آشنایی با اویونیکس (الکترونیک هوایی) -1

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, SAMAN, hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 102
تاریخ عضویت: چهار شنبه 27 مرداد 1389, 4:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 841 بار

آشنایی با اویونیکس (الکترونیک هوایی) -1

پست توسط HGhana » جمعه 1 اردیبهشت 1391, 2:19 am

 تصویر 

 واژه اویونیکس اصطلاحی است که بمنظور توصیف کلیه سامانه های الکترونیکی مورد استفاده بر روی هواپیماها ، ماهواره های مصنوعی و فضا پیماها، بکار می رود. سامانه های اویونیکی شامل سامانه های ارتباطاتی، سامانه های ناوبری، سامانه های نمایش و مدیریت چند منظوره و صدها سامانه دیگر که بر روی هواپیما نصب، که هر کدام نقش خاصی را بر عهده دارند.  

 به عبارت ساده تر می توان گفت که سامانه های اویونیکی طیف وسیعی از سامانه های ساده مانند سامانه نورافکن جستجوگر بالگرد تا سامانه های پیچیده تاکتیکی (جنگی) هشدار زودهنگام هوایی را در بر می گیرد. 
 اعتقاد بر این است که اصطلاح اویونیکس توسط یک روزنامه نگار به نام فلیپ جی کلاس ابداع شده است. اویونیکس بعنوان پیشگام سالهای 1970 بیشتر از آنکه به توسعه هواپیماهای مسافربری بپردازد، نیازهای بخش نظامی را مرتفع نمود. در این سالها هواپیماهای نظامی که با بکار گیری یکپارچه مجموعه زیادی از قطعات الکترونیکی و سامانه های حسگر به پرواز در می آمدند، به چالش جدیدی تبدیل شدند.  
 امروزه بموازات بهره برداری از اوینیکس بر روی هواپیماهای نظامی، تقریبا همواره بخش اعظمی از بودجه های اکتشافی به این حوزه احتصاص می یابد. هواپیماهایی مانند جنگنده اف 15 ای و اف 14 که در حال حاضر در حال خروج از خدمت هستند در حدود 80 درصد از بودجه خود را در حوزه اوینیکس هزینه کرده اند. اکنون، بیشتر بالگردهای مدرن سهم بیشتری از بودجه خود را به نسبت 40 به 60 در حوزه الکترونیک هوایی هزینه کرده اند. 
 همچنین در بازار غیر نظامی، رشد هزینه ها را در حوزه اوینیکس شاهد هستیم. سامانه کنترل پرواز (پرواز با سیم) و نیازهای ناوبری جدید به سبب وجود فضاهای محدود پروازی، ضرورت پیدا کرده و باعث افزایش هزینه های توسعه در این بخش شده اند. رونق اخیر در پروازهای مسافربری، تغییر مهمی است که روی داده است. بموازات استفاده بیشتر مردم از هواپیما بعنوان اولین و اصلی ترین روش حمل و نقل، شیوه های کارآمد تری نیز در کنترل ایمن هواپیماها در فضاهای پروازی محدود کنونی، ابداع شده اند . 

 مطلب ادامه دارد. 

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “الکترونيک هواپيمايي”