جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

كشف يك سيستم سياره اي شگفت انگيز

توسط behrad90 » جمعه 2 تیر 1391 11:57

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  - 21 june 2012


كشف سامانه اي شگفت انگيز


تلسكوپ فضائي كپلر  يك سامانه شگفت انگيز را در صورت فلكي قو cygnus در فاصله 1200 سال نوري از زمين كشف كرده است . در اين سامانه   دو سياره وجود دارند كه در فاصله بسيار نزديكي (نزديكتر از آنچه تا كنون قابل تصوربود) در مسيري مشابه دور ستاره اي چند ميليارد سال پير تر از خورشيد، ميگردند . در نزديكترين فاصله اين دو سياره 1.9 ميليون كيلومتر از يكديگر فاصله خواهند داشت كه حدود 5 برابر فاصله زمين تا ماه ميباشد .
تصويري فرضي از مشاهده سياره kepler-36-c از سطح سياره kepler-36-b

اين دو سياره از لحاظ چگالي بسيار متفاوت هستند مانند زمين و زحل كه بيشترين و كمترين چگالي را در سامانه خورشيدي دارند . با اينحال 30 برابر از نزديكترين سيارات سامانه ما به يكديگر نزديكترند . در واقع اين سامانه با نام Kepler-36 اولين سامانه كشف شده اي هست كه سيارات آن در فاصله چنين نزديكي از يكديگر قرار گرفته اند .

يكي از اين سيارت با نام kepler-36-c حدود 3.7 برابر سياره زمين است و به نظر ميرسد هسته اي سنگي داشته باشد كه بوسيله اتمسفري از هيدروژن و هليوم محاصره شده باشد . اين سياره اي گازي شبيه به نپتون ميباشد و در مقياس سامانه ما سياره اي خارجي محسوب ميگردد.
در سامانه ما اجرام مشتري گون و گازي به عنوان سيارت خارجي سامانه در فاصله بسيار دوري از خورشيد قرار دارند ولي اين سياره  به طور متوسط در فاصله 19 ميليون كيلومتري از ستار ه اش قرار دارد و مدار خود به دور ستاره اش  در زمان 16 روز كامل ميكند

سياره ديگر به نام kepler-36-b  يك سياره سنگي است كه 1.5 برابر زمين وسعت دارد و 4.5 برابر از سياره زمين سنگينتر است . اين سياره در فاصله 18 ميليون كيلومتري از ستاره اش قرار گرفته و در زمان 14 روز مدار خود را به دور ستاره اش كامل ميكند .

احتمالا kepler-36-b در نزديك ستاره خود شكل گرفته باشد در حاليكه  kepler-36-cدر فاصله دورتري از ستاره تشكيل شده باشد. به طور متوسط هر 97 روز يك بار اين دو سياره به نزديكترين فاصله از يكديگر ميرسند و در اين حالت كمتر از 5 برابر فاصله زمين تا ماه به يكديگر نزديك ميشوند .

با وجود آن كه اين دو سياره بسيار متفاوت از هم هستند ولي به شكل عجيبي در يك مسير مشابه به دور ستاره خود ميگردند. اين دوسياره داغتر از آن هستند تا بتوانند حيات از نوعي كه ما ميشناسيم، پشتيباني كنند .

كشف اين دو سياره باعث خواهد شد كه اختر شناسان در مدل سازيهاي خود اصلاحاتي به عمل آورند .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
hany, oweiys, ARafiee, ASHKAN95, DJ Dani, nasir irani, nima-rad, SAMAN, CentralWeb

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان