ژنرال داگلاس مک‌آرتور ، برکناری و نظرش در مورد کشور های آسیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث مرتبط با تاريخ جهان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 340
تاریخ عضویت: شنبه 29 آبان 1389, 8:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 1282 بار
سپاس‌های دریافتی: 1825 بار

ژنرال داگلاس مک‌آرتور ، برکناری و نظرش در مورد کشور های آسیا

پست توسط m-sajedy » جمعه 25 فروردین 1391, 12:45 pm

 تصویر 


یازدهم اپریل 1951 هری ترومن رئیس جمهور وقت آمریكا مك آرتور، ژنرال پنج ستاره و فرمانده نیروهای این كشور در منطقه اقیانوس آرام از جمله ژاپن و كره را از كار بركنار كرد و ژنرال ریجوی، افسر چترباز(کماندو) را برجای او گمارد.
ترومن همان روز در یك مصاحبه مطبوعاتی عمومی تلاش كرد تا عمل خودرا توجیه كند زیرا كه مك آرتور (فاتح ژاپن) محبوب آمریكاییان بوده است. ترومن در مقدمه این مصاحبه خطاب به آمریكاییان گفت: طبق قانون اساسی، رئیس جمهور فرمانده كل نیروهای مسلح است ولی مك آرتور نسبت به دستورهای من بی اعتناء بوده است. من پیشنهاد اورا كه با چین وارد جنگ شویم و این كشوررا بمباران هوایی كنیم رد كرده بودم، ولی وی این پیشنهاد و پاسخ مرا علنی ساخته و در این زمینه اعلامیه ای درد سرساز صادر كرده است. باوجود این، از مك آرتور هنگام بازگشت به آمریكا، استقبال میلیونی به عمل آمد.
مک آرتور صاحب این فرضیه نظامی مهم است كه بنظر می رسد هنگام تصمیمگیری های شش دهه گذشته مورد اعتناء قرار نگرفته است: "آمریكا نباید در درگیری های نظامی در آسیا، از نیروی زمینی خود استفاده كند زیرا كه پیروزی نخواهد داشت برای این كه كشورهای آسیایی نیروی انسانی فراوان دارند، از تلفات سنگین نمی هراسند، ارتش هایشان بر پایه نظام وظیفه اجباری استوار است و سرباز وظیفه نگرانی زن و فرزند و قسط خانه و خودرو ندارد، دستمزد دریافت نمی کند و چون بسیار جوان است و «زندگی و امید» در جلو او قراردارد جز به وطن و آینده آن اندیشه ندارد و لذا جانانه، با تمامی وجود و تا آخرین قطره خون می جنگد. در كشورهای فاقد قانون نظام وظیفه اجباری ـ ازجمله آمریکا و انگلستان، افراد که به خاطر داشتن کار و درآمد به استخدام ارتش درمی آیند پس از اطلاع از تلفات جنگ، داوطلب استخدام در ارتش نمی شوند و كشور دچار كمبود «نفرات» می شود و در این شرایط مجبور است از خارجیان و سالخوردگان (نظامیان سابق ـ ذخیزه) استفاده كند كه اطمینان بخش نیستند. ما باید در آسیا تنها به حملات هوایی و دریایی (از راه دور) دست بزنیم و یا اینکه دیپلماسی دسته بندی و «چوب و هویج (تواما نرم و سخت)» و بازی هایی از این دست در پیش گیریم.".
جنگ ویتنام و درگیری های عراق و افغانستان، درستی فرضیه مك آرتور را ثابت كرده است. مك آرتور بود كه برای ژاپن قانون اساسی نوشت که از دهه 1940 اجرا می شود!.منبع: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
وَإِذَا قِیلَ لَهُمْ لَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ قَالُوا إِنَّمَا نَحْنُ مُصْلِحُونَ

و هنگامی که به آنان گفته شود : در زمین فساد نکنید، می‌گویند : ما فقط اصلاح‌ کننده‌ایم!

سوره مبارکه البقرة

ارسال پست

بازگشت به “تاريخ جهان”