در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
30

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 12 فروردین 1391 18:37

آرشيو سپاس: 60 مرتبه در 20 پست

صوت و تصویر 3 بعدی، 3 کانال، نه بیشتر نه کمتر

توسط k1barin » چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 06:57

این مقاله را قبلاٌ در جایی در اینترنت مطرح کرده ام و هیچ جا هم به ثبت نرسانده ام.  اگر بدرد بخور باشد، خوشحال میشوم استفاده شود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

اوّل منظورم را از 3 کانال بگویم.  اکنون بشر بر این باور است که تأثیر 3 بعدی برای بشر بخاطر داشتن 2 گوش و 2 چشم است.  بگذارید چنین سیستمی (برای مثال صوت stereo

) را  یک سیستم 2 کانال بنامیم.  یک سیستم صوتی
mono

1 کانال است.  ادعای این مقاله این است که سیستم 3 بعدی ایده آل یک سیستم 3 کانال (نه بیشتر نه کمتر) است.  این یک ادعا بر اساس هندسه فضا است که اینجا توضیح میدهم.   بعداٌ راجع به داشتن 2 گوش و 2 چشم صحبت میکنم.<o:p></o:p>

یک سیستم صوتی mono

، 1 کانال، را در نظر بگیرید.  صدا به صورت خطی به شما میرسد.  و از میزان بلندی و شفافیت آن میتوان فاصله موضوع (که صدایش را میشنویم) را تا سر تشخیص داد.  حالا یک سیستم
stereo

را در نظر بگیرید.  صدای موضوع از دو بلندگو، فاصله آن را از هر یک از دو بلندگو نشان میدهد.  در این حالت میتوان گفت صدا در صفحه مختصاتی توزیع میشود.  مبدأ این صفحه مختصات سر ما و دو محور آن، خطوطی از سر ما به هر یک از بلندگوها است.  در این حالت صدا دور و نزدیک، و راست و چپ دارد.  ولی بالا و پایین ندارد.  به این شکل به سادگی میتوان گفت یک صدای 3 کانال کلیّه مشخّصات 3 بعدی را خواهد داشت.  در این حالت صدای موضوع در فضایی که توسط سه محور تعریف میشود، مشخّص میشود.  اگر سه بلندگو بصورت مثلثی در جلوی ما قرار گیرد، صدا بالا و پایین هم خواهد داشت.<o:p></o:p>

قبلاٌ به صدای stereo

،3 بعدی میگفتند ولی فکر میکنم بعد تشخیص دادند اگر تعداد کانالها را زیادتر کنند، صدای پر محتوا تری میشنوند.  اکنون سیستم های 5.1 کانال متداول هستند و تعداد کانالها همچنان افزایش میابد.  من چند نفر را میشناسم که سیستمهای
stereo

را همچنان بیشتر ترجیح میدهند.  چنون صداهای 5.1 کانال و بیشتر، مقدار زیادی اطلاعات غیر لازم میدهند که انسان را خسته میکند.  فکر میکنم محبوبیت سیستم 2.1 کانال (
stereo

با
subwoofer

) هم بیشتر به خاطر این باشد که به طور مجازی از صدای 2 کانال صدایی 3 کانال میسازد.  خلاصه، نظر من صوت 3.0 کانال است نه بیشتر نه کمتر.  اینطوری صدا بیشترین محتوا را در کنار بیشترین آرامش با هم خواهد داشت.<o:p></o:p>

همینطوری هم میتوان تصویر را 3 کانال داشت. یعنی از سه چشمی گرفت و پخش کرد.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

البته باید در نظر گرفت که با صوت و تصویر 3 کانال، استفاده از headphone

و عینک مشکل میشود.<o:p></o:p>

صوت 3 کانال با 3 بلندگو میسّر میشود.  و تازگیها هم تلویزیونهایی که بدون استفاده از عینک 3 بعدی نشان میدهند، به بازار آمده.  برای تصویر 3 کانال به نوعی باید از اینگونه تلویزیونها استفاده کرد.<o:p></o:p>

همچنین در تشخیص 3 بعدی اشکال در صنعت، استفاده از 3 دوربین فکر میکنم موجّه تر باشد.  اینطوری تصویر شیء از همه زوایا میتواند بررسی شود.  مثلا در چیزی مثل کینکت (رابط کاربر کنسول بازی مایکروسافت) میتوان از سه دوربین که بصورت مثلثی چیده شده باشند استفاده کرد و اطلاعات کاملتری از حرکت کاربر در فضا داشت.<o:p></o:p>

برای داشتن 2 چشم و 2 گوش، فکر میکنم چون سر دائماٌ در حال حرکت است، تکامل ترجیح داده به جای چشم و گوش سوّم از محاسبات مغز استفاده کند.  اگر سر ما مثل دوربین و میکروفون ثابت بود، برای دریافت 3 بعدی، احتیاج به 3 چشم و 3 گوش داشتیم.<o:p></o:p>

با تشکر<o:p></o:p>

کیوان برین<o:p></o:p>

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب k1barin تشکر کرده اند:
KH.I.A.2500