در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
246

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 15 آبان 1390 15:56

آرشيو سپاس: 1151 مرتبه در 210 پست

Re: تشديد برخورد با فروشندگان كراوات

توسط arash128 » چهارشنبه 10 خرداد 1391 19:45

hany نوشته است:arash128 جان
من گفتم( خدا وکیلی) پس یعنی دارم راست میگم .من بچه ی تهران نسیتم  که بدونم کجا غذا سرو میکنند(کلا تهرانو بلد نیستم) .بله ولیعصر پیاده گاهی هم سواره ... یادم باشه ادرسهای  تهران رو از شما بگیرم  چون خوب بلدی کجاها غذا  میدن :???:  :???:

من به خاطر شغل پدرم 12 سال بوشهر و در پایگاه هوایی زندگی میکردیم
درست متوجه شدم؟شما عرب های خوزستان و یا هر کسی که دشداشه میپوشن رو ایرانی نمیدونید؟
دوست من منظورم اینه که پوشیدن لباسی با یقه آخوندی اگه جرمه و اشکال داره،پوشیدن السه با یقه انگلیسی و ... هم ایراد داره!!!!
من نگفتم خدای نکرده شما دروغ میگین،منظورم این بود که شما به تهران و مکانهای عرضه اغذیه در ماه مبارک رمضان آشنا نیستید و این دلیلی بر این نیست که هیچ اغذیه فروشی در ماه مبارک رمضان به افراد سرویس دهی نمیکنه
گیر دادن به کروات کار اشتباهیه که داره انجام میشه،اما نباید فرافکنی کرد و حرف های بی ربط زد
به آن بندگانم که اسراف به نفس خویش کردند بگو هرگز از رحمت خدا نا امید مباشید،البته خدا همه گناهان شما را خواهد بخشید که او خدایی بسیار آمرزنده و مهربان است سوره مبارکه زمر آیه شریفه 153

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب arash128 تشکر کرده اند:
KAL-KOI-BABAK

Major

Major

نماد کاربر
547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

توسط Qaher1406 » چهارشنبه 10 خرداد 1391 20:00

باسلام
درمفاتیح الچنان آمده
شیخ صدوق روایت کرده ازحضرت صادق که فرمود فرستاد حق تعالی بسوی پیغمبری ازپیغمبران خود که بگو به مومنین نبپوشند لباس دشمنان مرا ونخورند مطاعم دشمنان مرا ونرویدبر مسلکها یعنی راههای دشمنان من پس دشمنان من خواهید بود همچنانکه ایشان دشمنان منند
دربسیاری ازروایت وارد شده که فلان عمل رابه جا آورید وخود را به کفارشبیه نگردانید درروایتی ازرسول اکرم منقول است که فرمود شارب را ازته بگیرید وریش را بلند بگذارید وبه یهودیان و گبران خود را شبیه نگردانید ونیزفرمود گبران ریشهای خودرا چیدندوسبیلان خودرا زیاد گرداندند وما شارب خودرا میچنیم وریش میگذاریم چون نامه دعوت آنجناب به ملوک رسید کسری بهبازان که عامل یمن بود نوشت که آنحضرت رانزد اوفرستد واوکاتب خود بانویه ومردی که اوراحزخک میگفتند به مدینه فرستاد وآن دوریشها راتراشیده وشارب راگذاشته بودند پس آنجناب راناخوش آمد که باایشان نظرکند وفرمود وای برشما کی امرکردهشماراباین ؟گفتند رب ما یعنی کسری فرمود لکن پروردگارمن امرکرده به گذاشتن ریش وچیدن شارب
دوستان عزیز منطورمن ازآوردن این دوروایت این بود که دراسلام چقدر حتی به عدم شباهت ووجود تفاوت میان مومنین وکفار وسایرادیان الهی حتی درظاهر توجه شده است اسلام مخالف شیک بودن نیست دوستانی که ازپیامبر و روایات ائمه استناد میکنند توجه کنند پیامبراکرم یا ائمه اگر به پوشش خود توجه میکردند ویا سفارش مینمودند مسائل شرعی رو رعایت میکردند وازحدود الهی تعدی نمینمودندوقطعا دراین زمینه حدود الهی واحکام شرعی را مد نظرداشته اند چرا دوستان به پوشش پیامبراشاره میکنند نمیفرمایند پیامبر اکرم درپوشش حدود الهی را رعایت میکردند بله شیک باشیم ولی شرعیات را رعایت کنیم چه مرد چه زن فرقی نمیکند ازحدو حدود الهی خارج نشیم آیا مانتوهای کوتاه وچسبان ویا تیشرت های تنگ وبدن نما درچارچوب حدود الهی است اگربه پیامبر وائمه استناد میکنیم همه چیزرادرکنارهم ببینیم هم پوشش ایشون هم توجه ایشون به اینکه این پوشش تعدی به احکام الهی نباشد
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
reza9710, Cloor Master, KAL-KOI-BABAK, mohamadmahdi, arash128, *sheriff*

Major

Major

نماد کاربر
837

تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

توسط SORENA » پنج شنبه 11 خرداد 1391 08:57

این اراجیف مربوط به obelisk رو کی تو اینترنت پخش کرده همه هم فقط تکرارش میکنن؟

یکمی فقط یکمی آدم چشمش رو باز کنه تحقیق کنه... همین جوری هر چیزی که بهش میگن رو تکرار نکنه

حداقل 5000 هزار و اندی سال پیش oblisk ها بر روی زمین بودن حالا توسط چه کسانی؟! فراماسون ها؟ خیر توسط مصریان باستان ساخته میشده برای اونها نمادی بوده از ra (یکی از خداهاشون)

26 اوبلیسک باستانی مصر در سراسر جهان هست از جمله در انگلیس و آمریکا (بعنوان یک نماد باستانی، همانطور که یکی از ستون های سالم تخت جمشید در میدانی در آرژانتین هست و ستونهای دیگری که در فرانسه و انگلیس هستن؛ نمادی از تمدن کهن بشری)

حالا اگر یک عده به اسم قراماسیون(کسانی که قر(gher) میدهند) بیان بگن، طبق تحقیقات انجام شده توسط قربزرگ شیطان فریبک کار است و بی ادب پس برای همین ما دیو را می پرستیم و دایره هم نماد دیو پرستی هست ، هر گرد و گردویی در عالم نماد اونها بوده از اول خلقت تا امروز؟!
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
crackxy, sroasha, hermes_PERSIAN, Alpha4, Lord_Jason, FREE MAN, DJ Dani, Bystander, HORLIKAN, Erratic, MOHAMMAD JAFAR, Night_Raven, hany

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
153

تاريخ عضويت

يکشنبه 20 شهریور 1390 08:01

آرشيو سپاس: 446 مرتبه در 109 پست

توسط azarakhsh45 » پنج شنبه 11 خرداد 1391 09:50

حالا فقط کراوات شده لباس دشمنان پیامبر ؟
کت و شلوار و پیراهن  یقه دار , شلوار  جین , کفش های ورزشی , کفش های چرمی , تی شرت و ...   لباس دشمنان پیامبرنیست ؟

نان تست , نان باگت , لازانیا , ماکارونی , سوسیس , کالباس , همبرگر ,  شنیسل , استیک , پیتزا , سالا الویه  و ....   غذای دشمنان  پیامبر نیست ؟؟
اصلا چه کسانی دشمنان پیامبر هستند ؟  همه مسیحی ها ؟  همه یهودی ها ؟  همه زرتشتی ها ؟؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب azarakhsh45 تشکر کرده اند:
Night_Raven, Qaher1406, KH.I.A.2500, Bystander, MOHAMMAD JAFAR, crackxy, ne13, sroasha, mohammad1365, Erratic, SORENA, DJ Dani, typhoon, Reza6662, دموکراسی

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1921

تشکر کرده: 21 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

توسط HORLIKAN » پنج شنبه 11 خرداد 1391 10:58

حضرات متحرم بدونه دليل هرچيزي رو به ماموران انتظامي مربوط نكنين . كسي كه مياد تو خيابون به دستوره خودش نيست. دستور از بالا ميرسه. وگرنه اون مامور بدبخت هم يكي مثل من و شماست.

مشكل اساسي تئوريسين  هاي اين طرح هستند. كه الان دارند به ريش ما و شما ميخندند
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
DJ Dani, دموکراسی, Night_Raven, FREE MAN, MOHAMMAD JAFAR, crackxy, Bystander, Lord_Jason, mohammad1365, ne13, sroasha, ASHKAN95, SORENA, Erratic, typhoon

Major

Major

نماد کاربر
547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

توسط Qaher1406 » پنج شنبه 11 خرداد 1391 14:18

باسلام
نظرچندتن ازمراجع معظم تقلید
حضرت آیت‌الله خامنه ای: اگر بستن کراوت منجر به ترویج فرهنگ منحطّ غربى شود ،جایز نیست.
حضرت آیت‌الله سیستانی: استفاده از کراوات اگر مستلزم مفسده باشد، حرام است.
حضرت آیت‌الله وحید خراسانی: آنچه که تشبه به کفار باشد، جایز نیست.
حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی: بهتر است از کراوات استفاده نشود و اگر جنبه اشاعه فرهنگ کفار را داشته باشد، اشکال دارد.
حضرت آیت‌الله فاضل لنکرانی: کراوات در اصل لباس و شعار نصارا بوده و بهتر است مسلمانان از آن استفاده نکنند.
حضرت آیت‌الله صافی گلپایگانی: سزاوار نیست مسلمین از کراوات استفاده کنند، بلکه احتیاط ترک استفاده از آن است.
حضرت آیت‌الله بهجت: جایز نیست.

دوست عزیز جناب  :razz: azarakhsh45
تعیین اینکه  در جایزبودن یانبودن حرام بودن یانبودن  شرعی بودن یانبودن واینکه آیامصداق  تشبه به کفاراست  با من یا شمانیست (بانهایت احترام)مگردرمواردی که ازسوی مراجع اجازه داده شده باشد بلکه با با مراجع و وعالمان دینیست  البته این با این پیش فرض است که فرد بخواهد براساس موازین شرعی رفتارکند و شرع برای فرد حجت باشد اگرنیست که هیچ به تشخیص خود عمل کنه   البته امروزه به لطف خدا ما چیزی که زیادداریم اسلام شناس  تا جایی که فردی که اصلا مشخص نیست چه میزان تحصیلات ومطالعات اسلامی و حوزوی داره به  خودش اجازه میده فتوا صادرکنه یافتوای مرجع تقلیدی که 30یا40سال است که طلبه علوم اسلامیست  را زیرسئوال ببره (سوءتفاهم نشه برادرعزیز منظورم حضرت عالی نیست  کلی گفتم)  بدنیست  درمورد مغضوب  و ضالین که درسوره ی حمد آمده کمی مطالعه بفرمایید ببینید مصداق چه کسانی هستند درضمن درقرآن درباره دشمنان پیامبرآمده  میتوانید مطالعه بفرمایید وبه کتب تفسیرمراجعه نمایید
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
arash128, mojtabba, mehdighorbani, *sheriff*, reza9710

Mega Poster

Mega Poster

نماد کاربر
828

تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:54

جبهه ی جنگ

آرشيو سپاس: 2640 مرتبه در 654 پست

توسط mojtabba » پنج شنبه 11 خرداد 1391 21:16

کراوات شباهت عجیبی به آبلیسک داره و به همین خاطر هم بستن اون اشکال داره
آبلیسک هم همون آلت ....... شیطان هست و به نظر شما بستن آلت ..... شیطان بر گردن چه حکمی داره البته اگه برای زیبایی هم باشه
یعنی شما خودتون رو بنده ی شیطان قرار دادی و از آلت ...... اون برای تزئئین استفاده میکنی  :razz:
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mojtabba تشکر کرده اند:
*sheriff*

Major I

Major I

نماد کاربر
351

تشکر کرده: 63 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 5 بهمن 1390 12:42

آرشيو سپاس: 2212 مرتبه در 321 پست

توسط دموکراسی » پنج شنبه 11 خرداد 1391 22:03

mojtabba نوشته است:کراوات شباهت عجیبی به آبلیسک داره و به همین خاطر هم بستن اون اشکال داره
آبلیسک هم همون آلت ....... شیطان هست و به نظر شما بستن آلت ..... شیطان بر گردن چه حکمی داره البته اگه برای زیبایی هم باشه
یعنی شما خودتون رو بنده ی شیطان قرار دادی و از آلت ...... اون برای تزئئین استفاده میکنی  :razz:

از اون حرفا بودها

خیلی ببخشین شما....شیطانو کجا دیدی که میگی شبیه اونه؟

من کراوات نمیزنم ولی خیلی دلم میخواد بزنم!

چه بسا افرادی که کراوات میزنن از همه هم مومن ترن(میشناسم)

چه بسا افرادی هم که از لباس های کار رو غلتک انداز میپوشن و کلی کار خلاف میکنن(بازم میشناسم)

صرفا اگه یکی کراوات بزنه بنده شیطان میشه من نظری ندارم با این فرض قرون وسطایی!
توبه برلب سبحه برکف دل پر از شوق گناه معصیت را خنده می اید ز استغفار ما

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب دموکراسی تشکر کرده اند:
S.M.J.Tabib, Lord_Jason, Reza6662, crackxy, Erratic, Bystander, Night_Raven, ASHKAN95, KH.I.A.2500

Major II

Major II

no avatar
472

تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 مهر 1388 13:48

آرشيو سپاس: 2586 مرتبه در 419 پست

توسط samsun » پنج شنبه 11 خرداد 1391 22:29

دموکراسی نوشته است:
mojtabba نوشته است:کراوات شباهت عجیبی به آبلیسک داره و به همین خاطر هم بستن اون اشکال داره

از اون حرفا بودها

خیلی ببخشین شما....شیطانو کجا دیدی که میگی شبیه اونه؟

من کراوات نمیزنم ولی خیلی دلم میخواد بزنم!

چه بسا افرادی که کراوات میزنن از همه هم مومن ترن(میشناسم)

چه بسا افرادی هم که از لباس های کار رو غلتک انداز میپوشن و کلی کار خلاف میکنن(بازم میشناسم)

صرفا اگه یکی کراوات بزنه بنده شیطان میشه من نظری ندارم با این فرض قرون وسطایی!

من نمی دونم چرا وقتی ما ملت اطلاعمون درباره بعضی مسائل کمه باز سعی می کنیم خودمون رو مطلع نشون بدیم.
تاریخچه کروات برمی گرده به ورود اسلام به اروپا و مخصوصاً کشور کرواسی یا قوم کروات. در اونجا مسلمونها برای اینکه بهتر همدیگر رو تشخیص بدن و از غیر مسلمونها جدا باشند دستمالی را به شکل حرف میم (اول کلمه مسلمان) به گردنشون می بستند که این کار بعدها و به مرور زمان تبدیل شد به کروات امروزی که اسمش برگرفته شده از همون قوم کرواته. حال اگه غیر مسلومنها اونو به گردونشون میندازن تکلیف ما چیه؟
بذارین یه داستن رو بازگو کنم. در زمان صدر اسلام چون تعداد مسلمونها از غیر مسلمونها کمتر بود (اوایل) پیامبر برای اینکه مسلمونها از بقیه تشخیص داده بشن دستور داد که مسلمونها گوشه عمامه شون رو باز کن و اون رو روی شونه بندازن (کاری که الان ائمه جمائت هنگام خواندن نماز انجام می دن) این قضیه تا زمان امام محمد باقر(ص) که تعداد مسلمونها از غیر مسلمونها بیشتر شد و تقریبا کافری نبود ادامه داشت تا اینکه امام محمد باقر (ص) دستور دادن مسلمونها گوشه عمامه رو ببندند چون تقریبا کافری نبود که شباهتی بین اونها و مسلمونها باشه. حالا می شه ادعا کرد که امام محمد باقر مسلمونها رو شبیه کفار صدر اسلام کرد؟! قطعاً خیر . این قضیه در مورد کروات هم صدق می کنه.
کاش مسئولین کمی درباره تصمیماتی که می گیرن فکر کنند.
یه عقب گرد تاریخی دیگه: اوایل انقلاب خیلی از مسئولین انقلاب کروات می زدن حتی شهید رجایی. بازرگان . صادق طباطبائی و ... حالا چی شده بعد از این مدت یادشون اومده جلوی فروش کروات رو بگیرن الله اعلم؟!

حضرت علی (علیه السلام):

ای مالک اگر شب هنگام کسی را در حال گناه دیدی فردا به آن چشم نگاهش نکن! شاید سحر توبه کرده باشد و تو ندانی !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب samsun تشکر کرده اند:
Lord_Jason, crackxy, FREE MAN, hermes_PERSIAN, دموکراسی, mohammad1365, Erratic, HORLIKAN, ASHKAN95

Captain II

Captain II

نماد کاربر
678

تشکر کرده: 89 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

توسط Erratic » پنج شنبه 11 خرداد 1391 23:12

قرار نشد اونطور که بعضی از خواننده هامون تکست میگن صحبت کنید
اقا اون خواننده مرتد بود شما دیگه چرا؟؟؟ ::sh  ::sh  ::sh  ::sh
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1599

تشکر کرده: 1994 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » جمعه 12 خرداد 1391 00:55

سلام بر کاربران عزیز ؛

فکر نمی کنم کراوات تهدیدی برای اسلام باشه و من اطمینان دارم اگر بر فرض کراوات بزنم خدا من را توی جهنم نمیندازه !
نظر مراجع هم درست و ایشان بسیار محترم هستند ولی من میخوام بدانم کدامیک از مراجع تقلید از موسیقی درمانی چیزی سر در میارن که می فرمایند موسیقی حرامه ؟ هر وقت نمازم قضا شد ، به روی چشم ، میرم رساله را باز می کنم و نظر مرجع تقلیدم را جویا میشم ولی در این مورد خودم قدرت تشخیص دارم .
اگر بخواهیم همینطوری پیش بریم باید یواش یواش از مسواکهای چوبی با موی بز استفاده کنیم که مبادا از سنت پیامبر فاصله بگیریم . راستی فکر نمی کنید مرسدسهای چند ده هزار دلاری که مسوولان محترم کشورمان سوار میشن بیشتر ما را به کفار! شبیه میکنه ؟
قضیه منع کراوات، یک لج و لجبازی جاهلانه با غربی هاست و این را خودتان هم خوب می دانید .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, Lord_Jason, mohammad1365, samsun, ASHKAN95, Ghost Rider, CAPTAIN PILOT, Bystander, Alpha4, Erratic, HORLIKAN, Reza6662, S.M.J.Tabib

New Member

نماد کاربر
4

تاريخ عضويت

دوشنبه 1 خرداد 1391 21:43

آرشيو سپاس: 7 مرتبه در 3 پست

توسط *sheriff* » جمعه 12 خرداد 1391 11:09

برای احکام دین مرجع ومتخصصی هست،وزمانی که آن مرجع ومتخصص نظربه تردکروات دارد.مسلماافرادی که به آن متخصین رجوع میکنندمیبایست آن رابپذیرند.

به طورمثال چه کسی بادکترخودبرروی داروهاونسخه ای که برایش پیچیده بحث وجنجال میکند.درحالی که چیزی ازطبابت نمیداند.

مگرآن که به متخصصین دیگری بخواهیدرجوع کنید،که آنان همان کفارهستند.

درثانی؛ کروات باعث مشکلات بهداشتی وسلامتی نیزهست که میتوانیددراینباره تحقیق کنید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب *sheriff* تشکر کرده اند:
Qaher1406

قبليبعدي