در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major I

Major Ino avatar
پست ها

863

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 29 دی 1388 22:53

محل سکونت

البرز

آرشيو سپاس: 4495 مرتبه در 800 پست

پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سوری

توسط FARSHAD.ADL » يکشنبه 21 اسفند 1390 23:42

عصر ایران دوباره به آخرین روزهای اسفند رسیده ایم و به زودی "چهارشنبه سوری" از راه می رسد.

روز چهارشنبه سوری در جامعه ایران، سال هاست به مساله ای ملی بدل شده است. برخی آن را سنتی خرافی و مغایر با ارزش های اسلامی می دانند و برخی دیگر نشانه هویت ملی ایرانیانش می دانند و با انگیزه حفظ ملیت ایرانی، در پاسداشت آن می کوشند.

کسانی که با موضع گیری های افراطی خود چهارشنبه سوری را به عرصه تضاد دین و ملیت ایرانیان امروز بدل کرده اند، ناخواسته ( و شاید هم عالمانه و عامدانه ) در تنور ناخوشایند تقابل اسلام و ایران می دمند.

مخالفان چهارشنبه سوری را شاید بتوان به سه دسته تقسیم کرد:

نخست آنانی که این روز را نشانه "جهل ایرانی ماقبل اسلام" می دانند و در مجموع معتقدند چهارشنبه سوری لکه ننگ فرهنگ ایرانی است و باید این ننگ را را از دامن این فرهنگ زدود. در این دیدگاه نوعی مخالفت رادیکال با ایران باستان و سنن ملی آن دوران وجود دارد. در واقع چنینی دیدگاهی، حاوی رادیکالیسم ضد باستانگرایانه است.

دوم زرتشتیانی که آتش را پدیده ای مقدس و واجد حرمت می دانند و پریدن از روی آن، آن هم از سر سرمستی و سبکسری را عملی ناشایست و ناروا می شمارند. از نظر این دسته  از ایرانیان غیرمسلمان، چهارشنبه سوری، نه سنتی ایرانی و زرتشتی بلکه میراث ورود عرب ها به ایران است. پس آن به که در ترویج و تحکیم این سنت غیرایرانی، نکوشیم.


دسته سوم از مخالفان چهارشنبه سوری، کاری به ریشه های تاریخی و مذهبی این سنت ملی ندارند بلکه از منظری اجتماعی و مدرن، فقط به پیامدهای نامطلوب این " جشن ممنوع " می نگرند. این دسته از منتقدین، چهارشنبه سوری را عرصه بروز "وندالیسم" (ویرانگری) می دانند و هنجارشکنی های رایج در چهارشنبه سوری را مخالف "نظم و امنیت" می دانند؛ عناصری که در غیاب آنها، کار هیچ جامعه ای به سامان نمی شود.

موافقان چهارشنبه سوری را نیز احتمالاً در سه دسته می توان جای داد:
نخست کسانی که از سر ایرانگرایی، در پاسداشت چهارشنبه سوری می کوشند تا به سهم خویش، نگذارند چهارشنبه سوری نیز به سرنوشت عید مهرگان یا روز سپندارمزدان دچار شود و با رخت بر بستن از یادها، زنده شدن دوباره اش مستلزم فریادها باشد.

این گروه از حامیان چهارشنبه سوری ، نه تنها با دیدگاههای تقابلی درباره چهارشنبه سوری موافقتی ندارند بلکه دیدگاه زرتشتیان مخالف چهارشنبه سوری را نیز رد می کنند.

دسته دوم کسانی اند که از فرط کمبود شادی، در جست و جوی روزها و آیین هایی هستند که دست آنها را برای ریختن به خیابان ها و هلهله کردن و کارناوال راه انداختن باز می کند.

در واقع کاهش کنترل اجتماعی در چنین روزی، آنها را از احساس آزادی و امکان شادی بیشتری بهره مند می کند و هم از این روست که آنان هر ساله، جزو کنشگران اجتماعی ای می شوند که رفتارشان در خدمت تداوم سنت چهارشنبه سوری است.

دسته سوم اما با انگیزه های سیاسی به میدان می آیند. آنها بیش از آنکه دغدغه حفظ  سنن ایران باستان و یا یافتن محملی برای شادبودن و آزادبودن داشته باشند، به مخالفت با وضع موجود می اندیشند. برای آنها چهارشنبه سوری و سیزده به در و صعود تیم ملی به جام جهانی فرق چندانی با فلان تجمع سیاسی ندارد. این دسته از موافقان، در مقام ابراز مخالفت با وضع سیاسی و اجتماعی موجود، معمولاً به عرصه رفتارهای وندالیستی نیز در می غلطند و امنیت عمومی را حقیقتاً مخدوش می کنند. آنها همیشه برای "نه" گفتن به خیابان ها می آیند و همین امر موجب تشدید حساسیت بیشتر نسبت به روز چهارشنبه سوری می شود.

در واقع گروه اول مخالفان و گروه وندال ها(تخریبگران)، خواسته یا ناخواسته، شب چهارشنبه سوری را که می تواند با جشن های شاد و آزاد مردمی به پایان رسد، به عرصه بروز تنش های فکری ، اجتماعی و گاه حتی سیاسی بدل می کنند.  

اما چه کار می توان کرد که هر سال در آستانه نوروز، شاهد چنین تنش هایی در جامعه ایران نباشیم؟ بی شک یکی از عوامل کاهش تنش، افزایش رواداری اراده های رسمی نسبت به سنت چهارشنبه سوری است. بر فرض که در سنت چهارشنبه سوری، پاره ای ایده های بی پایه هم وجود داشته باشد. آیا این ایده ها تهدیدی برای جامعه ایجاد می کند؟

آیا در کارناوال های آیینی و مناسکی که در مناسبت های مذهبی در سراسر کشور برپا می شوند، هیچ  آموزه نادرست نامربوط به دین وجود ندارد؟ قطعاً وجود دارد و مروری بر کتاب حماسه حسینی شهید مطهری که در آن از خرافات وارد شده بر ماجرای عاشورا انتقاد شده ، مؤید این مدعاست.

در رفتار عامه مردم، چه رفتار عرفی مذهبی و چه رفتار ملی، همیشه خلل ها و اشکالاتی وجود دارد. اگر در حوزه دین با رفتارهای نادرست عامه مردم با تساهل و تسامح برخورد می شود، در حوزه ملیت نیز می توان چنین رویه ای را در پیش گرفت. سخت گیری با مردم، آن هم در جزئیات، نه به سود جامعه است نه به سود دولت.

از سوی دیگر ، کسانی هم که  چهارشنبه سوری را به عرصه بروز وندالیسم بدل می کنند، باید بدانند که مهمترین پیامد این رفتار آنها تقویت رادیکال های ضد سنن ملی است که با تخریب ها و کشته ها و مجروح های چهارشنبه سوری ، بهترین بهانه را به دست می آورند که "می بینید چه رسم وحشتناکی است این چهارشنبه سوری خرافی؟"  

علاوه بر این، وندالیسم و آشوبگری شب چهارشنبه سوری، امنیت و گاه حتی حیات انسان های بی گناهی را به خطر می اندازد که در آستانه سال نو، مهیای جشن نوروز هستند.

بی تردید غوغاسالاران و وندالیست های دستگیر شده در روز و شب چهارشنبه سوری، پس از دستگیری انتظار دارند مراجع امنیتی و قضایی، حقوق انسانی آنها را پاس بدارند و با درشتی با آنها برخورد نکنند. اما آیا این افراد، پیش از دستگیر شدن، لَختی به حقوق انسان های بی گناهی که از گوشه و کنارهای کوچه و چنارهای تهران عبور می کنند، می اندیشند؟!

کدام سنت سیاسی و دینی و حتی غیردینی به آنها اجازه  می دهد برای ابراز شادمانی خود ، انواع و اقسام ترقه ها و نارنجک ها را با بی مسئولیتی هر چه تمام تر، به این سوی و آن سوی شهر پرتاب کنند و هزینه این شادی سفیهانه آنان، آسیب دیدن سر و چشم و آتش گرفتن و گاه حتی از دست رفتن جان رهگذران و مردمان بی پناه و بی گناهی باشد که به ناچار در آن " شب ترقه ها و نارنجک ها " به خیابان آمده بودند.

ضربه ای که اینان به آیین چهارشنبه سوری می زنند ، به مراتب بیش از کسانی است که رسماً و علناً کمر به نابودی سنن زیبای ایرانی بسته اند.

آری، به نظر می رسد که همه موافقان و مخالفان چهارشنبه سوری، بویژه افراطیون دو سر این طیف، باید در بینش و کنش خود تاملی دوباره کنند.  

   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FARSHAD.ADL تشکر کرده اند:
kingday, ناپلئون بناپارت, SORENA, CAPTAIN PILOT, Present, behrad90, DJ Dani, Erratic, ASHKAN95

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

714

تشکر کرده: 97 مرتبه
تشکر شده: 146 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط Erratic » دوشنبه 22 اسفند 1390 01:19

طبق معمول بار سنگین تمام مسولیت ها افتاد بر دوش مردم!
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Erratic تشکر کرده اند:
ناپلئون بناپارت, mj_piremard, behrad90

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

55

تشکر کرده: 12 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 آذر 1386 11:14

آرشيو سپاس: 108 مرتبه در 24 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط gh742 » دوشنبه 22 اسفند 1390 07:40

'گویند چون سیاوش با اسبش از میان آتش به سلامت عبور کرد بی گناهیش ثابت شد و آتش به عنوان نماد بیگناهی در بین ایرانیان رسمیت یافتو چون عبور سیاوش از آتش در شب چهارشنبه آخر سال اتفاق افتاد از آن پس ایرانیان این روز را  گرامی داشتند و هر ساله با پریدن از روی آتش  در آستانه سال نو  گناهان خود را از بدن زدوده و با تنی پاک به استقبال سال نو میروند بایسته است که مسئولان با برگزاری آبرومند این مراسم و اجرای این مراسم توسط خود ,پاسداشتی داشته باشند از این آیین کهن کشورمان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب gh742 تشکر کرده اند:
behrad90, kalafe2006, azarakhsh45, Erratic, ناپلئون بناپارت, ASHKAN95

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

374

تشکر کرده: 28 مرتبه
تشکر شده: 65 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 14 بهمن 1386 13:04

آرشيو سپاس: 754 مرتبه در 232 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط kingday » دوشنبه 22 اسفند 1390 13:21

من شخصا به این مراسم نه از نظر رسم و رسومات و نه از نظر ریشه های دینی و مذهبی بلکه صرفا بهانه ای برای شادی و پایکوبی معتقدم نباید با اون برخورد بشه اما با کسانی که این شادی رو به عزا تبدیل میکنند باید برخورد بشه

منظورم اون افراد بی مغز و نادانی هستش که با ایجاد انفجار و اسیب به خود و دیگران کل موضوع رو به انحطاط میکشن و کلا بی جنبه بودن و حماقت خودشون رو علنا ثابت میکنند.

به نظر شما انفجار یک نارنجک و ترساندن و ایجاد خطر برای دیگران چه رابطه ای با مراسم چهارشنبه سوری و رسم و رسومات ما ایرانیها داره

پریدن از روی اتش چه ارتباطی با صدای مهیب و ازار دیگران و حتی اسیبهای شدید بدنی داره؟؟

به غیر از حماقت رابطه دیگه ای وجود داره ؟؟

البته بخشی از این رفتار به تخلیه انرژی جوانی و خودنمایی هم مربوط میشه که با فرهنگ سازی و وقیح دونستن اون میشه این مشکل رو حل کرد.

میدونید هر سال چندصد نفر بخاطر این مراسم باستانی معلول یا کشته میشن؟؟  

اگه بخواهیم عادلانه قضاوت کنیم مضرات اون به علت سفیهانه برگذار شدن اون بیشتر از منافع اون هست و شرکت کردن در این مراسم توام با خطرات خاص خودش هست

از جنبه دیگر هم نمیشه این مراسم رو تعطیل کرد

پس تنها راه حل برخورد کردن خود ما به عنوان افرادی عاقل با عوامل خطر ساز هست

در کل خوش باشید  و سال نو هم مبارک

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kingday تشکر کرده اند:
azarakhsh45, Sami 1993, ASHKAN95, Erratic

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

841

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط SORENA » دوشنبه 22 اسفند 1390 15:18

این تنها جشن ملی خود جوش مردمی هست که داریم

منم با این پدیده نارنجک مخالفم ، دیروز دیدم تو سوپر مارکت ها وسایل آتش بازی و نور افشانی ایرانی با توصیه های ایمنی روش بود و نحوه ی استفاده صحیح خوشحال شدم بعد از این همه سال(چون اجناسی از این دست فقط ترک و چینی بودن و قاچاق و اکثرا غیر ایمن)

دیگه نیازی نیست برای تهیه  یک خواسته ساده و مشروع مثل یک آبشار یا کوزه رنگی نورافشانی به مولوی یا تجریش سر بزنیم تا بصورت مخفیانه و غیرقانونی اون رو تهیه کنیم
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
ASHKAN95, FARSHAD.ADL, Erratic

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط mj_piremard » دوشنبه 22 اسفند 1390 17:03

با سلام
نباید به طور کل باهاش برخورد بشه به نظر من تحت کنترل و جاهای خاصی برای مردم در نظر گرفته بشه و با مراسم آتش بازی مدرن(نه با سیگارت و نارنجک) یه چیزی به قول معروف در حد المپیک و حتی اضافه کردن موزیک زنده میشه یه روز و جشن خوب به مردم هدیه کرد
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
FARSHAD.ADL, Erratic

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

801

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 25 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 آبان 1385 20:26

محل سکونت

تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي

آرشيو سپاس: 8526 مرتبه در 681 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط DJ Dani » دوشنبه 22 اسفند 1390 20:03

چهارشنبه سوری یکی از جشن ها تاریخی کشورمان هست و قطعا باید حفظ شود.
اما به قول دوستان شیوه فعلی اجرای آن صحیح نیست , پرتاب مواد محترقه و ... که موجبات آسیب مردم و نهایت فراری دادن آنها را از مراسمی دل انگیز می شود بهانه ای شده برای از بین بردن آن.
شما ببینید همین لفظ "چهارشنبه آخر سال" خودش توهینی هست برای تاریخی چند هزار ساله , ولی بیان همین موضوع تنها به علت بهانه هایی است که برخی ها آن را با میدان جنگ اشتباه می گیرند و البته مواردی دیگر که عصر ایران به آن اشاره کرده است.
جوان باید شادی کند و انرژی خود را تخلیه نماید , در این هیچ شبهه ای نیست ولی هرکاری راهش را دارد و مسلما روش فعلی جز ضربه وحشتناکی که در بلند مدت به رسم چهارسوری می زند هیچ اثری ندارد.
درحال حاضر اگر با والدین یک نوجوان در این مورد صحبت کنید قطعا دعا دعا می کند که هرچه زودتر این شب به پایان برسد و فرزندش آسیبی در روزهای منتهی به عید نبیند,خوب همینجا می شود اثرات این حرکات را دید.
مگر رسوم سابق مانند پریدن از روی آتش و جشن و ... چه عیبی داشت که به جنگ خیابانی روی آوردیم؟
حالا برخی موارد سبک ایرادی ندارد ولی انصافا مواردی بوده که شخصا چندین بار از مرز آسیب شدید از کنارشان گذشتم در حالی که هیچ نقشی در انجام آن نداشتم , البته خوشبختانه سال به سال که می گذرد به رسوم سابق نزدیک می شویم و این جای خوشحالی دارد.
امیدوارم روزی برسد که جشن های سنتی و تاریخی مان را مانند مهرگان , سپندارمذگان , چهارشنبه سوری و ... را به روش و آیین خودش انجام دهیم و زنده نگاه داریم و برخی به جای انکه همه بنا را بر غم و اندوه بگذارند کمی به فکر شادی ملت باشند تا اوضاع تا به این حد پیچیده نگردد.
:razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب DJ Dani تشکر کرده اند:
sghanbare1, Ruozbeh, Erratic, typhoon, FARSHAD.ADL, Alpha4, CAPTAIN PILOT, shola

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

714

تشکر کرده: 97 مرتبه
تشکر شده: 146 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

Re: پیوند «رادیکالیسم» و «وندالیسم» برای نابودی چهارشنبه سور

توسط Erratic » دوشنبه 22 اسفند 1390 22:11

با تشکر از دوستان :razz:

بی شک هر کسی که قصدش از بین بردن مراسم اصیلی چون مراسم چهارشنبه سوریه ایرانی نیست و فقط میخواهد فرهنگ و مراسم غنی!!!! اعراب رو به طور "کامل"قالب ملت ایران بکنه.

شما همه جوره دفاع کردین از این مراسم اما واقعا چگونه میشه این مسئله رو حل کرد.

چیزایی که داریم اینهان.

1-قشر جوان جامعه حدودا 6 و متاسفانه در مواقعی کمتر تا نهایتا 26 که مراسم چهارشنه سوری رو به این وضع در میارن
2-ترقه های بسیار خطرناک که به هر شکلی باید باهاشون برخورد بشه

در باره ی شماره ی یک که باید بگیم ایا واقعا خانواده ها با تربیت فرزندانشون کار نمیکنن؟؟؟ ایا راهنمایی نمیکنن؟؟؟ بی شک اینکارها صورت میگیره اما عوامل خارجی بر عوامل و تربیت داخلی در بیشتر موارد چیره میشن.

به نظر من بهترین راهکارش فرهنگ سازیه
بی شک تلوزیون بزرگترین شبکه رسانه ای کشوره و اکثر فرهنگ ها و تربیت ها از همین تلوزیون درمیان.
چند بار شد که شما در تلوزیون ببینید که در زمان های قدیم در شب چهارشنبه سوری چکار میکردند؟؟؟؟؟
اصلا چندبار شده که شما در تلوزیون برنامه ای در مسیر فرهنگ سازی شب چهار شنبه سوری پخش بشه.مگر دوسال اخیر که کلا یه انیمیشن ساختن با یه گزارش ساده از بیمارستانها.

دومیش بحث بودن یا نبودن ترقه ست که همه میدونن که اکثر این مواد بسیار خطرناک از چین وارد میشه؟؟ ایا تاحالا شنیدین که محموله ای رو بگیرن که توش مواد منفجره یا اینجور مسائل باشه؟؟؟
اگر ترقه ای نباشه کسی ترقه بازی نمیکنه مگر ادمای خراب که خودشون مشکل دارن.

:razz:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Erratic تشکر کرده اند:
typhoon, CAPTAIN PILOT


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان