در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

340

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 30 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 آبان 1389 20:50

آرشيو سپاس: 1985 مرتبه در 313 پست

ژنرال داگلاس مک‌آرتور ، برکناری و نظرش در مورد کشور های آسیا

توسط m-sajedy » جمعه 25 فروردین 1391 11:45
یازدهم اپریل 1951 هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریكا مك آرتور، ژنرال پنج ستاره و فرمانده نیروهای این كشور در منطقه اقیانوس آرام از جمله ژاپن و كره را از كار بركنار كرد و ژنرال ریجوی، افسر چترباز(کماندو) را برجای او گمارد.
ترومن همان روز در یك مصاحبه مطبوعاتی عمومی تلاش كرد تا عمل خودرا توجیه كند زیرا كه مك آرتور (فاتح ژاپن) محبوب آمریكاییان بوده است. ترومن در مقدمه این مصاحبه خطاب به آمریكاییان گفت: طبق قانون اساسی، رئیس جمهور فرمانده كل نیروهای مسلح است ولی مك آرتور نسبت به دستورهای من بی اعتناء بوده است. من پیشنهاد اورا كه با چین وارد جنگ شویم و این كشوررا بمباران هوایی كنیم رد كرده بودم، ولی وی این پیشنهاد و پاسخ مرا علنی ساخته و در این زمینه اعلامیه ای درد سرساز صادر كرده است. باوجود این، از مك آرتور هنگام بازگشت به آمریكا، استقبال میلیونی به عمل آمد.
مک آرتور صاحب این فرضیه نظامی مهم است كه بنظر می رسد هنگام تصمیمگیری های شش دهه گذشته مورد اعتناء قرار نگرفته است: "آمریكا نباید در درگیری های نظامی در آسیا، از نیروی زمینی خود استفاده كند زیرا كه پیروزی نخواهد داشت برای این كه كشورهای آسیایی نیروی انسانی فراوان دارند، از تلفات سنگین نمی هراسند، ارتش هایشان بر پایه نظام وظیفه اجباری استوار است و سرباز وظیفه نگرانی زن و فرزند و قسط خانه و خودرو ندارد، دستمزد دریافت نمی کند و چون بسیار جوان است و «زندگی و امید» در جلو او قراردارد جز به وطن و آینده آن اندیشه ندارد و لذا جانانه، با تمامی وجود و تا آخرین قطره خون می جنگد. در كشورهای فاقد قانون نظام وظیفه اجباری ـ ازجمله آمریکا و انگلستان، افراد که به خاطر داشتن کار و درآمد به استخدام ارتش درمی آیند پس از اطلاع از تلفات جنگ، داوطلب استخدام در ارتش نمی شوند و كشور دچار كمبود «نفرات» می شود و در این شرایط مجبور است از خارجیان و سالخوردگان (نظامیان سابق ـ ذخیزه) استفاده كند كه اطمینان بخش نیستند. ما باید در آسیا تنها به حملات هوایی و دریایی (از راه دور) دست بزنیم و یا اینکه دیپلماسی دسته بندی و «چوب و هویج (تواما نرم و سخت)» و بازی هایی از این دست در پیش گیریم.".
جنگ ویتنام و درگیری های عراق و افغانستان، درستی فرضیه مك آرتور را ثابت كرده است. مك آرتور بود كه برای ژاپن قانون اساسی نوشت که از دهه 1940 اجرا می شود!.منبع:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-sajedy تشکر کرده اند:
anga2009, كيارش, skylarker77, alirezak2, Mehrab373, rpm, Qaher1406

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان