در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1378

تشکر کرده: 48 مرتبه
تشکر شده: 88 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

محل سکونت

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

ایران 95% طلای ترکیه را خرید

توسط FREE MAN » جمعه 19 خرداد 1391 20:44

«رویترز در گزارشی از استانبول می گوید فروش طلا از ترکیه به ایران در ماه مارس افزایشی ۳۰ برابری نشان می دهد و شرکت های فعال در معاملات طلا می گویند ایرانی ها در شرایطی که تحریم های غرب علیه برنامه اتمی تهران سخت تر شده است، ممکن است برای پس انداز و احتمالا تجارت، سراغ طلا رفته باشند.» به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، شبکه "بی بی سی فارسی" (BBCPersian) شنبه 13 خرداد (June.02)با اشاره به "راه حل زرین ایران برای دور زدن تحریم ها" چنین گزارش داد: «ایران همچنان به انباشتن طلا ادامه می دهد. فقط در فروردین ماه حدود 23 تن طلا و فلزات گرانبها به ارزش یک میلیارد و دویست میلیون دلار از ترکیه خریداری کرده است. خرید این حجم طلا تا چه حد به تحریم ها مربوط است؟ طلا فلز محبوب و مقبول بازار بوده، چه به وقت رونق و رشد و چه به وقت جنگ و بی سامانی، ایران هم ذخیره طلای قابل توجهی دارد؛ ذخیره ای که مدت هاست به دنبال افزایش آن است. در ابتدای سال جاری ایران حدود یک و دو دهم میلیارد دلار تنها از ترکیه طلا و فلزات گرانبها وارد کرده است. یعنی تقریباً 95% طلای صادراتی ترکیه، سر از ایران درآورده است.»
بی بی سی ادامه داد: «به نظر می رسد ایران از طلا به عنوان ارز استفاده می کند. ارزی که مشمول مقررات هیچ دولتی نیست و تحریم مبادله اش از ارزهایی چون دلار و یورو بسیار مشکل تر
است. غربی ها هم به خوبی این را دریافته اند. تا پیش از این، ایران از سوئیس هم طلا وارد می کرد. همین حالا هم هند و چین برای خرید نفت در برابر طلا علاقه نشان داده اند. طلا می
تواند از واحد پولی چین و هند برای ایران بهتر باشد چرا که تهران را به خرید اجناس این کشورها محدود نمی کند. طلای سیاه در برابر طلای طلایی!»
بنا بر گزارش تکمیلی سرویس سیاسی جام نیوز، وب سایت تلویزیون فارسی "صدای آمریکا" (VOA) نیز در همین زمینه نوشت: «خبرگزاری "رویترز" (Reuters) در گزارشی از استانبول می گوید
فروش طلا از ترکیه به ایران در ماه مارس افزایشی 30 برابری نشان می دهد و شرکت های فعال در معاملات طلا می گویند ایرانی ها در شرایطی که تحریم های غرب علیه برنامه اتمی تهران سخت تر شده است، ممکن است برای پس انداز و احتمالا تجارت، سراغ طلا رفته باشند.»
رسانه دولتی امریکا به نقل از رویترز اضافه کرد: «ارقامی که روز پنجشنبه توسط مرکز آمار ترکیه منتشر شد، نشان می دهد صادرات طلا از ترکیه به ایران در ماه مارس به حدود 9 تن رسید، حال آنکه در ماه مشابه سال قبل، این رقم فقط 286 کیلوگرم بود. ارزش طلای صادراتی ترکیه به ایران در ماه مارس قریب 480 میلیون دلار برآورد شده است.»
در ادامه گزارش سایت صدای آمریکا آمده است: «رویترز می گوید تجارت ترکیه با ایران با حساسیت های سیاسی روبروست. به گفته مدیر یکی از شرکت های فروشنده طلا که خواسته است معرفی نشود، طلا با توجه به سخت تر شدن تحریم ها -که نقل و انتقال های پولی معمول و رایج را دشوار کرده است- می تواند در انجام معاملات تجاری به عنوان ابزاری برای پرداخت مورد استفاده قرار گیرد. وی می گوید بعید نیست که در تجارت با ایران، طلا جایگزین پول شده باشد.»
دوباره منبع خبر : جام نیوز  ( درست و غلطش گردن خودشون )

زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
srf020, A3eman, فدایی سید علی, AGeNiS1, mymail, Present, m-sajedy, @lirez@, Cloor Master, ASHKAN95

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان