در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

184

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1390 13:27

آرشيو سپاس: 679 مرتبه در 135 پست

درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط kdf » چهارشنبه 27 اردیبهشت 1391 18:43کشف  میدان فوق عظیم نفتی در شمال کشور ...تأمین گاز 16 سال کشور با احداث میدان گازی سردار جنگل ...


پس از کشف یک میدان ۵۰ تریلیون فوت مکعبی گاز در دریای خزر، با ادامه فعالیت‏های اکتشافی سکوی نیمه‌شناور امیرکبیر ایران موفق به کشف ذخایر جدید نفتی در این منطقه شده که به‌زودی جزئیات آن توسط وزیر نفت اعلام می‌شود.به گزارش مارین نیوز به نقل از خبرگزاری‏ها، با تکمیل بخشی از مطالعات اکتشافی در میدان گازی سردار جنگل در آب‌های عمیق دریای خزر، شرکت نفت خزر موفق به کشف ذخایر عظیم نفت خام در این منطقه شده است.قرار است  جزئیات کشف این منابع به‏زودی توسط رستم قاسمی، وزیر نفت، اعلام شود.در حال حاضر میزان ذخایر گاز طبیعی کشف شده در بلوک ۶ اکتشافی در دریای خزر به طور کامل نهایی نشده؛ اما مطالعات اولیه نشان می‏دهد که این میدان گاز طبیعی علاوه بر ذخایر گاز و میعانات گازی دارای ذخایر قابل توجه نفت خام است.به طوری‌که در این بلوک اکتشافی حدود ۸ تا ۱۰ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام وجود دارد که با توجه به ادامه فعالیت‌های اکتشافی در مورد حجم دقیق ذخایر نفت این بلوک در شرایط فعلی نمی‏توان اظهار نظر کارشناسی انجام داد.
رستم قاسمی ظهر امروز در مراسم آغاز کلنگ‌زنی سایت پشتیبانی نفت خزر اظهار داشت:


ایران کشوری وسیع و دارای مردمانی بزرگ است که نقش بی‌بدیل آن در معادلات بین‌المللی پوشیده نیست.

امروز ایران اسلامی که همه برای جلوگیری از رشد و شکوفایی آن همت کرده‌اند، با ویژگی‌های منحصر به‌فرد خود نقش‌آفرینی کرده است.

اگر هر کشوری در سال‌های گذشته به این صورت زیر فشار قرار می‌گرفت اکنون این وضعیت را نداشت اما ویژگی‌های ایران قابل وصف نیست.


قاسمی با بیان اینکه مردم گیلان همواره در طول تاریخ مرزدار کشور بوده‌اند، خاطرنشان کرد: امروز وجود این منابع ذخیره نفتی می‌تواند آینده استان را متحول کند.

وزیر نفت به لرزه‌نگاری، ساخت شناور و ... برای کشف میدان‌های نفت و گاز دریای خزر اشاره کرد و گفت: امروز در نقطه‌ای قرار داریم که می‌توانیم به ظرفیت نفت دریای خزر امیدواریم باشیم.

وی ذخیره نفتی دریای خزر را برای مصرف نفت و گاز شمال کشور و صادرات عنوان کرد و بیان داشت: اتصال این میدان به خطوط شمال ـ جنوب تحول اساسی ایجاد می‌کند.

قاسمی با برشمردن دو ویژگی مهم کشف میدان گازی، یادآور شد: در حال حاضر به تکنولوژی دانش و فناوری در آب‌های عمیق که کشورهای معدودی آن را در اختیار دارند، دست یافته‌ایم و این امر به لطف خدا و فکر، هوش و ذکاوت مهندسان ایرانی است که هر روز به دانش و فناوری جدیدی دست می‌یابیم و این یک موفقیت بزرگ است.

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای این حجم ذخایر نفتی و گازی باید سایت‌های پشتیبانی متعددی داشته باشیم، اذعان داشت: کشف میدان‌های جدید قابل برداشت در گیلان و مازندران نیازمند توسعه جدی است.

وی حفاری در عمق زیاد را زمان‌بر دانست و تصریح کرد: وزارت نفت مصمم است که در شمال کشور تحول اساسی به وجود آورد.

با کشف این میدان گازی و پالایش آن در سایت مذکور نیاز مصرف گاز 10 تا 16 وگازال کشور تامین می‌شود.

کلنگ احداث سایت 300 هکتاری پشتیبانی میدان گازی سردار جنگل پیش از ظهر امروز با حضور وزیر نفت در رودسر به زمین زده شد.

استاندار گیلان در حاشیه این مراسم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رودسر ایجاد پالایشگاه نفت و گاز دریای خزر در این شهرستان را موجب فراهم شدن حدود 100 هزار فرصت شغلی دانست.

مهدی سعادتی اظهار داشت: ایجاد این تعداد فرصت شغلی در کنار دیگر صنایع جانبی نظیر تاسیسات زیربنایی، سازه‌های سکوهای نفتی و گازی و ... ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به تامین گاز مصرفی کشور خاطرنشان کرد: با کشف این میدان گازی و پالایش آن در سایت مذکور نیاز مصرف گاز 10 تا 16 سال کشور تامین می‌شود.

استاندار گیلان احداث سایت پشتیبانی میدان گازی سردار جنگل را آغاز یک تحول اساسی در بحث اشتغال استان‌های شمالی کشور به ویژه در گیلان دانست.

وی ادامه داد: سایت مذکور توسط ستاد اکتشافات نفت و گاز منطقه در رودسر ایجاد می‌شود و با توجه به کشف وسیع گاز در دریای خزر، مقدمات اجرایی کردن این سایت و موضوع حفاری عملی شده است.

سعادتی با بیان اینکه سایت پشتیبانی میدان گازی سردار جنگل، فازبندی می‌شود، یادآور شد: حضور متخصصان، گسترش پالایشگاه، استقرار ستاد و ... در سایت پالایش نفت و گاز طراحی شده است.

وی درباره دلیل انتخاب شهرستان رودسر برای استقرار سایت مذکور اذعان داشت: طبق مطالعاتی که از رودسر تا آستارا صورت گرفت، این نتیجه به دست آمد که بهترین نقطه برای استقرار سایت، رودسر است.

به گزارش فارس، میدان جدید گازی در آب‌های دریای خزر از نظر موقعیت جغرافیایی در انتهای بخش مرزی و در عمق ۷۰۰ متری آب‌های دریای خزر قرار دارد و یک میدان مستقل گازی به حساب می‌آید.

طبق برآوردهای اعلام شده، پیش‌بینی می‌شود این مخزن گازی حدود ۵۰ تریلیون فوت مکعب یعنی بیش از ۱۰ برابر میدان شاه‌دنیز ذخیره گازی داشته باشد و این در حالی است که پیش از این ذخایر ایران در دریای خزر ۱۱ تریلیون فوت مکعب گاز اعلام شده بود.

در آغاز این مراسم همایشی در سالن شهیدآوینی اداره ارشاد رودسر برگزار شد . در این مراسم " دوست جلالی " فرماندار این شهرستان ، " دکتر اسدالله عباسی " نماینده رودسرواملش ، " مهندس سعادتی " استاندار گیلان ، " اصولی " مدیرعامل شرکت نفتی خزر ، " قاسمی " نماینده لاهیجان و " مهندس قاسمی " وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند.


"مهندس سعادتی " استاندار گیلان نیز یکی از سخنرانان این همایش بود . وی با توجه به معضل بیکاری در شمال کشور اجرای این پروژه را عامل مهم اشتغال زایی در منطقه دانست و در این مورد گفت "این پروژه عظیم با این حجم قابل توجه کشف ، باعث ورود صنایع بزرگ  کشتی سازی و صنایع دریایی ، نفت و گاز،پتروشیمی می شود . وبا سایتی که ایجاد می شود پیش بینی 50 هزار تا 100هزار شغل وجود دارد. و این یک تحول گسترده اقتصادی را در استان های شمالی کشور ایجاد می کند


" مهندس قاسمی " وزیر نفت جمهوری اسلامی نیز طی سخنانی به تشریح توطئه های دشمنان برعلیه  انقلاب اسلامی بویژه در ابعاد اقتصادی پرداخت و کشف میدان گازی شمال و پروژه عظیم سایت نفتی خزر را یک موهبت الهی دانست  و در این مورد گفت : جمهوری اسلامی : پروژه احداث سایت نفتی خزر در شهرستان رودسر می تواند در آینده تحول خوبی در زندگی مردم استان گیلان ایجاد کند.کشف این میادین گاز و نفت دراستان های گیلان و مازندران ونیاز به سایت های پشتیبانی وتوسعه میدان ها در آینده هدیه ای از جانب خداوند و خدمتی از جانب دولت خدمتگزار به مردم این منطقه خواهد بود
                                                                        
  ما یه مشت سربازیم جون به کف


Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط Lord_Jason » پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391 08:09

خبر خوبیه. فقط چیزی که یکم عجیب بود صحبت های یکی از پرسنل فنی دکل در یک گزارش خبری بود که عمق این مخزن رو 700 متر زیر بستر دریا (Sea Bed)عنوان کرده بود که با توجه به چینش زمین شناسی و لیتولوژی منطقه خیلی عجیبه. بهرحال سکوهای امیرکبیر و ایران خزر بعد از سالها هزینه، مفید واقع شدند و نوید آینده ای پرکار رو برای شرکت حفاری شمال NDCO دادند. در سالهای اخیر و بخاطر نبود پروژه های کافی از سوی ایران برای حفاری در خزر، سکوی ایران خزر در اجاره ی ترکمنستان بود و به حفاری در آبهای داخلی این کشور می پرداخت اما با شرایط حاضر به حضورش در ایران بیشتر نیاز داریم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
ASHKAN95, demorgan, airplane, Present, mojtabba

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

71

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 22 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 1 بهمن 1390 21:51

آرشيو سپاس: 225 مرتبه در 49 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط Immortal King » پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391 13:46

بهتر بود بجای سرمایه گذاری تو یک مخزن مستقل، این سرمایه گذاری تو میادین مشترک مثل پارس جنوبی انجام میشد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Immortal King تشکر کرده اند:
sroasha

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

1212

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 25 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 2 اسفند 1388 10:53

آرشيو سپاس: 5964 مرتبه در 1162 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط anybody » پنج شنبه 28 اردیبهشت 1391 17:13

آقا مگه نمیگن ایران سهمش رو در دریای مازندران به روسیه داده و فروخته و ... پس این اکتشافات و عملیات چجویاست؟ راستی چرا خبر عطسه فلانی! در شبکه حرفه و مستقل!!! بهایی نیوز!!! بلافاصله انعکاس داده میشه ولی چنین اخباری رو اصلا بهش اشاره هم نمیکنن؟
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anybody تشکر کرده اند:
anga2009, HASAN BARATY, nasir irani, mojtabba

New Memberno avatar
پست ها

15

تشکر کرده: 18 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 اسفند 1386 08:42

آرشيو سپاس: 62 مرتبه در 9 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط ali 313 » جمعه 29 اردیبهشت 1391 09:08

در مورد این موضوع که گفته میشود ایران نیمی از سهم خود دردریای خزر را به روسها داده باید بگویم اگر دوستان به نقشه دریای خزر نگاهی بیاندازند متوجه خواهند شد که اصلا ایران و روسیه مرز مشترک ندارند که ایران بخواهدسهم خود را به روسها ببخشدبلکه ایران با اذربایجان وترکمنستان هم مرز میباشد                        
                                      با ارزوی موفقیت روز افزون برای تمامی دوستان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali 313 تشکر کرده اند:
HASAN BARATY, Present, mojtabba

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

563

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط mj_piremard » يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 10:47

با سلام
درسته اکتشاف این میدان گازی باعث خوشحالی اما با شرایط موجود که ما از این نعمت خدادادی هیچ استفاده ای نمیتونیم بکنیم و امکان توسعه و استخراج از این میدان وجود نداره
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

153

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط azarakhsh45 » يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 13:37

ali 313 نوشته است:در مورد این موضوع که گفته میشود ایران نیمی از سهم خود دردریای خزر را به روسها داده باید بگویم اگر دوستان به نقشه دریای خزر نگاهی بیاندازند متوجه خواهند شد که اصلا ایران و روسیه مرز مشترک ندارند که ایران بخواهدسهم خود را به روسها ببخشدبلکه ایران با اذربایجان وترکمنستان هم مرز میباشد                         
                                      با ارزوی موفقیت روز افزون برای تمامی دوستاندوست عزیز میشه بفرمایید که در شمال  دریای خزر چه کشوری هست ؟

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

387

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط nasir irani » يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 15:28

فشار زیادی از سوری همسایگان  بخصوص جمهوری آذربایجان  بزرگترین صادر کننده نفت منطقه به اسرائیل در خزر بر ایران برای سهم حتی  کمتر از 13 درصدی ایران از خزر وارد میشه.....حتی ادعای مالکیت منابع جدید نفت و گاز ایران در دریای خزر رو هم دارند و.......

ایران نباید وقت رو تلف کنه.....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nasir irani تشکر کرده اند:
Present, mojtabba

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط Lord_Jason » يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 19:08

بهره برداری از منابع نفت و گاز در آبهایی با عمق زیاد (همانند خزر) نیاز به فورانگیرها (BOP) و تجهیزات سرچاهی زیر دریا ( برعکس خلیج فارس که تمام تجهیزات بر روی یک Jacket و در نهایت Platform نصب می شود) دارد که تولید اونها تنها در انحصار چند شرکت معدود غربی است و متاسفانه برادران کپی کار چینی هم توان کپی برداری و قالب کردن آنها به ما را ندارند. امیدوارم از طریق شرکت های صوری و در چند مرحله بتوان تعدادی از این تجهیزات خریداری کرد و حفاری و در نهایت استخراج از این میادین رو عملی کرد. نفتی که در خزر موجوده از لحاظ درجه ی API دارای کیفیت مناسبی هست و حیفه که با تاخیر در بهره برداری از این منابع فرصت رو از دست بدیم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Present

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

364

تشکر کرده: 1009 مرتبه
تشکر شده: 129 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 8 آبان 1387 17:43

آرشيو سپاس: 508 مرتبه در 182 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط chad » يکشنبه 31 اردیبهشت 1391 20:06

تنها مرز مشترک با اذربایجان هست که اون هم چند سال پیش با یه تنش اساسی که با نیروی دریای شمال پیدا کرده بود خودش رو کنار کشید

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب chad تشکر کرده اند:
mojtabba

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

184

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 11 بهمن 1390 13:27

آرشيو سپاس: 679 مرتبه در 135 پست

Re: درود بر ایرانی : کشف میدان فوق عظیم نفت و گاز در خزر !

توسط kdf » دوشنبه 1 خرداد 1391 10:45

نفت خزر از بهترین انواع نفت است  
وزير نفت از كشف بهترين نوع نفت دنيا در آبهاي درياي خزر خبر داد.

به گزارش خبرنگار انرژي دانشجويان ايران (ايسنا)، رستم قاسمي با اعلام اين كه ايران توانست در درياي خزر هم نفت و هم گاز كشف كند، گفت: نفت كشف شده در ميدان سردار جنگل جز بهترين نفتهاي دنياست.

به گفته وي نفت ميدان سردار جنگل بسيار خوب و با API بسيار بالاست.

وزير نفت با تاكيد بر اين كه نفت كشف شده در درياي خزر ترش نيست، در مورد حجم ذخاير اين ميدان گفت: تعيين ذخيره درجاي ميدان سردار جنگل نيازمند كار كارشناسي بيشتري است و احتمالا بايد چاه‌هاي بيشتري در اين ميدان حفر بشود.

از نظر موقعيت جغرافيايي ميدان سردار جنگل در انتهاي بخش مرزي و در عمق 700 متري آب‌هاي درياي خزر قرار دارد.

پيش از اين اعلام شده بود كه مخزن گازي سردار جنگل حدود 50 تريليون فوت مكعب يعني بيش از 10 برابر ميدان شاه دنيز ذخيره گازي دارد. اين در حالي است كه پيش از اين سهم ايران در درياي خزر 11 تريليون فوت مكعب گاز اعلام شده بود.

اما در كمتر از سه ماه ازكشف گاز در درياي خزر، در مرحله‌ تست از مخزن سردار جنگل، مشعل سكوي ايران ـ اميركبير در آب‌هاي خزر چند روزي روشن شد كه بعد از مدتي سوختن گاز در اين مشعل به پايان رسيد و بعد از آن نفت خام شروع به سوختن كرد كه اين موضوع نشان‌دهنده وجود نفت در اين ميدان است.

علي اصولي- مديرعامل شركت نفت خزر- با بيان اين‌كه اين تست بسيار پيچيده و سخت بود، به خبرنگار ايسنا گفت: با وجود اين‌كه برخي خبر اعلام منابع هيدروكربوري در آب‌هاي خزر را يك شوي تبليغاتي مي‌دانستند و برخي از كشف منابع در اين منطقه نااميد شده بودند، توانستيم بعد از سه ماه از اعلام اوليه‌ كشف منابع هيدروكربوري به نتيجه‌ دلخواه برسيم.

وي اعلام كرد: كساني كه باور نمي‌كنند، مي‌توانند براي ديدن مشعل روشن سكوي ايران ـ اميركبير به درياي خزر بيايند.
                                                                        
  ما یه مشت سربازیم جون به کف

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kdf تشکر کرده اند:
reza4087, mojtabba


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان