در اين بخش مي‌توانيد تصاوير نمايشگاههاي هوايي را مشاهده کنيد

New Memberno avatar
پست ها

11

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اردیبهشت 1388 07:22

آرشيو سپاس: 45 مرتبه در 10 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط moghan » يکشنبه 23 بهمن 1390 10:47

به نام خدا
در سال های قبل یک نوع سردرگمی در طراحی هواپیما دیده می شود و دیدگاه های زیادی برای ساخت هواپیما وجود داشت در این ماکت که به نظر فقط به شکل و خواسته ها توجه شده مثل این که مثلا نیروی هوایی آمریکا برای نیازهایش یک هواپیما سفارش می دهد و در این طرح نیز بدون در نظر گرفتن توانایی صنعتی کشور یک جنگنده با یک موتور که این یک سوال است در آن زمان برای تهیه و تولید موتور آن اصلا فکر شده بود یا اینکه شاید قرار بر خرید موتور روسی بوده که طبق معمول دقیقه نود ...
روی کمک های خارجی در ساخت نیز حساب ویژ ای شده بود که نشد .
حالا در عمل می بینیم که برای کمی تغییر در سازه یک هواپیمای کوچک و ساده اف 5 چقدر تلاش و تحقیق و زمان نیاز است به نظر در گذشته طرح ها بلند پروازانه بوده است .
:-(

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moghan تشکر کرده اند:
MOHAMMAD JAFAR

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1633

تشکر کرده: 2287 مرتبه
تشکر شده: 975 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط KH.I.A.2500 » يکشنبه 23 بهمن 1390 13:35

سلام و درود بر همگی ؛

در مورد قانون 30درصد چیزی نمی دونم ولی تغییر سکان عمودی از لحاظ آیرودینامیکی اشکالهایی ایجاد می کنه که برای رفع این اشکال ها مطمئن باشید تغییرات ایجاد شده به 30 درصد نمی رسند . فعلا" هیچ رادار جدیدی در صاعقه تعبیه نشده و موتورهای صاعقه ها هم هنوز همان قبلی ها(موتورهای F-5) هستند و با موتور جدیدی جایگزین نشده اند . حتی فعلا" فقط ریل موشکها را می بینیم و موشکی در کار نیست .

در مورد آذرخش هم علاوه بر توضیحاتی که دوستان دادند ، این را اضافه کنم عکس اون آذرخشی که قرار دادید تنها عکسیست که خبرگزاری مربوطه آنرا بدون نام عکاس منتشر کرده بود و هیچ اعتباری ندارد . البته در گذشته برخی کاربران ثابت کرده بودند که آذرخش تولیدی ایران در واقع همان تایگریست که از یک کشور افریقایی خریداری شده بود و با کمی خلاقیت و به کمک فتوشاپ به این شکل در آمده .


کسی منکر زحمتهایی که می کشند نیست ولی ما در مورد صاعقه ای بحث می کنیم که ساخته شده نه صاعقه ای که قراره ساخته بشه . من خودم معتقدم این کارها در نیروی هوایی بیشتر شبیه به یک دست گرمیه برای اینکه از ساخت و طراحی جنگنده کمی اطلاعات و تجربه بدست بیارن .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Ruozbeh, sokuteasemuni, CAPTAIN PILOT

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط CAPTAIN PILOT » يکشنبه 23 بهمن 1390 14:22

درود و عرض ادب خدمت دوستان و کاربران گرامی

با سپاس از مطالب کلیه دوستان عزیز و به رغم دور شدن تاپیک از مسیر اصلی, ذکر چند نکته علمی در خصوص بحث مذکور و جمع بندی نهایی آن لازم به نظر میرسد:

نخست بررسی تصویر:

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

مواردی همچون استفاده از 2 نوع آنتن گیرنده  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و لوله ورودی سامانه Pitot Static با اشکال متفات به همراه تفاوت استفاده از رنگ زرد و سفید در دهانه ورودی موتورها و آن هم به دلیل نوع استتار بدنه و استفاده از پوشش محافظ و هم رنگ بر روی خروجی موتورها در قوانین هوانوردی حتی در زمره Modification و بهسازی نیز قرار نمیگیرند و اساسا" تقسیم بندی این موارد و ارتباط آنها با تیپ های متفاوت موضوعی کاملا" اشتباه و غیر صحیح میباشد. قطعات مختلف جنگنده های صاعقه با استفاده از نمونه های مشابه مورد استفاده در هواپیماهای F-5 Tiger جمع آوری و مونتاژ میگردند و طبیعتا" در شرایط فعلی, تهیه نمودن قطعات یکسان و سری کار چندان آسانی نمیباشد. لذا متخصصان این امر بعضا" مجبور به استفاده از چندین نوع قطعه غیر هم شکل با کاربری یکسان میباشند و دلیل تناقضات کوچک فوق نیز در این نکته نهفته است.

در رابطه با تغییر فرم سکان صاعقه هم از یک خلبان F-5 شنیدم که می گفت این کار سبب می شه تا صاعقه بتونه با سرعت پایینتر از F-5 پرواز کنه بدون اینکه تعادلش به هم بخوره .

کاهش سرعت Stall و توانایی پرواز با سرعت کمتر دارای حداقل ارتباط با آرایش سکان عمودی میباشد و این امر بطور مستقیم با سطح مقطع موثر بال های اصلی هواگرد در ارتباط است. بطور کلی در علم هوافضا و آیرودینامیک میزان مقاومت وسیله پرنده در قبال سرعت های کم به 2 فاکتور مهم مساحت بال (Wing Surface Area) و نسبت دهانه به عرض بال (Aspect Ratio) مرتبط میباشد و کارایی سکان عمودی در رده کاملا" جداگانه و در جهت حفط تعادل و دوران حول محور عمودی (Yaw Stability) قرار میگیرد. همچنین استفاده از آرایش V Tail در جنگنده صاعقه نه تنها هیچگونه مزیت عمده ای برای این نمونه ندارد, بلکه فرمانپذیری و قدرت مانور سریع این هواپیمای دارای طراحی متعلق به دهه 60 میلادی را نیز کاهش میدهد. استفاده از سکان عمودی با آرایش V شکل عموما" در جهت برآورده سازی 2 مقصود کلی انجام میگردد:

1- کاهش میزان مقاومت در برابر باد و Interference Drag (پسای مرتبط با بدنه) جهت دستیابی به سرعت های مافوق صوت.
2- کاهش ضریب سطح مقطع راداری (RCS) در هواپیماهای رادار گریز.

در خصوص مورد اول طبیعتا" این امر و دستیابی به سرعت های بیش از توانایی سکان پیشین در حیطه توانایی های این جنگنده قرار ندارد و استفاده از V-Tail در سرعت های مادون صوت حتی موجب افزایش میزان تنش و Stress بر روی سازه انتهای هواپیما نیز میگردد. به همین دلیل استفاده از این آرایش در جنگنده های عادی چندان مرسوم نمیباشد. موضوع دوم نیز کاملا" شفاف است! اساسا" سیاست گذاری استفاده از سکان عمودی V-Tail در جنگنده صاعقه بیش از آنکه جنبه عملیاتی داشته باشد بر روی جنبه تحقیقاتی و آزمون تاثیرات آن معطوف بوده است.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


موفق باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


Major I

Major Ino avatar
پست ها

733

تشکر کرده: 31 مرتبه
تشکر شده: 140 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 اردیبهشت 1389 15:59

آرشيو سپاس: 3210 مرتبه در 610 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط mm1990 » يکشنبه 23 بهمن 1390 14:35

با عرض سلام خدمت دوستان  :razz:  :razz:  :razz:
کسی درباره ی پروژه ((مهام)) اطلاعاتی بدست نیاورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط mj_piremard » يکشنبه 23 بهمن 1390 15:13

با سلام
در جواب دوستان من کی گفتم بریم به غربی ها باج بدیم کی گفتم بریم بگیم چشم حر چی شما گفتین
منظورم اینه که اگه امکانش بود که نیست مثل هند و روسیه که روسیه تو این ضمینه به هند کمک میکنه
دوست عزیزی ما رو با روسیه مقاسیه کرده و میگه روسیه که داره جنگنده نسل 5 میسازه از کسی کمک گرفته دوست عزیز روسیه چند ساله داره جنگنده های مختلف میسازه ما چند سال روسیه تا حالا چندتا جنگنده طراحی کرده ما چندتا روسیه چه امکاناتی داره ما چه امکاناتی
در مورد صاعقه یک بار گفتم هیچ صاعقه تولید نشده این ها چند تا f-5 بوده که میخواستن اوراق کنن ولی این کارو نکردن کاره بجا و دورستی هم کردن در مورد امکانات رادار و اویونیک هم بله اگه امکانش باشه یه رادار مثل رادار f-16i طراحی کنیم اون وقت میشه یه چیزی و ارتقا رادار خود f-5 نه هیچ حرفی برای گفتن نداره
در مورد نگه داری هواپیما های قدیمی نیروی هوایی از اورهال یه f-4 تا ساختن یه جنگنده جدید خیلی راهه و خیلی با هم فرق میکنن
f-14 یه زمانی کامپیوتر پرنده بود ولی الان یه جنگنده هایی مثل رافال رپتور تایفون سوخو-30 میگ-33 خیلی از نظر رادار و اویونیک پیچیده تر هستند.
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
Ruozbeh, mojtabba, alirezak2

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط Sami 1993 » يکشنبه 23 بهمن 1390 21:13

من چین رو مثال زدم نه روسیه ، آن هم به عنوان الگو نه مقایسه .
زمانی که روابط چین با شوروی ( به عنوان تامین کننده هواگردها نیروی هوایی خلق چین ) تیره شد و برای چین امکان ورود هواگردهای جدید وجود نداشت ، چینی های بر عکس ما ایرانی ها که همیشه می گویم نمی شود ، هواپیما مربوط به دهه شص است و............... ، دست رو دست نگذاشتند .
نشستن میگ 19 و 21 را در ابتدا کوپی کردند و به تولید انبوه رساندن ، بعدش آنها را توسعه داد و محصولاتی مثل Q-5 را ساختند ، سپس رفتن سراغ بزرگ ها مثل TU-16 . بدین شکل دانش و توانایی فنی خودشان را بالا بردند .
آنها حتی زمانی که امکان خرید هواگرد جدید براشون میسر شد هم دست از این کار نکشیدن و حالا به جایی رسیدن که جنگنده نسل 5 خودشون رو بعد امریکا و روسیه ساخته اند .

mohamadmahdi نوشته است:در حالیکه فرمانده نیروی هوایی عمان توی سفر اخیرش به ایران از خط تولید صاعقه بازدید و به توانایی ایران در این زمینه اذعان کرده واقعا جای تعجب داره که بعضیا بازم اصرار دارن پروژه صاعقه فقط رنگ کردن تایگره یعنی میگن فرمانده نیروی هوایی یه کشور فرق تولید جنگنده جدید و رنگ کردن جنگنده 40 سال قبل رو نمی فهمه ؟!!!


فرمانده نیروی هوایی عمان از مرکز سازه های جنگنده صاعقه دیدن کرده ، که همین امر نشان دهنده این است که این جنگنده ( حداقل در حال حاضر ) یک هواپیما جمع شده صرف از قطعات وارداتی از نا کجا آباد نیست و اینکه این پروژه متوقف نشده است و می شود بهش امیدهایی داشت .

حداقل می توان برای صاعقه ، ماجرای سمند را تصور کرد .
سمند در ابتدا خیلی از قطعاتش مربوط به پژو بوده است ولی رفته رفته میزان قطعات داخلی و بومی آن بیشتر شد و به اینجا رسیده که موتور و پلتفرمش هم ملی و داخلی شده است .
این فرایند داخلی سازی با خود دانش هایی به همراه داشت که باعث تکمیل توانایی فنی متخصصان ایران خودرو شد ، زیر آنها آنها بعد از این موضوع بدنیال طراحی محصولات جدید رفتند .

در رابطه با تامکت هم این گربه دوست داشتنی پایه گذار جنگنده های نسل 4 هست و خیلی از موارد و توانایی فنی جنگنده های نسل 4 ، 4/5 و حتی 5 در حوزه رادار ، استفاده از آلیاژهاو مواد نو ، شکل طراحی و ............ از تامکت به ارث رسیده .
اگر ایران بتواند در رابطه با تامکت به ویژه رادارش یک کارهایی بتواند انجام بدهد ، فاصله خود را با داشن روز کمتر کرده است .


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Motimann, reza4087, mohamadmahdi, nasir irani, un4given.1991, Cloor Master, mehdighorbani, sokuteasemuni, victory67, Mahdi1944, Shahryar, babak1985, shola

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط mj_piremard » دوشنبه 24 بهمن 1390 02:31

با سلام
دوست عزیز چین رو مثال زدی اونها دیدن از mig-21 کپی کردن چیزی در نمیاد رفتن دونبال کار درست j-10 اصل طرح که همه میدونن مال کدوم کشور هست و از روی چه جنگنده ای استفاده شده در ضمینه موتور که کاملا" روسی هست و تحت لیسانس اونو تولید میکنن و از این طریق به دانش ساخت موتور هم دست پیدا کردن در مورد اویونیک هم که از دیگران کمک گرفتن خوب این طرح باعث پیشرفت و جهشی در این ضمینه برای اونا شد تا الان رسیدن به جنگنده نسل 5 در ضمن هنوز نه روسیه نه چین طرحاشون به تولید نرسیده هر دوتا طرحاشون تا تولید فاصله داره تنها تا الان آمریکا تونسته به مرحله تولید جنگنده نسل 5 برسه ولی ما هنوز بعد 10 سال نتونستیم سرو ته یه جنگنده نسله 3 رو هم بیاریم و اونو به یه جنگنده نسل 4 تبدیل کنیم .
در مورد سمند هنوز هم بومی نشده و نمیشه تعلیق ماله دهه 80 میلادی مربوط به پژو 405 هست موتور 1800 سی سی  پژو هست ecu هم به طور کل ماله ما نیست خود طراحی سمند ماله یه شرکت انگلیسی هست که برای پوروتون مالزی طراحی شده بود که با صرف نظر اونا ایران طرح رو خرید بماند که روزی پوروتون مالزی هم ادعای خودرو ملی رو داشت ولی وقتی دید این سیاست اشتباه است رفت ادغام شد اگر هم منظورت این موتور به اصطلاح ملی هست که این هیچی ملی نیست نه طراحی نه ecd نه سوزن انژکتور نه ...  قطعات اصلی و حساس هنوز وارداتی هست تازه پایه گاز سوز هم نیست.
در رابطه با تامکت هم بله اگه از روی رادار اون بتونیم یه رادار جدید بسازیم   خیلی خوبه ولی ما که تا حالا چیزی ندیدیم شما اگه دیدی به ما هم نشون بده.
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
7421, Motimann, دموکراسی, MohsenDiego, Lord_Jason

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

146

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 مرداد 1388 02:00

محل سکونت

تبریز

آرشيو سپاس: 436 مرتبه در 98 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط ali-reza » دوشنبه 24 بهمن 1390 12:35

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali-reza تشکر کرده اند:
hani1459, رضاخان, shola, aliTOPGUN, Java, ramin11, shaman, Sami 1993, Shahryar, CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, KH.I.A.2500, reza4087, Mahdi1944, chad

Major

Majorno avatar
پست ها

670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط ramin-am » دوشنبه 24 بهمن 1390 13:04

طرحی که دوستان گفتن fb-44 بیشتر شبیه یه میگ 29 تک موتوره هست تا اف 5 با این وضعیت صاعقه هم امیدی نیست که کاری بشه کرد .
در ضمن نه من دشمنی با کشورم دارم نه منکر زحمت های پرسنل نیروی هوایی و جهد خود کفایی هستم ولی فرماندهان نیروی هوایی بر خلاف نیروی دریایی کم توانترین ها هستن
وقتی اون روز توی تلویزیون و برنامه حماسه مصاحبه ایشون رو دیدم متوجه شدم خود ایشون چقدر از مرحله پرت تشریف دارن
متاسفانه به اسم حفاظت اطلاعات نیروی هوایی تبدیل به یک نیروی بسته با طرز فکر خیلی قدیمی شده .
پروسور رادار تامکت به نظرتون چقدر قدرت داره؟ ما هیچوقت شاید بدون کمک از دیگر کشورها نتونیم کاری بکنیم ولی این کمک گرفتن نشانه ضعف ما نیست بلکه نشانه قدرت ما در یادگیری هست .
در مورد موترو ایرانحودرو و موتوری که سایپا طراحی کرده به نظر من نقطه قوتی هستن چون یک بار یک مدیر جرات کرد به جای هدر دادن منابع یک پروزه مشترک تعریف کنه .
البته مثال پروتون مالزی هم جالب بود و برای بررسی در صنایع خودرو خوب هست
بعد از چین برزیل هم نمونه خوبی برای الگو برداری در صنایع هوایی هست . ما انتظار رپتور و سوپر هورنت از نیوری هوایی نداریم همین اف 5 رو مدرنیزه کنن برای ما کافی هست با همین بدنه و موتور .
به رویاهایت بی اندیش ..........

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ramin-am تشکر کرده اند:
دموکراسی, Motimann

Mega Poster

Mega Posterنماد کاربر
پست ها

827

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:54

محل سکونت

جبهه ی جنگ

آرشيو سپاس: 2640 مرتبه در 654 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط mojtabba » دوشنبه 24 بهمن 1390 13:46

m1234 نوشته است:با سلام
در جواب دوستان من کی گفتم بریم به غربی ها باج بدیم کی گفتم بریم بگیم چشم حر چی شما گفتین
منظورم اینه که اگه امکانش بود که نیست مثل هند و روسیه که روسیه تو این ضمینه به هند کمک میکنه
دوست عزیزی ما رو با روسیه مقاسیه کرده و میگه روسیه که داره جنگنده نسل 5 میسازه از کسی کمک گرفته دوست عزیز روسیه چند ساله داره جنگنده های مختلف میسازه ما چند سال روسیه تا حالا چندتا جنگنده طراحی کرده ما چندتا روسیه چه امکاناتی داره ما چه امکاناتی
در مورد صاعقه یک بار گفتم هیچ صاعقه تولید نشده این ها چند تا f-5 بوده که میخواستن اوراق کنن ولی این کارو نکردن کاره بجا و دورستی هم کردن در مورد امکانات رادار و اویونیک هم بله اگه امکانش باشه یه رادار مثل رادار f-16i طراحی کنیم اون وقت میشه یه چیزی و ارتقا رادار خود f-5 نه هیچ حرفی برای گفتن نداره
در مورد نگه داری هواپیما های قدیمی نیروی هوایی از اورهال یه f-4 تا ساختن یه جنگنده جدید خیلی راهه و خیلی با هم فرق میکنن
f-14 یه زمانی کامپیوتر پرنده بود ولی الان یه جنگنده هایی مثل رافال رپتور تایفون سوخو-30 میگ-33 خیلی از نظر رادار و اویونیک پیچیده تر هستند.


اگه منظورتون من هستم
باید بگم که تامکت الان هم که 4 سال از تولیدش میگزره بازم فن آوری هایی داره در بعضی موارد که بهتر از جنگنده هایی هست که شما گفتید
نیروی در یایی آمریکا تامکت هاش رو تا سال 2006 که در خدمت بودند بدون کمک شرکت سازندش نمی تونست نگهداری کنه و در بعضی موارد در به کار گیریش هم مشکل داشت اما حالا کشوری مثل ایران 33 ساله داره بدون کمترین مشکل ازش بره برداری میکنه
اگه به معنی اورهال دقت کنید یعنی باز کردن کامل و بستن آن که خودش کمتر از ساخت و تولید و مونتاژ جنگنده نیست
دوستمون سامی 1993 هم که عکسی رو گزاشته بودند از رو ی پروژه ی کبرا بود که زمان شاه برای ایران در حال ساخت بودند که بعد ها شد اف 18 و چون به احتمال زیاد اسنادی از اون پروزه و اون زمان دست بچه بوده دارن با اون اسناد و مدارک این جنگنده رو میسازند که البته هنوز در مراحل پژوهش است و شاید هم ساختن ما ندیدیم
اما جنگنده ی شفق یه طرح تحقیقاتی و ساخته شده است که ازش فیلم هم دارم که البته ممکنه شما دیده باشینش
اگه بخواین میتونم آپلودش کنم
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mojtabba تشکر کرده اند:
رضاخان

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط mj_piremard » دوشنبه 24 بهمن 1390 16:46

مجتبی مقبلی خواجه نوشته است:
m1234 نوشته است:با سلام
در جواب دوستان من کی گفتم بریم به غربی ها باج بدیم کی گفتم بریم بگیم چشم حر چی شما گفتین
منظورم اینه که اگه امکانش بود که نیست مثل هند و روسیه که روسیه تو این ضمینه به هند کمک میکنه
دوست عزیزی ما رو با روسیه مقاسیه کرده و میگه روسیه که داره جنگنده نسل 5 میسازه از کسی کمک گرفته دوست عزیز روسیه چند ساله داره جنگنده های مختلف میسازه ما چند سال روسیه تا حالا چندتا جنگنده طراحی کرده ما چندتا روسیه چه امکاناتی داره ما چه امکاناتی
در مورد صاعقه یک بار گفتم هیچ صاعقه تولید نشده این ها چند تا f-5 بوده که میخواستن اوراق کنن ولی این کارو نکردن کاره بجا و دورستی هم کردن در مورد امکانات رادار و اویونیک هم بله اگه امکانش باشه یه رادار مثل رادار f-16i طراحی کنیم اون وقت میشه یه چیزی و ارتقا رادار خود f-5 نه هیچ حرفی برای گفتن نداره
در مورد نگه داری هواپیما های قدیمی نیروی هوایی از اورهال یه f-4 تا ساختن یه جنگنده جدید خیلی راهه و خیلی با هم فرق میکنن
f-14 یه زمانی کامپیوتر پرنده بود ولی الان یه جنگنده هایی مثل رافال رپتور تایفون سوخو-30 میگ-33 خیلی از نظر رادار و اویونیک پیچیده تر هستند.


اگه منظورتون من هستم
باید بگم که تامکت الان هم که 4 سال از تولیدش میگزره بازم فن آوری هایی داره در بعضی موارد که بهتر از جنگنده هایی هست که شما گفتید
نیروی در یایی آمریکا تامکت هاش رو تا سال 2006 که در خدمت بودند بدون کمک شرکت سازندش نمی تونست نگهداری کنه و در بعضی موارد در به کار گیریش هم مشکل داشت اما حالا کشوری مثل ایران 33 ساله داره بدون کمترین مشکل ازش بره برداری میکنه
اگه به معنی اورهال دقت کنید یعنی باز کردن کامل و بستن آن که خودش کمتر از ساخت و تولید و مونتاژ جنگنده نیست
دوستمون سامی 1993 هم که عکسی رو گزاشته بودند از رو ی پروژه ی کبرا بود که زمان شاه برای ایران در حال ساخت بودند که بعد ها شد اف 18 و چون به احتمال زیاد اسنادی از اون پروزه و اون زمان دست بچه بوده دارن با اون اسناد و مدارک این جنگنده رو میسازند که البته هنوز در مراحل پژوهش است و شاید هم ساختن ما ندیدیم
اما جنگنده ی شفق یه طرح تحقیقاتی و ساخته شده است که ازش فیلم هم دارم که البته ممکنه شما دیده باشینش
اگه بخواین میتونم آپلودش کنم

با سلام
1-در تامکت تنها ترکیب رادار و فونیکس هست که بدرد الان میخوره و هنوز و حتی تا دهه های آینده حرفی برای گفتن داره
2-نیروی دریایی آمریکا تمام هواپیما هاشو با کمک شرکت تولید کنندش نگه میداره و در همه جای دنیا این طور هست در مورد ایرانم با قطعات قاچاق و ساعات پروازی بسیار پایین و پرواز با رادار خاموش تونستن تا حالا تامکت رو سرپا نگه دارن
3-پروژه کبری: والا چی بگم یک بار گفتم بعد 10 سال هنوز نتونستیم سرو ته یه جنگنده نسل 3 رو هم بیاریم حالا اگه شما اصرار داری با وضع موجود ما میتونیم یه هواپیما در حد f-18 بسازیم برو بتوان از همین حالا هم خسته نباشید عرض میکنم.
4-طرح شفق نه تنها میتونست یه طرح جالب و خوب برای قدرت بخشیدن به نیروی هوایی باشه بلکه میتونست باعث یه جهش برای ما در زمینه طراحی و تولید جنگنده نسل 5 در دهه های آینده بشه البته با توجه به وضع موجود حتی نمونه های آموزشی اون به مرحله تولید نرسیده.
5-اورهال زمین تا آسمان با تولید فرق داره ساخت تولید و مونتاژ یه جنگنده مراحل مثل طراحی -ساخت پیش نمونه در مغیاس کوچیک -قرار گرفتن در تونل باد- ساخت ماکت در اندازه واقعی - ساخت پیش نمونه -تست روی پیش نمونه- رفع ععیوب طراحی- طراحی رادار- ساخت موتور- خط تولید و... آیا بازم اورهال جنگنده های 40-50 سال پیش بازم در حد تولید یه جنگنده هست.
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
دموکراسی, Motimann

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

75

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 29 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 23 آذر 1388 01:22

آرشيو سپاس: 171 مرتبه در 51 پست

Re: نمایشگاه هوایی تبریز: فرصتی برای دیدن کاکپیت جنگنده صاعق

توسط Solaiman » دوشنبه 24 بهمن 1390 19:35

با سلام

سئوال:

اگر در شرایط سال 1368 تا 1372 در ایران ، در رده تصمیم گیران نظامی باشید، برای مورد ذیل چه تصمیمی می گیرید؟

- تنوعی از موشکها را بسازیم یا تنوعی از هواپیماها ؟

موشک:
مواد لازم اصلی : دانش فنی پرواز پرتابه + پشرانه  یک بار مصرف + سوخت جامد/مایع یکبار لود شده + سیستم کنترل و رادار ساده تر+ مواد منفجره +  بدنه + شلیک کن و تقریبا فراموش کن !
+ تولید : انبوه ظرف کمتر از 5 سال  به تیراژ 1000 تا 10000 در سال می رسیم!
+ سایت پرتاب ساده تر و پراکنده در کشور
+ نیروی پشتیبانی و متخصص کمتر و نیاز به آموزش کمتر!

اثر بخشی: هر کدام از این موشکها بتوانند 0.001 از کل عملیات کلی مورد نظر را انجام دهند، با 1000 تا 3000 عدد از آنها می توان نتیجه عملیات را کامل انجام داد.


هواپیما:
مواد لازم اصلی: دانش فنی پرواز هواپیما + پیشرانه مفصل تر و با ساعات کارکرد بسیار + سوخت - بارها سوختگیری شدنی + سیستم کنترل مفصل تر + رادار مفصل تر + بدنه و قسمتهای متحرک بسیار + قابلیت صعود و فرود + ....
+ تولید انبوه : بین 10 تا 15  سال طول می کشد تا به تیراژ 10 تا 30 در سال برسیم
+ فرودگاه به تعداد محدود در کشور
+ خلبان ماهر
+ نیروی پشتیبانی و متخصص بیشتر و نیاز به آموزش بیشتر!

اثر بخشی: هر کدام از این هواپیماها بتوانند  0.01 تا 0.5 از کل عملیات کلی مورد نظر را انجام دهند، با 2 تا 300 عدد از آنها می توان نتیجه عملیات را کامل انجام داد.( بستگی به حجم عملیات )خوب به نظر می رسد، موشک سهل الوصول تر بوده و انتخاب شده!

منابع مالی در سال 1368 تا 1383 به دلیل درآمد کم نفت و نیاز به بازسازی کشور ،  اجازه سرمایه گذاری سنگین در تولید هواپیما را نداده،
از سال 1383 که نفت گرانتر شده، پول خوبی برای این کار داشته ایم، نمی دانیم آیا سرمایه گذاری برای طراحی/تولید هواپیما افزایش داشته یا خیر؟

با سپاس

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solaiman تشکر کرده اند:
Motimann, Lord_Jason, nima-rad, mojtabba, m-sajedy, typhoon

قبليبعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان