در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

قحطی آمده ...

توسط Solver » چهارشنبه 26 بهمن 1390 15:17

جناب میبدی در وبلاگش مطلبی نوشتند که اشاره صحیح به مشکلات حاضر جامع کردند، مناسب دیدم دوستان نیز بخوانند:

اوايل دهه شصت نوجواني بيش نبودم، اما خوب به خاطر دارم آن روزهايي را كه  تنها شامپوي موجود، شامپوي خمره‌ايي زرد رنگ داروگر بود. تازه آن را هم بايد از مسجد محل تهيه مي‌كرديم و اگر شانس يارمان بود و از همان شامپوها يك عدد صورتي رنگش كه رايحه سيب داشت گيرمان مي‌آمد حسابي كيف مي‌كرديم.
سس مايونز كالايي لوكس به حساب مي‌آمد و ويفر شكلاتي يام يام تنها دلخوشي  كودكي بود. صف‌هاي طولاني در نيمه شب سرد زمستان براي 20 ليتر نفت، بگو مگوها سر كپسول گاز كه با كاميون در محله‌ها توزيع مي‌شد، خالي كردن گازوئيل  با ترس و لرز در نيمه‌هاي شب. روغن، برنج و پودر لباسشويي جيره‌بندي بود،  نبود پتو در بازار  خانواده تازه عروسان را براي تهيه جهيزيه به دردسر مي‌انداخت و پوشيدن كفش آديداس يك رويا بود.
همه اينها بود، بمب هم بود و  موشك و شهيد و ...
اما كسي از قحطي صحبت نمي كرد!
يادم هست با تمام فشارها  وقتي وانت ارتشي براي جمع‌آوري كمك‌هاي مردمي وارد كوچه مي‌شد بسته‌هاي  مواد غذايي، لباس و پتو از تمام خانه ها سرازير بود. همسايه‌ها از حال هم  با خبر بودند، لبخند بود، مهرباني بود، خب درد هم بود.
امروز اما فروشگاه‌هاي مملو از اجناس لوكس خارجي در هر محله و گوشه كناري به چشم مي‌خورند وهرچه بخواهيد و نخواهيد در آنها هست. از انواع شكلات و تنقلات گرفته تا صابون و شامپوي خارجي، لباس و لوازم آرايش تا موبايل و تبلت، داروهاي لاغري تا صندلي‌هاي ماساژور، نوشابه انرژي‌زا تا بستني با روكش طلا، رينگ اسپرت  تا...
و حال با تن‌هاي فربه، تكيه زده بر صندلي‌های نرم اتومبيل‌هاي  گرانقيمت از شنيدن كلمه قحطي به لرزه افتاده به سوي بازارها هجوم مي‌بريم.  مبادا تي شرت بنتون گيرمان نيايد! مبادا زيتون مديترانه‌اي ناياب شود!  
اشتهايمان براي مصرف، تجمل، پز دادن و له كردن ديگران سيري ناپذير شده است. ورشكسته شدن انتشارت، بي‌سوادي دانش آموزها و دانشجوهامان، بي‌سوادي استادها، عقب افتادگي در علم و فرهنگ و هنر، تعطيلي مراكز ادبي فرهنگي و هنري و ... برايمان مهم نيست ولي از گران شدن ادكلن مورد علاقه‌مان سخت نگرانيم! ...
مي‌شود كتاب‌ها نوشت...
خلاصه اين كه اين روزها لبخند جايش را  به پرخاش داده و مهرباني به خشم.
هركس تنها به فكر خويش است به فكر تن خويش!
قحطي امروز قحطي انسانيت است قحطي همدلي قحطي عشق !
فرهنگ و انسانیت مان چه شد !!! چرا من این گونه شدم؟؟؟؟؟

منبع: رئیس جمهور محبوب من
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain

Captain

no avatar
2736

تشکر کرده: 1473 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

Re: قحطی آمده ...

توسط Present » چهارشنبه 26 بهمن 1390 21:26

نتونستم فقط به زدن دکمه سپاس اکتفا کنم و جا داره از آقا میلاد و نویسنده این مطلب تشکر ویژه بکنم .
دقیقا همین حرفی هست که بارها سرش با برادر و رفیقام بحث کردم . دقیقا حرف دلمو زده ، دقیقا ! همین سئوالی هست که مرتبا از خودم و دیگران می پرسم و همه بی ربط جواب می دهند
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Solver, sghanbare1, tomcatf14ir, babak1985, victory67, MISSILE, Mr.Amirhessam, reza4087, behrad90

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1599

تشکر کرده: 1994 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » پنج شنبه 27 بهمن 1390 00:55

سلام و درود ؛

از قدیم گفتند : از نخورده بگیر بده به خورده !
اغلب حامیان این دولت از قشر کم درآمدند و در شرایط گرانی و تورم ، بیشترین فشار طبیعتا" باید به این قشر وارد بشه . اما ظاهرا" شکم سیرترها بیشتر می نالند . خدا صبرشان بده !

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
babak1985, Mr.Amirhessam, Ali$amir, reza4087, MohsenDiego, mz15, Present, tomcatf14ir

Major

Major

نماد کاربر
1212

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 2 اسفند 1388 10:53

آرشيو سپاس: 5964 مرتبه در 1162 پست

توسط anybody » پنج شنبه 27 بهمن 1390 09:22

برای من سواله ... واقعا چرا به اذعان خود مخالفان و دشمنان نظام در ایران اقشار با درآمد بالا و مرفه مخالف سرسخت این دولت هستن و شاکی؟
مثلا همین 25 چرا فقط در چند محله بالای شهر صدای الله اکبر و ... اومد؟
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anybody تشکر کرده اند:
sdf1, mz15, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » پنج شنبه 27 بهمن 1390 13:23

KH.I.A.2500,   anybody,  قصد یک نگاه سیاسی نیست !

این مسائل واقعیت های اجتماعی ما هستند و من این را به موافق یا مخالف دولت بودن یا حتی رده ولایت فقیه و نظام، چندان مربوط نیافتم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
srf020, victory67, Present, KH.I.A.2500, sghanbare1

Major

Major

نماد کاربر
837

تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

توسط SORENA » پنج شنبه 27 بهمن 1390 14:48

anybody نوشته است:برای من سواله ... واقعا چرا به اذعان خود مخالفان و دشمنان نظام در ایران اقشار با درآمد بالا و مرفه مخالف سرسخت این دولت هستن و شاکی؟
مثلا همین 25 چرا فقط در چند محله بالای شهر صدای الله اکبر و ... اومد؟

شاید برای همین هست 100سال پیش انگلیس ها گفتن عرب رو سیر نگه داره ایرانی رو گرسنه ! تا بتونی ادارشون کنی!

شاید برای همین هم هست فشار زندگی داره زیاد میشه!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
MOHAMMAD JAFAR

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1599

تشکر کرده: 1994 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » جمعه 28 بهمن 1390 01:40

سلام بر همگی ؛

بنده مطلب سیاسی ننوشتم ، اشاره کوچکی به حقیقت موجود در جامعه کردم . اگر تصور کردید من خودم را از شکم سیرترها جدا دانستم در اشتباهید . در همان سالهای جنگ هم مردم مستضعف تحمل بیشتری داشتند چون وضعیت کشور را به خوبی درک می کردند . انصافا" این چیز جدیدی نیست .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Abdoll@h, Present, MOHAMMAD JAFAR

Major

Major

نماد کاربر
1212

تاريخ عضويت

يکشنبه 2 اسفند 1388 10:53

آرشيو سپاس: 5964 مرتبه در 1162 پست

توسط anybody » جمعه 28 بهمن 1390 09:26

من دلیل اصلی این آشفتگی مردم و حمله به فروشگاه ها برای خریدن مواد غذایی یا حتی لوازمی که ضرورتی هم نداره درک نمیکنم....
مثلا چرا باید زنهای محله ما همه لوازم آشپزخونه مثل قابلمه و ماهی تابه و... رو که یک وانتی قسط فروش آورده بود میگفت بیاد بخرید که یه ماه دیگه دوبرابر میشه رو غارت کنن؟؟؟؟؟؟
آیا دیگه قابلمه هم جز تحریم محسوب میشده یا مثلا ما نمیتونیم داخل تولید کنیم که اگر از خارج نیاد بدبخت بشیم و نشه خرید؟
یا بر فرض که خریدی...خوب اونیکه توش بخوای بپزی هم گرون میشه دیگه ... با خریدن قابلمه که شکمت سیر نمیشه...

یا چرا هرکی رو میبینی میگه فلان چیز میخواد گرون بشه؟
میگی چرا؟میگه خوب همه چی داره گرون میشه دیگه....

آخه برای چی؟
چرا باید طرف خونشو یه شبه از متری 1 و 600 ... بذاره 2 میلیون؟
درحالیکه به اذعان خودش با همه خرج زمین و مصالح ساختمان و مالیات و عوارض و.... برای خودش دراومده متری 500 تومن!!!!

این تمع زود به پول رسیدن و ثروتمند شدن و هزینه زندگی مرفه رو از حلقوم مردم درآوردن(نه با زحمت و کار کردن مفید) از کجا وارد زندگی مردم شده؟؟؟؟
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anybody تشکر کرده اند:
Present, KH.I.A.2500, Motimann, MOHAMMAD JAFAR

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 28 بهمن 1390 09:40

KH.I.A.2500,  

آیا امروز فقط مردم ثروت مند تر جامعه دچار این بحث ها شده اند؟

من به شما عرض کنم خیر، امروزه افرادی که شاید توان خرید ذخیره کافی غذایی یک هفته خود را ندارند هم به فکر سینمای خانگی و مدل جدید تلفن همراه هستند.

جالب بود یک خانواده ای داریم که گاه بهشون کمک میکردند پدر و مادر بنده، ما اوایل که شاغل شده بودیم گفتیم یک کمک به این خانواده بکنیم، آمدیم دیدیم دختر نوجوان ایشان ( اول دبیرستان ) دوست داره رایانه داشته باشد و خوب من هم که مجرد و هزینه هام نسبتاً کم، تصمیم گرفتم مثلا کار خیر بکنم و یک رایانه ارزان و مناسب براش جمع و جور بکنم و البته هزینه اش را هم ضمن تخفیف حسابی به صورت اقساط دریافت کنم. البته قرار نبود ایشان در جریان قرار بگیرن که من خودم سیستم را می فروشم و گفتم یک امتیاز خرید اقساطی هست که خودم نمیخوام ازش استفاده کنم.

وقت انتخاب قطعات هم بنده فقط در مورد نمایشگر، کیبورد و موس و البته کیس نظر مادرش را جویا شدم، اما با تعجب شاهد این بودم که دست بر روی گران ترین مدل ها گذاشتند و ضمناً  میخواستن هارد 500 گیگابایت باشد، چون پسر عموی این دختر هم هاردش 500 گیگابایت است!

با هزار بحث که بابا جان من با این همه کار کامپیوتری هاردم 100 هست (اون زمان البته هارد 500 بالاترین ظرفیت موجود در بازار بود) تا رضایت دادن براشون یک هارد 250 خرید کنم.

این مشکل فرهنگی است و نمیتوان گفت اقشار کم درآمد و ضعیف تر از نظر مالی دچارش نیستند ...

Present, KH.I.A.2500, FREE MAN, sghanbare1, MOHAMMAD JAFAR

Major II

Major II

نماد کاربر
316

تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

توسط Lord_Jason » جمعه 28 بهمن 1390 10:29

مشکل اصلی در تمام بحث های بالا، فقر فرهنگی و عدم اطلاع از وضعیت دنیای اطراف است. یادمه روز اولی که "یارانه ها" واریز شد همه ی مردم چه در محلات بالای تهران و چه در دور افتاده ترین شهرها به سمت خودپردازها ی بانک هجوم بردند، در حالی که همه این احتمال را می دادند که نکند این پول فقط ظرف چند روز پرداخت شود و بعد سرشان کلاه برود...
مشکل اصلی مردم ما "فرهنگ خبر رسانی شفاهی" و "منبری" و "سر کوچه ای" است. تا زمانی مردم از روی آگاهی و مطالعه روزنامه، کتاب و اینترنت و ارتباط با مسایل روز دنیا آشنا نشوند اوضاع همین هست. در این مسایل هم که رسانه های دسته جمعی ما بسیار ضعیف عمل می کنند. روزنامه ها که همگی یک قالب و یک چارت خبری و تحلیلی دارند، صدا و سیما هم که هیچ توجهی به ارتقای فرهنگ شهرنشینی جدید ندارد و تمام هم و غمش "جنبش 99 درصدی مردم آمریکا" است...کاربرد اینترنت هم که در ایران مختص به ثبت نام فلان دانشگاه و پیش خرید فلان خودرو یا چت و وبکم شده. در سایت های فارسی هم کمتر منبعی دیدم که به مسایل اجتماعی و فرهنگی بدون گرایش سیاسی بپردازد. متاسفانه رسانه های ما بجای اینکه چیزی به دانسته ها و داشته های خودمان اضافه کنند، تمام ذهن خود را به مسایل سیاسی و حواشی آن معطوف کرده اند.
وقتی هیچ مرجع و منبعی برای آموزش و ارتقای فرهنگ اجتماعی نداریم، مردم چگونه آگاه شوند؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Present, Tiger_II, pedmehr

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 28 بهمن 1390 12:39

شما که خودتان گلایه از سیاسی کردن مسائل داشتید چرا با نگرش سیاسی در مورد مسائل صد و سیما نظر می دهید؟
باید گفت حرف شما متین اما بدجور دم خروس در کلام شما نمایان است ...

وقتی هیچ مرجع و منبعی برای آموزش و ارتقای فرهنگ اجتماعی نداریم، مردم چگونه آگاه شوند؟

دوست عزیز، اتفاقا اعتراض ما به همین شکل گیری این مراجع و منابع مد نظر شما است . . .

ما فاقد فرهنگ نیستیم ! بلکه در حال از دست دادن فرهنگی که قبلا داشتیم هستی. دلیلش هم همین منابع و مراجعی است که شما تعدادش را کم می دانید!

Present

Major II

Major II

نماد کاربر
316

تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

توسط Lord_Jason » جمعه 28 بهمن 1390 13:15

MiimA نوشته است:شما که خودتان گلایه از سیاسی کردن مسائل داشتید چرا با نگرش سیاسی در مورد مسائل صد و سیما نظر می دهید؟
باید گفت حرف شما متین اما بدجور دم خروس در کلام شما نمایان است ...

دوست عزیز، اتفاقا اعتراض ما به همین شکل گیری این مراجع و منابع مد نظر شما است . . .

ما فاقد فرهنگ نیستیم ! بلکه در حال از دست دادن فرهنگی که قبلا داشتیم هستی. دلیلش هم همین منابع و مراجعی است که شما تعدادش را کم می دانید!

وقتی شما در مورد عملکرد یک مجموعه ی بشدت "سیاست زده" صحبت می کنید، چگونه می توانید از بزرگترین معایب آن چشمپوشی کنید؟ صحبت شما همانند این است که بگوییم در قضاوت عملکرد یک سارق، از سرقتِ او چشمپوشی کنیم! اینرا قبول دارید که خیلی از عناصر و مدیران تصمیم ساز فرهنگی ما(در روزنامه ها و مجلات و رادیو و تلویزیون) به وظایف خود واقف نیستند یا هستند و به خود زحمت کارِ صحیح و اصولی فرهنگی را نمی دهند. بله، این منابع و مراجع وجود دارند، اما اینکه به وظیفه و رسالت فرهنگی خود عمل می کنند یا خیر بحث دیگری است.
ما فاقد فرهنگ نیستیم، نخیر. اما دقیقاً صحبت من همین بود که فرهنگ قبلی و قدیمی ما عامل نابسامانی در این مساله ی مورد بحث است. همین فرهنگ "بحران سازی شفاهی" و صحبت های کوچه و خیابانی و حاشیه سازی زاییده ی فرهنگ قدیمی ماست. اگر دقت کنید چنین مسائلی در محلات قدیمی و سنتی بیشتر نمود پیدا می کند و در محیط های شهری و مدرن کمتر دیده میشود، گرچه هرگز حذف نشده است اما شدت آن کمتر شده.
عرائض من دقیقاً به این نکته اشاره داشت که مردم باید عادت کنند که از  منظر حرف های صف نانوایی و داخل مترو و سر کوچه به مسایل نگاه نکنند، حداقل اخبار و تحلیل هایی که در رسانه های امروزی چون تلویزیون و روزنامه و اینترنت مطرح می شود مستند تر است و سریعتر و مطمئنتر میتوان در مورد صحت و سقم آن نتیجه گیری نمود.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Night_Raven, pedmehr, FARSHAD.ADL

بعدي