در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

Re: تشديد برخورد با فروشندگان كراوات

توسط Qaher1406 » جمعه 12 خرداد 1391 17:56

باسلام
دراصطلاح فقه اجتهاد یعنی:به کار بردن تلاش وکوشش خویش درراه بدست آوردن احکام شرعی ازراهها ومنابعی(کتاب ، سنت ،اجماع وعقل)که نزدفقیهان اسلام،معمول ومتعارف است
مقلدیعنی :کسی که ازحاصل تلاش علمی مجتهد استفاده میکند ومسئولیت درستی یانادرستی استنباط احکام رابرعهده مجتهد میگذارد
تقلید :یعنی پیروی بی چون چرا
دوستان عزیز باتوجه  تعریفی که از اجتهاد دربالا  آمد فردباید دارای تخصص و علم لازم جهت استنباط احکام ازمنابع یاد شده باشد که مستلزم سالها تلاش ومجاهدت علمیست درتاریخ تشیع ما مجتهدان وارسته وعالم کم نداشتیم ولی خود آنها با وجود اجتهاد اقدام به تقلید ازاعلم ترین مراجع  مینمودند حال برای حقیر سئوال پیش آمده چگونه برخی دوستان  احکام صادرشده ازاعلم ترین مجتهدان را نفی ورد میکنن وبنا به فتوای خودعمل مینمایند با کدام پشتوانه علمی وتخصصی ،وبنا به کدام مجوزشرعی  به رای خود کم وزیادمیکنند اصلا جایز هستند آیا اسم این فرد رامیتوان مقلد گذاشت مقوله احکام با مسائل اعتقادی متفاوت است  دراصول دین تقلید جایز نیست پس ازآنکه فرد خود به اصول دین اسلام ایمان آورد ومشرف به اسلام شد رعایت احکام برفرد لازم میشود که یا باید خود به مراتب اجتهادبرسد ویا اقدام به تقلید از اعلم ترین مجتهد زمان خود کند همانطورکه درتعریف مقلد آمد وباتوجه به تعریف واژه تقلید که پیروی بی چون چرا ازنظر مرجع تقلید بدورازرای ونظرخود شخص است مقلد جایز نیست به رای ونظرخود عمل کند حلالی را حرام ویا حرامی را حلال کند اگر چنین اتفاقی بیفتد که دیگر مقلد نیست خود فتواصادرمیکند اگر عقل تنها کافی ست خوب درسایر موارد هم ازعقل خود استفاده کند نه اینکه اونجایی که باب میلش هست ازنظر مرجع خود تبعیت کند آنجا که خلاف میل اوست به رای ونظرخود این اسمش هرچه هست تقلید نیست من درهیچ رسالیه عملی ندیدم که نوشته باشد مقلد میتواند بنا برمیل خود بخشی ازفتاوارا عمل وبخشی دیگررا بنا به سلیقه ومیل خود انجام دهد البته میزان متشرع بودن افراد متفاوت است ولی تعیین حلال وحرام یا مصاددیق آن برطبق شرع مبین اسلام با مقلد نیست  
پیامبراکرم میفرماید : ازافتا بدون علم خودداری کنید که لعن فرشتگان رابه دنبال خواهد داشت (وسائل الشیعه ج27باب 4و7)
اصولا اظهار نظر درهرموردی مستلزم داشتن علم وتخصص مربوطه است حال باید ازدوستان عزیز پرسید آیا دارای تخصص لازم هستند یا خیر چرا که احکام جنبه عمل دارد یعنی وقتی دوستی مثلا موسیقی را حلال میداند وحرمتی برایش قائل نیست براین نظرعمل مینماید که  ممکن است آن دوست اصلا صلاحیت تشخیص واظهارنظر را نداشته باشد
البته موسیقی حلال هم داریم ولی دوستمون اشاره کردن اگر موسیقی درمانی را مراجع میشناختند موسیقی را حرام نمیکردند پس منظور دوستمون موسیقی حرام است که البته ایشان وسایردوستان درگوش دادن یا ندادن مختارند وخود قطعا پاسخگوی  اعمال خود خواهند بود و مسئولیتش با خودشون هست

درپایان بازهم متذکرمیشوم مواردی را که عرض کردم بااین پیش فرض است که فرد شرع وموازین شرعی را حجت بداند اگرنه که هیچ بنا به میل وتشخیص خود عمل نماید لازم میدانم تاکید  کنم که  بنده قصد توهین واهانت به هیچیک ازدوستان عزیزو بزرگواررا نداشته ام اما اگرادبیات حقیرباعث رنجش عزیزی شد پوزش میطلبم
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
arash128, *sheriff*, reza9710

Captain II

Captain II

نماد کاربر
678

تشکر کرده: 89 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

توسط Erratic » جمعه 12 خرداد 1391 18:25

alibig نوشته است:باسلام
دراصطلاح فقه اجتهاد یعنی:به کار بردن تلاش وکوشش خویش درراه بدست آوردن احکام شرعی ازراهها ومنابعی(کتاب ، سنت ،اجماع وعقل)که نزدفقیهان اسلام،معمول ومتعارف است
مقلدیعنی :کسی که ازحاصل تلاش علمی مجتهد استفاده میکند ومسئولیت درستی یانادرستی استنباط احکام رابرعهده مجتهد میگذارد

دوست گرامی و محترم من جناب  alibig
اگر فردا روزی قیامت شد و از من درباره ی اعمال و کردارم سوال شد من چه پاسخی بدم؟؟
یعنی بگم من عقل و مغزم رو اکبند نگه داشتم و حتی راجع به مسائل اطرافم فکر هم نکردم و تنها دلیلی که دارم اینه که من فقط تقلید کردم؟؟
بیشتر یاد روباتها میندازه این حرف من رو. یعنی پیروی بدون چون و چرا؟
ایا این صحیح است؟
مگر ما اشرف مخلوقات نیستیم؟ مگر عقل و قدرت تفکر مارا از سایر موجودات جدا نمیکند؟
پس چرا نباید از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

یعنی اگر من کراوات بزنم کافرم و اون شخصی که همه جوره خون مردم رو میکنه تو شیشه میره بهشت؟؟
ایا این عدل خداوند است؟؟
ما هم تا دیروز بدون چون و چرا اطاعت میکردیم اما چه شدیم؟؟؟
حتی واقعا نمیدونیم چه برسرمان داره میاد؟

روز به روز وضعیمان بدتر از دروز است در حالی که هر روز چاه های نفت جدید در کشور کشف میشوند, میندان ها گازی جدید پیدا میشوند. امار ها هم که ماشالله بزنم به تخته همه گل و بلبله ! صادرات واردات تولید استخراج کشف امار کار و طلاق... پس چرا ما زره ای تغییر در زندگی احساس نمیکنیم و روز به روز به فرشته ی مرگ نزدیکتر میشویم؟؟

من به شخصه دیگر حاضر نیستم بدون چون و چرا تقلید کنم و اگر قراره "اینگونه" کافر شوم... پس سلام بر دوزخیان

درود خدمت شما دوست عزیز
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Erratic تشکر کرده اند:
FREE MAN, pedmehr, Ghost Rider, Ruozbeh, hany, mohammad1365, DJ Dani, ASHKAN95

New Member

no avatar
19

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1390 16:59

آرشيو سپاس: 33 مرتبه در 11 پست

توسط sh-1986 » جمعه 12 خرداد 1391 19:36

دیگه ماهم خسته شدیم میترسم به راه رفتنمونم گیر بدن بگن باید یه کتی راه بری این دیگه چه مدلشه  :-P

Major

Major

نماد کاربر
547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

توسط Qaher1406 » جمعه 12 خرداد 1391 21:54

Erratic نوشته است:
alibig نوشته است:باسلام

دوست گرامی و محترم من جناب  alibig
اگر فردا روزی قیامت شد و از من درباره ی اعمال و کردارم سوال شد من چه پاسخی بدم؟؟
یعنی بگم من عقل و مغزم رو اکبند نگه داشتم و حتی راجع به مسائل اطرافم فکر هم نکردم و تنها دلیلی که دارم اینه که من فقط تقلید کردم؟؟
بیشتر یاد روباتها میندازه این حرف من رو. یعنی پیروی بدون چون و چرا؟
ایا این صحیح است؟
مگر ما اشرف مخلوقات نیستیم؟ مگر عقل و قدرت تفکر مارا از سایر موجودات جدا نمیکند؟
پس چرا نباید از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

یعنی اگر من کراوات بزنم کافرم و اون شخصی که همه جوره خون مردم رو میکنه تو شیشه میره بهشت؟؟
ایا این عدل خداوند است؟؟
ما هم تا دیروز بدون چون و چرا اطاعت میکردیم اما چه شدیم؟؟؟
حتی واقعا نمیدونیم چه برسرمان داره میاد؟

روز به روز وضعیمان بدتر از دروز است در حالی که هر روز چاه های نفت جدید در کشور کشف میشوند, میندان ها گازی جدید پیدا میشوند. امار ها هم که ماشالله بزنم به تخته همه گل و بلبله ! صادرات واردات تولید استخراج کشف امار کار و طلاق... پس چرا ما زره ای تغییر در زندگی احساس نمیکنیم و روز به روز به فرشته ی مرگ نزدیکتر میشویم؟؟

من به شخصه دیگر حاضر نیستم بدون چون و چرا تقلید کنم و اگر قراره "اینگونه" کافر شوم... پس سلام بر دوزخیان

درود خدمت شما دوست عزیز

دوست عزیز جناب  :razz: Erratic
در زمان شيخ مفيد (ره) مردي روستايي به نزد ايشان مي رود و مي پرسد بانويي باردار از دنيا رفته و فرزند او در شکمش زنده است. آيا او را به همان حال دفن کنيم؟ شيخ مي گويد: «آري او را دفن کنيد.» چون باز مي گردد سواري با شتاب پيش مي آيد و مي گويد: «شيخ مي گويد شکم زن را بشکافيد و فرزند را بيرون بياوريد بعد او را دفن کنيد.»

پس از مدتي مطلب براي مرحوم شيخ مفيد (ره) روشن مي شود و مي فهمد اين تصحيح از ناحيه مقدس امام زمان (ع) بوده است. به همين جهت در خانه خود مي نشيند و مي گويد: «حال که ما در بيان احکام شرعي خطا مي کنيم همان بهتر که ديگر فتوا ندهيم.» آنگاه از ناحيه مقدسه حضرت صاحب الامر (عج) توقيعي براي او صادر شد: «بر شما است فتوا دادن و بر ماست که نگذاريم شما در خطا واقع شويد.» با صدور توقيع بار ديگر شيخ مفيد (ره) به مسند فتوا مي نشيند.

ازاین سند محکم ترمیخواین ؟تضمین محکم تر ازاینهم وجودداره؟

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :
(أَمَّا الْحَوادِثُ الْواقِعَهُ فَارْجِعوُا فیها إِلى رُواهِ حَدیثِنا، فَإِنَّهُمْ حُجَّتی عَلَیكُمْ وَأَنَا حُجَّهُ اللّهِ عَلَیهِمْ) *
امّا در رویدادهاى زمانه، به راویان حدیث ما رجوع كنید. آنان، حجت من بر شمایند و من، حجّت خدا بر آنانم.

*كمال الدین، ج2، ص484، ح10 ; الغیبه، شیخ طوسى، ص291، ح247 ; احتجاج، ج2، ص284 ; إعلام الورى، ج2، ص271 ; كشف الغمه، ج3، ص338 ; الخرائج و الجرائح، ج3،

بااین وجود شما هرجورکه صلاح میدانید عمل کنید هرکس پاسخگوی اعمال خود خواهدبود
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
*sheriff*, oweiys, KH.I.A.2500

Major II

Major II

نماد کاربر
336

تشکر کرده: 363 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 21 اسفند 1390 21:47

روبروی شما

آرشيو سپاس: 1457 مرتبه در 253 پست

توسط Ghost Rider » جمعه 12 خرداد 1391 23:11

من پیش بینی میکنم که تا سال دیگه (گلاب به روتون) در مورد رفتن به توالت فرنگی هم گیر میدن. :grin:
The only easy day was yesterday

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ghost Rider تشکر کرده اند:
viper, Erratic, دموکراسی, samsun

Major II

Major II

نماد کاربر
442

تشکر کرده: 275 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 1 بهمن 1389 11:38

آرشيو سپاس: 2331 مرتبه در 354 پست

توسط anga2009 » جمعه 12 خرداد 1391 23:48

واقعا که امان از دست بعضی از کارهای فقط در ایران انجام میشه
دوستان بجای این که به مشکل گرونی تورم ...مردم برسند
بجای این که قویه قضاییه  دلالان دلار وگرون فروش ها دستور برخورد بده به نیروی انتظامی را برای بستن مغازه فروشنده کروات مامور میکنه
واقعا ... :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
وب سایت روستای گندشمین
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
خدایا من را ببخش...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب anga2009 تشکر کرده اند:
m-249, دموکراسی, DJ Dani, FREE MAN, ASHKAN95, behrad90

Frenzied Poster

Frenzied Poster

نماد کاربر
560

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 مرداد 1389 00:00

آرشيو سپاس: 1831 مرتبه در 502 پست

توسط masieh » شنبه 13 خرداد 1391 00:36

با سلام خدمت همه دوستان گل

به نظر من این طرح ها فقط نشان دهنده این هست که نیروی انتظامی ما هدف گذاری کلان و جامعی نداره و دچار طرحهای موقتی و گاها بی ثمر شده. . .
و اما درباره نیروی انتظامی. . . کاش میشد وقتی از کنار این عزیزان میگذشتیم احساس امنیت میکردیم و افراد شرور و غیره احساس نا امنی اما به نظر من یکجورای این قضیه برعکسه. . .
یکبار بعد از چهارشنبه سوری داشتم برمیگشتم سمت ولایت که تو تاکسی یکی از این عزیزان داشت میرفت مرخصی کنارم نشسته بود. . سر صحبت درباره شب قبل باز شد که گفت دیشب اینقد با باتوم دختر پسرهارو میزدیم کتفم درد امده و می خندید. . . . . و من بهش گفتم اخه چرا . . چیزی نگفت. . .
البته باید بگم من منکر زحمات شبانه روزی بسیاری از این عزیزان نیستم اما ای کاش اخلاقی بهتر در برخورد با مردم داشته باشن. . .
اول علی اخر علی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب masieh تشکر کرده اند:
samsun, Lord_Jason, Qaher1406, FREE MAN, skylarker77, دموکراسی

Major II

Major II

نماد کاربر
316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

توسط Lord_Jason » شنبه 13 خرداد 1391 07:22

با سلام خدمت دوستان گرامی
روی صحبتم با کاربر خاصی نیست، با روندی هست که چند سالی است خیلی شدیدتر شده.
واقعاً تاسف آوره. شما دوست نداری کراوات بزنی، نزن. به دیگران چیکار داری؟ با زدن برچسب "غربی" و "فرهنگ بیگانه" تا چند وقت دیگه حتی به لباس زیر ملت هم گیر میدید؟ اونوقت چندتا فتوا هم براش صادر می کنید و قضیه رو شرعی و موجه جلوه میدید! اون شرعی که شما دنبال فتواهاش هستی کلی صحبت در زمینه مبارزه با ظلم و بی عدالتی داره، چرا به اونها توجهی ندارید که مصادیقش در جامعه به شدت بیشتره و خیلی تاثیرگذارتره؟
سطح پایین ترین و ابتدایی ترین نمونه ی اختیار (حتی براش اسم آزادی هم نمیذارم چون مورد کوچک و بدیهی هست) اینه که انسان در خوردن و پوشیدن آزاد باشه. جالبه یک عده در این مملکت چنان به دخالت و فضولی در شئونات شخصی زندگی شهروندان علاقه دارند که حد نداره. میخوام بدونم 2500 سال پیش که شما نبودی و فتواهای اینچنینی هم نبود مردم ایران لخت می گشتن؟ یعنی در طول دوران مختلف تاریخ و حکومت های مختلف گذشته که چیزی به اسم "گشت ارشاد" و "پلیس کوهستان" و "طرح امنیت اجتماعی" نداشتیم مردم برهنه میچرخیدن و صبح تا شب بفکر زن همسایه بودن؟ نخیر عزیز من، مشکل از شماست که فکر میکنی میتونی هر چیزی که مطابق خواست و سلیقه ی شخصی خودت نیست "بد" و "مستهجن" اعلام کنی و با همین توجیه دست به "قانون سازی" و برخورد بزنی... چیزی که باعث ایجاد امنیت اخلاقی در جامعه میشه "شرم و حیا" و "وجدان اخلاقی" هست که عموم ایرانیان در طول تاریخ نشونش دادند؛ نه موارد بدون منطق و خنده داری چون گیر دادن به پوشش مردم و جمع آوری کراوات. با اینکار فقط خودمون رو در نگاه مردم دنیا مضحکه خاص و عام می کنیم. امثال چنین حرکاتی توهین مستقیم به حقوق و شعور شهروندان هست.
قرار نیست همه مطابق خواست شما بپوشن و بخورن و ظاهر بشن. هر کسی هم که مثل شما نبود "مبتذل" و منحرف و آلوده نیست، شاید شما خیلی "جسمانی" و " مبتذل" به مسائل نگاه می کنی.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Erratic, FREE MAN, Mohammad.Jafar, DJ Dani, دموکراسی, SORENA, S.M.J.Tabib

Major

Major

نماد کاربر
618

تشکر کرده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 28 بهمن 1387 13:28

آرشيو سپاس: 2280 مرتبه در 479 پست

توسط pedmehr » شنبه 13 خرداد 1391 11:06

اصلا آیا منبع و مصدر معتبری داره این خبر جمع آوری کراوات  که تا حالا چهار صفحه در موردش بحث شده  ؟  اینکه یه خبر مجهول الهویه که احتمالا سر از سایت بالاترین و غیره در میاره رو بگذاریم و شروع کنیم به بحث و دعوا بر سرش که صحیح نیست .
در روح و جان من میمانی ای وطن

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب pedmehr تشکر کرده اند:
arash128, Erratic, oweiys

Moderator

Moderator

نماد کاربر
2657

تشکر کرده: 81 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 تیر 1388 08:58

روبروی شما

آرشيو سپاس: 15274 مرتبه در 2406 پست

توسط RAHVAR » شنبه 13 خرداد 1391 11:10

همه اینها برا مشغول کردن مردمه....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب RAHVAR تشکر کرده اند:
hany, Erratic, Mohammad.Jafar

Mega Poster

Mega Poster

نماد کاربر
828

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:54

جبهه ی جنگ

آرشيو سپاس: 2640 مرتبه در 654 پست

توسط mojtabba » شنبه 13 خرداد 1391 11:12

http://www.zohur12.ir/%D9%85%D8%AC%D9%8 ... ollection/
برای آشنایی با آبلیسک

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... ZEQZDgGIaw
اینهم یه تصویر که دیدنش خالی از لطف نیست
http://silverman.ir/blog/wordpress/?p=3024
اینهم تفاوت ها و شباهت های کراوات و آبلیسک که توسط دعکتر رائفی پور هم تایید شده

http://www.tabotaab.ir/main/index.php?o ... &Itemid=67
اینهم در بارهی آبلیسک
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mojtabba تشکر کرده اند:
*sheriff*

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1599

تشکر کرده: 1994 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 مرداد 1386 23:53

آرشيو سپاس: 3096 مرتبه در 667 پست

توسط KH.I.A.2500 » شنبه 13 خرداد 1391 13:52

سلام بر همه دوستان گرامی ،

اینکه دیگران را فاقد تخصص بدانیم و مراجع محترم تقلید را همه چیز دان ، درست نیست . مرجع تقلید تخصصش در یک چیز است و مثلا" یک روانشناس که در مورد موسیقی تحقیق میکند در چیز دیگری تخصص دارد . در مورد موسیقی در نهایت از لحاظ تخصصی کار به جاهایی می کشد که از حوزه کاری فقها خارج است و روانشناس خبره از لحاظ علمی موضوع را بررسی میکنه .

همچنین برای مثال در مورد قضیه ای مثل قمه زنی که هیچ پایه و اساس درستی نداره ولی می بینیم برخی از علما معتقد به آن بودند و هستند در حالیکه مبنای فقهی نداره و آنها صرفا" از روی محبت به امام حسین(ع) این کار را جایز می دانستند و می دانند .

چیزهای دیگری هم هستند مثل سیگار که امروزه با پیشرفت دانش، ضرر آنها کاملا" روشنه ولی دم هر بقالی که تشریف ببرید ، حداقل ده نوع سیگار ردیف کرده و نه تنها نیروی انتظامی جلوی فروششان را نمی گیره بلکه برخی از علمای بزرگوار، حرام بودن آنرا منوط به عرف جامعه و تشخیص خود مکلف برای مضر بودن سیگار و برخی موارد دیگر می دانند .

همچنین از یک طرف میگن ماهواره حرامه و دیشها جمع آوری میشن درحالی که خودشان چپ و راست مجوز تاسیس شبکه ماهواره ای میدن . پس این شبکه هایی که مجوز میدن را برای اجنه تاسیس می کنند ؟ پس کی بشینه این شبکه ها را ببینه وقتی ماهواره حرامه ؟ شبکه «ولایت» ، «امام حسین» و «سلام» که شبکه هایی کاملا" مذهبی هستند را چه کسانی راه اندازی کرده اند ؟ و ...

شباهت کراوات به ابلیسک هم که اصلا" ارزش بحث کردن نداره . تیر برقهای خیابان هم شبیه ابلیسک هستند پس با این حساب باید به فکر طراحی تیربرق ملی و اسلامی باشیم . ولی عزیز من هیچ کس با کراوات زدن کافر نمیشه و اصلا" مردم حواسشان به این چیزها نیست مگر اینکه با این کارهای عجیب و غریب مردم را نسبت به این مسائل حساس کنند و عملا" نتیجه بگیر و ببندشان 180 درجه برعکس بشه ، همانطور که در برخی موارد دیگر برعکس شده .

واقعا" قصد توهین ندارم ولی از دیدگاه من حرمت استفاده از کراوات و رجوع به مرجع تقلید برای دانستن حکم آن، بیشتر برای کسانی مهمه که حتی برای ورود به دستشویی هم نظر مرجعشان را جویا میشن که با کدام پا بهتر است وارد بشن . هرچند در نظرهایی که از مراجع بزرگوار در صفحه قبل خواندم ، به جز یکی دو مورد آخری ، برداشت من از بقیه فتواها این بود که حرام نیست . بر مبنای «اصل حلّیت» هر کاری که دلیل بر حرمت آن وجود نداشته باشه، آن کار حلال محسوب میشه و به همین خاطر علما در این موارد اختلاف نظر دارند .

*      *     *    
جز ايران نباشد مرا نام ياد    *   *   *  * * *  *   *    *    که يزدان مرا زين سبب کام داد    *     *      *

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب KH.I.A.2500 تشکر کرده اند:
anga2009, samsun, Lord_Jason, Ghost Rider, DJ Dani, Mohammad.Jafar, Alpha4, masieh

قبليبعدي