در اين بخش مي‌توانيد در مورد زراعت گياهان زراعي و باغي مختلف به بحث بپردازيد
Captain II

Captain II

نماد کاربر
1114

تشکر کرده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 آبان 1386 15:56

ايران....از خزر تا خليج هميشه فارس

آرشيو سپاس: 1294 مرتبه در 446 پست

Re: آشنایی با سموم، آفت کش ها، کنه کش ها و کود های شیمیایی

توسط big-man » سه شنبه 3 مرداد 1391 20:38

دمت گرم رونین جان ...این نوشته ها فکر نکنم بشه جایی پیداشون کرد....

واقعا کمیاب و بی نظیرن...کمیاب هم نه نایاب باید بگیم
خدایا ...!

نیازی به زمین لرزه نیست ...!

کاخِ آرزوهای این مردم به تلنگری هم فرو میریخت ...!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب big-man تشکر کرده اند:
رونین, m-249, AGeNiS1

Major I

Major I

نماد کاربر
169

تشکر کرده: 814 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 23 خرداد 1388 18:11

داهات

آرشيو سپاس: 565 مرتبه در 104 پست

توسط Ali$amir » سه شنبه 3 مرداد 1391 21:54

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان مخصوصاً استاد عزيز رونين :razz:
استاد محترم جناب رونين
چند روز پيش از تلويزيون فقط لحظه آخر برنامه چند جمله در مورد کودهايي جايگزين کود شيميايي «شنيدم» از گفته هاي کارشناس اينطور مشخص ميشد که اين نوع کود برعکس کودهاي شيميايي که در طولاني مدت به خاک آسيب ميرسونه ، تاثير منفي روي خاک نداره. فقط اول اون کلمه «بيو» داشت دقيق نمي دونم«بيو شيمي » يا چيزي شبيه اين بود. اگه اين حقير تونستم منظورم را طوري بيان کنم که مفهوم باشه از شما استاد ارجمند مي خواستم در مورد اين نوع کود جايگزين توضيح بيشتر بديد.
مزيت ديگر اين کود ارزانتر و مصرف کمتر بود.
در منطقه ما تقريباً اکثر محصولات کشاورزي کشت و در تمام فصول سال از زمين بهره برداري ميشه و به خاطر مصرف بيش از حد کودهاي شيميايي خاک زمينهاي کشاورزي دچار تغييرات زياد وبه تبع برداشت کم محصولات شده است.
راهنمايي کنيد ممنون ميشم :razz:
خرم آن روز کزین منزل ویران بروم

راحت جان طلبم وز پی جانان بروم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ali$amir تشکر کرده اند:
رونین, AGeNiS1

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 خرداد 1389 16:45

آرشيو سپاس: 13151 مرتبه در 1830 پست

توسط رونین » جمعه 6 مرداد 1391 22:42

سلام خدمت شما دوست گرامی و ارجمندAli$amir :razz:  :razz:

سلام دوست من :razz:  :razz:

از تاخیر در جواب پوزش میخوام، می توانید با پیام هم بنده را آگاه فرمایید، متاسفانه زمان برای من اندک است و یکی از ارزوهای من اینست که ای کاش شبانه به جای 24 ساعت 72 ساعت یا بیشتر بود!

خدمت شما عرض کنم منظور کارشناس کود های بیولوژیک بوده و یکسری کود که به کودهای کمپوست معروف هستند. کوهای بیولوژیک معمولا همراه با یکسری موجودات ذره بینی یا باکتری های خاص که برای هر گیاه فرق دارد تشکیل شده است. در اسرع وقت در مورد این کو ها توضیح خواهم داد. متاسفانه این کود ها در خاک های شور و قلیایی کاربرد ندارد و حتما باید میزان هوموس خاک مناسب باشد. در کشور ما متاسفانه در اثر مصرف بیش از حد سموم و کود های شیمیایی موجودات ذره بینی خاک و میکروارگانیسم های خاک از بین رفته اند و امکان استفاده از این کود ها نیز زیاد بر روی عملکرد تاثیر نخواهد داشت

برای استفاده از این کود ها شما نباید به هیچ عنوان از سم یا افت کش استفاده نمایید همچنین نباید کود شیمیایی مصرف کنید که متاسفانه در کشور ما امکان ندارد. در کشور های پیشرفته مثل امریکا، المان و استرالیا دیگر از سم و کود شیمیایی استفاده نمی شود به جای ان از کودهای ارگانیک و بیولوژیک استفاده می گردد. برای آفت ها هم از موجودات شکارگر استفاده میشود.

سوالی بود در خدمتم
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
          زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
                          اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
                                                   مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب رونین تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, reza4087, ASHKAN95, Mahdi1944, mahshid-banoo, MASTER, m-249, Shahbaz, AGeNiS1, Ali$amir

Major I

Major I

نماد کاربر
169

تشکر کرده: 814 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 23 خرداد 1388 18:11

داهات

آرشيو سپاس: 565 مرتبه در 104 پست

توسط Ali$amir » شنبه 7 مرداد 1391 14:21

سلام استاد عزيز :razz:
ممنون و متشکرم از پاسخ :razz:

ببخشيد من تا اونجا که بشه سعي مي کنم مزاحم اوقات گرانبهاي شما عزيز ارجمند نشم اما سوالاتي در مورد کشاورزي دارم که اگه در هرصورتي نتوستم جواب قانع کننده اي پيدا کنم از طريق سايت خوبمون سنترال مزاحم ميشم، سوالاتم را اينجا مي پرسم که شايد مورد استفاده ديگران هم واقع بشه.
منطقه ما گرمسيري و آب وهواي گرم وخشکي داره ، پدر من 1 هکتار زراعت يونجه بصورت غرقابي کشت کرده ولي بخاطر اينکه تجربه اي در اين مورد نداريم سنتي و فقط در ابتدا قبل از کاشت کودپاشي شده و قديميها توصيه کردند که در طول دوره چندساله هيچ گونه کودي داده نشه ولي من با جستجو در اينترنت ديدم که برحسب نياز خاک به کودهاي پتاس و فسفر توصيه ميشه در ضمن اينجا سختيه آب(اگه درست بگم EC) آب زياد هست. نظر شما استاد در اين مورد چيه؟

در خصوص باغ مرکباتي که داريم توصيه ي بيشتر آب دهي به خاطر سختي آب شده اين مورد هم راهنمايي کنيد ممنون ميشم.
آيا براي تنظيم کردن وپايين آوردن سختي آب راهي وجود داره مثلاً کود يا مواد خاصي به درخت يا زراعت داده بشه تا مشکلي که آب ايجاد مي کنه جبران بشه؟
خرم آن روز کزین منزل ویران بروم

راحت جان طلبم وز پی جانان بروم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ali$amir تشکر کرده اند:
رونین, ASHKAN95, AGeNiS1

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » شنبه 7 مرداد 1391 17:34

Ali$amir نوشته است:سلام استاد عزيز :razz:
ممنون و متشکرم از پاسخ :razz:

ببخشيد من تا اونجا که بشه سعي مي کنم مزاحم اوقات گرانبهاي شما عزيز ارجمند نشم اما سوالاتي در مورد کشاورزي دارم که اگه در هرصورتي نتوستم جواب قانع کننده اي پيدا کنم از طريق سايت خوبمون سنترال مزاحم ميشم، سوالاتم را اينجا مي پرسم که شايد مورد استفاده ديگران هم واقع بشه.

سلام خدمت شما دوست گرامی

با دیدن این قسمت از پیام شما دلم شکست، نمیدانم در کدام قسمت از صحبت خود جملاتم را به گونه ای بیان کردم که شما اینطور برداشت کردید؟! چنانچه شما از بنده حقیر 1000 سوال بپرسید بنده با کمال میل و گشاده رویی 1001 سوال پاسخ خواهم داد، صحبت من در این مورد بود که شرمنده هستم از اینکه کاهی پیام های شما دوستان عزیز را دیر پاسخ میدهم، خواستم بدانید این مورد از روی عمد نیست. امیدوارم که اگر در مورد صحبت بنده این چنین برداشت نکنید زیرا برکت یادگیری علم و دانش من بعد از دعای خیر پدر و مادر خوشحالی دوستان من است.

با توجه به منطقه شما

زمین شما قلیایی می باشد و مناسب کشت کاهو  یونجه  پیاز  لوبیا  نخود فرنگی  و بادام زمینی است

دوست من
شما حتما باید یک ازمون خاک بگیرید تا مقدار و درصد عناصر خاک شما مشخص شود اما
اما چنانچه میدانید EC یا ضریب هدایت الکتریکی خاک شما بالاست

1- خاک شور و قلیلیی
در این خاک میزان محلول نمک بالا بوده و ضریب هدایت الکتریکی یا EC بیش از 4 بوده و در صد سدیم قابل تعویض بیش از 15
پس با ابیاری زیاد مقدار PH خاک شما بالاتر میرود یعنی خاک شما قلیلیی تر شده چون سدیم هیدرولیز شده و مقدار یون OH  در محلول بالا رفیته در نتیجه این سدیم باعث انتشار ذرات خاک شما شده قابلیت نفوذ را کم کرده و برای گیاه نیز سمی خواهد بود

2-خاک شور
در این خاک نیز مقدار EC بالا بوده اما مقدار سدیم قابل تعویض کمتر از 15 در صد است و نمک های این خاک ها خنثی هستند و مقدار PH کمتر از 8/5 است در این خاک شما لکه های پراکنده سفید رنگ روی خاک مشاهده میکنید این نمک ها معمولا کلرور و سولفات کلسیم منیزیم و سدیم هستند و به اسانی شسته میشوند

دوست من همانطور که خود میدانید خاک شما در این دو بخش قرار دارد

اصلاح خاک و باغ

برای این کار شما باید خاک خود را به سمت اسیدی شدن پیش ببرید برای این کار شما باید کلسیم به خاک خود اضافه نمایید
و حتما و حتما اب ابیاری باید شیرین بوده و زمین شما باید زه کش مناسب داشته باشد تا اب اضافی خارج شده و نمک را با خود بشورد

من به شما پیشنهاد میکنم از گیاهانی مثل باقالا مصری لوبیا چشم بلبلی   ماش   ماشک گل خوشه ای یا همین یونجه استفاده کنید اما برداشت نکنید توجه کنید باید این گیاه را به خاک بر گردانید تا درصد مواد الی خاک شما رو به افزایش باشد البته اضافه کردن کود های سولفات امونیوم یا فسفات امونیوم برای اصلاح خاک قلیایی مناسب است

نکته
با توجه به بالا بودن مقدار EC  شما باید از گیاهانی مثل  گندم  چاودار  یولاف   ذرت خوشه ای    برنج   آفتاب گردان   کنجد    سویا   ذرت   لوبیا   کتان  با توجه به منطقه خود استفاده نمایید هر گیاهی توانایی درصد خاصی از  EC  را دارد البته جو علوفه ای  چغندر لبویی   مارچوبه  و اسفناج قدرت تحمل بالایی دارند

دوست من بالا بودن EC میتاند به دلیل وجود عناصر سنگین مثل اهن و المینیوم نیز باشد که این مورد با ازمون شناسایی می شود

من به شما پیشنهاد میکنم ابتدا چند مرتبه گیاهان علوفه ای که شاخ و برگ زیادی دارند را در زمین کاشته بعد ان را به خاک برگردانید حتما از دیسک استفاده کرده تا انها را خرد کنید و باعد با گاو اهن برگردان دار انها را به خاک برگردانید
سعی کنید میزان ابیاری خود را بالا نبرید چون اینکار کمک زیادی به شما نمیکند

شما با تعیین مقدار کود می توانید مشکل خود را حل نمایید البته سعی کنید حتما از کود های الی نیز استفاده کنید تا خاک خود را به سمت اسیدی و خنثی سوق دهید این کار کمک زیادی به ساختمان  بافت  و قدرت نفوذپذیری خاک شما خواهد کرد

سوالی بود در خدمتیم

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

ASHKAN95, apple2009, CAPTAIN PILOT, Ali$amir, AGeNiS1, mahshid-banoo, Mahdi1944, MASTER

Major

Major

نماد کاربر
830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

توسط ali1371 » شنبه 7 مرداد 1391 21:53

رونین جان وقتی درتابستان یا اواخر بهار که شهرداری دوردرخت ها در بلوارها گونی می کشد برای جلوگیری از افت است یا چیزه دیگه ای
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali1371 تشکر کرده اند:
رونین

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » دوشنبه 9 مرداد 1391 17:05

دوست گرامی ali1371

ضمن عرض سلام

خدمت شما عرض کنم ممکنه برای این مورد هم باشد، فصل بهار فصل پیوند زدن است و ممکنه گونی به مواد ضدعفونی کننده اغشته باشد یا ممکن است سم پاشی صورت گرفته و برای عدم ابیاری و حفظ پیوند محل ان را با گونی پوشانده تا رطوبت حفظ شود

دوست من اینکار یک کار اصولی نیست برای هر کاری ادوات و تجهیزات خاصی وجود دارد. یادمه دوستی از آلمان امده بود و دائم از ما می پرسید چرا شما اینکار رو میکنید چرا فلان کار رو انجام دادید چرا گلخانه شما محل ضد عفونی درستی ندارد و...

کلا روش کشاورزی و باغبانی ما به سمت علمی شدن نیست....

سوالی بود در خدمتیم :razz:  :razz:

زیبنده
.

CAPTAIN PILOT, MASTER, ASHKAN95, AGeNiS1, mahshid-banoo, Mahdi1944, Shahbaz, Ali$amir

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » سه شنبه 17 مرداد 1391 17:14

اسپينوساد
spinosad

حشره‌كش انتخابي تماسي و گوارشي

فرمولاسيون:

240  Tracer تريسر               

تاریخ ثبت: 1/3/85

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: حشره‌کش عصبی که با تاثیر روی گیرنده‌های استیل کولین، سبب فلج شدن و مرگ حشره مي گردد.

موارد مصرف در ايران:

كرم غوزه در پنبه[250-200ميلي ليتر در هکتار (1)]

موارد مصرف در ساير كشورها:

تريپس گل غربي در گياهان زينتي

راهنماي مصرف:

•در بعضي از گياهان پناهگاه‌هایي عاري از حشره‌كش مي‌توان به وجود آورد كه سبب كاهش تأثيرسوء حشره‌كشروی دشمنان طبیعی گردد.

•با مشاهده اولين پوره يا حشره بالغ سم‌پاشي را شروع كنيد.

•2 الي 3 بار سم‌پاشي در  برنامه  کنترل شیمایی به فاصله 7-5 روز از همديگر براي كنترل سريع آفت ضروري است.

•براي كاهش احتمال رشد مقاومت به حشره کش از برنامه مديريتي مقاومت استفاده شود.

احتیاط‌های لازم:

•گياهان نبايد بيش از سه بار متوالي سم‌پاشي شوند و حداكثر دفعات سم‌پاشي 6 بار در سال است.

•ميزان تحمل گياهان به سموم را در سطح كوچك آزمايش كنيد قبل از اينكه در سطح وسيع استفاده شود.

•در تابش شديد نور خورشيد و يا روي گل‌های بازشده سم‌پاشي نكنيد.

•تخم‌های آفات مستقيماً بايد سم‌پاشي شوند اما حشرات بالغ ولاروها از طريق تماس با سطوح سمپاشی شده از بين مي روند .

•روي بعضي از گياهان مانند بنفشه آفريقايي لكهیا سوختگی ايجاد مي كند.

ملاحظات زيست محيطی:
•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران5000-3783 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50 برای پرندگان2000-5156 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50   براي ماهی‌ها30-5/3 میلی‌گرم بر لیتر، EC50   براي دافنی 14میلی‌گرم بر لیتر

•     مضر براي ماهي و موجودات آبزي بوده از آلوده شدن آب‌هاي سطحي و نهرها بايد خودداري كرد.

•امكان كاربرد آن در برنامه IPM وجود دارد.

•روي تعدادي از حشرات و كنه‌های شكاري تأثير كمي دارد اما براي زنبورهاي پارازيتویید مضر است.

•حشرات مفيد را مي‌توان بعد از خشك شدن سطح سم‌پاشي رها سازي كرد در حالي كه براي رهاسازي زنبور بايد دو هفته بعد از

سم‌پاشي اقدام كرد.

زیبنده
.

CAPTAIN PILOT, mahshid-banoo, bravo, Shahbaz, MASTER, ASHKAN95, Ali$amir

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » جمعه 20 مرداد 1391 20:51

استامي پرايد
acetamiprid

حشره‌كش سيستميك و نفوذی با فعاليت و تأثير تماسي و گوارشي  از گروه نیکوتینوئید

فرمولاسيون:

1. موسپيلان Mospilan                  %20       w/w       SP

تاریخ ثبت:

22/8/79 براي مينوز سيب، ‌تمديد لغايت پايان 85 ؛ 28/8/80 براي پسيل پسته تمديد لغايت پايان 86 ؛ 28/9/84 براي كنترل كرم سيب ثبت موقت به مدت 3 سال
ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر:

اختلال در عمل گيرنده‌های عصبي نيكوتينيك استيل كولين كه سبب تأثير در سیناپس‌های سيستم اعصاب مركزي حشره مي گردد .

موارد مصرف در ايران:

مينوز لكه گرد در سيب [5/0 در هزار] ، پسيل در پسته [250- 200 گرم در هزار ليتر آب]  و كرم سيب [5/0 در هزار در مناطق كوهستاني براي مبارزه با نسل اول كرم سيب]

راهنماي مصرف:

•5/0 در هزار براي كنترل مينوز سيب ؛  25/0 – 2/0 در هزار (250- 200 گرم در هزار ليتر آب) براي كنترل پسيل پسته؛ 5/0 در هزار براي كنترل كرم سيب در مناطق كوهستاني براي مبارزه با نسل اول كرم سيب    

ملاحظات زيست محيطی:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران217-146میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50 برای پرندگان5000-80 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50   براي ماهی‌ها1000 میلی‌گرم بر لیتر، LC50   براي دافنی 200 میلی‌گرم بر لیتر

زیبنده
.

AGeNiS1, Cloor Master, MASTER, mahshid-banoo, ali1371, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, Ali$amir

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » يکشنبه 22 مرداد 1391 17:02

استوکلر
acetochlor

علف‌کش انتخابي از گروه کلرواستانيليد

فرمولاسیون:

1. آسنيت   Acenit                         %50          EC  
2. سورپاس Surpass                      %76          EC

تاریخ ثبت:
  سال 1378

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: بازدارنده تقسيم سلولي از طريق ممانعت از سنتز پروتئين، بازدارنده سنتز اسيدهاي چرب با زنجيره بسيار طويل

نحوه جذب و انتقال درگياه: جذب عمدتاً توسط اندام‌هاي هوايي گياه و در مرحله دوم توسط ريشه گياه‌هاي در حال جوانه‌‌زني

موارد مصرف در ايران:

علف‌هاي هرز يكساله باريك برگ، برخي علف‌هاي هرز يكساله پهن‌برگ و اويارسلام زرد در مزارع ذرت

موارد مصرف در ساير کشورها:

علف‌هاي هرز در مزارع ذرت] 4 تا 5 لیتر در هکتار اسنیت[، بادام زميني، سويا، سيب زميني و نيشكر.

راهنماي مصرف:

•مقدار دوز توصيه شده جهت كنترل علف‌هاي هرز ذرت براي فرم تجاري آسنيت 4 تا 5 ليتر در هكتار و براي علف‌کش سورپاس 75/2 تا 5/3 ليتر در هکتار مي‌باشد.

•مصرف اين علف‌كش به صورت پيش كاشت و يا پيش رويش مي‌باشد.

•سورپاس داراي 5/7 درصد ايمن کننده به نام داي کلرآميد مي‌باشد.

ملاحظات زيست محيطي:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): 2148 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي موش صحرايي، 1260 تا 5620 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پرندگان و  45/0 تا 3/1 ميلي‌گرم بر ليتر براي ماهي‌ها.

زیبنده
.

CAPTAIN PILOT, Cloor Master, mahshid-banoo, Goebbels, ASHKAN95, AGeNiS1, Ali$amir, MASTER

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » پنج شنبه 26 مرداد 1391 20:24

اكسي ديمتون متيل
oxydemeton methyl

حشره‌كش سيستميك، تماسي با خاصيت كنه‌كشي از گروه فسفره آلي

فرمولاسيون:

1. متاسيستوكس - آر Metasystox R         g/l 250           EC

تاریخ ثبت: 1/10/47 – 21/8/52 در ظروف 5 ليتري

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: مهارکننده آنزیم كولين استراز در سیستم عصبی می باشد.

موارد مصرف در ايران:

شته سبز غلات، تريپس پنبه، زنجرك سبز و زنجرك ناقل بيماري كرلي تاپ و شته در چغندر، شته سبز درختان ميوه سردسيري، پروانه ميوه‌خوار پسته، آفات سويا، شته سبز توتون، شپشك خوني نارون 1 تا 5/1 در هزار يا 5/0 تا 1 ليتر در هکتار بصورت محلول‌پاشي(1)

موارد مصرف در ساير كشورها:

شته، زنبورهاي چوبخوار، آفات مكنده حشره اي در درختان ميوه، تاكستان‌ها، سبزيجات، غلات و گياهان زينتي

راهنماي مصرف:

•بصورت محلول‌پاشي به ميزان 1 تا 5/1 در هزار يا 1 تا 5/0 ليتر در هكتار

•بعضي از گياهان زينتي ممكن است گياه‌سوزي داشته باشند.

•سمپاشی درختان هسته دار با احتیاط بیشتری باید انجام گیرد.

•به استثناي تركيبات قليايي با بيشتر آفت‌كش‌ها قابل اختلاط مي‌باشد

ملاحظات زيست محيطی:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 براي پستانداران50 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50  براي پرندگان 37-34 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50  براي ماهی‌ها 447-17 میلی‌گرم بر لیتر، EC50  براي دافنی 19/0 میلی‌گرم بر لیتر

•براي پرندگان و  ماهي‌ها كم خطر و حتي عملاً غيرسمي است.

زیبنده
.

mahshid-banoo, hermes_PERSIAN, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, MASTER, Goebbels, Cloor Master, AGeNiS1

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » جمعه 10 شهریور 1391 18:14

اكسي فلورفنoxyfluorfen

علف‌كش تماسي، حلاليت كم در آب، انتخابي، از گروه دي فنيل اتر

فرمولاسیون:

گل               Goal                  w/v  %24              EC

تاریخ ثبت: سال 1379

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: بازدارنده پروتوپورفيرينوژن اكسيداز(Protoporphyrinogen oxidase( PPO))

نحوه جذب و انتقال درگياه: جذب اين علف‌كش عمدتاً توسط اندام‌های هوايي گياه و مقداري نيز توسط ريشه صورت مي گيرد. علف‌كش گل تماسي است اما به ميزان كم در گياه انتقال مي‌يابد.

علائم تأثير در گياه: كلروز، نكروزه و در نهايت خشك شدن اندام‌هاي گياه و در نهايت مرگ گياه ظهور علائم در شرايط نور سريعتر اتفاق مي افتد.

ماندگاري درخاك(نيمه عمر علف‌كش): 30 تا 70 روز

موارد مصرف در ايران:

علف‌هاي نازك برگ و پهن‌برگ در پياز

موارد مصرف در ساير کشورها:

غلات، ذرت، سويا، بادام زميني، برنج، پنبه، پياز، سير، باغات مركبات، تاكستان، فندق، درختان زينتي و همچنين مناطق غير زراعي

راهنماي مصرف:

•در كشت نشايي 2 ليتر در هكتار در مرحله 2 تا 5 برگي علف‌هاي هرز

•در كشت مستقيم 5/1 ليتر در هكتار بعد از مرحله 2 برگي پياز و يا در دو نوبت، هر نوبت 75/0 ليتردر هكتار، يكبار در مرحله 2 برگي پياز و مرحله دوم به فاصله 18 روز

•اين علف‌كش به صورت پيش رويش يا پس رويش كاربرد دارد.

•تحمل پياز نسبت به علف‌كش اكسي فلورفن با افزايش سن بالا مي رود.

•اكسي فلورفن با استفاده از سم‌پاشي هدايت شده جهت كنترل علف‌هاي هرز زير درختان ميوه در حال ركود نيز قابل توصيه است.

احتیاط‌های لازم:

•ممكن است در زمان كاربرد اين علف‌كش، به بوته‌های پنبه و سويا نيز آسيب وارد شود و برگ‌هاي نورسته اين گياهان در اثر علف‌كش دچار كلروز و نكروزه شوند كه البته اين موضوع موجب نقصان عملكرد اين محصولات نمي شوند.

ملاحظات زيست محيطي:

•ميزان سميت( LD50، LC50،EC50):5000 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پستانداران

•با توجه به اينكه اكسي فلورفن هيدروفوبيك است، بطور فزاينده در بافت‌هاي چربي حيوانات تجمع مي‌يابد.

•با توجه به جذب اكسي فلوروفن در ذرات خاك، مقدار شستشو و تجمع آن در آب‌هاي زيرزميني اندك است.

•تا كنون گزارشي در خصوص توسعه مقاومت ناشي از كاربرد مكرر اين علف‌كش ثبت نشده است.

زیبنده
.

Goebbels, hermes_PERSIAN, ASHKAN95, Cloor Master, mahshid-banoo, CAPTAIN PILOT, AGeNiS1, anga2009

قبليبعدي