جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

تمديد ماموريت تلسكوپ فضائي كپلر

توسط behrad90 » پنج شنبه 17 فروردین 1391 21:41


تمديد ماموريت تلسكوپ فضائي كپلر

ناسا اعلام كرد  تلسكوپ فضائي كپلر حداقل بيشتر از 4 سال ديگر به فعاليت خود ادامه خواهد داد . بر اساس برنامه ناسا در ماه نوامبر ماموريت كپلر به پايان ميرسيد اما با تصويب اعتبار مالي پيشنهادي ، برنامه كپلر تا پايان سال 2016 تائيد شده است .


تلسكوپ 600 ميليون دلاري كپلر در مارس 2009 پرتاب شد و ماموريت آن يافتن سيارات شبه زميني در نقطه قابل سكونت از فاصله ستاره آن ميباشد . يعني فاصله اي از ستاره كه بتواند آب مايع و حيات احتمالي را پشتيباني كند .

اين تلسكوپ  با روشي كه دانشمندان به آن " متد ترانزيت " ميگويند ، قادر به شناسائي سيارات ميباشد . بر اين اساس كه سياره بيگانه هنگام عبور از جلوي ستاره خود (از ديد كپلر) باعث كاهش درخشش نور ستار ميشود .

اين ابزار بسيار مفيد واقع شد بطوريكه  كشف 61 سياره بيگانه به اين روش به تائيد قطعي رسيده و حدود 2300 سياره ديگر هم كه كپلر موفق به شناسائي آنها شده  به عنوان كانديد در حال مطالعه وبررسي ميباشند . اعضاي تيم كپلر در ناسا اعتقاد دارند بيش از 80 درصد از اين كانديدها قطعا سياره هستند.

كپلر به عنوان منبع منحصر به فرد براي شناسائي سيارت كهكشان ما و تحقيقات سيارات فراخورشيدي يك موفقيت برجسته محسوب ميشود . تمديد ماموريت كپلر باعث ميشود 4 سال ديگر در جستجوي سيارت فراخورشيدي باشد. راجر هانتر مدير پروژه كپلر ميگويد كپلر در درك ما از سيارات فراخورشيدي و تنوع ستاره اي يك انقلاب ايجاد كرده است .

مشهورترين كشف كپلر سياره Kepler-22b ميباشد .اين سياره در فاصله اي از ستاره اش(habitable zone ) قرار دارد كه امكان وجود آب و حيات در آن وجود دارد

  
تصوير فرضي از سياره Kepler-22b
  
کپلر 22b در فاصله 600 سال نوری و در مدار ستاره ای مشابه خورشید،  در حرکت است. وسعت این سیاره 2.4 برابر زمین است و هر 290 روز یکبار به دور ستاره اش می چرخد، و در منطقه قابل سکونت از ستاره اش واقع شده، منطقه ای که در آن امکان وجود آب در حالت مایع وجود دارد.

منبع :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
شماره دهم - تیرماه 1391 (بر روی تصویر کلیک نمائید)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
nima-rad, shaman, SAMAN, Shahbaz, CAPTAIN PILOT, oweiys, Mohammad 1985, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان