در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1921

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

حتما بخوانيد!نان تافتون وکرایه تاکسی چه ربطی به مذاکرات دارد

توسط HORLIKAN » دوشنبه 1 خرداد 1391 13:45

جمهوری اسلامی: نان تافتون و کرایه تاکسی چه ربطی به مذاکرات بغداد دارد؟


*این پدیده عجیب‌ که ای‌بسا بتوان آن را "سندروم مذاکره" نامید، در ا ثر همین جنگ روانی، به تمامی ابعاد و حوزه‌های زندگی این روزها نفوذ کرده است؛ از پنچری تایر خودرو گرفته تا کرایه تاکسی و... همه توجیه تو را به مذاکرات بغداد جلب می‌کنند. جالب اینجاست که اگر نتوانی ارتباط میان افزایش کرایه تاکسی، کوچک‌تر شدن قرص نان تافتون، رنگ زدن میله‌های خط ویژه اتوبوس، تاخیر قطارهای مترو، عدم پرداخت تسهیلات خودرو توسط شعبه بانک محل، باخت تیم‌های فوتبال و... را با مذاکرات بغداد کشف کنی و احیانا جرأت پرسش از این ارتباط و وابستگی به ظاهر واضح را به خودت بدهی، با نگاه‌های عاقل اندر سفیه مواجه می‌شوی که یعنی واقعا ربط این مسائل را با یکدیگر نمی‌فهمی؟!!

* هدف این نوشتار، نفی ارتباطاتی که میان مسائل مختلف درعرصه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد، نیست چرا که بدون شک در دنیای اندام‌وار امروز که کوچکترین و دورترین رویداد با سرعتی عجیب به اطلاع دیگران می‌رسد، پدیده‌ها و اتفاقات مختلف دارای تأثیرات و تأثرات غیرقابل انکاری به یکدیگر و از یکدیگر هستند.


*در موضوع این نوشته نیز نه تنها ماجرا از این قاعده مستثنی نیست بلکه به هیچ وجه از میزان تأثیری که نتایج مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر سطح روابط سیاسی و اقتصادی کشورمان با سایر کشورهای جهان می‌گذارد، غفلتی در میان نیست بلکه سخن از میزان این تأثیرگذاری و سهمی است که افکار عمومی برای این رخداد در زندگی و معیشت خود تصور یا بهتراست بگوئیم توهم کرده‌اند.


* تردیدی وجود ندارد که نتایج مذاکرات بر سهولت یا دشواری تبادلات ارزی و به تبع آن قیمت ارز در بازار، قیمت تمام شده کالاهای وارداتی و به دنبال آن قیمت تمام شده محصولات تولید داخل، شاخص بورس، درآمدهای ارزی و حتی‌ای بسا جای ملک و ساختمان هم با چندین واسطه تأثیرگذار باشد. پس بیراه نیست که در سطوح کلان اقتصادی و برنامه‌ریزی‌های میان و بلند مدت، گزینه‌های مشروطی که انواع احتمالات برای مذاکرات هسته‌ای در آن تمهید شده باشد، اندیشیده وپیش‌بینی شده اما نکته دغدغه‌آفرین این است که عده‌ای تلاش نمایند جامعه را تحت تأثیر عوامل متعدد و مختلفی قرار دهند که تمام شئون زندگی روزمره خود را به این مذاکرات پیوند بزند و روابط اقتصادی بین آحاد حقیقی و حقوقی کشور نیز مشروط و متوقف این رخداد شود.*وجود چنین اهرم فشاری بر افکار عمومی، در هر دو صورت موفقیت یا شکست مذاکرات به زیان جامعه ایران خواهد بود؛ چرا که در صورت شکست احتمالی گفتگوها که به دنبال زیاده‌خواهی و تحلیل‌های نادرست طرفهای غربی و تأکید ایران بر مواضع حق خود ممکن است اتفاق بیفتد، موج روانی منفی ایجاد شده، بسیار بیشتر از آنچه که باید بر اقتصاد کشور تأثیر خواهد گذاشت. به عبارت دیگر حتی در صورت شکست مذاکرات شرایط برای اقتصاد ایران گرچه احتمالا قدری دشوار می‌شود اما به هیچ وجه غیرقابل مدیریت نخواهد بود چنانکه پیش از این نیز در شرایط به مراتب دشوارتر، ایرانیان، درایت، مدیریت و مقاومت خود را به اثبات رسانده‌اند ولی متأسفانه انتظارات روانی که به اشتباه درجامعه برای نتایج مذاکرات تعریف و تصویر شده است، هزینه‌های کاذب و خارج از منطقی بر اقتصاد کشور تحمیل خواهد کرد.خدايا عاقبت ملت فقيد ايران روبخير كنه به حق علي(عليه اسلام)
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
ASHKAN95, Ghost Rider, mymail, Mohammad 1985

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

52

تشکر کرده: 9 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 آذر 1386 11:14

آرشيو سپاس: 108 مرتبه در 24 پست

Re: حتما بخوانيد!نان تافتون وکرایه تاکسی چه ربطی به مذاکرات

توسط gh742 » سه شنبه 2 خرداد 1391 08:10

این مذاکرات نقطه عطفی در تاریخ ایران است  که ما اکنون متوجه آن نیستیم همانند ملی شدن صنعت نفت ایران یا به قدرت رسیدن قاجاریه در ایران

Major

Majorno avatar
پست ها

670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

Re: حتما بخوانيد!نان تافتون وکرایه تاکسی چه ربطی به مذاکرات

توسط ramin-am » سه شنبه 2 خرداد 1391 08:50

پس به خاطر همین نقطه عطف یک عده حق دارن سو استفاده بکنن و بدون دلیل قانع کننده ای خدمات و کلاشون رو با نرخ بیشتری عرضه کنند؟ این دلیل میشه ؟ آیا دولت نباید توی این وضعیت های بحرانی تلاشش رو بیشتر بکنه تا کنترل اقتصاد دستش باشه ؟ حالا اومدیم و توی مذاکرات چیز مثبتی حاصل نشد و اوضاع بدتر شد . باید اون موقع مجوز گرانفروشی عده ای سود جو رو از همین حالا بدیم؟
مسایل بعد از ملی شدن نفت رو هم یادمون نره . تو مواقع حساس نباید همه چیز رو ول کنیم باید بیشتر مراقب باشیم تا تب اجتماع بالا نره . کنترل بحران خودش بخشی از مدریت هست که متاسفانه دولت تو این مدتی که بحرنهای زیادی پیش اومده کاری نکرده و عوض رفع بحران برای خلاصی خودش فشار رو روی حامعه بیشتر کرده . مثلا بحران سکه یا ارز عوض کنترل این وضعیتها تب خرید رو توی بازار سکه و ارز بالا برد تا بحران بیشتر شد . این جو سازی ها رو باید دولت کنترل کنه چون سطح کلانی در کشور دارن .
به رویاهایت بی اندیش ..........

Major II

Major IIno avatar
پست ها

168

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 10 فروردین 1387 12:52

آرشيو سپاس: 378 مرتبه در 80 پست

Re: حتما بخوانيد!نان تافتون وکرایه تاکسی چه ربطی به مذاکرات

توسط sky_pesar » چهارشنبه 3 خرداد 1391 07:35

نقطه عطف ؟ ميشه بيشتر توضيح بديد .


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: Bing Bot و 4 مهمان