در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 خرداد 1385 22:52

محل سکونت

مشهد

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 112 پست

ديسك جديد با قابليت سازگاري با هر دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" ساخته شد

توسط sohrab_poet » شنبه 1 مهر 1385 09:03

گروهي از محققان آمريكايي موفق به توليد ديسكهاي خام جديد و چند لايه‌اي شده‌اند كه مي‌توان روي آنها اطلاعات را هم با فرمت "اچ‌دي-دي‌وي‌دي" (‪ (HD-DVD‬و هم با فرمت "بلو-ري"(‪ (Blu-Ray‬ذخيره كرد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، ديسك خام جديد كه توسط محققان استوديوي فيلمسازي "برادران وارنر" آمريكا توليد شده، سه لايه مجزا دارد. لايه اول ويژه ذخيره اطلاعات با فرمت سي‌دي و يا دي‌وي‌دي‌هاي امروزي است، لايه دوم براي ثبت اطلاعات با فرمت جديد "بلو-ري" و لايه سوم ويژه ثبت اطلاعات با فرمت "بلو-ري" است.

"اچ‌دي-دي‌وي‌دي" و "بلو-ري" دو فرمت جديد دي‌وي‌دي هستند كه به ترتيب توسط شركتهاي ژاپني "توشيبا" و "سوني" معرفي شده و براي جايگزيني "دي‌وي‌دي"هاي فعلي با يكديگر رقابت مي‌كنند.

در هر دو فرمت "دي‌وي‌دي" جديد بر خلاف "دي‌وي‌دي"هاي فعلي كه از ليزر قرمز رنگ براي نوشتن و خواندن اطلاعات استفاده مي‌شود، از ليزر آبي رنگ به همين منظور استفاده شده است. گنجايش بالاي اين ديسكهاي جديد در مقايسه با "دي‌وي‌دي"هاي فعلي امكان ذخيره حجم بسيار بيشتر اطلاعات را فراهم كرده و به همين دليل فيلمهاي ضبط شده روي دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" داراي كيفيت صدا و تصوير بسيار بالاتري خواهند بود.

معرفي دو فرمت متفاوت و جديد براي نسل بعدي "دي‌وي‌دي"ها سبب دو دستگي عميقي ميان توليدكنندگان تجهيزات الكترونيكي، شركتهاي نرم‌افزاري و استوديوهاي فيلمسازي جهان شده و كاربران را نيز براي خريداري تجهيزات پخش اين ديسكها و انتخاب ميان يكي از اين دو فرمت دچار سردرگمي كرده‌است.

هم‌اكنون محققان استوديوي برادران وارنر ديسك خام جديدي توليد كرده‌اند كه مي‌توان به طور همزمان براي ذخيره اطلاعات با هر دو فرمت جديد مورد استفاده قرار بگيرد.

"برادران وارنر" از جمله استوديوهاي بزرگ فيلمسازي جهان است كه خود را به هيچ كدام از دو فرمت جديد "دي‌وي‌دي" محدود نكرده و فيلمهاي جديد خود را روي هر دوي اين فرمتها به بازار داده است.

ديسكهاي جديد به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه يك ليزر ويژه در عمق آن ‪۰/۱‬ ميليمتري آنها به نوشتن و خواندن اطلاعات با فرمت "بلو-ري" پرداخته و در عمق ‪ ۰/۶‬ميليمتري آنها به خواندن و نوشتن اطلاعات با فرمت "اچ‌دي-دي‌وي‌دي" مي‌پردازد.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان