ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط pasha85 » جمعه 14 بهمن 1390, 9:12 am

جام جم آنلاين: همزمان با ایام دهه مبارك فجر سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ماهواره ملی "نوید علم وصنعت" با موفقیت به فضا پرتاب شد. رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب از طریق ویدئو كنفرانس و با ذكر«یا مهدی(عج)» دستور پرتاب ماهواره ملی را صادر كرد. این ماهواره دارای كاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.
تصویر
  اتاق فرمان پرتاب ماهواره نوید علم وصنعت؛علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه،كامران دانشجو وزیر علوم ،تحقیقات وفناوری و ' حمید فاضلی' رییس سازمان فضایی كشور حضور داشتند.  
  احمدی نژاد به هنگان صدر فرمان پرتاب چنین گفت:با یاد خداوند قادر متعال و به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت امام عصر (عج) و با عزمی راسخ و دلهای سرشار از ایمان و امید به آینده درخشان برای ملت عزیر ایران و با ذكر یا مهدی، آغاز كاری بزرگ و راهگشا را اعلام می كنم. امیدوارم این اقدام،نویدبخش دوستی بیشتر برای همه بشریت باشد.  
  همین رابطه،رییس سازمان فضایی كشور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در باره پرتاب این ماهواره و مشخصات آن گفت: این ماهواره از جمله ماهواره های سنجش از راه دور می باشد كه ماموریت آن تصویربرداری از زمین با دقت تصویربرداری مناسب است.  
  فاضلی با بیان اینكه ماهواره ملی نوید علم وصنعت در مدار بیضوی و در ارتفاع 250 تا 375 كیلومتری قرار می گیرد؛خاطرنشان كرد: این ماهواره به وزن 50 كیلوگرم و در زاویه انحراف مداری 55 درجه قرار دارد و از كلاس ماهواره های میكرو است.  
  تصریح كرد: این ماهواره دارای كاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.  
  سازمان فضایی كشور؛ اظهار داشت : ماهواره نوید علم و صنعت ؛ كاملا بومی و دارای زیر سیستم های تامین توان، زیرسیستم تعیین و كنترل وضعیت با استفاده از حس گرها و عملگرهای دینامیكی است.  
  گفت: در این ماهواره حس گرهایی چون حس گر خورشیدی، مغناطیسی و عملگر مغناطیسی نصب شده است.
وی افزود: این ماهواره همچنین دارای زیرسیستم الكترونیك روی برد كه شامل كامپیوتر مركزی ، فرماندهی ، بخش تله متری و دارای كامپیوتر روی برد و قابلیت صدور فرمان از ایستگاههای زمینی است، می باشد.  
  سازمان فضایی كشور خاطرنشان كرد:برای پیگیری و رصد، دریافت و ارسال فرامین در فواصل عبور از روی ایران در مدار بیضوی پنج ایستگاه زمینی در نقاط مختلف كشور ایجاد شده است.  
  تصریح كرد:پیش بینی شده كه ماهواره بومی نوید علم و صنعت هر 90 دقیقه یك دور به دور زمین بچرخد و دوربین نصب شده روی آن كه از رزولوشن مناسبی برخوردار است به گرفتن عكس از روی ایران و ارسال آن به ایستگاه های زمینی اقدام كند.  
  با موفقیت آمیز توصیف كردن پرتاب ماهواره نوید علم و صنعت اظهار داشت: ماهواره بر 'سفیر' حامل این ماهواره از قدرت پیشران بالایی در مقایسه با ماهواره برهای پیشین كه در پرتاب ماهواره های امید و رصد استفاده شده اند، برخوردار است و 20 درصد به قدرت پیشران آن افزوده شد.  
  سازمان فضایی كشور گفت:ماهواره نوید علم وصنعت در مقایسه با ماهواره های قبلی پرتاب شده از تكنولوژی كنترل وضعیت جدیدتری بهره مند و پایداری آن چرخان بوده و سیستم رزولوشن تصویر برداری آن افزایش یافته است و سیستم توان آن نیز از طریق سلول های خورشیدی انرژی مورد نیاز آن را تامین می كند. 

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22519 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط Shahbaz » جمعه 14 بهمن 1390, 11:06 am

 تصویر 
مراحل جدایش و قرار گرفتن ماهواره نوید علم و صنعت با موفقیت انجام شد

سرپرست سازمان هوا و فضا گفت: مراحل جدایش و قرار گرفتن ماهواره نوید علم و صنعت کاملاً در ایستگاه زمینی سازمان فضایی در قشم دریافت شد.


 حمید فاضلی افزود:  ماهواره نوید پس از پرتاب در ساعت سه و سی دقیقه بامداد امروز در ساعت پنج و سی و پنج دقیقه یک دور کامل به دور زمین گشت و سپس دور دوم خود را آغاز کرد.
وی اضافه کرد:
  ایستگاه های زمینی سازمان فضایی کشور در شهرهای تبریز، بوشهر، قشم، مشهد و ایستگاه مرکزی در ایستگاه البرز، ماهواره نوید علم و صنعت را در ساعات آینده وقتی ماهواره بر فراز ایران قرار می گیرد رصد می کنند.   سازمان هوا و فضا گفت:   ایستگاه ها قابلیت کنترل و ارسال فرامین مورد نیاز برای فعالیت های پیش بینی شده را دارند و متخصصان آماده هستند تا فرامین مربوط را صادر و واکنش ماهواره را به این فرامین کنترل و ارزیابی کنند.
فاضلی درباره ویژگی های ماهواره نوید علم و صنعت گفت:   نخستین ماهواره دانشگاهی ایران است که به صورت صد در صد بومی به همت دانشمندان ایرانی طراحی ساخته و پرتاب شده است و رصد می شود.
وی افزود:   ماهواره50کیلوگرم و دو برابر ماهواره امید و بیش از سه برابر ماهواره رصد است که قبلا به فضا پرتاب شده بودند.
سرپرست سازمان هوا و فضا گفت:‌ عمر مداری این ماهواره دو ماه و عمر تجهیزاتی آن بیش از یک و نیم سال و ابعاد آن پنجاه در پنجاه در پنجاه سانتیمتر مکعب و در مدار بیضوی 250تا375 کیلومتری زمین قرار گرفته است.
فاضلی افزود:   مامویت فضایی دارای سه بخش فضایی، زمینی و پرتاب است و عکس برداری از سطح زمین با دقتی بهتر از چهار صد متر یکی از این ماموریت های این ماهواره است.
وی اضافه کرد:   ایستگاه زمینی وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره و صدور فرامین لازم به ماهواره را برعهده دارد.
سرپرست سازمان هوا و فضا گفت:‌ دریافت تصاویر حاصل از محموله تصویربرداری ماهواره از دیگر ماموریت های بخش ایستگاه زمینی است.
فاضلی افزود:    دریافتی از ماهواره تحقیقاتی نوید علم و صنعت دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه های جو، علوم هواشناسی، ‌منابع و بلایای طبیعی است.
سرپرست سازمان هوا و فضا اضافه کرد:   ها و فرامینی که برای ماهواره تحقیقاتی، ملی، بومی و دانشگاهی نوید علم و صنعت پیش بینی شده تاکنون پاسخ داده شده است.   مرکزی  
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           

Fast Poster
Fast Poster
پست: 226
تاریخ عضویت: شنبه 8 خرداد 1389, 2:32 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 486 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط metal_korn » جمعه 14 بهمن 1390, 11:27 am

هیچ ویدیویی منتشر نشده ؟ :-(
وقتی از کسایی که دوست دختر دارن و رابطه نامشروع برقرار میکنن می پرسم برنامت برای آینده چیه میگن الان خوش میگزرونیم بعد با یک زن [FONT=Impact] پاک    میکنیم یکی از آیات سوره نور قرآن کریم میگه مرد زناکار زن زناکار گیرش میاد

  غرب علیه مردم ایران  بی شمار است اما جالب اینجاست که عده ای از همین مردم یاران راستین غرب هستن و اونهارو ناجی خوشون میدونن باید به حال خود گریست

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: چهار شنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8449 بار
سپاس‌های دریافتی: 13107 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط Java » جمعه 14 بهمن 1390, 12:10 pm

metal_korn نوشته شده:هیچ ویدیویی منتشر نشده ؟ :-(


خدمت شما دوست عزیز:
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

Fast Poster
Fast Poster
پست: 267
تاریخ عضویت: چهار شنبه 1 اردیبهشت 1389, 9:02 am
سپاس‌های ارسالی: 142 بار
سپاس‌های دریافتی: 928 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط SADGYAN » جمعه 14 بهمن 1390, 3:36 pm

عنوان شد که این ماهواره از زمین تصویر برداری هم میکنه مشخصات تصویربرداریش چیه و چه فرقی بار تصویر برداری رصد داره ؟متشکر

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 280
تاریخ عضویت: چهار شنبه 3 فروردین 1390, 3:52 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 1589 بار
سپاس‌های دریافتی: 2567 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط babak1985 » جمعه 14 بهمن 1390, 3:45 pm

با سلام :razz: :razz:

تبریک میگم... :razz: :razz: :razz: :razz:

انشاالله دفعه بعد ماهواره جاسوسی :grin:
دشمن رو باید از دور دید

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 547
تاریخ عضویت: چهار شنبه 20 آبان 1388, 5:24 pm
سپاس‌های ارسالی: 3622 بار
سپاس‌های دریافتی: 3959 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط Qaher1406 » جمعه 14 بهمن 1390, 3:48 pm

اطلاعاتی تازه از پرتاب موفق ماهواره نوید
همزمان با فرا رسیدن سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی ایران و در آستانه روز فناوری فضایی، 'ماهواره نوید علم و صنعت' با ذكر یا مهدی (عج) و فرمان رییس جمهوری با موفقیت به فضا پرتاب شد.
به گزارش مشرق به نقل از سازمان فضایی كشور، هدف اساسی در تعریف و اجرای این پروژه، دستیابی به یك ماهواره عملیاتی، مبتنی بر ظرفیت ها و قابلیت های بومی در حوزه ماهواره است.

ماهواره' نوید علم وصنعت' طی مدت 24 ماه با مدیریت یكپارچه سیستمی سازمان فضایی ایران و با همكاری دانشمندان و جوانان ایران اسلامی در دانشگاه صنعتی علم و صنعت، به همت جناب آقای دكتر بلندی به عنوان مدیر پروژه طراحی و ساخته شده است. پرتاب این ماهواره با استفاده از ماهواره بر' سفیرنوید' از كلاس ' ماهواره بر سفیر 1-B ' كه در سازمان هوا فضای وزارت دفاع توسعه یافته است، انجام می شود.

ماهواره ایرانی نوید 50 كیلو گرم وزن دارد و برای تزریق در مداری با ارتفاء 370 كیلومتر طراحی شده است كه دارای طول عمر مداری دو ماهه بوده و هر شبانه روز 6 بار از فراز میهن عزیزمان عبور می كند و در دید ایستگاه های زمینی قرار می گیرد.

ماموریت سطح یك ماهواره نوید علم و صنعت، تصویر برداری از سطح زمین در طیف مرئی با قدرت تفكیك مناسب برای ماموریت محوله و ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه های زمینی است. تصاویر دریافتی از ماهواره نوید دارای كاربردهای عملیاتی در حوزه های جو و علوم هوا شناسی، منابع و بلایای طبیعی مانند: پیش بینی شرایط آب و هوا، تراكم ابرها، میزان دما و رطوبت هوا، برآورد سطح جنگلها، شناسایی آتش سوزی جنگلها، تعیین خطوط ساحلی، خكشكسالی، سیل، زلزله است.

ماهواره نوید دارای ابعاد 50*50*50 سانتیمتر بوده و در مدار بیضوی شكل با شیب مداری 55 درجه حركت می كند. ماهواره نوید توسط 5 ایستگاه زمینی كنترل می شود. ایستگاه های كنترل در شهر های ماهدشت كرج، تبریز، قشم، خرمشهر و مشهد مقدس استقرار یافته و همه ایستگاه ها قابلیت ارسال فرمان و دریافت داده های سلامت ماهواره به همراه تصاویر را دارند.

ساختار ایستگاه های زمینی به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده كه بیشترین دسترسی به ماهواره را برای دریافت اطلاعات و ارسال فرامین كنترل فراهم كرده است.

ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه های ره گیری، ماهواره را رصد نموده و وظیفه دریافت و ارسال اطلاعات تله متری از ماهواره را انجام می دهند. ایستگاه مركزی با استفاده از اطلاعات دریافتی، وظیفه هدایت و كنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین كنترل تله متری و فرمان ماهواره را به عهده دارد.

منبع: مشرق نیوز
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

« اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 463
تاریخ عضویت: دو شنبه 18 تیر 1386, 9:45 pm
محل اقامت: ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر
سپاس‌های ارسالی: 3373 بار
سپاس‌های دریافتی: 1794 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط hermes_PERSIAN » جمعه 14 بهمن 1390, 3:51 pm

این موفقیت را به همه ایرانیان مخصوصا پدید آورندگان این اقتخار تبریک میگویم. :smile: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
راستی کاش ماهواره بر با پیشرانه سیمرغ عملیاتی می شد تا شادی ما دو چندان شود.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 210
تاریخ عضویت: یک شنبه 31 مرداد 1389, 1:47 pm
سپاس‌های ارسالی: 4787 بار
سپاس‌های دریافتی: 1452 بار
تماس:

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط MISSILE » جمعه 14 بهمن 1390, 4:06 pm

با سلام :razz:

منم این پیروزی و افتخار بزرگو به تمام ملت شریف و بزرگ ایران تبریک میگم انشاءالله روزی رو ببینیم که ایران ایرانی به فضاء بفرسته

به راستی که خواستن توانستن است

یرفع الله الذین آمنوا منكم و الذین اوتوا العلم درجات (مجادله ۱۱)

خداوند كسانی از شما را كه ایمان آورده اند بالا می برد و به كسانی كه بهره ای از علم دارند درجات بزرگی می بخشد.

Fast Poster
Fast Poster
پست: 256
تاریخ عضویت: جمعه 2 دی 1390, 8:01 pm
سپاس‌های ارسالی: 375 بار
سپاس‌های دریافتی: 550 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط panda64 » جمعه 14 بهمن 1390, 4:11 pm

انشالله مدارهای بالاتر و ماهواره جاسوسی

Major II
Major II
پست: 443
تاریخ عضویت: جمعه 1 بهمن 1389, 11:38 am
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط anga2009 » جمعه 14 بهمن 1390, 5:15 pm

SADGYAN نوشته شده:عنوان شد که این ماهواره از زمین تصویر برداری هم میکنهمشخصات تصویربرداریش چیه و چه فرقی بار تصویر برداری رصد داره ؟متشکر

منم هم به نوبه خودم تبربک می گم تصویرتصویر
امیدوارم سر بعضی ها (خودی ها بیشتر)تصویرآمده باشه
فرق این ماهواره با رصد:
مهم ترین فرق به نظر من اینه که این ماهواره حاصل کار دانشجو ها(آینده داران این کار) که حس ما می توانیم را به خوبی بدست اوردند.
2.وزن این ماهواره حدود 30 کیلو بشتر از رصد بوده
3.مدار قرار گرفتن این ماهواره از رصد بلندتر است و به طبع ماهواره بر قوی تر می خواهد(سفیر نسل دو)
وب سایت روستای گندشمین
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خدایا من را ببخش...

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 120
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 تیر 1389, 5:31 pm
سپاس‌های ارسالی: 141 بار
سپاس‌های دریافتی: 264 بار

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

پست توسط mortaza-iri » شنبه 15 بهمن 1390, 3:46 am

این ماهواره گویا داری توانایی عکسبرداری مناسب مصارف زیست محیطی و هواشناسی و جغرافیایی و حوادث غیر مترقبه بوده... قطعا رزولوشین بالای چند ده متر متصور هست...(که خب معلومه استفاده ی نظامی خاص نمیتونه داشته باشه!) :razz:
با توجه به توانایی هایی که از متخصصان ایرانی دیدیم انشاءالله طی 3-4 سال اینده ایران میتونه ماهواره های جاسوسی با دقت تفکیک بسیار بالا بسازه! :grin: (چیزی که میتونه برای اسرائیلیها و امریکاییها خیلی خطرناک باشه!)
رهبر انقلاب: عاملان جنایت اخیر(شهادت شهید مصطفی احمدی روشن) را مجازات خواهیم کرد...
انشاءالله.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”