در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با منظومه شمسي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

432

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 10 شهریور 1385 20:19

محل سکونت

mr_grimi2@yahoo.com

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 14 پست

خورشید گرفتگی در اورانوس

توسط grimi » دوشنبه 27 شهریور 1385 08:28

شاید یکی از آشناترین پدیده‌های نجومی که منجمان آماتور و حرفه‌ای را به سوی خود جذب می‌کند، گذر قمرهای مشتری از مقابل این غول گازی باشد، که نهایتاً در بعضی موارد منجر به پدیده‌ی خورشید گرفتگی در سطح این سیاره می شود. اما این بار قضیه اندکی متفاوت است
تلسکوپ فضایی هابل برای نخستین بار توانست تصویری را از گذر یکی از اقمار اورانوس از مقابل قرص آبی-سبز سیاره‌ی مادر تهیه کند. این قمر که «آریل» نام دارد با قطری حدود۱۱۲۰ کیلومتر به همراه دیگر اقمار اورانوس در یک مدار تقریبا استوایی به دور این غول گازی در گردش است.

در این تصویر قمر به شکل یک قرص کوچک سفید و سایه‌ی آن که بر روی ابرهای سیاره افتاده است، مشخص است. اگر در همان موقع شما بر روی بخشی از سیاره که سایه‌ی قمر افتاده قرار داشتید شاهد گرفت خورشید بودید. این پدیده به دلیل فاصله زیاد اورانوس از خورشید اندکی با تصویری  که بر سطح زمین می‌بینیم، متفاوت است.

اقمار اورانوس تقریبا به دور استوای سیاره در گردشند، استوایی که قطبش ۹۸ درجه از خط عمود بر مدار انحراف دارد.همین امر باعث شده تا ساکنان زمین هر ۴۲ سال استوای این سیاره را از لبه مشاهده کنند، که این پدیده در سال ۲۰۰۷ به اوج خود خواهد رسید. در حال حاضر ما در آستانه‌ی ورود به دوران اوج هستیم. به همین دلیل اقمار از لبه های قرص سیاره گذر می‌کنند.

تلسکوپ فضایی هابل این تصویر را در ۴ تیر امسال با دوربین ACS خود، در۳ طول موج فروسرخ نزدیک گرفته است که پس از آن این ۳ تصویر با یکدیگر ترکیب شده‌اند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب grimi تشکر کرده اند:
sokuteasemuni

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان