جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

323

تشکر کرده: 93 مرتبه
تشکر شده: 148 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 29 بهمن 1385 13:50

آرشيو سپاس: 1683 مرتبه در 225 پست

ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط pasha85 » جمعه 14 بهمن 1390 09:12

جام جم آنلاين: همزمان با ایام دهه مبارك فجر سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ماهواره ملی "نوید علم وصنعت" با موفقیت به فضا پرتاب شد. رییس جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب از طریق ویدئو كنفرانس و با ذكر«یا مهدی(عج)» دستور پرتاب ماهواره ملی را صادر كرد. این ماهواره دارای كاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.

در اتاق فرمان پرتاب ماهواره نوید علم وصنعت؛علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه،كامران دانشجو وزیر علوم ،تحقیقات وفناوری و ' حمید فاضلی' رییس سازمان فضایی كشور حضور داشتند.
آقای احمدی نژاد به هنگان صدر فرمان پرتاب چنین گفت:با یاد خداوند قادر متعال و به مناسبت سالروز آغاز امامت حضرت امام عصر (عج) و با عزمی راسخ و دلهای سرشار از ایمان و امید به آینده درخشان برای ملت عزیر ایران و با ذكر یا مهدی، آغاز كاری بزرگ و راهگشا را اعلام می كنم. امیدوارم این اقدام،نویدبخش دوستی بیشتر برای همه بشریت باشد.
در همین رابطه،رییس سازمان فضایی كشور در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا در باره پرتاب این ماهواره و مشخصات آن گفت: این ماهواره از جمله ماهواره های سنجش از راه دور می باشد كه ماموریت آن تصویربرداری از زمین با دقت تصویربرداری مناسب است.
حمید فاضلی با بیان اینكه ماهواره ملی نوید علم وصنعت در مدار بیضوی و در ارتفاع 250 تا 375 كیلومتری قرار می گیرد؛خاطرنشان كرد: این ماهواره به وزن 50 كیلوگرم و در زاویه انحراف مداری 55 درجه قرار دارد و از كلاس ماهواره های میكرو است.
وی تصریح كرد: این ماهواره دارای كاربردهای مختلف عملیاتی در حوزه های جوی و علوم هواشناسی،مدیریت بلایای طبیعی، بررسی رطوبت و دمای هوا و مواد شیمیایی جو، بادها، برف و باران و اقیانوس ها است.
رییس سازمان فضایی كشور؛ اظهار داشت : ماهواره نوید علم و صنعت ؛ كاملا بومی و دارای زیر سیستم های تامین توان، زیرسیستم تعیین و كنترل وضعیت با استفاده از حس گرها و عملگرهای دینامیكی است.
فاضلی گفت: در این ماهواره حس گرهایی چون حس گر خورشیدی، مغناطیسی و عملگر مغناطیسی نصب شده است.
وی افزود: این ماهواره همچنین دارای زیرسیستم الكترونیك روی برد كه شامل كامپیوتر مركزی ، فرماندهی ، بخش تله متری و دارای كامپیوتر روی برد و قابلیت صدور فرمان از ایستگاههای زمینی است، می باشد.

رییس سازمان فضایی كشور خاطرنشان كرد:برای پیگیری و رصد، دریافت و ارسال فرامین در فواصل عبور از روی ایران در مدار بیضوی پنج ایستگاه زمینی در نقاط مختلف كشور ایجاد شده است.
فاضلی تصریح كرد:پیش بینی شده كه ماهواره بومی نوید علم و صنعت هر 90 دقیقه یك دور به دور زمین بچرخد و دوربین نصب شده روی آن كه از رزولوشن مناسبی برخوردار است به گرفتن عكس از روی ایران و ارسال آن به ایستگاه های زمینی اقدام كند.
وی با موفقیت آمیز توصیف كردن پرتاب ماهواره نوید علم و صنعت اظهار داشت: ماهواره بر 'سفیر' حامل این ماهواره از قدرت پیشران بالایی در مقایسه با ماهواره برهای پیشین كه در پرتاب ماهواره های امید و رصد استفاده شده اند، برخوردار است و 20 درصد به قدرت پیشران آن افزوده شد.
رییس سازمان فضایی كشور گفت:ماهواره نوید علم وصنعت در مقایسه با ماهواره های قبلی پرتاب شده از تكنولوژی كنترل وضعیت جدیدتری بهره مند و پایداری آن چرخان بوده و سیستم رزولوشن تصویر برداری آن افزایش یافته است و سیستم توان آن نیز از طریق سلول های خورشیدی انرژی مورد نیاز آن را تامین می كند.


Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2647

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط Shahbaz » جمعه 14 بهمن 1390 11:06


مراحل جدایش و قرار گرفتن ماهواره نوید علم و صنعت با موفقیت انجام شد

سرپرست سازمان هوا و فضا گفت: مراحل جدایش و قرار گرفتن ماهواره نوید علم و صنعت کاملاً در ایستگاه زمینی سازمان فضایی در قشم دریافت شد.


حمید فاضلی افزود:
ماهواره نوید پس از پرتاب در ساعت سه و سی دقیقه بامداد امروز در ساعت پنج و سی و پنج دقیقه یک دور کامل به دور زمین گشت و سپس دور دوم خود را آغاز کرد.
وی اضافه کرد:
ایستگاه های زمینی سازمان فضایی کشور در شهرهای تبریز، بوشهر، قشم، مشهد و ایستگاه مرکزی در ایستگاه البرز، ماهواره نوید علم و صنعت را در ساعات آینده وقتی ماهواره بر فراز ایران قرار می گیرد رصد می کنند.
سرپرست سازمان هوا و فضا گفت:
این ایستگاه ها قابلیت کنترل و ارسال فرامین مورد نیاز برای فعالیت های پیش بینی شده را دارند و متخصصان آماده هستند تا فرامین مربوط را صادر و واکنش ماهواره را به این فرامین کنترل و ارزیابی کنند.
فاضلی درباره ویژگی های ماهواره نوید علم و صنعت گفت:
این نخستین ماهواره دانشگاهی ایران است که به صورت صد در صد بومی به همت دانشمندان ایرانی طراحی ساخته و پرتاب شده است و رصد می شود.
وی افزود:
وزن ماهواره50کیلوگرم  و دو برابر ماهواره امید و بیش از سه برابر ماهواره رصد است که قبلا به فضا پرتاب شده بودند.
سرپرست سازمان هوا و فضا گفت:‌ عمر مداری این ماهواره دو ماه و عمر تجهیزاتی آن بیش از یک و نیم سال و ابعاد آن  پنجاه در پنجاه در پنجاه سانتیمتر مکعب و در مدار بیضوی 250تا375 کیلومتری زمین قرار گرفته است.
فاضلی افزود:
هر مامویت فضایی دارای سه بخش فضایی، زمینی و پرتاب است و عکس برداری از سطح زمین با دقتی بهتر از چهار صد متر یکی از این ماموریت های این ماهواره است.
وی اضافه کرد:
بخش ایستگاه زمینی وظیفه دریافت اطلاعات تله متری از ماهواره و صدور فرامین لازم به ماهواره را برعهده دارد.
سرپرست سازمان هوا و فضا گفت:‌ دریافت تصاویر حاصل از محموله تصویربرداری ماهواره از دیگر ماموریت های بخش ایستگاه زمینی است.
فاضلی افزود:
تصاویر دریافتی از ماهواره تحقیقاتی نوید علم و صنعت دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه های جو، علوم هواشناسی، ‌منابع و بلایای طبیعی است.
سرپرست سازمان هوا و فضا اضافه کرد:
ماموریت ها و فرامینی که برای ماهواره تحقیقاتی، ملی، بومی و دانشگاهی نوید علم و صنعت پیش بینی شده تاکنون پاسخ داده شده است.
واحد مرکزی خبر
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .


Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

226

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 خرداد 1389 13:32

آرشيو سپاس: 545 مرتبه در 166 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط metal_korn » جمعه 14 بهمن 1390 11:27

هیچ ویدیویی منتشر نشده ؟ :-(
وقتی از کسایی که دوست دختر دارن و رابطه نامشروع برقرار میکنن می پرسم برنامت برای آینده چیه میگن الان خوش میگزرونیم بعد با یک زن پاک ازدواج میکنیم یکی از آیات سوره نور قرآن کریم میگه مرد زناکار زن زناکار گیرش میاد

جنایات غرب علیه مردم ایران بی شمار است اما جالب اینجاست که عده ای از همین مردم یاران راستین غرب هستن و اونهارو ناجی خوشون میدونن باید به حال خود گریست

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1362

تشکر کرده: 2198 مرتبه
تشکر شده: 3495 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط Java » جمعه 14 بهمن 1390 12:10

metal_korn نوشته است:هیچ ویدیویی منتشر نشده ؟ :-(


خدمت شما دوست عزیز:
http://media.farsnews.com/media/Uploade ... 000042.flv
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
Shahbaz, babak1985, Shahryar, anga2009, MISSILE, shola, typhoon, adrahmad, FARSHAD.ADL, ASHKAN95, Present, CAPTAIN PILOT, hermes_PERSIAN, ARafiee, Qaher1406, nasir irani, victory67, behrad90, CentralWeb, reza4087, Sami 1993, كيارش

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

267

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 1 اردیبهشت 1389 08:02

آرشيو سپاس: 957 مرتبه در 198 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط SADGYAN » جمعه 14 بهمن 1390 15:36

عنوان شد که این ماهواره از زمین تصویر برداری هم میکنه مشخصات تصویربرداریش چیه و چه فرقی بار تصویر برداری رصد داره ؟متشکر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SADGYAN تشکر کرده اند:
Sami 1993, nasir irani

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 22 مرتبه
تشکر شده: 43 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 فروردین 1390 14:52

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 2840 مرتبه در 263 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط babak1985 » جمعه 14 بهمن 1390 15:45

با سلام :razz:  :razz:

تبریک میگم...  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:

انشاالله دفعه بعد ماهواره جاسوسی :grin:
دشمن رو باید از دور دید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب babak1985 تشکر کرده اند:
mehdighorbani, super flanker, hermes_PERSIAN, malmal1369, FARSHAD.ADL, Present, Sami 1993, ARafiee, MISSILE, nasir irani

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط Qaher1406 » جمعه 14 بهمن 1390 15:48

اطلاعاتی تازه از پرتاب موفق ماهواره نوید
همزمان با فرا رسیدن سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی ایران و در آستانه روز فناوری فضایی، 'ماهواره نوید علم و صنعت' با ذكر یا مهدی (عج) و فرمان رییس جمهوری با موفقیت به فضا پرتاب شد.
به گزارش مشرق به نقل از سازمان فضایی كشور، هدف اساسی در تعریف و اجرای این پروژه، دستیابی به یك ماهواره عملیاتی، مبتنی بر ظرفیت ها و قابلیت های بومی در حوزه ماهواره است.

ماهواره' نوید علم وصنعت' طی مدت 24 ماه با مدیریت یكپارچه سیستمی سازمان فضایی ایران و با همكاری دانشمندان و جوانان ایران اسلامی در دانشگاه صنعتی علم و صنعت، به همت جناب آقای دكتر بلندی به عنوان مدیر پروژه طراحی و ساخته شده است. پرتاب این ماهواره با استفاده از ماهواره بر' سفیرنوید' از كلاس ' ماهواره بر سفیر 1-B ' كه در سازمان هوا فضای وزارت دفاع توسعه یافته است، انجام می شود.

ماهواره ایرانی نوید 50 كیلو گرم وزن دارد و برای تزریق در مداری با ارتفاء 370 كیلومتر طراحی شده است كه دارای طول عمر مداری دو ماهه بوده و هر شبانه روز 6 بار از فراز میهن عزیزمان عبور می كند و در دید ایستگاه های زمینی قرار می گیرد.

ماموریت سطح یك ماهواره نوید علم و صنعت، تصویر برداری از سطح زمین در طیف مرئی با قدرت تفكیك مناسب برای ماموریت محوله و ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه های زمینی است. تصاویر دریافتی از ماهواره نوید دارای كاربردهای عملیاتی در حوزه های جو و علوم هوا شناسی، منابع و بلایای طبیعی مانند: پیش بینی شرایط آب و هوا، تراكم ابرها، میزان دما و رطوبت هوا، برآورد سطح جنگلها، شناسایی آتش سوزی جنگلها، تعیین خطوط ساحلی، خكشكسالی، سیل، زلزله است.

ماهواره نوید دارای ابعاد 50*50*50 سانتیمتر بوده و در مدار بیضوی شكل با شیب مداری 55 درجه حركت می كند. ماهواره نوید توسط 5 ایستگاه زمینی كنترل می شود. ایستگاه های كنترل در شهر های ماهدشت كرج، تبریز، قشم، خرمشهر و مشهد مقدس استقرار یافته و همه ایستگاه ها قابلیت ارسال فرمان و دریافت داده های سلامت ماهواره به همراه تصاویر را دارند.

ساختار ایستگاه های زمینی به گونه ای طراحی و پیاده سازی شده كه بیشترین دسترسی به ماهواره را برای دریافت اطلاعات و ارسال فرامین كنترل فراهم كرده است.

ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه های ره گیری، ماهواره را رصد نموده و وظیفه دریافت و ارسال اطلاعات تله متری از ماهواره را انجام می دهند. ایستگاه مركزی با استفاده از اطلاعات دریافتی، وظیفه هدایت و كنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین كنترل تله متری و فرمان ماهواره را به عهده دارد.

منبع: مشرق نیوز
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/96459
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
mehdighorbani, HASAN BARATY, Present, behrad90, babak1985, pasha85, Sami 1993, hermes_PERSIAN, ARafiee, nasir irani, FARSHAD.ADL, CentralWeb, MISSILE, كيارش, reza4087

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

462

تشکر کرده: 236 مرتبه
تشکر شده: 209 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 18 تیر 1386 21:45

محل سکونت

ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر

آرشيو سپاس: 1736 مرتبه در 346 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط hermes_PERSIAN » جمعه 14 بهمن 1390 15:51

این موفقیت را به همه ایرانیان مخصوصا پدید آورندگان این اقتخار تبریک میگویم. :smile:   :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:  :razz:
راستی کاش ماهواره بر با پیشرانه سیمرغ عملیاتی می شد تا شادی ما دو چندان شود.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hermes_PERSIAN تشکر کرده اند:
ARafiee, nasir irani, CentralWeb, FARSHAD.ADL, كيارش, MISSILE, Java, Qaher1406, Present, behrad90, babak1985, Sami 1993

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

204

تشکر کرده: 11 مرتبه
تشکر شده: 46 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 31 مرداد 1389 12:47

آرشيو سپاس: 1541 مرتبه در 194 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط MISSILE » جمعه 14 بهمن 1390 16:06

با سلام :razz:

منم این پیروزی و افتخار بزرگو به تمام ملت شریف و بزرگ ایران تبریک میگم انشاءالله روزی رو ببینیم که ایران ایرانی به فضاء بفرسته

به راستی که خواستن توانستن است

یرفع الله الذین آمنوا منكم و الذین اوتوا العلم درجات (مجادله ۱۱)

خداوند كسانی از شما را كه ایمان آورده اند بالا می برد و به كسانی كه بهره ای از علم دارند درجات بزرگی می بخشد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MISSILE تشکر کرده اند:
كيارش, mehdighorbani, Qaher1406, hermes_PERSIAN, behrad90, Present, Sami 1993, babak1985, nasir irani, ARafiee, CentralWeb

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

256

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 2 دی 1390 20:01

آرشيو سپاس: 603 مرتبه در 172 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط panda64 » جمعه 14 بهمن 1390 16:11

انشالله مدارهای بالاتر و ماهواره جاسوسی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب panda64 تشکر کرده اند:
Present, babak1985, behrad90, كيارش, Sami 1993, MISSILE, nasir irani, hermes_PERSIAN

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

443

تشکر کرده: 282 مرتبه
تشکر شده: 91 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 1 بهمن 1389 11:38

آرشيو سپاس: 2331 مرتبه در 354 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط anga2009 » جمعه 14 بهمن 1390 17:15

SADGYAN نوشته است:عنوان شد که این ماهواره از زمین تصویر برداری هم میکنهمشخصات تصویربرداریش چیه و چه فرقی بار تصویر برداری رصد داره ؟متشکر

منم هم به نوبه خودم تبربک می گم
امیدوارم سر بعضی ها (خودی ها بیشتر)آمده باشه
فرق این ماهواره با رصد:
مهم ترین فرق به نظر من اینه که این ماهواره حاصل کار دانشجو ها(آینده داران این کار) که حس ما می توانیم را به خوبی بدست اوردند.
2.وزن این ماهواره حدود 30 کیلو بشتر از رصد بوده
3.مدار قرار گرفتن این ماهواره از رصد بلندتر است و به طبع ماهواره بر قوی تر می خواهد(سفیر نسل دو)
وب سایت روستای گندشمین
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
خدایا من را ببخش...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anga2009 تشکر کرده اند:
Present, behrad90, MISSILE, babak1985, CentralWeb, كيارش, mehdighorbani, hermes_PERSIAN

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

121

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 تیر 1389 16:31

آرشيو سپاس: 299 مرتبه در 92 پست

Re: ماهواره ملي"نويد علم و صنعت"به‌فضا پرتاب شد

توسط mortaza-iri » شنبه 15 بهمن 1390 03:46

این ماهواره گویا داری توانایی عکسبرداری مناسب مصارف زیست محیطی و هواشناسی و جغرافیایی و حوادث غیر مترقبه بوده... قطعا رزولوشین بالای چند ده متر متصور هست...(که خب معلومه استفاده ی نظامی خاص نمیتونه داشته باشه!) :razz:
با توجه به توانایی هایی که از متخصصان ایرانی دیدیم انشاءالله طی 3-4 سال اینده ایران میتونه ماهواره های جاسوسی با دقت تفکیک بسیار بالا بسازه! :grin: (چیزی که میتونه برای اسرائیلیها و امریکاییها خیلی خطرناک باشه!)
رهبر انقلاب: عاملان جنایت اخیر(شهادت شهید مصطفی احمدی روشن) را مجازات خواهیم کرد...
انشاءالله.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mortaza-iri تشکر کرده اند:
Present, behrad90, Qaher1406, babak1985, hermes_PERSIAN, CentralWeb, mm1990, mehdighorbani, dolphine

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان