جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

احتمال وجود سياره اي بزرك در لبه سامانه خورشيدي

توسط behrad90 » يکشنبه 7 خرداد 1391 22:33


25may2012-    لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


شواهد جديد از احتمال حضور سياره اي پنهان در لبه سامانه خورشيدي

بر اساس نتايج حاصل شده از يك تحقيق جديد اين احتمال وجود دارد سياره اي با ابعاد چهار برابر سياره زمين در محدوده لبه سامانه خورشيدي در پشت مدار پلوتون حضور داشته باشد . اين ادعا توسط "رادني گومز" اختر شناس رصدخانه برزيل در ريودوژانيرو مطرح شده است .گومز در جلسه اخير انجمن نجوم آمريكا مدلهاي كامپيوتري كاملي را به نمايش گذاشت كه بيانگر وجود اين سياره دوردست ميباشد  .

اختر شناسان حاضر در اين جلسه استدلال گومز را قانع كننده دانستند اما ميگويند قبل از اعلام وجود اين سياره به شواهد بيشتري نياز است . سالهاست اختر شناسان متوجه انحراف غير عادي برخي از اجرام يخي در پشت مدار پلوتون شده بودند . از جمله سياره كوتوله سدنا كه در مسير خود به دور خورشيد انحراف دارد و انتظار ميرفت اين انحرافات تحت تاثير نيروي جاذبه تمام اجرام شناخته شده سامانه صورت گيرد .

اما وقتي گومز در محاسبات خود يك سياره بزرگ را لحاظ كرد ،با توجه به نيروي جاذبه اين سياره فرضي سدنا و ديگر اجرامي كه مداري غير عادي داشتند در مسيري درست قرار گرفتند . اين سياره پنهان بسيار دورتر از آن است كه تاثيري روي زمين و سيارات داخلي سامانه داشته باشد اما به حد كافي به اجرام بعد از مدار نپتون (من جمله كمربند كويپر) نزديك خواهد بود كه روي آنها تاثير گذار باشد .

بر اساس محاسبات گومز اين سياره احتمالا  بايد چهار برابر بزرگتر از زمين  باشد كه در فاصله 225 ميلياردكيلومتري  خورشيد بايد قرار داشته باشد . يا آن كه سياره اي به اندازه مريخ در مداري طولاني در پشت مدار پلوتون باشد . او در توضيح  اين كه چطور اين سياره در آنجا قرار گرفته است ميگويد احتمال دارد اين سياره از سامانه ستاره اي دور دست باشد كه به دلايلي از آنجا به بيرون رانده شده و بعدها در مسير خود در دام جاذبه خورشيد گرفتار شده است و يا آن كه نزديكي خورشيد شكل گرفته باشد و بعدا تحت تاثير فعل و انفعالات گرانشي ديگر سيارات به مداري دورتر رانده شده باشد .

اين اولين بار نخواهد بود كه يك سياره از طريق اثرات گرانشي روي ديگر اجرام آسماني كشف ميشود . وجود سياره نپتون در قرن 19 بر اساس آشفتگي مداري اورانوس فرض شده بود . بعد از كشف اورانوس مشخص شده بود كه مدار آن عادي نيست و بايد سياره اي ديگر دورتر وجود داشته باشد كه مسئول اين آشفتگي مداري باشد .بعدها سياره نپتون در نزديكي محلي كه بر اساس محاسبه تعيين شده بود كشف شد .

بسياري از اختر شناسان زمان بسياري را صرف  جستجوهاي زياد را براي پيدا كردن سياره اي ديگر موسوم به سياره X نمودند و تصور ميشد اين سياره مسئول ناهنجاريهاي مداري نپتون و سيارت گازي ميباشد ." هال لويسون" دانشمند سياره اي ميگويد كه  با روشن شدن اين مطلب كه آشفتگي مدار نپتون در واقع در اثر رصد بد بوده است اين جستجو متوقف شد . البته نظريه پردازان توطئه و شكاكان اين را قبول نميكنند و معتقدند اين دليل پوششي براي وجود سياره اي فرضي موسوم به نبيرو كه در مسير برخورد با زمين قرار دارد ميباشد .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, kdf, CentralWeb, SEAFARER, ASHKAN95, ARafiee, Shahryar, Shahbaz, nima-rad, mj_piremard, shaman, Mohammad 1985

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان