در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

جاسوسی که برای 3 کشور بمب اتمی ساخت +عکس

توسط Qaher1406 » چهارشنبه 9 فروردین 1391 14:39

اما کلوس فوکس که بود و چگونه باعث شد تا 3 کشور آمریکا ، شوروی سابق و انگلستان به بمب اتمی دست پیدا کنند؟ برای یافتن پاسخ این سوال این مطلب را مطالعه کنید.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، چیزی در حدود 67 سال از انفجار اولین بمب اتمی در جهان می گذرد و رقابت برای ساخت این سلاح مخرب و ویران کننده همچنان در بین کشورهای مختلف ادامه دارد. ایالات متحده آمریکا به عنوان اولین دارنده بمب اتمی در جهان و تنها کشوری که از سلاح اتمی به صورت عملی استفاده کرده است در سال 1945 اولین بمب اتمی جهان را با موفقیت آزمایش کرد.
بمبی که به وسیله پروژه وسیع " مانهاتان " ساخته شده و تبدیل به اولین بمب اتمی جهان شد. در گروه دانشمندانی که بر روی این پروژه فعال بودند می توان به اسم های زیادی همچون : جی رابرت اپنهایمر ، ادوارد تلر و کلوس فوکس اشاره کرد. اما کلوس فوکس که بود و چگونه باعث شد تا 3 کشور آمریکا ، شوروی سابق و انگلستان به بمب اتمی دست پیدا کنند؟


این دانشمند و فیزیک دان آلمان به تاریخ 29 دسامبر سال 1911 میلادی در آلمان به دنیا آمد. او سومین فرزند در بین 3 فرزند خانواده بود. وی در سالهای دهه 20 و 30 میلادی در دانشگاه های لایپزیک و کیل در کشور آلمان به تحصیل در رشته فیزیک پرداخت . در اوایل دهه 30 میلادی و همزمان با روی کار آمدن نازی ها در آلمان وی شدیدا در سیاست فعال شده و نهایتا به حزب کمونیست آلمان پیوست.
در سال 1933 وی به دلیل فشار زیاد نازی ها آلمان را به مقصد فرانسه ترک کرده و سپس از آنجا به انگلستان نقل مکان کرد. در سال 1936 وی نظریه در مورد " مکانیزم های کوانتومی " ارائه داد که باعث شد کرسی استادی در دانشگاه ادینبورگ به وی اطلاع شود.او در سال 1937 میلادی مدرک دکترای خود را در رشته فیزیک از دانشگاه بریستول دریافت کرد.

با شروع جنگ دوم جهانی فوکس به عنوان یک آلمانی برای چند ماه به کمپی در ایالت کبک در کشور کانادا فرستاده شد اما پس از مدتی با وساطت پرفسور " مارکس بور" به انگلستان بازگشت و مشغول به کار بر روی کار بر روی پروژه بمب اتمی انگلستان شد. او در سال 1942 میلادی رسما به عنوان یک شهروند و تبعه انگلستان سوگند یاد کرد.


اما وی از سال 1941 ارتباط خود را با سفارت شوروی در لندن بر قرار کرده بود و روسها نیز او را با اسم رمز " Rest " می شناختند. پس از این که آلمان به اتحاد شوروی حمله کرده و متفقین غربی با شوروی سابق دست اتحاد دادند ، فوکس هم برای خود این گونه نتیجه گیری کرد که با توجه به اتحاد غرب و شرق در این موضوع باید شوروی را از اسرار غرب آگاه کند. در سال 1945 میلادی وی به آمریکا منتقل شد و به پروژه " منهتن" برای ساخت بمب اتمی آمریکا پیوست.
در این میان وی به وسیله ارتباط گیری با عوامل شوروی در خاک آمریکا اسرار زیادی را در مورد این پروژه به دست روسها رساند. " ایگور کورتاچوف" پدر برنامه اتمی شوروی بعدها از این اسناد به عنوان " مواردی بسیار ارزشمند " یاد کرده بود که به روسها در ساخت بمب اتمی کمک کرد. بسیاری معتقد هستند که بدون اطلاعات فوکس روسها هرگز نمی توانستند به آن سرعت و تا سال 1949 میلادی اولین بمب اتمی خود را با موفقیت آزمایش کنند. پس آزمایش موفقیت آمیز بمب اتمی آمریکا و پایان جنگ دوم جهانی فوکس به انگلستان بازگشت و این بار با استفاده از اطلاعاتی که در خلال پروژه منهتن به دست آورده بود به کار بر روی پروژه بمب اتمی انگلستان مشغول شده و همچنان به جاسوسی و رساندن اطلاعات به روسها نیز ادامه می داد.

در همین حین و در با جهت گیری های دو ابرقدرت پس از جنگ ، در جهان غرب برنامه هایی برای مقابله با نفوذ شوروی به اجرا در آمد. در این تحقیقات مامورین سازمان " اف بی آی " توانستند رد فوکس را پیدا کرده و به انگلیسی ها اطلاع دادند. انگلیسی ها که در ابتدا قصد نداشتند باعث اطلاع روسها از لو رفتن مامورشان آگاه شوند او را تحت مراقبت قرار دادند.
در این بین مامورین سازمان امینت داخلی انگلستان " MI5 " در پوشش همکاران و گفتگوهای دوستانه سعی کردند که وی را به اعتراف وادار کنند که وی در مراحل اول هر گونه جاسوسی برای شوروی را انکار کرد. در ژانویه 1950 میلادی فوکس خود به جاسوسی برای شرق اعتراف کرده و بازداشت شد.
وی در دادگاه به دلیل انتقال اسرار طبقه بندی شده به کشور دیگر به 18 سال حبس محکوم شد. وی پس از طی 9 سال از مدت محکومیت خود از زندان آزاد شد و به دلیل اینکه ملیت انگلیسی وی از وی سلب شده بود به آلمان شرقی رفت و تا پایان عمر در این کشور زندگی کرد. این فیزیکدان و جاسوس هسته ای که در برنامه اتمی سه کشور آمریکا ، شوروی سابق و انگلستان نقشی حیاتی را ایفا کرد نهایتا در 26 ژانویه 1988 میلادی در آلمان شرقی از دنیا رفت.

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/107575
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, shola, oweiys, KH.I.A.2500, airplane, Mehrab373, GH58, sghanbare1, F-14 Fan, anga2009, Shahbaz, mojtabba, typhoon, Ali$amir, FARSHAD.ADL

Moderator

Moderatorno avatar
پست ها

2646

تشکر کرده: 716 مرتبه
تشکر شده: 86 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 9 خرداد 1386 19:41

آرشيو سپاس: 15736 مرتبه در 1685 پست

Re: جاسوسی که برای 3 کشور بمب اتمی ساخت +عکس

توسط Shahbaz » پنج شنبه 10 فروردین 1391 10:22هنگامی که فوکس و گروه برای جداسازی اورانیم در دانشگاه کلمبیا در نیو یورک کار می کردند  چندین هزاز کیلومتر انطرف تر در کنار دروازه های مسکو ایگور کورچاتف رئیس طرح اتمی روسیه با گروهش  مشغول به کار بود و هر سطری که از فوکس می رسید را با علاقه مطالعه می کردند.و اشتباهات و راههای انحرافی که امریکایها و انگلیسیها با ان مواجه می شدند برای روسها صرفه جویی می شد.
....
....
هنگامی که افسر رابط پاکتی حاوی 1500 دلار را به فوکس داد او به شدت ناراحت شد و ان را رد کرد
فوکس جاسوسی بود که به خاطر اعتقادش کار می کرد .
.....
.....
در اوت 1949 عقربه های حساس یک هواپیما در ابهای جنوب شرق اسیا متوجه یک ابر رادیو اکتیو شده بودکه منشا ان خاک شوروی می توانست باشد. زنگهای خطر و هشدار به صدا درامد.در امریکا همه از شنیدناین خبر یکه خوردند
.....
....
رد پایی که موجب کشف هویت جاسوس لس الاموس شد برای چند دهه محرمانه ماند
...
....
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
.
امام خمینی (ره ) :
  اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Shahbaz تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, behrad90, shola, oweiys, Qaher1406, KH.I.A.2500, ASHKAN95


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان