزمون اینه که ما با اون ابزار  و نیروی آموزش ندیده اون بلا رو سر عراق و دنیا آوردیم حالا شما حساب کن اگه آموزش درست و اصولی و کامل بود چی میشد،مثلاً تکاوران نیروی دریایی که حدود 30 روز جلوی چند تا لشکر عراق رو گرفته بودن.
دوست گرامی شما هم باید توجه داشته باشید که امکانات وآن زمان،جنگ غافلگیرانه،تحریم،فرار بسیاری از فرماندهان آموزش دیده!!!!فشار های سیاسی و...هزار و یک دلیل دیگه هم وجود داشته با این حال ما از عراق از لحاظ تلفات جانی و سخت افزاری آمارمون پایین تره،این نکته رو هم توجه کنید فرماندهان ما در کلاس عشق و خدا و مکتب ناب اسلام و عقیده آموزش دیده بودند،باور کنید اعتقاد قلبی دارم،اونها شور و شعور حسینی رو با هم داشتن و چون مرگ در راه خدا را زنده بودن ابدی میدونستن برای سربلندی اسلام و کشورشون با کله به سمت شهادت رفتن،در ضمن پدر و مادرهای شهدا افتخارشون اینه که فرزندشون رو در این راه تقدیم کردن
به آن بندگانم که اسراف به نفس خویش کردند بگو هرگز از رحمت خدا نا امید مباشید،البته خدا همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است سوره مبارکه زمر آیه شریفه 153

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
144

تاريخ عضويت

توسط omidr » سه شنبه 11 بهمن 1390 13:17

leylas نوشته است:
omidr نوشته است:

خوبی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مثلا زندایی و خاله ی خودم خوبه؟؟؟
بعدش چه ربطی داره به زنده باد مرده باد؟؟؟؟
من میگم ترکوندن عراقیهارو!!تو میگی اشتباهم داشتیم
خوب معلومه اخوی...

نه من واقعا خوب نیستم خیلی هم حالم بده چون مثل شما جو گیر تبلیغات رادیو تلوزیون و فیلمهای سینمایی که ما توش چپ و راست عراقیها رو میترکوندیم نیستم... دوست عزیز ما هیچ وقت عراقیها رو نترکوندیم چون اگه میتونستیم این کار بکنیم نتیجه جنگ چیز دیگه ای بود... ما به لطف شهامت و شجاعت ذاتی ملت و شهیدامون با چنگ و دندون و خیلی به سختی و با تلفات بالا از کشور مواظبت کردیم و این عراقیها بودن که به لطف نیروی آموزش دیده تا بن دندان مسلح و با حمایت تاکتیکی همون ژنرالهایی که شما فکر میکنی به گریه افتادند هی ما رو میترکوندن تا تسلیم بشیم که به لطف شهامت فرماندهانی مثل همین شهید بزرگوار اینطور نشد. مثلا فاوی رو که ما با چنگ و دندون  و تلفات بسیار بالا از عراقیها گرفتیم یک شبه بازم با تحمیل تلفات بالا به ما پس گرفتند. اگه ما هی عراقیها رو میترکوندیم پس اون ارتش تازه نفسی که به فاصله کمتر از یکسال از جنگ ایران دوباره به کویت حمله کرد و 88 کشور دنیا دو ماه روز و شب کوبیدنش ولی بازم عراقو  نتونستند اشغال کنند فقط تسلیمش کردند از کجا آماده بود؟؟؟؟ ... خیلی جو گیر شدی اخوی  اینقدر هم دیگه خوب نیست عزیز من!!!

Tiger_II

Major II

Major II

نماد کاربر
240

تاريخ عضويت

توسط leylas » سه شنبه 11 بهمن 1390 13:59

omidr دیگه واقعا خوبی؟؟؟؟
چون خودت داری جواب خودتو میدی(به لطف شهادت فرماندهانی....)
بعدم اینکه همین عراق همون کویت رو در کمتر از 3 ساعت اشغال کرد ولی از خاک ایران جز تلفات و شرم شکست چیزی با خودش نبرد.
وقتی ما با گروههای رزمنده های شبه نظامی(واقع بین باشیم) در مقابل ماشین چنگی عراق که اونموقع بزرگترین در خاورمیانه بود وایستادیم یعنی ترکوندیم...
البته من نمیخوام بگم که آموزشهای نظامی مهم نیست ولی مسائلی مهم تر نیز هست.
توصیه میکنم کتاب خاکهای نرم کوشک رو بخونید. :razz:  :razz:
یا علی

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
144

تاريخ عضويت

توسط omidr » سه شنبه 11 بهمن 1390 14:32

leylas نوشته است:omidr دیگه واقعا خوبی؟؟؟؟
چون خودت داری جواب خودتو میدی(به لطف شهادت فرماندهانی....)
بعدم اینکه همین عراق همون کویت رو در کمتر از 3 ساعت اشغال کرد ولی از خاک ایران جز تلفات و شرم شکست چیزی با خودش نبرد.
وقتی ما با گروههای رزمنده های شبه نظامی(واقع بین باشیم) در مقابل ماشین چنگی عراق که اونموقع بزرگترین در خاورمیانه بود وایستادیم یعنی ترکوندیم...
البته من نمیخوام بگم که آموزشهای نظامی مهم نیست ولی مسائلی مهم تر نیز هست.
توصیه میکنم کتاب خاکهای نرم کوشک رو بخونید. :razz:  :razz:
یا علی

عزیز من به لطف شهادت نه بلکه به لطف شهامت... (اگه منظورتون متن بنده بوده باید متن رو لطفا دقیق بخونید) ....بله من قبول دارم و ارادت هم دارم که امثال شهید باقری انسانهای شریف و شجاعی بودند که تا پای جان از این کشور دفاع کردند ولی انسان خوب بودن یه چیزه و فرمانده زبده و قابلی بودن یه چیز دیگه است وقتی یه الف بچه 22 ساله میشه طراح فرمانده عملیات نتیجش این میشه که زندایی و خاله شما و خیلی از فک و فامیل من و بقیه مردم این کشور تا 20 سال بعد از جنگ باید جنازه شهید تشیع کنند ولی اگه همین شهید بزرگوار دوره های اکادمیک جنگ رو دیده بود فرمانده قابلی بود شاید ما همین عملیت ها رو با تلفات به مراتب کمتر انجام میدادیم....

در ضمن من تسلیم شدم حق با شماست ما عراقو ترکوندیم ( چون حالا میفهمم منظور شما از ترکوندن چیه ) اون چیزی که شما بهش ترکوندن ما بهش میگیم دفاع با چنگ و دندون و تا پای جان... امیدوارم اون روزی نیاد که ما بخوایم به قول شما دوباره بترکونیم (البته اگه لازم باشه بازم باید بترکونیم) چون خدا میدونه تا کی باید بچه های این مملکت و از زیر خاک بکشیم بیرون و تشیع کنیم (البته اگه خودمون یکی از همونا نباشیم)

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آبان 1390 15:56

آرشيو سپاس: 1151 مرتبه در 210 پست

توسط arash128 » سه شنبه 11 بهمن 1390 15:14

جناب آقای omider رزمنده های مارو با ترمیناتور اشتیاه گرفتین که توقع دارین جنگ دارای هیچ تلفاتی نباشه،دوست من اگه ما هنوز داریم شهید از دل خاک بیرون میاریم به خاطر اینه که ما به شهدامون افتخار می کنیم و به اونا اهمیت میدیم  ،ما مثل بعضی از کشور ها نیستیم که کمترین اهمیتی به کشته شده هاشون نمیدن،در ضمن اون الف بچه هایی که شما می فرمایید اگه نبودن من و شما باید به صدام  میگفتیم...یه زره اطلاعات خودتون رو بالا ببرید و در مورد جنگ و فرماندهان موفق و پیروزش تحقیق کنید،تعجب میکنم از این که خیلی از کارشناسهای غربی به شاهکار نیروهای ایران و طراحی عملیات هاشون با دیده تحسین نگاه میکنن و لی بعضی از ما ها!!!!در ضمن در مورد فاو و باز پس گیری اون توسط عراق و دلایلش یه تحقیق درست و حسابی بکنید.
به آن بندگانم که اسراف به نفس خویش کردند بگو هرگز از رحمت خدا نا امید مباشید،البته خدا همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است سوره مبارکه زمر آیه شریفه 153

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arash128 تشکر کرده اند:
leylas

بعدي