دستگاه آهنگری چرخشی سرد در اصفهان ساخته شد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

دستگاه آهنگری چرخشی سرد در اصفهان ساخته شد

پست توسط Sami 1993 » سه شنبه 25 بهمن 1390, 12:09 pm

در شماره جدید مجله صنایع هوایی به خبر در رابطه با دستاوردی که در حوزه ساخت قطعات هوایی که در تحریم است بر خوردم .
با گشتی در اینترنت اصل خبر را پیدا کردم و در اینجا قرار می دهم .

تصویر

برای نخستین بار در کشور/
دستگاه آهنگری چرخشی سرد در اصفهان ساخته شد
اصفهان - خبرگزاری مهر: مخترع دستگاه آهنگری چرخشی سرد گفت: برای نخستین بار در کشور، دستگاه آهنگری چرخشی سرد در اصفهان ساخته شد.
به گزارش خبرنگار مهر، حسن خدایی بعد از ظهر یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران و کرون اصفهان، برای نخستین بار در کشور، به روش آهنگری چرخش سرد دست یافتند.
وی با اشاره به اینکه با دست یافتن به روش چرخشی سرد، دستگاه آن نیز ساخته شده و به شماره 57638 در 12 اسفندماه سال 87 به ثبت اختراعات رسیده، بیان داشت: آهنگری چرخشی سرد یک روش فرم دهی به میله‌ها و لوله‌ها است که به ویژه در برخی از آلیاژهای خاص فلزی کاربرد‌های وسیعی دارد.
این مخترع با بیان اینکه روش پیش فرض در آهنگری استفاده از گرماست، افزود: زمانی که برخی از آلیاژها باید به طور حتم در سرما فرم دهی شود، از طرح آهنگری چرخشی سرد استفاده می‌شود تا بدون گرمادهی، در ساختار فلز تغییر ایجاد شود و آن ‌را به شکل مورد نظر در بیاوریم.
وی تصریح کرد: اساس شکل‌دهی به فلز در روش آهنگری چرخشی سرد بر مبنای ارتعاشات ضربه‌ای است که به میزان 10 تا 20 هزار بار در دقیقه به فلز اولیه فشار وارد می‌شود و به شکل قالبی که در آن قرار گرفته در می‌آورد.
خدایی ادامه داد: این روش در واقع یک رانش مولکولی سرد در فلز ایجاد می‌کند که در بسیاری از صنایع پیشرفته کاربرد‌های گسترده‌ای دارد.
وی گفت: اکنون برای نخستین بار توان تولید قطعاتی که با این روش به دست می‌آیند در ایران فراهم شده که ما حتی نمونه خارجی از این دستگاه برای نمونه‌برداری و مهندسی معکوس نداشتیم.
مخترع دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران و کرون ادامه داد: این طرح که 100 درصد جواب داده تاکنون کمک بزرگی به صنایع کشور انجام داده به ویژه برای تولید قطعات مورد نیاز در صنایع هوایی کاربرد بالایی دارد.
خدایی اضافه کرد: به دنبال دستیابی به روش آهنگری چرخشی سرد برای نخستین بار در ایران توانستیم برخی از قطعات خاص هواپیما و هلیکوپتر که 100 درصد جزو اقلام تحریمی بود و بخشی از ناوگان هوایی کشور را زمین‌گیر کرده بود را تولید کنیم.
وی با بیان اینکه با استفاده از این روش برخی از قطعات خاص هواپیما و هلیکوپتر را تولید کرده‌ایم که 100 درصد جزو اقلام تحریمی هستند، گفت: نبود آنها بخشی از ناوگان هوایی کشور را زمین‌گیر کرده بود.
خدایی زمان صرف شدن برای اختراع دستگاه آهنگر چرخشی سرد را بالغ بر 10 سال عنوان کرد و بیان داشت: دستگاه آهنگری چرخشی سرد در نمایشگاه آیتکس 2009 مالزی که 22 کشور صنعتی در آن حضور یافته بودند به عنوان بهترین طرح مدال طلا برد.
وی گفت: در صورتیکه ایران مورد تحریم کشورهای غربی نبود، تفاوت قیمت اساسی و چند مزیت قابل توجه دستگاه آهنگری چرخش سرد تولیدی ایران، کشور را در مرتبه‌ای بالاتر از نمونه آلمانی قرار می‌داد.
مخترع دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران و کرون اضافه کرد: نمونه خارجی این دستگاه حین کار صدای زیادی تولید می‌کند که در نمونه ایرانی این مشکل به سبب در بر گیری دستگاه به وسیله یک محفظه روغن رفع شده است.
وی تصریح کرد: بین برخی از قطعات دستگاه ارتعاشات غیرمجاز وجود دارد که سبب استهلاک بسیار می‌شود، این مشکل نیز با قرار دهی قطعات لاستیکی بین قطعات اصلی دستگاه تا حد زیادی رفع شده است.
خدایی با اشاره به اینکه استفاده از ظرفیت‌های لنگری سبب صرفه‌جویی قابل در انرژی مصرفی دستگاه شده، افزود: دستگاه‌های خارجی هد آن نیز یک تکه است که باز کردن دستگاه و تعمیر، آن را مشکل می‌کند، در نمونه ایرانی هد دو تکه طراحی شده که سبب تسریع در باز و بسته شدن و تعمیر دستگاه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه آلیاژ تنگستن از جمله آلیاژهای بسیار سختی است که کار کردن روی آن دشواری‌های خاص خود را دارد، گفت: نسل جدید این دستگاه که در حال طراحی است امکان کار با چنین آلیاژهای خاصی را نیز فراهم می‌کند.
این مخترع دانشگاه تیران و کرون تاکید کرد: دستگاه آهنگری چرخشی سرد یک ابزار خاص نیست، بلکه تکنولوژی است که تمام محتوای آن تحریمی محسوب می‌شود و اکنون بومی شده و کاربردهای خاصی به ویژه برای سبک سازی قطعات مورد استفاده در صنایع هوایی دارد.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

Re: دستگاه آهنگری چرخشی سرد در اصفهان ساخته شد

پست توسط Sami 1993 » پنج شنبه 27 بهمن 1390, 2:51 pm

یک گشتی تو اینترنت زدم به این خبر که مربوط خرداد 88 است برخوردم :

[SIZE=4=]افتخاری بزرگ در عرصه صنعت و تکنولوژی ایران به ثبت رسید 
[COLOR=black=]حسن خدایی مخترع و سازنده دستگاه آهنگری چرخشی سرد (cold Rotary swaging machin) در سال 1379 برای اولین بار دستگاه مدل C.R.S.5-35 را در ایران طراحی و پس از تایید نهایی آن، با سرمایه گذاری 40 میلیون تومان شروع به ساخت نمود. این طرح در تاریخ 10/5/81 به پایان رسید. پس از تست عملکرد دستگاه، تولید برخی از قطعات مورد نیاز کشور شروع شد و بعد از دریافت تاییدیه از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران و ثبت، اختراع دستگاه همچنین دریافت لوح تقدیر از مرکز تحقیقات صنایع هوایی شاهد، طی چند سال فعالیت و تولید قطعات پیچیده و منحصر به فرد با حضور در نمایشگاه بزرگ اختراعات و نوآوریهای ایران رتبه برتر نمایشگاه را به خود اختصاص داد. همچنین با شرکت در مسابقات جهانی ITEX مالزی موفق به دریافت مدال طلا و نیز احراز عنوان بهترین طراح و مخترع گردید.

این مخترع جوان ضمن قدردانی از همراهی همسر و خانواده اش، حمایتهای دکتر احمدی‌نژاد رئیس جمهور محترم را ستود و از مهندس محرابیان وزیر صنایع و معادن، دکتر واعظ زاده رئیس بنیاد ملی نخبگان ایران و مهندس پورسینا رئیس صنایع و معادن اصفهان همچنین مرکز تحقیقات هلی‌کوپترسازی شاهد، به خاطر حمایتهای معنوی و ارائه سفارش کار جهت تقویت مالی، مجدداً تشکر و قدردانی نمود.

وی در خصوص تشریح عملکرد دستگاه Rotary swaging یا آهنگری چرخشی می‌گوید: آهنگری چرخشی سرد روشی است که در آن، مقطع قطعه کم شده یا در عمل شکل میله‌ها و لوله‌ها با فرکانس 10 تا 20 هزار مرتبه تکرار فشار چرخشی، دو یا چند قالب مخصوص تغییر می‌کند. در این روش، رانش مواد صورت گرفته و طول قطعه نیز زیاد می‌شود. در لوله‌ها علاوه بر زیاد شدن طول قطعه، ضخامت دیوار لوله افزایش می‌یابد.

اکثر قطعاتی که آهنگری سرد می‌شوند گرد بوده و ساده‌ترین روش کاهش قطر آنها است. آهنگری سرد می‌تواند سطح شیب دار مستقیم یا پیچیده همچنین مقاطع مختلف بر روی قطر داخلی لوله‌ها ایجاد کرده یا قطعه گرد را به قطعه چهارگوش و غیره تبدیل نماید.

حسن خدایی با اشاره به کاربرد دستگاه نامبرده در صنعت جهت ساخت قطعات متعدد عنوان می‌کند: به عنوان مثال ساخت بعضی از قطعات خودرو نظیر: اکسل، پلس، قطعات فرامین و شفتهای داخل گیربکس و در صنعت هوایی، ساخت TUBe کنترل فرامین و شفتهای توخالی سربسته با استفاده از این سیستم امکان‌پذیر می‌باشد.

وی در ادامه اظهار می‌دارد: با توجه به اینکه بعد از آهنگری چرخشی سرد، سختی قطعات زیاد شده و ساختمان میکرمتری مواد هم تغییر می‌کند لذا با دستگاه Swaging می‌توان بیشتر مواد را آهنگری کرد جز برخی از آنها که می‌بایست در شرایط خاص آهنگری شوند. همچنین استیلهایی که مقدار کربن آنها کمتر از O.2 درصد باشد بیشترین قابلیت آهنگری سرد را دارند. در فولادها حداکثر قابلیت آهنگری سرد زمانی به دست می آید که ساختمان میکروسکوپی مواد به صورت کره‌ای باشد.

بهترین سختی برای آهنگری سرد 85 برنیل است و با رسیدن به سختی بعد از آهنگری به 120 برنیل در فولادها به وسیله حرارت دادن 20 650 درجه سانتی‌گراد، بایستی حتماً آنیل شوند، همچنین دستگاههای آهنگری چرخشی سرد به صورت 3-4 قالب در چهار مدل طراحی و ساخته می‌شوند که هر مدل جهت عملیات خاصی استفاده می‌گردد.

گفتنی است: با به کار گیری این طرح در صنعت، از خروج سالیانه 000/350 دلار ارز از کشور جلوگیری می‌شود. به علاوه امروزه با کمک این تکنولوژی می‌توانیم همچون کشورهای پیشرفته پلوس‌های توخالی و بعضی از قطعات دیگر را با این روش ساخته و با استفاده از آنها تقریباً 5 تا 15 کیلوگرم از وزن هر خودرو بکاهیم. 

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”