تمديد ماموريت تلسكوپ فضائي كپلر

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

تمديد ماموريت تلسكوپ فضائي كپلر

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 17 فروردین 1391, 10:41 pm

 
تمديد ماموريت تلسكوپ فضائي كپلر
 
ناسا اعلام كرد تلسكوپ فضائي كپلر حداقل بيشتر از 4 سال ديگر به فعاليت خود ادامه خواهد داد . بر اساس برنامه ناسا در ماه نوامبر ماموريت كپلر به پايان ميرسيد اما با تصويب اعتبار مالي پيشنهادي ، برنامه كپلر تا پايان سال 2016 تائيد شده است .

 تصویر  
تلسكوپ 600 ميليون دلاري كپلر در مارس 2009 پرتاب شد و ماموريت آن يافتن سيارات شبه زميني در نقطه قابل سكونت از فاصله ستاره آن ميباشد . يعني فاصله اي از ستاره كه بتواند آب مايع و حيات احتمالي را پشتيباني كند .

اين تلسكوپ با روشي كه دانشمندان به آن " متد ترانزيت " ميگويند ، قادر به شناسائي سيارات ميباشد . بر اين اساس كه سياره بيگانه هنگام عبور از جلوي ستاره خود (از ديد كپلر) باعث كاهش درخشش نور ستار ميشود .

اين ابزار بسيار مفيد واقع شد بطوريكه كشف 61 سياره بيگانه به اين روش به تائيد قطعي رسيده و حدود 2300 سياره ديگر هم كه كپلر موفق به شناسائي آنها شده به عنوان كانديد در حال مطالعه وبررسي ميباشند . اعضاي تيم كپلر در ناسا اعتقاد دارند بيش از 80 درصد از اين كانديدها قطعا سياره هستند.

كپلر به عنوان منبع منحصر به فرد براي شناسائي سيارت كهكشان ما و تحقيقات سيارات فراخورشيدي يك موفقيت برجسته محسوب ميشود . تمديد ماموريت كپلر باعث ميشود 4 سال ديگر در جستجوي سيارت فراخورشيدي باشد. راجر هانتر مدير پروژه كپلر ميگويد كپلر در درك ما از سيارات فراخورشيدي و تنوع ستاره اي يك انقلاب ايجاد كرده است .

مشهورترين كشف كپلر سياره Kepler-22b ميباشد .اين سياره در فاصله اي از ستاره اش(habitable zone ) قرار دارد كه امكان وجود آب و حيات در آن وجود دارد  

   تصویر       تصوير فرضي از سياره  Kepler-22b   [SIZE=85] 
 
    [SIZE=85]  22b در فاصله 600 سال نوری و در مدار ستاره ای مشابه خورشید، در حرکت است. وسعت این سیاره 2.4 برابر زمین است و هر 290 روز یکبار به دور ستاره اش می چرخد، و در منطقه قابل سکونت از ستاره اش واقع شده، منطقه ای که در آن امکان وجود آب در حالت مایع وجود دارد.     

 تصویر


  : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

 تصویر
شماره دهم [COLOR=#000000]- تیرماه 1391  ([COLOR=#C00000]بر روی تصویر کلیک نمائید) 
 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”