ديسك جديد با قابليت سازگاري با هر دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" ساخته شد

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دو شنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

ديسك جديد با قابليت سازگاري با هر دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" ساخته شد

پست توسط sohrab_poet » شنبه 1 مهر 1385, 9:03 am

گروهي از محققان آمريكايي موفق به توليد ديسكهاي خام جديد و چند لايه‌اي شده‌اند كه مي‌توان روي آنها اطلاعات را هم با فرمت "اچ‌دي-دي‌وي‌دي" (‪ (HD-DVD‬و هم با فرمت "بلو-ري"(‪ (Blu-Ray‬ذخيره كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ديسك خام جديد كه توسط محققان استوديوي فيلمسازي "برادران وارنر" آمريكا توليد شده، سه لايه مجزا دارد. لايه اول ويژه ذخيره اطلاعات با فرمت سي‌دي و يا دي‌وي‌دي‌هاي امروزي است، لايه دوم براي ثبت اطلاعات با فرمت جديد "بلو-ري" و لايه سوم ويژه ثبت اطلاعات با فرمت "بلو-ري" است.

"اچ‌دي-دي‌وي‌دي" و "بلو-ري" دو فرمت جديد دي‌وي‌دي هستند كه به ترتيب توسط شركتهاي ژاپني "توشيبا" و "سوني" معرفي شده و براي جايگزيني "دي‌وي‌دي"هاي فعلي با يكديگر رقابت مي‌كنند.

در هر دو فرمت "دي‌وي‌دي" جديد بر خلاف "دي‌وي‌دي"هاي فعلي كه از ليزر قرمز رنگ براي نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده مي‌شود، از ليزر آبي رنگ به همين منظور استفاده شده است. گنجايش بالاي اين ديسكهاي جديد در مقايسه با "دي‌وي‌دي"هاي فعلي امكان ذخيره حجم بسيار بيشتر اطلاعات را فراهم كرده و به همين دليل فيلمهاي ضبط شده روي دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" داراي كيفيت صدا و تصوير بسيار بالاتري خواهند بود.

معرفي دو فرمت متفاوت و جديد براي نسل بعدي "دي‌وي‌دي"ها سبب دو دستگي عميقي ميان توليدكنندگان تجهيزات الكترونيكي، شركتهاي نرم‌افزاري و استوديوهاي فيلمسازي جهان شده و كاربران را نيز براي خريداري تجهيزات پخش اين ديسكها و انتخاب ميان يكي از اين دو فرمت دچار سردرگمي كرده‌است.

هم‌اكنون محققان استوديوي برادران وارنر ديسك خام جديدي توليد كرده‌اند كه مي‌توان به طور همزمان براي ذخيره اطلاعات با هر دو فرمت جديد مورد استفاده قرار بگيرد.

"برادران وارنر" از جمله استوديوهاي بزرگ فيلمسازي جهان است كه خود را به هيچ كدام از دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" محدود نكرده و فيلمهاي جديد خود را روي هر دوي اين فرمتها به بازار داده است.

ديسكهاي جديد به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه يك ليزر ويژه در عمق آن ‪۰/۱‬ ميليمتري آنها به نوشتن و خواندن اطلاعات با فرمت "بلو-ري" پرداخته و در عمق ‪ ۰/۶‬ميليمتري آنها به خواندن و نوشتن اطلاعات با فرمت "اچ‌دي-دي‌وي‌دي" مي‌پردازد.
تصویر

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”