ناسا آماده ارسال رصدخانه هسته ای نوستار به فضا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 102
تاریخ عضویت: چهار شنبه 27 مرداد 1389, 4:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 9 بار
سپاس‌های دریافتی: 841 بار

ناسا آماده ارسال رصدخانه هسته ای نوستار به فضا

پست توسط HGhana » سه شنبه 23 خرداد 1391, 8:01 pm

 تصویر 

 ناسا قصد دارد در روز چهارشنبه ، 13 ژوئن 2012 رصدخانه هسته ای خود موسوم به Nustar را در ساعت 08:30 بامداد به وقت جهانی (11:30 بامداد به وقت محلی) از پایگاه هوایی کواجالین در اقیانوس اطلس به فضا ارسال نماید. 
 
 
 این رصدخانه با هدف جستجو، یافتن و بررسی سیاه چاله های فضایی و سایر اجسام خارجی طراحی و ساخته شده است و مجهز به حسگرهای بصری مخصوص امواج ایکس ری است. قرار است نوستار از روی یک راکت پگاسوز ایکس ال که بوسیله هواپیمای L-1011 ویژه موسسه علوم مداری با نام Stargazer (ستاره نگر) حمل می گردد، به فضا پرتاب گردد. بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، این هواپیما نیم ساعت قبل از پرتاب نوستار، از پایگاه هوایی کواجالین آتول برخاست و بر فراز اقیانوس آرام به پرواز در می آید. 
 5 ثانیه قبل از پرتاب، راکت پکاسوز از هواپیما رها، احتراق یافته و سپس نوستار را به فضا می برد. دلایل پرتاب به چنین روشی به شرح زیر است: 
 - حمل و پرتاب نوستار از طریق هواپیما و راکت بسیار ارزانتر از پرتاب از طریق راکتهای زمینی است. 
 - سوخت کمتری بوسیله راکت حمل کننده نوستار در هنگام عبور از جاذبه زمین مصرف می گردد. 
 نوستار بخشی از برنامه جستجوگرهای کوچک فضایی ناساست که بر روی ماموریت های علمی نسبتا کم هزینه متمرکز است. 
 اگر همه چیز بر اساس برنامه ریزی ها پیش رود، در روز 13 ژوئن ، به ترتیب مراحل زیر رخ خواهد داد. 
 برخاست هواپیما 
 - هواپیمای استارگیزر نیم ساعت قبل از پرتاب نوستار، از پایگاه هوایی کوجالین پرواز و به ارتفاع 39000 پایی (11900 متری) صعود خواهد نمود. این مرحله در ساعت 07:30 بامداد به وقت جهانی (10:30 به وقت محلی) رخ خواهد داد. 
 رها سازی راکت 
 هواپیمای حمل کننده راکت، آنرا در ساعت 08:30 بامداد به وقت جهانی (11:30 بامداد به وقت محلی) در آسمان رها می سازد و راکت قبل از احتراق بمدت 5 ثانیه در فضا بصورت سقوط آزاد به پرواز در خواهد آمد. 
 تصویر 
 احتراق راکت 
 در ساعت 08:30 بامداد به وقت جهانی (11:30 به وقت محلی) راکت حامل نوستار احتراق می یابد. مدت احتراق و سوختن مرحله اول First Stage موتور راکت، 70 ثانیه بوده و سپس در فضا رها می گردد. احتراق و سوختن مرحله دوم Second Stage موتور بمدت 1 دقیقه و نیم طول خواهد کشید.  
 جداشدن دماغه راکت 
 در هنگام احتراق مرحله دوم، چاشنی انفجاری ای عمل کرده و دماغه راکت که در بر دارنده تلسکوپ است در فضا رها می گردد. در این مرحله نوستار برای اولین بار در فضا ظاهر می گردد. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته این اتفاق در حدود ساعت 08:30 دقیقه بامداد به وقت جهانی (11:33 به وقت محلی) روی خواهد داد. 
 جدا شدن از راکت 
 در حدود ساعت 08:43 دقیقه بامداد به وقت جهانی (11:43 دقیقه به وقت محلی)، 13 دقیقه پس از رهاسازی اولیه از هواپیمای استارگیزر، نوستار از مرحله سوم Third Stage راکت پکاسوز جدا می گردد. در این نقطه، نوستار در مدار نهایی خود ( یک مدار پایین زمینی استوایی در ارتفاع تقریبا 340 مایلی (600 کیلومتری) و با شیب 6 درجه) قرار می گیرد. 
 تماس با زمین 
 هنگامی که نوستار از راکت پکاسوز جدا می گردد، سامانه هایی که وظیفه کنترل و هدایت آنرا در فضا بر عهده دارند، فعال شده و به تثبیت آن می پردازند. همزمان آرایه های خورشیدی باز می شوند. در این زمان، اولین اطلاعات از طریق رله های تقویت کننده سامانه ماهواره ای ناسا به مرکز کنترل زمینی ارسال خواهد شد. در طول هفته، متخصصین نوستار مجموعه ای از بررسی های فنی را بمنظور صحت عملکرد زیرسامانه های آن بعمل خواهند آورد. 
  باز شدن بازوهای متحرک  
 یک هفته پس از پرتاب، مهندسین با ارسال فرامین، اقدام به باز کردن بازوی متحرک 33 فوتی (10 متری) نوستار کرده و بدینوسیله تلسکوپ قادر می شود با تمرکز بر روی امواج ایکس ری به ثبت تصاویر بپردازد. بر خلاف تلسکوپ های امواج قابل دید، تلسکوپ های ایکس ری جهت تمرکز بر امواج نیازمند فاصله طولانی مابین آینه ها و آشکارسازها می باشند. کمی شبیه اینکه عینک را با فاصله در مقابل صورت قرار دهید. به نظر می رسد که عملیات علمی ، 30 روز پس از پرتاب آغاز گردد.  
 نوستار یک رصدخانه جستجوگر کوچک است که بوسیله موسسه فن آوری کالیفرنیا هدایت و بوسیله آزمایشگاه پیشرانش ناسا در پاسادنا و بخش مدیریتی ماموریت های علمی ناسا در واشنگتن، مدیریت می گردد. 
 این رصد خانه فضایی بوسیله موسسه علوم مداری در دالس ساخته شده است. ابزارها و تجهیزات این رصدخانه بوسیله کنسرسیومی متشکل از کالتک، جی پی ال، دانشگاههای کلمبیا، نیویورک، کالیفرنیا و برکلی، مراکز پروازهای فضایی گودارد ناسا، گرین بلت و ام دی، دانشگاه فنی دانمارک، آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا و سامانه های هوافضایی ای تی کی در گولتا کالیفرنیا ساخته شده است.  
 نوستار بوسیله دانشگاه برکلی و آژانس فضایی ایتالیا که فراهم کننده ایستگاه زمینی استوایی واقع در مالیندی کنیا است، راه اندازی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. برنامه توسعه ای ماموریت نوستار نیز بر عهده دانشگاه ایالتی سونوما در روهنرت پارک کالیفرنیا است. برنامه ماموریتی نوستار بوسیله مرکز فضایی گودارد و آزمایشگاه پیشرانه های جت نیز بوسیله کالتک برای ناسا مدیریت می گردند.  
 مدیریت پرتاب و فرماندهی نظارتی ماموریت نوستار بر عهده برنامه خدمات پرتابی ناسا واقع در مرکز فضایی کندی در فلوریدا قرار دارد.  
 در روز پرتاب، از ساعت 07:00 بامداد به وقت جهانی (10:00 بامداد به وقت محلی) پوشش کامل خبری همراه با گزارش زنده بر روی اینترنت در آدرس های زیر در اختیار علاقمندان خواهد بود.  
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”