در اين بخش مي‌توانيد در مورد زراعت گياهان زراعي و باغي مختلف به بحث بپردازيد
Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 خرداد 1389 16:45

آرشيو سپاس: 13151 مرتبه در 1830 پست

آشنایی با سموم، آفت کش ها، کنه کش ها و کود های شیمیایی

توسط رونین » يکشنبه 21 خرداد 1391 16:25

با نام و یاد خالق هستی بخش که تنها امیدو توکلم به اوست

سلام خدمت دوستان گرامی

در این پست سعی میکنم شما دوستان عزیز را با انواع آفت کش ها ، سموم شیمایی، کنه کش ها و سایر کودهای رایج و مورد استفاده کشاورزی آشنا کنم و امیدوارم که حداقل مورد استفاده یک نفر باشد تا بتوانیم زکات علم که ترویج ان است را انجام دهیم

بسیار از این مطالب مربوط به جزاوات شخصی، مقالات ترجمه شده، نرم افزار های ، سایت وزارت جهاد کشاورزی و پایان نامه ها می باشد و در هیچ سایتی یا وجود ندارد یا به طور کامل بیان نشده است لذا از دوستان خواهشمند هستم در صورت کپی برداری حتما نام  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  را به عنوان منبع اصلی ذکر نماییند

از توجه و رعایت نکات ذکر شده سپاسگزار هستم

سید میثم ک
دانشجوی دکترای تخصص فیزیولوژی گیاهان زراعی
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
          زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
                          اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
                                                   مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب رونین تشکر کرده اند:
big-man, Ph.Sepehr, m-249, sanaz_212, M.Lawyer, Ali$amir, Bystander, alirezak2, MASTER, shafagh 2, Shahbaz, AGeNiS1, crackxy, CAPTAIN PILOT, CentralWeb, Goebbels, Mahdi1944, Qaher1406, FARSHAD.ADL, ASHKAN95

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

Re: آشنایی با سموم، آفت کش ها، کنه کش ها و کود های شیمیایی

توسط رونین » يکشنبه 21 خرداد 1391 19:20

آبامکتینabamectin

حشره‌كش و كنه‌‌كش انتخابي با خاصيت تماسي، گوارشي، نفوذي از گروه آورمکتين

فرمولاسيون:

1. ورتي مك Vertimec                  % 8/1                       EC

تاریخ ثبت:

کنه زنگار مرکبات 14/10/77 – مینوز سبزی و صیفی 11/9/81 ثبت موقت اولیه ، تمدید لغایت سال 1391                   

نحوه اثر: آبامکتين روي گيرنده‌های گابا (گاما آمينو بوتريک اسيد) در سيستم عصبي اثر مي گذارد.

موارد مصرف در ايران:

مگس مينوز برگ در سبـزي و صيفـي  [6/0 در هزار (1)] ؛ كنه زنگار در مركبات(20 ميلي ليتر (1) + 250 ميلي ليتر روغن در يكصد ليتر آب)
موارد مصرف در ساير كشورها:

مگس مينوز برگ در گل‌هاي زينتي گلخانه، گوجه فرنگي گلخانه‌اي، كاهوي گلخانه‌اي، كنه قرمز در فلفل گلخانه‌اي، توت فرنگي گلخانه‌اي، كنه دو نقطه اي در خيار و گوجه فرنگي گلخانه‌اي، گل‌هاي زينتي گلخانه‌اي، گياهان زينتي، تريپس غربي در انواع گل‌های پرورشي، گياهان زينتي، خيار و گوجه فرنگي گلخانه‌اي، كاهوي گلخانه‌اي

راهنماي مصرف:

•سم‌پاشي زماني كه اولين علائم آلودگي مشاهده گردد، تكرار سم‌پاشي ممكن است نياز باشد.

•براي تأثير بهتـر لازم است كل سطح گياه به حشره‌كش آلوده گردد اما بايد مواظب بود كه محلول حشره‌كش به سطح زمين نريزد.
•آفت هدف بعد از تیمار بی تحرك شده اما سه تا پنج روز بعد از سم‌پاشي، بيشترين تلفات حاصل مي‌شود.
•حداکثر دفعات سم‌پاشي براي خيار و گوجه فرنگي گلخانه، شش بار (فقط چهار بار آن در مرحله اي كه گل و ميوه وجود دارد) ، چهار بار روي كاهوي گلخانه‌اي، براي گلهاي پرورشي محدوديتي وجود ندارد اما ضروري است كه از حشره‌كش‌ها بصورت متناوب استفاده گردد.

•حداكثر غلظت نبايد از 60 ميلي ليتر در 100 ليتر آب تجاوز كند.

احتیاط‌های لازم:

•نبايد با خيس كننده‌ها، چسباننده‌ها و ديگر مواد همراه مخلوط شود.

•نبايد روي واريته‌های مختلف گياه Adiantum spp  مصرف شود.

•مدارك لازم براي سازگاري اين حشره‌كش با برنامه‌های كنترل بيولو‍‍ژيك و كنترل تلفيقي كافي نيست.

•ممنوعيت ورود افراد بدون لباس ايمني به محيط سم‌پاشي شده تا زماني كه آن محيط خشك شود.

•نشاهاي گوجه فرنگی و خيار مي‌تواند قبل و بعد از تشكيل گل و ميوه سم‌پاشي گردد، اما نبايد گوجه فرنگي چری  (Cherry) را هر زمان سم‌پاشي كرد.

•روي بعضي از گياهان زينتي مانند Begonia, Kalanchoe, Carnation ممكن است بعداز سم‌پاشي لكه‌ها و زنگ‌هایي تشكيل گردد.

•دروه كارنس 14 روز براي كاهوي گلخانه‌اي و سه روز براي محصولات ديگر

ملاحظات زيست محيطی:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 براي پستانداران  6 /13-10 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50  براي پرندگان 6/84 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50  براي ماهی‌ها  6/9- 2/3 میکروگرم بر لیتر، EC50  براي دافنی 34/0 میکروگرم بر لیتر
•براي ماهي و ديگر موجودات آبزي فوق‌العاده سمي است.

•براي زنبور عسل خيلي خطرناك (Hr) است، در جاهایی كه گل زياد است و فعاليت زنبور زياد است نبايد مصرف شود.
•در جاهايي كه از زنبورهاي گرده‌افشان براي گرده افشاني استفاده مي‌شود بايد آن‌ها را به مدت 24 ساعت از محيط سم‌پاشي شده خارج كرد.

•كاربرد آن در سيستم‌های ارگانيك مجاز است.

منبع: مرکز انجمن های تخصصی

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
شماره دهم - تیرماه 1391 (بر روی تصویر کلیک نمائید)

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

AGeNiS1, crackxy, Mahdi1944, cassia, Goebbels, CAPTAIN PILOT, CentralWeb, FARSHAD.ADL, ASHKAN95, Qaher1406, Ph.Sepehr, ali1371, big-man, Ali$amir, m-249, MASTER, Bystander

Major

Major

نماد کاربر
830

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 2 تیر 1386 23:47

باختران

آرشيو سپاس: 2330 مرتبه در 546 پست

توسط ali1371 » يکشنبه 21 خرداد 1391 22:52

سید میثم جان فقط در مورد حشره کش کار میکنی یا درمورد علف های هرز مثل اترازین گراماکسون ,.....................هم بنویسی ممنونت میشیم
کاری که ارتش ایران  درجنگ کرد حماسه نبود معجزه بود
                                                                    یاسرعرفات

وبلاگ من  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali1371 تشکر کرده اند:
big-man, رونین, FARSHAD.ADL, m-249, Ali$amir, ASHKAN95, crackxy, CentralWeb

Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 883 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

توسط shafagh 2 » دوشنبه 22 خرداد 1391 13:26

حدود پنج سال قبل یک درخت انجیر در حیاط خانه کاشتم دوسال اخیر میوه نداشت و سال قبل فقط تعدادی داشت که قبل از رسیدن خشک شد و ریخت وقتی برگ های انجیر را بررسی کردم از سال گذشته دیدم چیزهایی مثل تار عنکیوت روی برگ ها ایجاد شده و کرم های سبز رنگی زیر ان تار ها لانه کرده اند که معمولا مثل شیشه دولایه دو قشر تار  برای خودشان می تنند گاهی هم لبه برگ ها را روی هم تا کرده و با تار انها را به هم وصل می کنند. این نوع کرم سبز شروع به خوردن سلول برگ ها می کنند و از انها ها فقط تار و پودی باقی می گذارند وقتی رشدشان کامل شد تبدیل به یک چیزی پیله مانند با پوست براق شبیه تخم کدو می شوند پارسال از دست انها عصبانی شدم تارها را می کندم و انها را یکی یک از روی برگ ها بر می داشتم و می انداختم جلو مورچه ها . با وجودیکه مورچه ها از کنار انها رد می شدند انها بدون حرکت می ایستادند و حتی بعضی از مورچه ها با وجودیکه انها را با شاخک لمس می کردند متوجه نمی شدند انها خوراکی هستند و شاید بدان دلیل که انها بنا به یک مکانیزم استتاری بویی شبیه گیاه داشتند اما بمحضی که حرکت می کردند مورچه ها می توانستند انها را تشخیص دهند و از همه طرف به او حمله می کردند. اما او دو مکانیزم دفاعی دیگر داشت اول انکه ماده سبز چسبناکی بصورت موچه ها می ریخت که انها را کور و گیج می کرد دوم انکه کرمی بسیار سریع و چابک بود و با حرکت های نوسانی تند سعی می کرد مورچه ها را دور کند و یا به فاصله ای دورتر فرار کند اما هر دو مکانیزم دفاعی ان فقط برای مدتی کارایی داشت زیرا تعداد موچه ها زیاد بود و بالاخره می ریختند سرش ولی با این وجود مبارزه تا نیم ساعت ادامه داشت تا اینکه تعداد مورچه ها بحدی میرسید که انها را به لانه منتقل می کردند. شاید یکی از دلائلی که موچه ها بطور عادی نمی توانستند انها را روی برگ ها شناسایی کنند همان تارها و بوی گیاهی انها بود. پارسال یک برگ را کندم بردم اداره کشاورزی متاسفانه مسئول حفظ نباتات اهمیت چندانی نداد مدتی برگ را نگاه کرد و شاید اصلا متوجه نشد چه افتی است  و بعد گفت درخت را سم پاشی کنید گفتم من نمی دانم چه سمی باید استفاده کنم همین طور بی تفاوت گفت هر سمی که شد گفتم من مقداری سم امبوش دارم گفت از همان استفاده کنید گفتم اقاجان این سم برای سوسک هاست و درخت هم مقداری میوه دارد و ممکن است باعث نفوذ در میوه ها شود و خطرناک باشد همین طور بدون اطلاع گفت اشکالی ندارد  من از اداره کشاورزی بیرون امدم و چون به گفتار ایشان اعتماد نداشتم از ان سم استفاده نکردم حالا از دوست گرامی می پرسم این کرم های سبز چه نوع افتی است چرا فقط به درخت انجیر زده و درخت اناری که انطرف تر است ایمن مانده و در ضمن باید از چه سمی استفاده کنم ایا می توان از همین سم های اسپری که برای پشه و سوسک استفاده می شود برای ریشه کن کردن انها استفاده کرد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
AGeNiS1, رونین, CentralWeb, CAPTAIN PILOT, big-man, ASHKAN95, crackxy, MASTER, m-249

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » دوشنبه 22 خرداد 1391 15:02

ali1371 نوشته است:سید میثم جان فقط در مورد حشره کش کار میکنی یا درمورد علف های هرز مثل اترازین گراماکسون ,.....................هم بنویسی ممنونت میشیم

ضمن عرض سلام

اگر خدا عمری داد و زنده بودیم انشاالله در مورد سموم علف های هرز هم صحبت میکنیم البته من به دوست خود دکتر محمدی عزیز گفته بودم اینکار رو انجام دهد اما از خوش شانسی که داشت توانست یک فرصت مطالعاتی بگیرد و برای مسافرت خارج امده شود.

سوال دوم مربوط به کاربر محترمshafagh 2

مهمترین افت مربوط به انجیر پروانه برگ خوار انجیر Ocnerogyia amanda است که خسارت زیادی نیز به ان وارد می اورد. دوم اینکه هر افتی ممکن است مخصوص یک گیاه باشد و به گیاه دیگر آسیب نزند برگ های درخت انار بر خلاف میوه ان خوش خوراک نیستند

پیشنهاد من به شما استفاده از سم سوین یا سم دیمیلین است البته مقدار مصرف بر روی قوطی نوشته ضمن اینکه به شما توصیه میکنم شاخه های الوده را قطع کرده و بسوزانید ضمنا در فصل پاییز بخش اعظمی از خاک خود را عوض نمایید این حشره در شب استراحت کرده و به سمت قسمت های پایین گیاه میرود میتوانید انها را شکار کرده و بسوزانید به هیچ عنوان بر روی درخت آب پاشی نکنید

البته درخت انجیر افات بدتری هم دارد ولی با توجه به مواردی که گفتید بنده حدس زدم باید این حشره مد نظر شما باشد

موفق باشید

زیبنده
.

cassia, Mahdi1944, crackxy, CentralWeb, m-249, Goebbels, Qaher1406, Ali$amir, CAPTAIN PILOT, big-man, MASTER, shafagh 2, FARSHAD.ADL, Shahbaz, Ph.Sepehr, AGeNiS1, ASHKAN95

Captain

Captain

no avatar
1202

تشکر کرده: 883 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

توسط shafagh 2 » دوشنبه 22 خرداد 1391 16:37

رونین نوشته است:

سوال دوم مربوط به کاربر محترمshafagh 2

مهمترین افت مربوط به انجیر پروانه برگ خوار انجیر Ocnerogyia amanda است که خسارت زیادی نیز به ان وارد می اورد. دوم اینکه هر افتی ممکن است مخصوص یک گیاه باشد و به گیاه دیگر آسیب نزند برگ های درخت انار بر خلاف میوه ان خوش خوراک نیستند

پیشنهاد من به شما استفاده از سم سوین یا سم دیمیلین است البته مقدار مصرف بر روی قوطی نوشته ضمن اینکه به شما توصیه میکنم شاخه های الوده را قطع کرده و بسوزانید ضمنا در فصل پاییز بخش اعظمی از خاک خود را عوض نمایید این حشره در شب استراحت کرده و به سمت قسمت های پایین گیاه میرود میتوانید انها را شکار کرده و بسوزانید به هیچ عنوان بر روی درخت آب پاشی نکنید

البته درخت انجیر افات بدتری هم دارد ولی با توجه به مواردی که گفتید بنده حدس زدم باید این حشره مد نظر شما باشد

موفق باشید

کرم سبز رنگی که عرض شد مثل همین عکس بالاست اما اصلا پرز و شاخک ندارد ولی ان گلوله های زرد رنگ هم بصورت لکه های کوچک کمرنگ است
در مورد اینکه گفتید شاخه های الوده را ببرم اولا که درخت امسال سبز و پر از میوه است و در ثانی اگر بخواهم چنین اقدامی کنم باید درخت را از ریشه در بیاورم چون بیشتر برگ ها دچار این افت است. در مورد اینکه گفتید انها را بسوزانم یک مشعل مخصوص ایزوگام هم دارم لوله گاز هم در حیاط است ولی می ترسم اگر بخواهم انها را با مشعل بسوزانم درخت یکدفعه اتش بگیرد اما بهتر است از سمی که گفتید استفاده کنم ولی لطف فرموده بگویید نحوه و مقدار مصرف ان چگونه است و در ضمن شاخه های بالا و دور از دست رس را چگونه سم پاشی کنم بعلاوه عمل سمپاشی چند نوبت باید انجام شود - ممنون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
crackxy, رونین, m-249, CAPTAIN PILOT, AGeNiS1, Goebbels, CentralWeb, ASHKAN95, big-man, Mahdi1944, Ali$amir

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » دوشنبه 22 خرداد 1391 18:46

کاربر محترم shafagh 2

معمولا زمان هرس در فصل پاییز و زمستان انجام میگیرد بنابراین در زمان میوه دهی هرسی صورت نمیگیرد منظور بنده در فصل سرما بود نه الان! با توجه به اینکه کل درخت شما الوده شده بهتر است در فصل پاییز یک هرس سنگین انجام دهید و اکثر شاخه های الوده را هرس نمایید

دوست من گفتم بسوزونید چون انتشار پیدا نکند من نمیدانم خانه شما دارای چه موقعیتی است توانستید در یک مکان امن که کپسول اتش نشانی هم داشت بسوزانید اگر نشد انها را جمع کنید و در بیایان ببرید یا یه پولی بدید به مسئول محترم شهرداری بار ماشین کند من فقط راه را به شما میتوانم نشان دهم انجام کار با شماست

معمولا سم پاشی به صورت مجاز برای درختان میوه گاهی 2 تا 3 بار است من توصیه میکنم غلظت را کمتر کرده و به صورت متناوبی چند بار محلول پاشی کنید.

مقدار مجاز هر سم بر روی ان نوشته شده که معمولا برای این سموم بین 2 تا 3 گرم و میزان ان برای سم دیمیلین کمی کمتر میباشد شما میتوانید به یک سم فروشی مراجعه کرده و برچسب سم که معمولا روی ان حک شده را کاملا مطالعه کنید

خب بنده ارتفاع درخت را نمیدانم و نمیدانم شما میتوانید از ان بالا روید یا نه! معمولا یک سم پاش کوچک بسیار مفید است اما اگر نداشتید سعی کنید درخت را به چند قسمت تقسیم کنید بعد از یک چهارپایه استفاده کنید که نا نصف درخت باشد بعد هر قسمت را به صورت جداگانه سم پاشی کنید یا بروید روی پشت بام یا روی دیوار همسایه معمولا کسی که در منزل درخت میوه دارد یک سم پاش کوچک هم دارد. کمی از سم را در زیر خاک بریزید

سعی کنید اتش سوزی ایجاد نکنید
از درخت بالا رفتید مواظب باشید به خود صدمه نزنید
سم روی دهان و صورت شما نریزد
بچه در کنار شما نباشد
روی برگ و زیر ان سم پاشی شود
در زمان ظهر سم پاشی نکنید
بعد سم پاشی ابیاری نکنید
مواظب باشید شاخه های درخت را در زمان بالا رفتن نشکنید
اگر از شعله افکن استفاده کردید حتما کپسول اتش نشانی هم داشته باشید
روی دیوار رفتید مواظب خود باشید
در زمان باد سم پاشی نکنید

یک مورد!
اگر در نزدیکی شما هیات وجود دارد حتما باید یک وسلیه گلاب پاشی که معمولا از استیل هم هست و شبیه به سم پاش پشتی هستند داشته باشند می توانید غرض بگیرید البته بعدا با اب جوش کاملا شستشو نمایید

سوالی بود در خدمتیم

زیبنده
.

FARSHAD.ADL, MASTER, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, mojtabba, shafagh 2, Goebbels, AGeNiS1, Shahbaz, Ph.Sepehr, CentralWeb, m-249, oweiys, Present, Ali$amir, ASHKAN95, big-man, crackxy, Qaher1406

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » سه شنبه 23 خرداد 1391 08:44

اپوکسی کونازول epoxiconazole

قارچ‌كش سيستميك، حفاظتي و معالج از گروه تري‌آزول‌ها.

فرمولاسيون
1. اُپوس Opus                     %5/12                SC              

تاریخ ثبت:  82.2.1 ثبت موقت به مدت 3 سال

نحوه اثر: جلوگیری از  بیوسنتز ارگوسترول.

موارد مصرف در ايران

كنترل سفيدك سطحي چغندرقند.

موارد مصرف در ساير كشورها

كنترل طيف وسيعي از قارچ‌هاي بيماريزاي گياهي از گروه آسكوميست‌ها و بازيديوميست‌ها به ويژه در غلات از جمله، زنگ‌ زرد و قهوه‌اي، سپتوريوز، سفيدك پودري و لكه چشمي در غلات، لكه توري در جو و گندم، كچلي در جو، كپك دوده‌اي در گندم و غيره.

راهنماي مصرف:

به ميزان يك ليتر در هكتار به صورت محلول‌پاشي براي كنترل سفيدك سطحي چغندرقند.
به محض بروز اولين نشانه‌هاي بيماري بايد براي سم‌پاشي مزرعه اقدام گردد.  

احتياط‌هاي لازم :

•اين قارچ‌كش ممكن است به برخي از گياهان پهن‌برگ آسيب برساند؛ لذا بايد از بادبردگي سم به مزارع مجاور اجتناب به عمل آيد.

ملاحظات زيست محيطي:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): 5000 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پستانداران، 2000 میلی‌گرم بر کیلوگرم براي پرندگان، 6/4 – 2/2 ميلي‌گرم بر ليتر براي ماهي‌ها، 7/8 میلی‌گرم بر لیتر برای دافنیا و بیش از 100 میکروگرم بر وزن زنبور برای زنبور عسل

•اپوكسي‌كونازول براي ماهي‌ها و ساير آبزيان خطرناك است، لذا بايد از آلوده كردن آب‌هاي سطحي و انهار با اين ماده شيميايي يا ظرف سم اجتناب گردد

منبع: مرکز انجمن های تخصصی

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
شماره یازدهم - مردادماه 1391 (بر روی تصویر کلیک نمائید)

زیبنده
.

CentralWeb, MASTER, m-249, Qaher1406, mojtabba, ASHKAN95, big-man, Shahbaz, CAPTAIN PILOT, FARSHAD.ADL, AGeNiS1, Ali$amir, Mahdi1944, ali1371, cassia, crackxy

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » پنج شنبه 25 خرداد 1391 17:01

اتال فلورالينethalfluralin

علف‌کش انتخابي، از گروه دي نيترو آنيلين

فرمولاسیون:

سونالان Sonalan           % 3/33          EC

تاریخ ثبت:  سال 1355

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر:بازدارنده جوانه‌‌زني و رشد جوانه‌هاي انتهايي (مريستم)، بازدارنده تقسيم سلولي.

نحوه جذب و انتقال درگياه: سونالان به صورت بخار وارد گياه مي‌شود. جذب آن توسط دانه و به هنگام عبور از لايه‌های خاك تيمار شده صورت مي گيرد. انتقال اين علف‌كش پس از جذب در گياه كم است.

علائم تأثير در گياه: توليد ريشه‌های كلفت، كوتاه و بدون انشعاب، توقف رشد نوك ريشه.

ماندگاري درخاك(نيمه عمر علف‌كش): نيمه عمر اين علف‌كش در شرايط مرطوب 1 تا 2 روز است.

موارد مصرف در ايران:

كنترل علف‌هاي هرز پهن‌برگ يكساله در مزارع پنبه، آفتابگردان، سويا، كلزا و لوبيا

موارد مصرف در ساير کشورها:

مزارع آفتابگردان، گلرنگ، لوبيا، سويا ] 2 تا 3 لیتر در هکتار[ ، عدس، پنبه، كدو و بادام زميني

راهنماي مصرف:

•براي کنترل علف‌هاي هرز در مزارع پنبه، آفتابگردان، سويا، به صورت پيش کاشت، مخلوط با خاک، عمق اختلاط با خاك 8 تا 10 سانتي متر مورد استفاده قرار مي گيرد.

•مقدار مصرف بسته به نوع خاک 2 تا 3 ليتر در هکتار مي‌باشد.

•براي کنترل علف‌هاي هرز سويا 2 تا 3 ليتر در هکتار فلورالين + 600 گرم متريبيوزين به صورت پيش كاشت و در اختلاط با خاک توصيه مي‌شود.

•اين علف‌كش مي‌تواند در اختلاط با آترازين براي كنترل علف‌هاي هرز مزارع ذرت و سورگوم نيز استفاده شود.

•مقدار مصرف علف‌كش در خاك‌هايي كه مواد آلي بالا دارند بيشتر است.

•اين علف‌كش جذب ذرات خاك شده و از اين جهت احتمال آب‌شويي آن كم است.

احتیاط‌ های لازم:

•باقيمانده اين علف‌كش در شرايط سرد يا خشك براي برخي از گونه‌هاي زراعي بعدي خطر آفرين است.

ملاحظات زيست محيطي:

•ميزان سميت( LD50، LC50،EC50):5000 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پستانداران، 2 تا 5 هزار ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پرندگان و 102/0 تا  14/0 ميلي‌گرم بر ليتر براي ماهي‌ها.

•كاربرد اين علف‌كش نسبتا بي خطر است.
•خطر آب‌شويي اين علف‌كش كم است.
•بقاياي اين علف‌كش ممكن است از طريق فرسايش خاك به اكوسيستم‌های آبي منتقل شود.

زیبنده
.

CentralWeb, M.Lawyer, crackxy, Qaher1406, m-249, CAPTAIN PILOT, big-man, Goebbels, Shahbaz, AGeNiS1, ASHKAN95, Mahdi1944, MASTER, cassia, mojtabba

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » شنبه 27 خرداد 1391 10:25

علف‌کش انتخابي، سيستميک، از گروه تري‌آزين atrazine

فرمولاسیون:

1.گزاپريم Gesaprim               %80           WP       
2. گزاپريم Gesaprim                %50            P

تاریخ ثبت:  سال 1347

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر:

بازدارنده انتقال الكترون در فتوسنتز(فتوسيستم 2) و تعرق و همچنين مداخله در ساير فرآيندهاي آنزيمي در گياهان حساس.

گياه ذرت توسط گلوتاتيون ترانسفراز(glutathione transferase)، سميت اين علف‌كش را از بين مي‌برد و از اين جهت به آن مقاوم است.  

نحوه جذب و انتقال درگياه: به راحتي توسط ريشه گياه جذب و از طريق آپوپلاست به اندام‌هاي مختلف انتقال و در مريستم‌ها و برگ‌ها تجمع مي‌يابد. در عين حال اين علف‌كش از طريق اندام‌هاي هوايي نيز قابل جذب است.

علائم تأثير در گياه: توقف رشد در كليه اندام‌هاي گياه سالم و در نهايت كلروز و نكروزه شدن بافت‌هاي سبز

ماندگاري درخاك(نيمه عمر علف‌كش): دوام علف‌کش در خاک نسبتاً زياد است و حداقل به مدت 12 ماه از زمان مصرف سم نمي‌توان محصول ديگري  (غير از ذرت و سورگوم) در زمين کشت نمود.

موارد مصرف در ايران:

علف‌هاي هرز پهن‌برگ و باريك برگ در مزارع ذرت ) 1 تا 5/1 کیوگرم آترازین + 5 لیتر آلاکر قبل از کشت یا بلافاصله بعد از کاشت و قبل از رویش[، سورگوم، نيشکر ] 5 کیلوگرم آترازین به تنهایی یا مخلوط با 4 کیلوگرم آمترین هنگام کشت(، مناطق غير زراعي )30 کیلو آترازین + 15 کیلوگرم بروماسیل پس از رشد علف‌ها

موارد مصرف در ساير کشورها:

علف‌هاي هرز تک لپه اي و دو لپه اي يکساله در زمين‌های جنگل کاري شده، گياهان زينتي، جنگل‌ها، تمشک، ذرت، ذرت شيرين

راهنماي مصرف:

•ميزان مصرف بسته به محصول، نوع خاک و نوع علف هرز متفاوت مي‌باشد.

•در مزارع ذرت و ذرت شيرين به صورت كاربرد پيش رويش توصيه مي‌شود.

•اين علف‌كش جهت كنترل علف‌هاي هرز پهن‌برگ و كشيده برگ نيشكر و در هنگام كشت و قبل يا بعد از ظهور علف‌هاي هرز و به مقدار5 كيلوگرم آترازين به تنهايي يا مخلوط با 4 کيلوگرم آمترين هنگام کشت و بعد از ظهور علف‌هاي هرز توصيه مي‌شود.

•در مناطق غير زراعي به مقدار30 کيلوگرم آترازين + 15 کيلوگرم بروماسيل پس از رشد علف‌هاي هرز كاربرد دارد.

•حداکثر دفعات سم‌پاشي يک مرتبه به ميزان 3 ليتر در هکتار در مزرعه ذرت و ذرت شيرين و 1 بار در هرفصل براي نهالستان  کاج، تمشک و نسترن‌ها مي‌باشد.

•آخرين نوبت سم‌پاشي 7 ماه قبل از کشت محصول جايگزين به جاي ذرت، براي نهالستان کاج در فروردين ماه، براي تمشک قبل از ظهور ني ، براي نسترن قبل از آنكه علف‌هاي هرز به طول  3 سانتي متري برسند، مي‌باشد.

•تأثيراين علف‌كش بر روي ريشه علف‌هاي هرز  در صورت وقوع بارندگي افزايش مي‌يابد، درهر حال وقوع بارندگي در 1 تا 2 ساعت بعد از سم‌پاشي مناسب نيست.

•افزايش شدت نور موجب گسترش سريعتر علائم تأثير در گياه مي‌شود.

•طي سال‌هاي اخير دوز مصرف اين علف‌کش از 5 به 5/1 تا 3 کيلوگرم در هکتار کاهش يافته و طرز مصرف از پيش رويشي به پس رويشي تغيير يافته است. در حالت اخير آترازين همراه علف‌کش‌هايي نظير متري‌بوزين جهت کنترل علف هرز اويارسلام (تا مرحله گل دهي) در زراعت نيشكر استفاده مي‌شود. در اين شيوه بخش‌های هوائي اويارسلام نيز کنترل گرديده و گياه نيشـکر فرصت ادامه رشد پيدا مي کند.

•دوزهاي بالا براي خاک‌های سنگين و هوموسي و مناطقي است که متوالياً زير کشت ذرت قرار مي گيرند.

• تأثير آترازين در خاک‌هایي با مواد آلي بيشتر کاهش مي‌يابد. اين علف‌كش براي خاک‌های حاوي بيش از 10 درصد مواد آلي توصيه نمي‌شود.

•كاربرد اين علف‌كش در فصل کاشت تمشک توصيه نمي‌شود.
•سم‌پاشي آترازين روي کاج نوئل توصيه نمي‌شود.
•براي كنترل علف‌هاي هرز در جنگلهاي کاج، سم پاشي سراسري با آترازين طي ماههاي بهمن تا فروردين صورت گيرد.
•تأثير اين علف‌كش روي پنجه مرغي و ارزن‌های وحشي نسبتاً ضعيف است.

احتیاط‌های لازم:

•كاربرد مداوم علف‌كش آترازين(وهمچنين ساير تريازين‌ها) منجر به افزايش نژادهاي مقاوم علف‌هاي هرز مي‌شود.

•با توجه به دوام زياد آترازين در خاك، بايد انتخاب گياه زراعي جهت كاشت در فصل بعد با دقت صورت پذيرد و از كاشت گونه‌هاي حساس در تناوب خودداري شود.

•جذب برگي آترازين بسيار ناچيز و در صورت كاربرد آن با مويانها، جذب از طريق برگ‌ها نيز افزايش مي‌يابد.

•احتمال آسيب ناشي از بقاياي اين علف‌كش بر روي گياهان زراعي حساس وجود دارد.

•باران‌هاي سنگين پس از سم‌پاشي باعث شستشوي علف‌کش مي شوند.

ملاحظات زيست محيطي:

•ميزان سميت( LD50،LC50،EC50):1869 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پستانداران، 940 تا 19650 ميلي‌گرم بر كيلوگرم براي پرندگان و 3/4 تا 76 ميلي‌گرم بر ليتر براي ماهي‌ها.

•كاربرد وسيع اين علف‌كش براي محيط زيست خطرناک است.

•آترازين از جمله علف‌كشهايي است كه كاربرد مداوم آن موجب بروز مقاومت در علف‌هاي هرز مي‌شود.

•آترازين براي موجودات آبزي بسيار سمي مي‌باشد و روي محيطهاي آبي اثرات سوء طولاني مدت دارد. از اين جهت بايد از آلوده کردن نهرها و آب‌هاي سطحي خودداري کرد.

•براي کاهش حرکت و شستشوی آترازین از سطح خاک (مخصوصاً در خزانه درختان جنگلي)،کشاورز باید بين مناطق تيمار شده و آب‌هاي سطحي، نواري به عرض 6 متر از گونه‌های گرامينه کشت کند.

استفاده از این علف کش باید تحت شرایط خاص و حتما با دز توصیه شده باید مصرف شود این علف کش در دزهای بالا برای محیط زیست مضر خواهد بود ضمن اینکه باعث مقاومت علف هرز هم می شود بهتر است ان را به صورت تناوبی و با دزهای مختلف به کار ببرید

سید میثم ک
دانشجوی دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی

بنده توانایی بحث و اظهار نظر در مورد نحوه اثر یک علف کش و دز استفاده ان را باتوجه به علوم یاد گرفته و درجه علمی کسب کرده را دارم و اجازه دارم یک علف کش را با دلایل منطقی علمی رد یا قبول کنم.
ذکر این مورد تنها برای کاربرانیست که در علم کشاورزی تحصیل می کنند

زیبنده
.

CentralWeb, M.Lawyer, mojtabba, Qaher1406, crackxy, ASHKAN95, big-man, m-249, CAPTAIN PILOT, Goebbels, MASTER, AGeNiS1, Shahbaz, Mahdi1944, ali1371

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » يکشنبه 28 خرداد 1391 19:47

اتوكسازولetoxazole

كنه‌كش تماسي – غير سيستميك از گروه بازدارنده رشد

فرمولاسيون:
باروك Baroque                        %10             EC     
باروك Baroque                w/v  %10             SC

تاریخ ثبت: 24/6/82 ثبت موقت به مدت 3 سال          

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: كنه‌كش تماسي – غير سيستميك كه بر روي تخم، لارو و پوره مؤثر بوده و بر روي حشرات بالغ   تأثيري ندارد

موارد مصرف در ايران:

مراحل پورگي كنه قرمز اروپايي در سيب [5/0 – 25/0 در هزار]

راهنماي مصرف:

•روي تخم ، لارو و پوره مؤثر بوده و بر روي حشرات بالغ تأثيري ندارد .

•به همراه مخلوط بردو مورد استفاده قرار نگيرد .

•كنه‌كش غير سيستميك با تأثير روي تخم ، لارو و پوره بر روي بالغين تأثير ندارد .

ملاحظات زيست محيطی:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50  براي پستانداران 5000 میلی‌گرم بر کیلوگرم،LD50  براي پرندگان 2000 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50  براي ماهی‌ها  4/2 میلی‌گرم بر لیتر، EC50  براي دافنی 40 میلی‌گرم بر لیتر

زیبنده
.

big-man, Goebbels, CAPTAIN PILOT, AGeNiS1, crackxy, Mahdi1944, m-249, CentralWeb, ASHKAN95, Qaher1406, Ph.Sepehr, MASTER, Shahbaz

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » سه شنبه 30 خرداد 1391 23:03

اتیونethion

حشره‌كش و كنه‌كش تماسي از گروه فسفره آلي

فرمولاسيون:

1. ستيون Cethion                              470  g/l            EC
2. اتيول   Ethiol                             250  g/kg             WP

تاریخ ثبت: 1/10/47

ویژگی‌های خاص:

نحوه اثر: مهارکننده آنزیم كولين استراز در سیستم عصبی می باشد.

موارد مصرف در ايران:

شپشك‌ها و سپردارهاي درختان ميوه سردسيري و مركبات 2-5/1 در هزار (1)به همراه روغن ولک

موارد مصرف در ساير كشورها:

كنه‌های تارعنكبوتي، شته، شپشك‌های سپردار، تريپس، لارو پروانه‌ها، زنجرك‌ها، آفات مكنده و ديگر حشرات در درختان میوه دانه دار و هسته دار، مركبات، تاكستان‌ها، سبزيجات، گياهان زينتي، پنبه، ذرت، سورگوم، گياهان خانواده كدوئيان، توت فرنگي، چمن و ديگر محصولات

راهنماي مصرف:

•محلول پاشي به نسبت 5/1 تا 2 در هزار(1) به همراه روغن براي سم‌پاشي درختان ميوه در حال استراحت در زمستان براي از بين بردن تخم حشرات و كنه‌ها و شپشك‌ها مصرف مي گردد.

احتیاط‌های لازم:

•خاصيت گياه‌سوزي در بعضي از ارقام سيب زودرس مانند رقم مكين تاش دارد.

•سم‌پاشي تابستانه روي مرحله فعال كنه مؤثر بوده و سم‌پاشي زمستانه روي مرحله زمستانگذران بعضي از گونه‌هاي كنه مؤثر است.

•قابل اختلاط با سموم قليايي نيست.

ملاحظات زيست محيطی:

•ميزان سميت( LD50، LC50 ،EC50): LD50 برای پستانداران208-47 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LD50  برای پرندگان2000-128 میلی‌گرم بر کیلوگرم، LC50  براي ماهی‌ها  72/0 میلی‌گرم بر لیتر

•براي پرندگان كم خطر و عملاً غيرسمي است.

•براي  ماهي‌ها و ديگر موجودات آبزي خيلي سمي است.

زیبنده
.

CAPTAIN PILOT, Goebbels, CentralWeb, m-249, Qaher1406, Shahbaz, MASTER, AGeNiS1, big-man, ASHKAN95, Mahdi1944

بعدي